Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri

Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 6 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Oameni care salvează vieţi / Eroi de profesie
Autor Mesaj
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator

Alăturat: Aug 2010
Given 12807 thank(s) in 5902 post(s)

RE: Sergiu Tîrla alias GAO
(13-08-2011 06:20 AM)Covalciuc Bogdan Scris:  Pilot pe ambulanţă

[Imagine: 12_aug_pilot_m1_ca00288412-24-27.jpg]

Citat:Lupta permanent cu secundele atat in viata de zi cu zi cat si atunci cand se afla pe pistele de raliu. Vorbim de Sergiu Tîrla sau GAO, asa cum ii spun prietenii, un timisorean de 28 de ani. Tinarul este paramedic pe o maşină SMURD, in timpul saptamanii, iar in week-end, pilot de raliu. In ambele situatii, viteza este pentru el totul.
Pasiunea lui GAO pentru masinile de curse a inceput inca de copil. Mai tarziu, dupa ce si-a luat carnetul de conducere, a inceput să-şi exerseze talentul pe şoselele din oraş. Era vedetă printre cei care executau pe terenurile virane din jurul oraşului celebrele…. liniuţe. In urma cu 11 ani insa, a vazut un concurs in centrul Timisoarei si s-a inscris. Surpriza a venit la sfarsitul competitiei.
De atunci a continuat sa participe la competitii si de fiecare data a iesit printre primii. A fost campion in 2002, 2009 si 2010 iar acum se gandeste sa intre in campionatul national. Masina, reprezinta pentru pilotul timisorean totul. Cheltuielile foarte mari de intretinere a masinii il fac pe GAO să-şi dea intreg salariul pentru pasiunea sa.
Lupta cu secundele o poarta si in viata de zi cu zi. Sergiu este paramedic pe SMURD si in tura sa de 24 de ore se infrunta zi de zi cu moartea, asa cum o face si in concursurile de raliu. Nu de putine ori, viata victimelor depinde de viteza si indemanarea cu care conduce autospeciala Serviciului Mobil de Urgenta, Reanimare si Descarcerare.
GAO recunoaste ca a ajuns sa fie angajat la SMURD si datorita indemanarii de a conduce masina. Rapid si in siguranta.Nu putini sunt cei pe care pilot si paramedicul timisorean i-a salvat.Cea mai mare mandrie insa a pilotului timisorean, a fost cand la Summitul NATO de la Bucuresti, a fost selectat din 64 de candiadati sa fie sofer in coloana oficiala pentrun presedinti si diplomati.

SURSA : www.analogtv.ro
LINK pompierivideo.blogspot.com

Cupa Axis trage cortina peste ediția 2014 a ”Regionalului” de Viteză în Coastă.

Citat:”Regionalul” de Viteză în Coastă a ajuns înaintea ultimului ”hop” din 2014. Competiția dedicată atât piloților licențiați cât și celor nelicențiați are loc pe superbul traseu din Țara Zarandului, la Slatina de Mureş-Brazii, în județul Arad. Ultima etapă debutează la ora 8:00, dis de dimineață, odată cu verificările tehnice, pentru ca o oră mai târziu să înceapă recunoașterile. Antrenamentele încep de la ora 10:00, iar prima manșă de concurs la ora 11:00.

Etapa a III-a a CRVS are două manșe de concurs, iar la finalul acestora, piloții vor fi premiați atât pentru rezultatele obținute la finalul de etapă, cât și pentru cele obținute de-a lungul sezonului, festivitatea de premiere fiind programată pentru ora 17:00.

”A fost un sezon dificil, dar mă bucur că am reușit să îl ducem la bun sfârșit! Am dovedit încă odată că motto-ul nostru ”Întrece-te legal” este cât se poate de actual și de valabil și că în cadrul competițiilor noastre se pot înscrie la start toți pasionații, atât de rally-sprint, cât și de viteză în coastă. Sper ca și etapa de mâine să fie un succes, al fel ca celelalte” ne-a declarat Sorin Bălan, din partea organizatorilor de la VSS Racing Club.

Unul dintre piloții timișoreni care participă la etapa de viteză pe traseu montan de la Brazii este Sergiu Tirla. ”GAO” revine pe circuit după o absență de câteva luni. ”Mergi și eu, după o absență de câteva luni pricinuită de motive financiare. Acum merg cu mașina în altă configurație și etapa asta îmi vine ca o mănușă să o testez. Sper să obțin un rezultat bun ținând cont de modificările aduse mașinii, însă va fi destul de dificil, concurența fiind acerbă” ne-a mărturisit pilotul atât de îndrăgit de publicul spectator pentru ”ghidușiile” pe care acesta le face la mai toate competițiile la care participă.

[Imagine: gao.jpg]
SURSA : http://voceatimisului.ro

Grand Prix Lugoj 2014

Citat:Automobil Clubul Român Timiş prin Comisia de Automobilism şi Karting (CAK) organizează sâmbătă, 4 octombrie, la Lugoj, sub titulatura „Grand Prix Lugoj – 2014”, cea de-a IX-a etapă a Campionatului Judeţean de Automobilism Timiş.

[Imagine: 10670196_828675503820404_763352295390213913_n.jpg]

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
06-10-2014 06:06 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: HomefireNews
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 

Mesaje în acest subiect
Sergiu Tîrla alias GAO - Covalciuc Bogdan - 13-08-2011, 06:20 AM
RE: Sergiu Tîrla alias GAO - Covalciuc Bogdan - 06-10-2014 06:06 AM

Săritură forum:

Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.

Parolă

Ultimele subiecte
AccuVein
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
24-10-2021 12:32 PM
» Mesaje: 9
» Vizualizări: 6627
Requiescat in Pacem
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
24-10-2021 11:49 AM
» Mesaje: 454
» Vizualizări: 460186