Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 15 voturi - 4.73 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Requiescat in Pacem
Autor Mesaj
firewolf Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 103
Alăturat: Dec 2010
Locatie:
Thanks: 12
Given 39 thank(s) in 20 post(s)

Mesaj: #41
RE: Requiescat in Pace
DUMNEZEU SA-L ODIHNEASCA ,CONDOLEANTE FAMILIEI INDURERATE
30-08-2011 02:12 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
anonim1 Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 8
Alăturat: Feb 2011
Locatie:
Thanks: 2
Given 2 thank(s) in 1 post(s)

Mesaj: #42
RE: Requiescat in Pace
Dumnezeu sa-l ierte!
30-08-2011 02:19 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,625
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #43
RE: Requiescat in Pace
IN MEMORIAM Cpt. post-mortem ADRIAN MARCHIŞ




SURSA :GI2 the best firefighters in Bucharest!

R.I.P. Marchis Adrian



Sursa : You Tube canal utilizator sergiu062




Sursa facebook utilizator Daniel Vasile

Vei fi mereu printre noi, nu te vom uita niciodată !

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 02-09-2011 06:05 AM de Covalciuc Bogdan.)
01-09-2011 08:50 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Valentin P , Karin , billy the kid , Doru , stefanrares , Nimeni
{myadvertisements[zone_3]}
stefanrares Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 232
Alăturat: Dec 2010
Locatie:
Thanks: 65
Given 60 thank(s) in 7 post(s)

Mesaj: #44
RE: Requiescat in Pace
TRIST Sad
02-09-2011 10:10 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,625
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #45
RE: Requiescat in Pace
Suntem datori sa nu uitam ....
[Imagine: melini.jpg]

Uploaded with ImageShack.us
Citat:Sa nu ne uitam eroii, pentru cei care l-au cunoscut si pentru cei care nu l-au cunoscut.
01.03.2005 In timpul interventiei pentru stingerea unui incendiu la un camin cultural dezafectat din satul Valea Popii, comuna Radovanu,Judetul Calarasi ,unde un zid s-a desprins si a cazut peste cei care se luptau cu flacarile, si anume peste plutonierul Cristian Melinciuc 26 ani din cadrul Detasamentului de pompieri Oltenita si peste militarul in termen Stancuta Iordache 20 ani, din cadrul aceluiasi Detasament. Subofiterul si-a pierdut viata in drum spre spitalul din Oltenita.Melinciuc Cristian a fost avansat post-morten la gradul de sublocotenent.
Un baiat extraordinar..... .Dumnezeu sa-l aiba in paza.

"Uitarea - un cancer de care se tem şi morţii."

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 28-08-2012 01:36 PM de Pompier tălpaș.)
02-09-2011 03:05 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Pompier tălpaș , Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,625
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #46
RE: Requiescat in Pace
Pierderea şefului Serviciului Voluntar pentru Situaţii de Urgenţă Negreşti deplânsă de colegii de la ISU Neamţ
[Imagine: 4.jpg]
Citat:Cornel Vasile Nastasia a murit duminică, la nici 40 de ani împliniţi. Bărbatul a fost apreciat de întreaga comunitate şi de colegi pentru profesionalismul de care a dat dovadă în timpul intervenţiilor la incendii sau calamităţile naturale abătute asupra comunei.
Alături de familia îndoliată, este şi personalul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă "Petrodava" al judeţului Neamţ.
„Pentru noi, pierderea celui care din anul 2006 a îmbrăţişat cu o dăruire şi un profesionalism greu de egalat această nobilă meserie de salvator voluntar, este una foarte grea. Cornel Vasile Nastasia a înţeles să-şi practice meseria de pompier voluntar cu mult curaj, profesionalism şi devotament", se arată într-un comunicat al ISU Neamţ.
Colegii spun că Vasile Nastasia a pus umărul, alături de pompierii militari, pentru a veni în sprijinul localnicilor ale căror vieţi şi bunuri erau în pericol la fiecare situaţie de urgenţă produsă pe teritoriul comunei Negreşti.

Requiescat in Pace !

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
09-09-2011 02:35 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Pompier tălpaș , Karin
{myadvertisements[zone_3]}
Alin Maghiar Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 1
Alăturat: Sep 2011
Locatie:
Thanks: 0
Given 1 thank(s) in 0 post(s)

Mesaj: #47
RE: Requiescat in Pace
Citat:BORCEA versus MARCHIS
Borcea. Cristi Borcea. Va pare cunoscut numele? Bineinteles, ar zice multi: Hai Dinamoooo! Dar numele de Marchis? Adrian Marchis? Nimic? Pai nici nu aveti cum! De v-ati uitat aseara la stirile principalelor canale TV, cu asta ati fost intampinat din primul minut: Cristi Borcea s-a insurat…din nou. Transmisii live, elicoptere, armata de reporteri, interviuri, hahaleli Becaliene, masini luxoase, prim-planuri cu meniul de la nunta, prim-planuri cu rochiile sau posetele invitatelor, ….ce mai, eveniment demn de prezentat chiar si de CNN inaintea relatarilor despre pagubele facute de uraganul Irene.
Nu a zis nimic CNN-ul de nunta lui Borcea? Oh, rusine lor!
Dupa luuuuungi minute de relatari despre nunta lui Borcea, (minute in care multi telespectatori cred ca si-au pregatit pungile de popcorn si s-au instalat comod in fotolii, ferm convinsi ca se va da toata nunta la TV, live, pana spre dimineata, si cu imagini numa’ bune de aratat romanilor in plina criza financiara), a urmat a 2-a stire de mondenitati,…apoi a 3-a, iar la a 4-a s-a prezentat ceea ce trebuia intr-o Romanie normala, plina de respect pentru eroi sai, sa fie ca prima stire: tragedia din Baia Mare!
Da, stiu, a fost duminica seara, lumea relaxata dupa week-end avea chef de stiri mondene la Tv, nu de tragedii sau de eroi cazuti la datorie. Poate daca era luni, marti,…, si (sau) nu se casatorea Cristi Borcea tocmai azi, in duminica fatidica pentru altii, telespectatorii ar fi aflat din primele minute ale principalelor editii de stiri TV ca un tanar de doar 27 ani, un pompier, locotenent la ISU Maramures, aflat in misiunea de a salva viata si averea semenilor sai, a decedat intr-un teribil accident de circulatie, iar alti patru colegi de ai sai se zbat intre viata si moarte pe paturile unui spital din Baia Mare.
Sunt medic pe ambulanta, am fost in multe misiuni cu risc crescut, dar ca ale acestor salvatori, pompierii, cred ca in niciuna. Nu uit gestul facut de un pompier la prima mea misiune comuna, un incendiu cu victime, care cu o palma pe umarul meu si un ton bland mi-a domolit avantul de "doctoras naravas" si mi-a spus: “Domn’ doctor, stai deoparte, nu-ti risca viata, o vom face noi, intram in foc si iti aducem victimele la ambulanta!”
E plina Romania de salvatori eroi, dar nu-i baga massmedia in seama, nici cand mor. De ce? Pentru ca nu au faima unui “boier” si nu-si fac nunta de un milion de euro.
Scuzati titlul acestui articol, cu iz de meci de box, dar asta e realitatea, in “confruntarea” Boier versus Erou, in prime time-ul televiziunilor romanesti, din “respectul” celor ce le conduc, castiga… cel cu Rolls-Royce.
Marchis. Adrian Marchis. Va rog sa retineti acest nume!... este un EROU roman, cazut la datorie! Sa-I fie tarana usoara!

Nu eu am scris asta. Informatia apare pe blog dr.Emil BOŢCĂU , iar materialul a fost distribuit pe Facebook. Sper ca nu se va supara ca il fac public si pe acest forum.
Dumezeu sa-l odihneasca in pace pe Adrian!
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 11-09-2011 07:05 AM de Covalciuc Bogdan.)
10-09-2011 08:47 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Lion
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,625
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #48
RE: Requiescat in Pace
(10-09-2011 08:47 PM)Alin Maghiar Scris:  
Citat:BORCEA versus MARCHIS
Nu eu am scris asta. Informatia apare pe blog dr.Emil BOŢCĂU , iar materialul a fost distribuit pe Facebook. Sper ca nu se va supara ca il fac public si pe acest forum.
Dumezeu sa-l odihneasca in pace pe Adrian!
Multumim @Alin Maghiar ! Articolul mai este postat pe Forum pompierii , dar intr-un topic ( Boier versus Erou ) in care userii noi nu au permisiuni ! Articolul având un impact moral deosebit este bine postat si aici ! Acest articol este oglinda stării in care ne aflam acum ! Mă opresc aici deoarece sunt offtopic si nu doresc sa dau dovada de lipsa de respect in acest topic ...

Requiescat in Pace Adrian !

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 11-09-2011 07:05 AM de Covalciuc Bogdan.)
11-09-2011 06:56 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,625
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #49
RE: Requiescat in Pace
Tatăl pompierului erou Ionuţ Ungureanu s-a spânzurat !
Citat:Marin Ungureanu, în vârstă de 60 de ani, a hotărât astăzi să-şi pună capăt zilelor. “La ora 11.45 am fost sesizaţi prin 112 că un bărbat din localitatea Valea Mare se află decedat prin spânzurare într-o anexă a locuinţei sale. Echipa operativă a municipiului Slatina s-a deplasat la faţa locului, stabilind că trupul nu prezintă urme de violenţă şi nu există suspiciuni de omor. Nu a fost găsit niciun bilet prin care bărbatul să-şi motiveze gestul”, spune comisar şef de poliţie Claudia Radu, purtătorul de cuvânt al IJP Olt.
Rudele bărbatului spun că acesta ar fi recurs la acest gest deoarece pierderea suferită în urma decesul băiatului cel mare a fost de nesuportat. Marin Ungureanu era tatăl lui Ionuţ Cristian Ungureanu, pompierul declarat erou anul trecut, deoarece a salvat de la moarte un coleg, cu preţul vieţii sale. Ionuţ, în vârstă de 24 de ani, lucra de trei ani ca pompier în cadrul Detaşamentului “Dămăroaia”, iar intervenţia pentru stingerea incendiului izbucnit la compexul comercial “Dragonul Roşu” din Bucureşti i-a fost fatală, fiind strivit de un tavan în flăcări. Băiatul tocmai fusese comemorat duminica trecută de către colegii din cadrul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă “Matei Basarab” al judeţului Olt, cu ocazia Zilei Pompierilor.
“Ionuţ era foarte curajos. Îi plăcea să salveze vieţi şi se bucura mult că poate să facă asta. Copilul meu a murit ca un erou, sunt mândru de el, dar ce folos că nimic nu mi-l mai poate aduce înapoi. Nu am crezut vreodată că se poate întâmpla aşa ceva. ", la aflarea veştii pierderii fiului său.

Tragic ! ....Requiescat in Pace..si fie ca bunul Dumnezeu să-l ierte !

"Dacă pământul pe care mergi, pe care-l calci fără să te gândeşti la el - durere încorporată în paşi ca cerul în ochi - ai simţi deodată că suferă din pricina ta, fiindcă paşii tăi sunt grei; dacă ai simţi înlăuntrul lui ca o durere fără de expresie aparentă - ce-ai face: ai merge înainte sau te-ai opri?"

LINK Decât o revistă / Post-mortem

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
16-09-2011 08:52 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Pompier tălpaș Offline
Super Moderator
*******

Mesaje: 650
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 2798
Given 1371 thank(s) in 185 post(s)

Mesaj: #50
RE: Requiescat in Pace
Parintii nu isi pot imagina viata fara fiul lor “De dragul cui sa mai traiesti?”pe cine sa mai astepte venind si pe cine sa mai imbratiseze cu dor , intrebare care doare .Refuzul unuia dintre parinti de a nu se desparti de fiul lor, acceptand sa-i fie insotitor in lumea celor fara de intoarcere. .Moartea fiului luandu-i dorinta de a trai si viata este de acum fara rost “De mori tarziu ori mori curand ,De mori satul ori mori flamand ,Tot una e si rand pe rand ne ducem toti “
Requiescat in Pace.

“Lupta împotriva incendiilor este o ştiinţă care nu se schimbă niciodată. Lucruri care se schimbă sunt utilajele, aparatele,uneltele.“
16-09-2011 10:44 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Lion
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
I.S.U. "Dobrogea" al Jude...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 10:35 AM
» Mesaje: 1130
» Vizualizări: 1411573
Legea nr. 80/1995-Statutu...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 08:05 AM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 283711
Machete autospeciale pomp...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:39 AM
» Mesaje: 150
» Vizualizări: 198
„Nu există pădure fără u...
Ultimul mesaj a fost postat de: Aggressive Firefighter
Ieri 08:43 PM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 10248
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1029960
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25561
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5375
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 5
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1918
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9457

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro