Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri

Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Probleme întâmpinate la intervenții ( topic general).
Autor Mesaj
danip Offline
Utilizator nou
*

Alăturat: Mar 2011
Given 9 thank(s) in 2 post(s)

RE: Probleme intampinate la interventii ( topic general).
Dap, cam asa e. Asta am auzit la o interventie din asta cand am propus colegilor sa intram cu masina , si sa refulam apa pe un C, ca aveam un furtun scurt. Atunci nu am stat sa analizez problema.
Noi avem deobicei incendiu de vegetatie unde nu se poate intra cu masina, dealuri, etc.
10-06-2011 09:29 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Coffeeman Offline
Enforcer

Alăturat: Aug 2010
Given 867 thank(s) in 248 post(s)

Mesaj postat in prealabil de catre ion!

ion Scris:explozie air bag

Cod:
Mesaj mutat de Coffeeman

CCPhotography-500px-
Per aspera ad astra

(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 07-07-2011 10:05 AM de Coffeeman.)
07-07-2011 10:04 AM
Pompier tălpaș Offline
Super Moderator

Given 1409 thank(s) in 196 post(s)

Interesant filmuletul doar ca trebuie corectata putin greseala facuta de catre pompieri si anume:" Ca masuri de protectie a dispozitivelor de interventie pe timpul desfasurarii actiunilor de stingere pe timp de iarna/viscol/temperaturi foarte scazute, este indicat sa se foloseasca numai furtunuri tip "B" si tevi de refulare simple si nu TURAP...."
Si ca o provocare pentru domnii care au participat la acea interventie...intrati pe internet si veti descoperii http://forum.pompierii.info...are o vechime de 1 an, 5 luni si 19 zile. studiati materialele postate... sunt foarte folositoare va garantez eu.
Scuze pentru offtopic....

“Lupta împotriva incendiilor este o ştiinţă care nu se schimbă niciodată. Lucruri care se schimbă sunt utilajele, aparatele,uneltele.“
04-02-2012 11:06 AM
 Thanks given by: Karin , Valentin P , Covalciuc Bogdan , Doru , maf150
Doru Offline
Administrator

Given 763 thank(s) in 156 post(s)

Se pare ca ATI-ul de varsta bunicii este de prima interventie.

Afla cum sa te comporti pe forum
04-02-2012 12:21 PM
 Thanks given by: maf150
apca2003 Offline
Membru junior
**

Alăturat: Sep 2010
Given 40 thank(s) in 22 post(s)

Am studiat si eu filmuletul si am ramas uimit.

In primul rand, cel mai probabil ATI-ul era de la SVSU din zona. Cine stie in ce conditii era adapostit? Dar, totodata, apa trebuie scursa din pompe, dupa fiecare interventie, chiar daca masina sta in garaj. Caci apa din bazin ingheata mai greu, in schimb, cea din pompe, foarte usor.

Cat despre interventia colegilor, ce pot spune. In unele zone din raionul nostru (D1 Ploiesti), cred ca am fi riscat sa ne-o luam pe coaja daca am fi actionat asa. Intentia mea nu este sa critic. Nu stiu de la ce ISU erau colegii si nici nu este relevant.

Ideea este ca TOTI trebuie sa ne intoarcem atentia la lucrurile de baza. RISPM-ul si tactica stingerii, desi neactualizate de mult timp, acopera 90% din ceea ce facem noi la interventii.

Daca TSI spune "furtune tip B, neintreruperea continuitatii apei, acoperirea racoardelor cu zapada etc", inseamna ca asa trebuie facut. Oamenii aceia nu au scris acele moduri de actiune degeaba, ca sa avem noi ce conspecta.

Trebuie sa ne analizam modul de actiune si sa ne schimbam. Un lucru pe care eu, personal, nu il inteleg si nu il aprob, este folosirea tevilor tip D de inalta presiune la orice incendiu, mare sau mic. Colegii il considera o minune. Il derulezi usor, il strangi usor, nu te uzi prea tare. Perfect, nu? Nu chiar. Cand ajungi, in oras, cu Iveco si cu o APCA la un foc de 3 case, la 6 dimineata, cu flacari pe toate geamurile, si echipajul de pe Iveco desfasoara furtunurile D de inalta presiune, atunci eu zic ca avem o problema. Repet, focul in oras, nu e problema de apa (ne-au venit masinile in sprijin in 5-7 minute). Argumentul lor: "intindem alea repede, sa limitam". Realitatea: debitul de 50-100 de litri pe minut (depinde de presiunea de la pompe), nu iti limiteaza nimic la un volum mare de foc.

Am vazut acelasi lucru la interventia de la fabrica de cauciuc de la Suceava. Ditamai focul, si unii actionau cu pistoale. Ce spune TSI despre incendii la cauciuc: "tevi cu debite mari, chiar tunuri, pentru reducerea intensitatii de ardere".

Ma opresc aici, desi ar fi multe de zis.

Ideea este ca GSI-ii, in special, trebuie sa faca recunoasterea aia cum trebuie si sa ORDONE dispozitivul in consecinta. Si TOTI trebuie sa trecem peste comoditate, si sa ne facem treaba cum trebuie. Avem o meserie serioasa, foarte periculoasa, si greseala unuia poate costa IMENS.

O zi buna tuturor!

Sorin
04-02-2012 03:39 PM
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan , maf150 , Coffeeman , vios2308 , Pompier tălpaș , Karin , Doru
Coffeeman Offline
Enforcer

Given 867 thank(s) in 248 post(s)

La un foc de casa, atunci cand il gasesti cu flacari iesind pe geam si pe sub acoperis, cu D-urile nu faci fata. Nu spun ca nu sunt bune, departe de mine gandul asta, dar la un incendiu mai mare, daca nu ai si un C ( doua Smile ) cu TURA-P, ti-o iei pe coaja.
O problema, mai mult sau mai putin enervanta este prezenta celor care filmeaza, in picioarele tale, trebuie sa ii ocolesti tu pe ei, de parca ei sunt veniti sa stinga/etc. Iar pe perioada asta de iarna, nimeni de pe stradutele mai indepartate de drumurile principale, de la sate, nu-si mai face partie. De parca noi venim sa le facem si partie lor. Asta e valabila si pentru orase, ca nu prea intra plugurile pe strazi mai mici.

CCPhotography-500px-
Per aspera ad astra

(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 04-02-2012 04:14 PM de Coffeeman.)
04-02-2012 04:14 PM
 Thanks given by: Pompier tălpaș
emilian Offline
Utilizator nou
*

Alăturat: Oct 2011
Given 16 thank(s) in 8 post(s)

@ apca, pe inalta presiune ar trebui sa ai 200-250l/minut la 35-40 bar, daca se lucreaza la valori mai joase :|
04-02-2012 04:47 PM
apca2003 Offline
Membru junior
**

Alăturat: Sep 2010
Given 40 thank(s) in 22 post(s)

(04-02-2012 04:47 PM)emilian Scris:  @ apca, pe inalta presiune ar trebui sa ai 200-250l/minut la 35-40 bar, daca se lucreaza la valori mai joase :|

Am gresit putin limita superioara (era 140 l/min la 40 bar, jet pulverizat).

http://www.fepa.ro/admin/upload/product/...-TRAPI.pdf

Ca paranteza, am fost detasat timp de vreo 4 ture la un detasament din Bucuresti. Noi aveam un MAN de 2000 de litri, si plecam prima interventie la foc impreuna cu un Iveco de la ei, de 2500 de litri. Ne tineam mereu dupa ei, necunoscand raionul lor. Intr-o zi, plecam astea doua masini si cu o APCA dupa noi, la un foc la o vila. Ajungem acolo, nu se vedea nimc din strada. Mare ne-a fost mirarea, cand de la Iveco de 2500, au facut dispozitiv preliminar cu 1 linie B, distribuitor, 1 linie C de la distribuitor (care a ramas si dispozitivul final, deoarece ardea in pod 1 mp). Am aflat ulterior ca GIS-ul de pe acea tura nu folosea aproape niciodata pistoalele de inalta presiune. Acest lucru l-am vazut si urmatoarea tura, cand am fost la un incendiu autovehicul. Au realizat de la Iveco tot o linie C. Noi am intins 1 pistol si tin sa zic ca flacara i-am luat-o noi, ca a durat mai mult realizarea dispozitivului la ei.

Situatii si situatii.
04-02-2012 05:17 PM
 Thanks given by: Homefire News , Covalciuc Bogdan
valy9 Offline
Utilizator nou
*

Alăturat: Nov 2011
Given 5 thank(s) in 1 post(s)

(10-06-2011 09:23 PM)tataie Scris:  danip Scris:
tataie @ Am auzit de un caz din asta, cand mergeau cu Apca pe langa foc, la un momentdat apca sa inpotmolit intr-o groapa si era sa ia foc de la iarba uscata.
"Si drobul de sare care era pe soba si trebuia sa cada dar nu a mai cazut"
Si eu am auzit asta pe undeva dar cam mica probabilitatea sa fii cu APCA si cu motopompa si sa mai iei si foc (hai sa fim seriosi) stai cu apa la teava si nu vezi cand vine focul spre tine ?
eu sunt de parere ca sunt incendii de vegetatie, la care daca nu pozitionezi bine autospeciala si se schimba directia vantului , poti intampina probleme destul de mari , chiar daca nu iei foc neaparat; pe vant puternic, nici nu apuci sa schimbi dispozitivul ...credeti-ma , am vazut incendiu de lan de grau (nu miriste!!) care inainta cu o viteza uimitoare si flacarile aveau cel putin 2m din cauza vantului ....si spuneti-mi si mie cum pozitionati autospeciala? daca e tarlaua lata si focul se deplaseaza paralel cu drumul? in lateral ? ....si focul va trece oricum de dispozitiv; in spatele focului ? si va garantez ca in aprox. 20 de secunde nu il mai ajngi nici cu jet compact si turatie maxima; sau in fata focului ...si sigur vei avea parte de niste senzatii unice chiar daca nu iei foc pentru ca ai teava de refulare in mana... (si problema asta o ridic celor care incadreaza o autospeciala mai putin dotata sau moderna care poate actiona cu tunul de pe ea si din mers...) ...nu ii mai judecati voi pe cei ce posteaza o anumita intamplare de la o interventie care lor li s-a parut ciudata sau mai greu de rezolvat....nu sunt nici eu mare pompier , da nu e frumos si nici sanatos sa ii judeci pe altii care nu s-au intalnit cu o anumita situatie .... pentru asta e forumul sa ne intrebam unii pe altii si sa ne ajutam ca nimeni nu le-a vazut pe toate (incendiile si interventiile ma refer..)
p.s; o alta rezolvare stiu ca mai e sa tragi brazde pentru limitare (daca ai utilaj acolo) si stingere prin ardere completa
p.s; bun topic..multumesc
04-02-2012 06:50 PM
allex29 Offline
Utilizator nou
*

Alăturat: Mar 2011
Given 2 thank(s) in 2 post(s)

(04-02-2012 11:06 AM)pompier_talpas Scris:  Interesant filmuletul doar ca trebuie corectata putin greseala facuta de catre pompieri si anume:" Ca masuri de protectie a dispozitivelor de interventie pe timpul desfasurarii actiunilor de stingere pe timp de iarna/viscol/temperaturi foarte scazute, este indicat sa se foloseasca numai furtunuri tip "B" si tevi de refulare simple si nu TURAP...."
Si ca o provocare pentru domnii care au participat la acea interventie...intrati pe internet si veti descoperii http://forum.pompierii.info...are o vechime de 1 an, 5 luni si 19 zile. studiati materialele postate... sunt foarte folositoare va garantez eu.
Scuze pentru offtopic....

si de asemenea stiu din proprie experienta ca in cazul temperaturilor scazute, este foarte recomandat sa se acopere cu zapada racordurile furtunurilor si de asemenea trebuie mentinuta permanent presiunea apei pe linia de furtun pentru a nu ingheta
04-02-2012 07:13 PM
 Thanks given by: Pompier tălpaș
Postează răspuns 

Săritură forum:

Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.

Parolă

Ultimele subiecte
Concursuri profesionale a...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 05:58 AM
» Mesaje: 130
» Vizualizări: 119963
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 05:56 AM
» Mesaje: 764
» Vizualizări: 1085225