Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 6 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Oameni care salvează vieţi / Eroi de profesie
Autor Mesaj
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #167
RE: Oameni care salvează vieţi / Eroi de profesie
Doi pompieri de la ISU „Drobeta” al judeţului Mehedinţi au intervenit în timpul liber la un accident de circulaţie aplause

[Imagine: Maroiu_Adrian.jpg]

[Imagine: plt_maj_Tudosie_Octavian.jpg]

Citat:Pasiunea pentru meseria pe care o au, dar şi spiritul civic de care dau dovadă ori de câte ori au ocazia, i-a făcut pe pompierii Adrian Măroiu şi Octavian Tudosie să se afle duminică seara, în mijlocul unei situaţii de urgenţă, chiar dacă aceştia nu se aflau la serviciu.

Un accident rutier petrecut duminică seara, în jurul orei 21.30, la intersecţia străzilor Kiseleff şi Traian, din municipiul Drobeta Turnu Severin, a fost la un pas să ia amploare, dacă doi pompieri care se aflau în zonă nu ar fi intervenit la timp pentru îndepărtarea pericolului.

Imediat după impact, pompierul Adrian Măroiu, care locuieşte în zonă, a ieşit din casă în cel mai scurt timp posibil, deplasându-se la locul evenimentului pentru a veni în sprijinul pasagerilor celor două autoturisme. Cel de-al doilea pompier, Octavian Tudosie, se afla în vizită la nişte prieteni, când a auzit zgomotul. În urma producerii impactului între două autoturisme, două persoane au suferit politraumatisme. Una dintre acestea se afla în afara autoturismului Logan, însă cu unul dintre membrele inferioare prins între fiarele contorsionate ale autoturismului.

Pompierii au reuşit să elibereze piciorul victimei, evaluându-i starea şi monitorizând-o, încercând să-l liniştească până la sosirea ambulanţelor SAJ. Cum existau scurgeri de combustibil dintr-un autoturism grav avariat, pompierii au intervenit imediat pentru a îndepărta pericolul iminent de producere a unui incendiu.

„Cei doi pompieri sunt modele de devotament şi spirit civic, atât pentru colegii acestora, cât şi pentru concetăţenii lor. Pasionaţi de meseria pe care o au, dar şi ghidaţi de sentimentul de solidaritate faţă de semeni, nu a fost pentru prima dată când cei doi pompieri au participat la astfel de evenimente”, spune Ramona Nistor, purtătorul de cuvânt al ISU „Drobeta”. Plt. maj. Tudosie Octavian este şeful unei gărzi de intervenţie din cadrul Detaşamentului Drobeta Tr. Severin, iar lt. Măroiu Adrian lucrează ca inspector de prevenire în cadrul ISU „Drobeta”

Pentru profesionalismul şi modul exemplar în care s-au comportat, manifestând curaj şi solidaritate faţă de aproapele său, conducerea ISU „Drobeta” al judeţului Mehedinţi îi felicită pe lt. Măroiu Adrian şi plt. maj. Tudosie Octavian, recompensându-i cu citarea prin Ordin de Zi pe Unitate, mai spune Ramona Nistor.
SURSA : http://adevarul.ro/

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
02-06-2015 04:55 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Mesaje în acest subiect
RE: Oameni care salvează vieţi / Eroi de profesie - Homefire News - 02-06-2015 04:55 PM
Sergiu Tîrla alias GAO - Covalciuc Bogdan - 13-08-2011, 06:20 AM

Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Legea nr. 80/1995-Statutu...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 08:05 AM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 283365
Machete autospeciale pomp...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:39 AM
» Mesaje: 150
» Vizualizări: 198
„Nu există pădure fără u...
Ultimul mesaj a fost postat de: Aggressive Firefighter
Ieri 08:43 PM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 10248
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1029866
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25539
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5368
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 5
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1918
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9454
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 07:31 AM
» Mesaje: 246
» Vizualizări: 318081

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro