Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri

Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 6 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Oameni care salvează vieţi / Eroi de profesie
Autor Mesaj
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator

Alăturat: Aug 2010
Given 12807 thank(s) in 5902 post(s)

RE: Oameni care salvează vieţi / Eroi de profesie
„EI SUNT EROI”: Și-a dorit o carieră militară, dar s-a regăsit în meseria de pompier! Artiom Turcu, al doilea protagonist al campaniei Realitatea TV Moldova

Povestea pompierului Artiom Turcu.

[Imagine: screenshot_452.png]

Citat:Are o vârstă la care alți tineri preferă distracțiile și se gândesc mai rar la prețul vieții. Vorbim despre Artiom Turcu, un tânăr de 26 de ani, care știe ce înseamnă impas, pericol și setea de a trăi. Și-a ales meseria de pompier, pentru că o consideră mai mult o vocație decât o profesie. Aceasta însă l-a mai învățat un lucru foarte important - cel al disciplinei și al prieteniilor adevărate.

Artiom Turcu și-a dorit dintotdeauna să urmeze o carieră militară. Spune însă că meseria de pompier îl caracterizează mai bine.

„În multe momente în viață au fost că întotdeauna mă punem pentru cei mai slabi, neajutorați și, cu timpul, am observat că acest serviciu într-adevar mă caracterizează și eu pe parcursul vieții vreau să dau dovadă că sunt un pompier adevărat”, spune Artiom Turcu, cel de-al doilea erou al campaniei „EI SUNT EROI”, lansată de Realitatea TV.

Nu se supără pe oamenii care nu găsesc o vorbă bună după ce au fost salvați. Artiom îi înţelege, deoarece ştie că pentru cei care ajung într-o situație de risc, timpul curge altfel. Pentru el cea mai mare mulțumire este o misiune cu final fericit. Această lecție a învățat-o chiar de la prima sa intervenție.

„Am fost la etajul 9, unde am deblocat un copil și atunci am avut niște sentimente așa... adică niște emoții ceea ce nu pot să exprim prin cuvinte, deoarece atunci știam că viața copilului e în mâinile mele și eu sunt unica lui șansă, și el conta pe mine. Și eu până la urmă am făcut față”, a mărturisit pompierul angajat al Detașamentului Situații Excepționale Botanica.

Tânărul spune că iubește viața, dar nu o pune pe a sa mai sus decât pe cea a oamenilor care îi cer ajutorul. Meseria de pompier l-a mai învățat un lucru important - disciplina și prieteniile adevărate.

„În munca noastră nu poți preconiza că mâine o să se întâmple un incendiu sau accident rutier, sau alunecări de teren, adică-i un serviciu unde întotdeauna trebuie să fii gata pentru a interveni în orice moment, lumea se bazează pe noi. Acest serviciu este anume acel serviciu care se face totul în echipă unde prietenul tău de alături... este cel pe care poți conta în orice secundă, în orice moment”, spune Artiom Turcu.

Tânărul spune că nu are timp să se gândească la frică, pentru că orice moment de ezitare poate costa o viață. Astfel, lasă toate emoțiile acasă, acolo unde le trăiește pe parcursul zilei soția sa, Mihaela. Ea spune că a fi soție de pompier și a trăi cu frica pentru viața lui, este greu. Totuși, recunoaște că nu-și poate imagina o altă viață, decât cea lângă bărbatul ei, curajos și puternic.

„Soția unui pompier cred că... în unele momente este foarte greu pentru că trebuie să retrăiești pentru momente care-s mai complicate dacă cunosc că este la vreo intervenție sau dacă nu... posibil nu le știu, totul merge mai liniștit. Eu știu că el pe mine permanent o să mă susțină, știu că este un bărbat puternic, curajos, câteodată anume partea asta de curaj, asta și mă sperie mai mult, pentru că știu că el se implică în orice problemă”, a relatat soția pompierului, Mihaela Turcu.

Nu se consideră erou, dar crede că meseria de pompier trebuie să fie apreciată. Nu vrea să i se cânte ode, își dorește doar să fie respectat. Este Artiom Turcu, cel care la 26 de ani ai săi a ales să salveze vieți.
SURSa : http://www.realitatea.md/

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
30-11-2016 10:23 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 

Mesaje în acest subiect
RE: Oameni care salvează vieţi / Eroi de profesie - Covalciuc Bogdan - 30-11-2016 10:23 AM
Sergiu Tîrla alias GAO - Covalciuc Bogdan - 13-08-2011, 06:20 AM

Săritură forum:

Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.

Parolă

Ultimele subiecte
AccuVein
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
24-10-2021 12:32 PM
» Mesaje: 9
» Vizualizări: 6628
Requiescat in Pacem
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
24-10-2021 11:49 AM
» Mesaje: 454
» Vizualizări: 460194