Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri

Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 6 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Oameni care salvează vieţi / Eroi de profesie
Autor Mesaj
HomefireNews Offline
Old firefighter Moderator

Alăturat: Nov 2010
Given 3546 thank(s) in 2153 post(s)

RE: Oameni care salvează vieţi / Eroi de profesie
Plutonierul major Filip-Mihai Midrigan din cadrul ISU Sibiu a primit duminică titlul de „Pompier de Onoare al anului”
[Imagine: 2015_09_13_0_1_ministrul_gabriel_oprea_a_acordat.jpg]

Citat:Plutonierul major Filip-Mihai Midrigan din cadrul ISU Sibiu a primit duminică titlul de „Pompier de Onoare al anului” pentru prezența de spirit dovedită în îndeplinirea unei misiuni de stingere a incendiului în urma căreia au fost salvați 25 de adulți și 4 copii, distincția fiind conferită de vicepremierul Gabriel Oprea.

De asemenea, în cadrul ceremoniei de marcare a Zilei Pompierului, vicepremierul Oprea a înmânat și distincția „Salvatorul de Onoare al anului” plutonierului major Ștefan Baută de la ISU București — Ilfov, care, aflându-se în timpul liber, a intervenit pentru acordarea primului ajutor pentru patru victime ale unui accident rutier, până la transportul acestora la unitățile spitalicești.

Pentru recompensarea efortului profesional depus și a rezultatelor obținute în îndeplinirea misiunilor încredințate, cu ocazia Zilei Pompierilor din România au fost înaintați în gradul următor, înaintea expirării stagiului minim, 272 de ofițeri, maiștri militari și subofițeri din Inspectoratul General pentru Situații de Urgență și unitățile subordonate, după cum a precizat MAI într-un comunicat de presă.

Prezent la ceremonia de duminică, dr. Raed Arafat, secretar de stat în Ministerul Afacerilor Interne, a afirmat că, în cei 167 de ani de istorie și tradiție a pompierilor români, aceștia au fost mereu alături de societatea românească.

„Sunt 167 de ani în care pompierii români au fost alături de societatea românească, au luptat contra-cronometru pentru salvarea vieții, în unele cazuri chiar cu sacrificiul suprem, devenind eroi în memoria noastră”, a spus Arafat.

În opinia sa, se poate vorbi cu încredere despre conceptul de salvator universal, un deziderat care a devenit realitate concretă. „Acest concept trebuie privit prin prisma extinderii majore a responsabilităților Inspectoratului General pentru Situații de Urgență, acestea acoperind astăzi o gamă mult mai variată de situații de urgență — de la incendii, inundații, intemperii până la cazurile medicale de urgență și accidentele colective, fără a fi impusă o limită la implicarea pompierilor în orice situație de urgență în care este nevoie de sprijin acordat cetățenilor și societăților. Misiunile pompierilor au devenit din ce în ce mai dificile, riscurile au crescut, situațiile de urgență sunt tot mai complexe, dar pentru a face față trebuie să fim cât mai bine pregătiți ca persoane, dar și ca dotare”, a subliniat Raed Arafat.

Secretarul de stat în MAI a mulțumit Guvernului pentru „alocarea la rectificarea bugetară din iulie a 50 de milioane de euro din fondurile europene pentru achiziționarea de echipamente și vehicule de intervenție, precum și de echipamente de comunicații”, menționând că deja peste 40% din suma alocată a fost angajată.

„Acest lucru înseamnă că pompierii vor păși în anul 2016 mai pregătiți și mai eficienți”, a mai spus Arafat.
SURSA : http://transilvanianews.com/

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
16-09-2015 05:09 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 

Mesaje în acest subiect
RE: Oameni care salvează vieţi / Eroi de profesie - HomefireNews - 16-09-2015 05:09 AM
Sergiu Tîrla alias GAO - Covalciuc Bogdan - 13-08-2011, 06:20 AM

Săritură forum:

Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.

Parolă

Ultimele subiecte
I.S.U. "Alexandru Dimitr...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:44 PM
» Mesaje: 67
» Vizualizări: 77076
Autospeciale pentru stins...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:08 PM
» Mesaje: 480
» Vizualizări: 557316