Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri

Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 6 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Oameni care salvează vieţi / Eroi de profesie
Autor Mesaj
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator

Alăturat: Aug 2010
Given 12733 thank(s) in 5866 post(s)

RE: Oameni care salvează vieţi / Eroi de profesie
Povestea misiunii eroice de pe Canalul Sulina

[Imagine: 7b5a35018125bef00957e80f6bc7a849.jpg]
De la stânga la dreapta - maistrul militar Cristian Petruţ Boiangiu, comandorul Tudorel Duţă și comandorul Florian Vlad Puiu
Curajul lor a salvat 12 suflete

Citat:O luptă contracronometru pentru salvarea a 12 suflete disperate... O misiune dificilă, care se putea încheia prost în orice clipă și care i-a pus la grea încercare. Așa descriu membrii echipajului elicopterului Puma NAVAL misiunea de recuperare a marinarilor aflați la bordul cargoului „Fortuna S“, în noaptea de 7 spre 8 octombrie. Încă de la început s-au așteptat la ce putea fi mai rău. „Cred că era în jur de ora 0.30 când am fost sunat și mi s-a spus că o navă este pe cale să naufragieze. Foarte multe detalii nu am avut. Cert era că trebuia să intervenim. Pentru că a fost pus în mișcare întreg sistemul de intervenție și pentru că am fost solicitați noi, în miez de noapte, însemna că situația este extrem de gravă“, își aduce aminte şeful Centrului de conducere a aviaţiei din Statul Major al Forţelor Navale, comandorul Tudorel Duţă. O jumătate de oră mai târziu, tot echipajul elicopterului Puma NAVAL era prezent la Tuzla. „Am reconfigurat elicopterul pentru că a trebuit să mai luăm un rezervor suplimentar. Ținând cont de condițiile existente, am anticipat că va fi nevoie de o intervenție de durată și am luat combustibil pentru patru ore de lucru. Pe timpul zborului am început să culegem informații. Cam de la Vadu am început să discutăm cu marinarii. Am plecat direct pe mare, ca să scurtăm drumul. Am încercat să aflu cât de gravă este situația. Oamenii erau disperați și trebuia să îmi dau seama cât din vorbele lor este adevăr și cât disperare. Aveam în minte situația navei „Sadu“ (n.r. - care pe 2 decembrie 1988 s-a scufundat în rada exterioară a Portului Constanța, 15 marinari murind) şi nu voiam să se ajungă într-o situație similară“, a declarat comandorul Tudorel Duţă, pilotul elicopterului.

PRIMA APROPIERE Condițiile în care se afla nava erau extreme. „Am încercat să îi salvăm din prima. Era întuneric smoală, nu se vedea nimic. Am folosit ochelarii „night vision“. Am observat că nava era înclinată destul de mult pe partea dreaptă și că era bătută de valuri și de vânt dinspre tribord. Oamenii erau pe puntea de comandă, magaziile erau inundate, iar singurul loc de unde puteam să îi luăm era acea zonă de 2 pe 3 metri. Așa am apreciat noi introducând în ecuație antenele, sârmele și catargul. Problema la zborul cu ochelarii de noapte este că atunci când nu ai o referință vizuală, un reper, este foarte greu să menții elicopterul în zbor staționar. Am încercat să coborâm un salvator acolo, însă, din păcate, a trebuit să abandonăm planul. Noi trebuia să stăm la o înălțime de 40 de metri, iar el pendula din cauza vântului. Am încercat aproape o jumătate de oră. Devenise periculos și pentru că salvatorului i se rupsese cupla de la cască şi nu mai puteam comunica. Salvatorul, maistrul militar Daniel Ion Stan, s-a lovit de coș, de balustrade... A trăit acolo momente de coșmar. Când l-am ridicat, era plin de funingine și de julituri“ a povestit comandorul Tudorel Duţă

DISPERARE După această tentativă eșuată, echipajul a aterizat în apropierea noului far de la Sulina și a așteptat primele raze de soare. „Speranța noastră a fost ca, la răsărit, vântul să își schimbe direcția sau să mai scadă în intensitate. Prognoza, însă, spunea că se va intensifica. Trebuia să ne mișcăm foarte rapid“, a declarat copilotul aeronavei, comandorul Florian Vlad Puiu. „Ne uitam la orizont, iar când stabilopozii au început să prindă un pic de contur, ne-am ridicat. Am coborât salvatorul, pe maistrul militar Cristian Petruţ Boiangiu, și apoi am început să îi ridicăm pe marinari în aparatul de zbor, folosind coșul. Acum stăteam la 2-3 metri de catarg. Totul a mers foarte rapid. I-am luat pe toți în două etape“, a adăugat comandorul Tudorel Duţă. Salvatorul a povestit că marinarii erau îngroziți. „Primul lucru pe care l-am făcut când am aterizat a fost să destind puțin atmosfera. Le-am spus cum vom proceda, să închidă ochii și să îi deschidă abia când ajung sus. Erau disperați! Antrenamentele pe care le facem ne-au pregătit bine pentru astfel de intervenții. Ceea ce m-a impresionat foarte mult a fost momentul în care la sfârșitul operațiunii, când am urcat și eu în elicopter, am văzut că doi dintre ei plângeau“, își amintește maistrul militar Cristian Petruţ Boiangiu. Pentru modul în care au intervenit în acea noapte, cei opt militari de la bordul elicopterului au fost decorați cu „Virtutea Militară“.
SURSA : http://www.telegrafonline.ro/

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
10-11-2014 07:01 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: maf150 , HomefireNews
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 

Mesaje în acest subiect
RE: Oameni care salvează vieţi / Eroi de profesie - Covalciuc Bogdan - 10-11-2014 07:01 AM
Sergiu Tîrla alias GAO - Covalciuc Bogdan - 13-08-2011, 06:20 AM

Săritură forum:

Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.

Parolă

Ultimele subiecte
Intervenţii / Diverse / I...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 06:25 AM
» Mesaje: 218
» Vizualizări: 202610
Raed Arafat
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
03-08-2021 07:31 AM
» Mesaje: 362
» Vizualizări: 446089