Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 4 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SMURD Galați
Autor Mesaj
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,625
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #71
RE: SMURD Galati
Prima intervenţie a elicopterului SMURD Galaţi în R. Moldova

[Imagine: 1c04484e81a62852b56130a85adf6e98-L.jpg]

[Imagine: 31interventie-moldova2.jpg]

[Imagine: 31interventie-moldova3.jpg]

Citat:Echipajul SMURD şi elicopterul SMURD Galaţi au intervenit miercuri pentru prima oară la un caz real în Republica Moldova. Interesant este că elicopterul şi echipajul său se aflau în Republica Moldova în calitatea de invitaţi la un exerciţiu tactic moldavo-austriac. Rolul elicopterului gălăţean în scenariul aplicaţiei consta în intervenţia pentru evacuarea a două-trei persoane. Numai că nu au avut timp să intervină în cadrul aplicaţiei deoarece au primit o misiune reală. Unui pompier moldovean, care participa la aplicaţie, i s-a făcut rău. Bărbatul suferise un sindrom de deshidratare.

„Exerciţiul la care am fost anunţaţi să participăm s-a numit «Giurgiuleşti 2015». A fost vorba de un un exerciţiu moldo-austriac, la care am participat cu elicopterul SMURD de la Punctul de Operare Galaţi. Era vorba de un exerciţiu care a implicat simularea unui accident. În scenariu se arăta că, din pricina unei alunecări de teren, un microbuz s-a prăbuşit de pe carosabil şi au fost zeci de victime şi doar opt supravieţuitori. Numai că a urmat un caz real, primul nostru caz real în Republica Moldova, primul caz de intervenţie a unui elicopter SMURD în Moldova. În momentul în care ne deplasam cu presupusa victimă pentru evacuare conform scenariului, am fost contactaţi de colegii noştri şi rugaţi să acordăm îngrijiri şi transport către spitalul din Cahul, unui coleg de acolo, pompier. Acesta participa la exerciţiu şi se simţea foarte rău. Am continuat îngrijirile medicale pe care colegii le iniţiaseră, l-am transportat la spitalul din Cahul, unde am ajuns în aproximativ zece minute, predând pacientul colegilor de la Ambulanţă. Aceştia l-au transportat la Spitalul din Cahul“, a precizat dr. Angel Trifan, medic coordonator UPU SMURD Spitalul de Urgenţă Galaţi.

Există un protocol încheiat în 2014 între partea română şi cea moldoveană privind acest tip de ajutor medical dat prin intermediul echipajului elicopterului SMURD Galaţi. La această primă misiune au participat, pe lângă dr. Angel Trifan, pilotul Lucian Lupescu şi asistenţii Horaţiu Valeriu Caracas şi Voicu Socae.
SURSA : http://www.monitoruldegalati.ro/

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 06-10-2020 05:05 PM de Homefire News.)
01-08-2015 07:18 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,625
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #72
RE: SMURD Galati
Ordinul "Meritul Sanitar" în grad de Cavaler a ajuns la Galaţi. MEDICUL Angel Trifan, DECORAT de preşedintele Klaus Iohannis

[Imagine: e2e891688b3c347fc8ed4fab6155304b-XL.jpg]

Citat:Dr. Angel Trifan a fost decorat de preşedintele României, Klaus Iohannis, cu Ordinul "Meritul Sanitar" în grad de Cavaler. Alături de dr. Trifan, şi alţi medici din ţară, angajaţi ai Serviciului Mobil de Urgenţă, Reanimare şi Descarcerare (SMURD), au primit aceeaşi distincţie, în grade diferite. “Preşedintele României, domnul Klaus Iohannis, a semnat, marţi, 10 noiembrie a.c., decretul de decorare a unor angajaţi ai SMURD, în semn de apreciere pentru înaltul profesionalism dovedit şi a rezultatelor remarcabile obţinute în executarea misiunilor încredinţate, pentru întreaga carieră dedicată salvării de vieţi omeneşti”, se arată într-un comunicat al Administraţiei Prezidenţiale.

Propunerea de decorare a fost făcută de fostul ministru al Sănătăţii, Nicolae Bănicioiu.

“Sunt foarte onorat pentru că am primit această distincţie. Sunt la mijlocul carierei şi încă mai am multe de făcut. Sunt mândru că am reuşit să aduc această distincţie în lumea medicală din Galaţi”, a precizat dr. Angel Trifan.

Angel Trifan s-a născut pe 27 iunie 1968, la Brăila. A urmat cursurile Liceului „Nicolae Bălcescu”, profilul matematică-fizică. Facultatea de Medicină a făcut-o la Constanţa, între 1990 şi 1996. În 2000 a terminat rezidenţiatul. În 2005 a devenit medic primar în medicină de urgenţă. Între 2006 şi 2010 a urmat al doilea rezidenţiat, în Terapie intensivă, la Bucureşti. Mai are un frate, care e neurochirurg la Brăila. Prin bunicul său, de 88 de ani, căruia i-a şi moştenit prenumele, dr. Trifan are şi origine grecească.
SURSA : http://www.viata-libera.ro/

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 06-10-2020 05:03 PM de Homefire News.)
14-11-2015 09:45 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: maf150 , Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #73
RE: SMURD Galati
După doi ani de promisiuni şi bâlbe, se construieşte hangarul pentru elicopterul SMURD Galati

[Imagine: 7e2191cb153057d64a25c9d653d350a8-XL.jpg]

Citat:Consiliul Judeţului se pregăteşte să scoată la licitaţie contractul de execuţie a lucrărilor pentru hangarul care va adăposti elicopterul SMURD al Galaţiului, după ce, joi seară, aleşii judeţeni au aprobat mult aşteptata investiţie, estimată de CJ la peste 2,5 milioane de lei (cu TVA), adică mai bine de 550.000 de euro. Din aceşti bani, aproape 1,5 milioane de lei sunt programaţi a fi cheltuiţi efectiv pentru construcţie şi montaj. Deşi consilierii judeţeni Ion Ştefan (PNL) şi Dorin Butunoiu (PSD) au acuzat că valoarea investiţiei este „umflată”, în final proiectul de hotărâre a fost adoptat, inclusiv cu votul acestora, astfel că mai este doar o chestiune de zile până când hangarul dedicat elicopterului SMURD va fi lansat la licitaţie, pe SEAP.

Ce lucrări sunt prevăzute în proiect
Așa cum v-am mai informat, hangarul va fi construit pe o suprafaţă de 480 de metri pătraţi, iar staţia de carburanţi va ocupa 200 de metri pătraţi. Pe lângă spaţiul destinat adăpostirii elicopterului, construcţia mai prevede o serie de spaţii administrative. Este vorba despre cabinete de asistenţă, cameră de aşteptare, cameră de odihnă pentru piloţi, grupuri sanitare, un spaţiu de depozitare a sculelor, o cameră care va găzdui strict aparatură medicală, o mică bucătărie pentru personal şi nu numai. Totodată, proiectul prevede lucrări de amenajare a pistei şi dotarea acesteia cu instalaţie luminoasă, iar, mai nou, conform normelor ISU, care au devenit extrem de exigente, după tragedia din Colectiv, Consiliul Judeţului trebuie să construiască o rezervă de apă cu instalaţie de stingere a incendiilor automată, ce va fi îngropată. Acest lucru a fost impus, potrivit conducerii CJ, din cauză că reţeaua din oraş a Apă Canal nu asigură o presiune constantă de 4,5 atmosfere, ba mai mult ar exista chiar riscul ca, în cazul unui incident nefericit, hidranţii să fie imposibil de utilizat.
„Pentru obţinerea avizului ISU, suntem obligaţi să îndeplinim aceste condiţii”, ne-a spus county managerul CJ, Costel Fotea. Ba mai mult, în cadrul şedinţei, preşedintele Nicolae Bacalbaşa a afirmat că hangarul, care va fi construit în curtea Poliţiei de Frontieră, va avea aviz ISU, spre deosebire de multe altele din ţară care nu sunt avizate de inspectoratele pentru situaţii de urgenţă.
„Elicopterul costă 4,5 milioane de euro. Este asigurat, dar asigurarea e operaţională în cazul în care ai luat toate măsurile legale de evitare a unor nenorociri. În felul acesta, intrăm în toate normele de aprobare, din acest moment, care au evoluat în timp, în raport cu celelalte hangare din ţară, şi ne situăm în limita legii. De aici şi suma. Hangarele de la ora actuală nu au aviz ISU. Acesta va avea”, a spus Bacalbaşa. Reprezentanţii CJ au spus că obiectivul va fi construit din zidărie şi nu din panouri sandwich, cum fusese gândit iniţial. Până când hangarul va fi pus pe picioare, elicopterul SMURD va fi găzduit, în continuare, tot la Vânători, de către Pegas, în schimbul unei chirii lunare de 300 de euro. „Domnii de la Pegas ne-au ajutat foarte mult, contra unei sume modice, faţă de ce există pe piaţă. Sunt nişte oameni extraordinari, ne-au asigurat toate utilităţile, pază şi tot ce trebuie”, a precizat Costel Fotea.
SURSA : http://www.viata-libera.ro/

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 06-10-2020 05:02 PM de Homefire News.)
31-01-2016 09:07 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Dacul
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #74
RE: SMURD Galati
Gălăţean, salvat cu elicopterul SMURD după ce şi-a omorât soţia şi a încercat să se sinucidă

[Imagine: Picture-009-938x535.jpg]

Citat:Trei echipe medicale de la Ambulanţă şi de la Spitalul de Urgenţă Galaţi, dar şi echipajul unui elicopter SMURD au intervenit sâmbătă pentru a salva viaţa unui bărbat de 51 ani care a încercat să se sinucidă, după ce şi-a ucis soţia.

Bărbatul şi-a înfipt un cuţit în gât, iar după aceea a sunat la 112 ca să anunţe că şi-a înjunghiat mortal soţia şi că vrea să-şi ia viaţa. Crima s-a petrecut sâmbătă în localitatea Căueşti din comuna Drăguşeni, judeţul Galaţi. Iniţial, spre sat a plecat un echipaj al ambulanţei care, ulterior, a cerut şi sprijinul poliţiştilor deoarece la adresa solicitată uşa era încuiată.

"La sosirea echipajului, s-a constatat că intrarea în casă era închisă, dar înăuntru era un bărbat care îşi ţinea soţia în braţe, aceasta era decedată. S-a anunţat poliţia care a facilitat accesul echipajului medical la faţa locului. Asistentul a constatat că femeia de 49 ani avea o plagă înjunghiată la nivelul gâtului, în zona submentonieră. Soţul, un bărbat de 51 ani, încă trăia şi era conştient, dar avea o plagă identică la gât tot în regiunea submentonieră, plagă cu hemoragie foarte mare, dar încă era cooperant. A fost chemat în sprijin elicopterul SMURD", a declarat directorul Serviciul Judeţean de Ambulanţă Galaţi, Mihai Polinschi.

Potrivit şefului SMURD-UPU Galaţi Angel Trifan, traumatismele suferite de bărbat sunt foarte grave, se află în stare comatoasă şi urmează să fie operat.

"Are o plagă tăiată la nivelul gâtului, în faţă, deci anterior. Nu ştim cât de profundă este şi dacă este şi cu afectare de trahee. L-am protezat ventilator. Este în stare gravă", a precizat Angel Trifan.

Procurorii cercetează împrejurările în care s-a produs tragedia.

"La faţa locului a fost găsită o femeie decedată. Din primele date ale anchetei se pare că are 49 de ani şi este victima violenţei soţului. Soţul i-a produs leziuni prin violenţă la nivelul gâtului şi apoi s-a autoagresat", a precizat procurorul Emanuel Rizea de la Parchetul de pe lângă Tribunalul Galaţi.

În urma tragediei au rămas patru copii, doi băieţi şi două fete de nouă, 13, 19 şi 26 ani.
SURSA : http://jurnalul.ro/

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 06-10-2020 05:01 PM de Homefire News.)
07-02-2016 05:40 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #75
RE: SMURD Galati
ACCIDENT CUMPLIT. Doi morți și doi răniți după ce un BMW a intrat într-un stâlp! Mașina ar fi avut o viteză de peste 180 km/oră

[Imagine: accident-cumplit-un-bmw-a-zburat-intr-un...17-ani.jpg]

[Imagine: accident-cumplit-un-bmw-a-zburat-intr-un...17-ani.jpg]

Citat:Două persoane au murit și alte două au fost rănite, în noaptea de vineri spre sâmbătă, după ce mașina în care se aflau a intrat într-un stâlp pe o stradă din Galați. Pe rețelele de socializare a apărut informația conform căreia mașina avea o viteză de peste 180 de kilometri/oră.

Potrivit presagalati.ro, în mașină se aflau trei fete (două de 17 ani și una de 14 ani) și soferul de 35 de ani. Momentul impactului i-a surprins pe aceștia făcând un “instastory” pe contul uneia dintre fete, adică filmând live momentul în care cei patru circulau cu o viteză enorm de mare pe Bulevardul Brăilei, dinspre Trei Star spre Potcoava de Aur. Șoferul ar fi plecat de la o petrecere.

Deși bolidul pe care îl conducea era în stare excelentă, tinerii aflați in față au sfârșit tragic pentru că afara ploua și s-a produs fenomenul de acvaplanare. Cu viteza la care s-ar fi oprit acul (186km/h), mașina a derapat și a intrat în intersecția străzii Traian cu Bulevardul Brăilei, în stâlpul din dreptul restaurantului Full House (care acum nu mai este acolo, dărâmat în urma lărgirii străzii Traian).

”Accidentul a avut loc la ora 1.40 când șoferul unei mașini, un bărbat de 35 de ani, aflat pe strada Brăilei, la intersecția cu strada Traian, a pierdut controlul volanului, a pătruns pe contrasens și a intrat în coliziune cu un stâlp de electricitate. În urma impactului, a rezultat decesul bărbatului de 35 de ani și a unei tinere de 17 ani, pasageră pe scaunul din dreapta față. Totodată, au fost rănite și transportate la spital două fete de 14 și 17 ani care se aflau pe bancheta din spate a mașinii", a declarat purtătorul de cuvânt al IPJ Galați, Gabriela Costin.
SURSa : http://www.reporterntv.ro

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 06-10-2020 05:01 PM de Homefire News.)
02-12-2017 01:10 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #76
RE: SMURD Galati
12 ANI DE SMURD LA TECUCI

[Imagine: 120997327-1321718434835624-3052078089685426035-o.jpg]

Citat:În prezenta Secretarului de Stat, domnul Raed Arafat alături de medicii UPU-SMURD Galați, reprezentantul IGSU și dl. general Zaharia Viorel, oficialitățile locale din Galați și Tecuci, a fost inaugurat Centrul SMURD.
Pentru acoperirea zonei de nord a judeţului Galaţi, la 05 septembrie 2008 ambulanțele SMURD au început să funcţioneze şi în cadrul Secţiei de Pompieri Tecuci.
Paramedicii încadrati pe ambulantele SMURD au fost instruiti în cadrul Centrul de Formare şi Pregătire în Descarcerare şi Asistenţă Medicală de Urgenţă deschis în primăvara lui 2008.
Din aceleaşi raţiuni, în speţă acoperirea zonei centrale şi de est a judeţului Galaţi, începând cu data de 05 iunie 2009 a fost deschis Punctul de lucru Târgu-Bujor, fiind dotat cu o ambulanţă tip B.

SE ÎMPLINESC 12 ANI DE SMURD LA TECUCI

În prezenta Secretarului de Stat, domnul Raed Arafat alături de medicii...

Publicată de ISU Galati pe Marţi, 6 octombrie 2020

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
06-10-2020 04:59 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,625
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #77
RE: SMURD Galati
2 motociclete SMURD au fost operaționalizate de ISU Galați

[Imagine: 242176082-1450523988674109-2877111995589366165-n.jpg]

[Imagine: 242282502-1450524032007438-2712340298175698318-n.jpg]

Timpul de răspuns la o situație de urgență este un factor decisiv în reușita acesteia. Și chiar dacă pompierii se...

Publicată de Isuj Galati pe Vineri, 17 septembrie 2021

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
18-09-2021 07:34 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Homefire News , Subofițer pompier
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
I.S.U. "Dobrogea" al Jude...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 10:35 AM
» Mesaje: 1130
» Vizualizări: 1411572
Legea nr. 80/1995-Statutu...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 08:05 AM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 283710
Machete autospeciale pomp...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:39 AM
» Mesaje: 150
» Vizualizări: 198
„Nu există pădure fără u...
Ultimul mesaj a fost postat de: Aggressive Firefighter
Ieri 08:43 PM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 10248
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1029948
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25559
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5375
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 5
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1918
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9457

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro