Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 8 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Oameni care salvează vieţi / Eroi de profesie
Autor Mesaj
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,107
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7770
Given 7135 thank(s) in 3459 post(s)

Mesaj: #226
RE: Oameni care salvează vieţi / Eroi de profesie
„Azi, pe tura mea, nu moare nimeni!”

[Imagine: img-20190118-wa0000-0.jpg]

Citat:„Azi, pe tura mea, nu moare nimeni!” - este mantra pe care o tot repeta de fiecare dată când intra de serviciu plutonierul major Ionuț Fercalo, unul dintre eroii anonimi îmbrăcați în uniforma pompierilor din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență Vrancea. De data aceasta, însă, crezul său l-a scos, poate fără vrerea sa, din anonimat. Conducerea instituției i-a acordat distincția de pompierul lunii decembrie pentru merite deosebite: a salvat viața unui om.

Întâmplarea care i-a adus recunoașterea amintită mai sus a avut loc la începutul ultimei luni a anului trecut, în ziua de 8, atunci când „Dumnezeu i-a mai pregătit o misiune”, așa cum avea să spună mai târziu. În ziua aceea era la volanul mașinii și aștepta să intre într-o parcare aflată pe strada Mare a Unirii din Focșani când instinctul de salvator i-a îndreptat privirea către un bărbat aflat pe acoperișul unei clădiri.

[Imagine: img-20190118-wa0001-0.jpg]

Intuiția nu-l înșelase. Bărbatul și-a pierdut echilibrul, a alunecat, a căzut în gol de la o înălțime de trei metri și a rămas nemișcat pe sol. Într-o fracțiune de secundă a început să acționeze ca la carte, grație antrenamentului și experienței dobândite în cei șapte ani petrecuți în uniformă. A evaluat rapid situația și și-a dat seama că victima se afla în stare gravă.

[Imagine: img-20190118-wa0002-0.jpg]

Subofițerul a apelat numărul de urgență 112 și a solicitat ajutor specializat, explicând colegilor aflați la celălalt capăt al firului în ce stare se află victima. Chiar dacă știa că ajutorul se află pe drum, poate la câteva minute distanță, Ionuț Fercalo și-a dat seama că doar câteva secunde pot face diferența între viață și moarte. Hotărât, subofițerul a trecut la efectuarea primului ajutor: a imobilizat manual coloana cervicală, a menținut deschise căile respiratorii, măsurând periodic pulsulși respirația. La sosirea echipajului de urgență persoana era confuză și cu amnezie post traumatică dar, ce era mai important, se afla în viață.

[Imagine: img-20190118-wa0004-0.jpg]

Intervenția plutonierului major Ionuț Fercalo a avut un rol decisiv pentru salvarea bărbatului. Ajuns la unitatea spitalicească, acesta a fost diagnosticat cu leziuni grave care i-au pus viața în pericol. Cu toate acestea, omul a supraviețuit pentru că îngerul său păzitor din acea zi a purtat numele plutonierului major Ionuț Fercalo. „Nimic nu e posibil fără Dumnezeu! Cred mult în puterea Lui. El a vrut ca eu să devin pompier, pentru că eu îmi doream să devin polițist, ca tatăl meu.Dar, poate și datorită credinței, consider că această meserie mi se potrivește mai bine. Pentru mine, să fiu salvator e o binecuvântare!”, au fost cuvintele simple ale pompierului lunii decembrie.
SURSA : https://www.stiridefocsani.ro

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
19-01-2019 08:31 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Mesaje în acest subiect
RE: Oameni care salvează vieţi / Eroi de profesie - Homefire News - 19-01-2019 08:31 PM
Sergiu Tîrla alias GAO - Covalciuc Bogdan - 13-08-2011, 06:20 AM

Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
I.S.U. "Oltenia" al Judet...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:35 PM
» Mesaje: 109
» Vizualizări: 177203
Respect !.....și suntem d...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:12 PM
» Mesaje: 232
» Vizualizări: 556416
Requiescat in Pacem
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
Ieri 06:46 PM
» Mesaje: 546
» Vizualizări: 747199
Salvare animale
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:45 AM
» Mesaje: 335
» Vizualizări: 511558
Prietenii pompierilor...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:13 AM
» Mesaje: 123
» Vizualizări: 155314
I.S.U. "Dobrogea" al Jude...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
17-04-2024 07:42 PM
» Mesaje: 1138
» Vizualizări: 1423204
Oameni care salvează vieţ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
17-04-2024 07:03 AM
» Mesaje: 260
» Vizualizări: 479138
Poligoane / Simulatoare /...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
17-04-2024 06:42 AM
» Mesaje: 121
» Vizualizări: 232314
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
16-04-2024 08:16 PM
» Mesaje: 251
» Vizualizări: 322771
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier paramedic
15-04-2024 07:50 PM
» Mesaje: 758
» Vizualizări: 1038194

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro