Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri

Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 6 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Oameni care salvează vieţi / Eroi de profesie
Autor Mesaj
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator

Alăturat: Aug 2010
Given 12807 thank(s) in 5902 post(s)

RE: Oameni care salvează vieţi / Eroi de profesie
„Anonimul“ care îţi salvează viaţa

[Imagine: anonimulcaresalveazavieti4_1393780806.jpg]

Citat:Promptitudine, luciditate şi mai ales calmitate - acestea sunt cuvintele cheie care îi definesc pe dispecerii din unităţile de intervenţie constănţene. Un dispecer nu doar răspunde la telefon, ci îi ajută şi îi îndrumă pe cei aflaţi în nevoie. Cel mai greu este, spun ei, să reuşeşti să îi linişteşti pe apelanţi.

Dispecerii de la Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă sunt cei care răspund la apelurile de urgenţă, fie că este vorba despre accidente rutiere cu persoane încarcerate, incendii, explozii sau persoane blocate la înălţime, la adâncime sau în diverse situaţii. Sunt conştienţi mereu că şi cea mai mică greşeală poate duce la evenimente tragice. Intervenţiile lor sunt definitorii - ei hotărăsc câte autospeciale să trimită la faţa locului, ce alte structuri mai trebuie să anunţe, să stabilească cu exactitate ce se întâmplă la locul evenimentului, să ia legătura cu cât mai multe persoane. Cu alte cuvinte, dispecerii de la ISU Dobrogea trebuie să găsească „ochii” de la faţa locului, care, prin intermediul telefonului, să le dea toate detaliile de care au nevoie. Iar apeluri sunt. La dispeceratul ISU sosesc, zilnic, zeci de apeluri de urgenţă, într-o zi obişnuită, dar în unele zile pot ajunge chiar şi la 200-300 de apeluri.

„Ce urgenţă aveţi?“
Din această categorie de salvatori face parte şi plutonierul adjutant Cristian Bucuroaia, dispecer în cadrul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Dobrogea. Are 40 de ani şi este dispecer de mai bine de 13 ani. Este un anonim, care răspunde la telefon calm, indiferent de grijile, stresul şi problemele de acasă. Este una dintre persoanele care trebuie să facă faţă tragediilor, durerii, disperării celor care sună.
„Nicio zi nu este ca alta. Nici nu mai ţin minte când am avut ultima zi liniştită. La orice apel de urgenţă trebuie să fii calm, lucid, să răspunzi, să vorbeşti cu omul, să îl linişteşti şi să răspunzi solicitării acestuia. Este o chestiune de secunde, trebuie să îi afli problema, să îl localizezi, să îi pui întrebări astfel încât să afli exact cu ce se confruntă şi să trimiţi la faţa locului echipajele de care este nevoie. Cea mai mare satisfacţie este când reuşeşti să ajuţi oamenii, iar aceştia sună din nou, peste câteva zile, şi îţi mulţumesc, deşi nu te cunosc, ci doar te-au auzit la un telefon”, povesteşte Cristian Bucuroaia.

„O fetiţă vrea să se arunce de la etajul al doilea“
Tot plutonierul adjutant Bucuroaia era de serviciu şi când apelul de urgenţă suna, vara trecută, în dispeceratul ISU. Un bărbat din Neptun anunţa faptul că vecina sa de deasupra, de la etajul al doilea, o fetiţă de cinci ani, vrea să se arun-ce în gol. Vecinul nu cunoştea problema celei mici şi nu ştia cum să reacţioneze. A sunat panicat la 112.
„Vecinul ne-a explicat că este vorba despre o fetiţă care, se pare, este singură în casă. A urcat să încerce uşa, dar era încuiată. Eu îl ţineam de vorbă la telefon, încercând să îi explic ce trebuie să facă. I-am spus să o liniştească pe fetiţă, să încerce să o prindă cumva de picior, să aibă contact direct cu ea. A făcut asta, după care i-am spus să îi transmită că va fi bine, că va veni imediat cineva acasă, că s-ar putea răni foarte tare dacă alege să sară. Ea plângea şi spunea că îi e dor de mama sa, care plecase la muncă şi o lăsase încuiată în casă. L-am întrebat pe vecin unde lucrează aceasta, am intrat repede pe internet şi am găsit numărul societăţii comerciale respective. Am vorbit cu patronul, care a trimis-o imediat pe mamă acasă. În tot acest timp am alertat şi subunităţile din zonă, care ajunseseră la faţa locului şi care improvizaseră un sistem de prindere în siguranţă, pentru cel mai rău caz, în care se decidea să sară. Totul s-a terminat cu bine”, povesteşte dispecerul.

Doi litri de oţet pot „rezolva“ un incendiu
Tot dispecerii de la ISU sunt cei care îi ajută pe oameni în cazul unui incendiu. Pe lângă faptul că află detalii care să îi ajute pe militari să stingă focul cât mai repede, fără să pună în pericol viaţa cuiva, dispecerii îi liniştesc pe apelanţi şi chiar îi sfătuiesc ce să facă astfel încât să potolească focul.
„Oamenii sunt panicaţi atunci când sună, nu ştiu ce să facă. Noi îi liniştim, le spunem să nu cumva să dea cu apă dacă există panouri electrice, să oprească curentul dacă pot. De asemenea, le cerem detalii despre compartimentarea locuinţei, despre sursa incendiului, despre eventuale persoane blocate în imobil. De exemplu, pe tubulatura hornului, care destul de des nu este curăţat de proprietari, se pot turna doi litri de oţet, pentru a se domoli flacăra până la sosirea echipajelor”, conchide plt. adj. Bucuroaia.
SURSA : http://www.cugetliber.ro/

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
03-03-2014 10:44 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 

Mesaje în acest subiect
RE: Oameni care salvează vieţi / Eroi de profesie - Covalciuc Bogdan - 03-03-2014 10:44 AM
Sergiu Tîrla alias GAO - Covalciuc Bogdan - 13-08-2011, 06:20 AM

Săritură forum:

Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.

Parolă

Ultimele subiecte
AccuVein
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
24-10-2021 12:32 PM
» Mesaje: 9
» Vizualizări: 6627
Requiescat in Pacem
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
24-10-2021 11:49 AM
» Mesaje: 454
» Vizualizări: 460186