Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri

Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 6 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ministerul Afacerilor Interne
Autor Mesaj
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator

Alăturat: Aug 2010
Given 12728 thank(s) in 5861 post(s)

RE: Ministerul Afacerilor Interne
Ministrul afacerilor interne - Lucian Nicolae BODE: Mi se pare inadmisibil ca în 2021 ISU să nu aibă echipamente.

[Imagine: Nz-Fm-MGQx-Mzc4-NWI3-Nzc2-OThj-NDA5-Zm-Mz-Mg-thumb.jpg]

Citat:Ministrul de Interne, Lucian Bode, a reacționat în urma incendiului de la Constanța, unde o femeie a murit după ce s-a aruncat de la balcon ca să scape de flăcări. Bode spune că e anormal ca Inspectoratele pentru Situații de Urgență să nu aibă echipamentele necesare în dotare și că vrea ca în 2021 să fie achiziționate saltele pneumatice pentru fiecare județ în parte. În prezent, spune ministrul, doar patru județe au astfel de dotări.

"Astăzi i-am chemat pe cei de la Departamentul pentru Situaţii de Urgenţă să îmi prezinte o evaluare ce ar însemna să achiziţionăm un astfel de echipament pentru fiecare inspectorat judeţean în parte. Costurile sunt foarte mici, vorbim de aproximativ 40.000 de euro per bucată. Există doar patru astfel de echipamente la nivel naţional. Este inadmisibil şi le-am spus colegilor de la DSU să demareze de urgenţă achiziţia acestor echipamente absolut necesare în astfel de situaţii tragice", a declarat Bode.

"S-a deschis şi o anchetă penală şi vor trebui să dea explicaţii toţi cei care au avut responsabilitatea să comunice exact cum au procedat şi să trimită în timp, să ajungă la faţa locului, pentru a salva persoana aflată în apartament. Un destin tragic, când ne gândim că persoana respectivă era salvată, ieşise pe hol şi s-a întors să îşi ia laptopul", a mai afirmat ministrul.

Bode susține că va lua măsuri punctuale imediat ce va primi rezultatele anchetei și ia în calcul achiziționarea de echipamente pentru Inspectoratele Județene de Urgență folosind fonduri europene.

"Măsurile punctuale le voi lua imediat ce primesc rezultatele anchetei. Mi se pare anormal ca în 2021 ISU să nu aibă echipamente. Am vorbit cu Raed Arafat şi dânsul va da explicaţii publice de ce anume nu s-au achiziţionat aceste perne pneumatice până în acest moment. Sper ca în acest an să intre în dotarea inspectoratelor judeţene. Le-am cerut să găsească soluţii, dacă se poate să achiziţionăm aceste saltele pneumatice din fonduri europene, pentru că avem această posibilitate, dar în câteva zile vom lămuri exact din ce fonduri, câte anume achiziţionăm, care sunt costurile. Ne dorim ca acest lucru să se clarifice cât mai repede", a conchis ministrul de Interne.
SURSA info : https://www.digi24.ro

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
25-02-2021 05:03 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: SPG FIRE Agigea
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator

Ministrul Afacerilor Interne, Lucian Bode, prezintă materialul de evaluare a activității M.A.I. pe anul 2020, în prezența premierului Florin Cîțu, a președintelui Senatului, Anca Dragu si a președintelui Camerei Deputaților, Ludovic Orban

Ministrul Afacerilor Interne, Lucian Bode, prezintă materialul de evaluare a activității M.A.I. pe anul 2020, în prezența premierului Florin Cîțu, a președintelui Senatului, Anca Dragu si a președintelui Camerei Deputaților, Ludovic Orban.
#MinisterulAfacerilorInterne

Publicată de Ministerul Afacerilor Interne, Romania pe Marţi, 23 martie 2021

"Audacia Et Devotio"
23-03-2021 12:52 PM
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator

Proiectul hotărârii Guvernului privind înființarea subunității profesioniste speciale de intervenție ”Detașamentul Special de Pompieri Cernavodă” în cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență ”Dobrogea” al Județului Constanța
Publicat în data de - 05.04.2021 - 16:21 https://www.mai.gov.ro

pr_HG_Cernavoda_

NF_pr_HG_Cernavoda

Propunerile, sugestiile și opiniile persoanelor interesate pot fi transmise în termen de 10 zile calendaristice, calculate de la data publicării anunțului, pe adresa de e-mail dgj_transparenta @ mai.gov.ro .

"Audacia Et Devotio"
07-04-2021 06:17 PM
 Thanks given by: apca2003 , raoul , SPG FIRE Agigea
HomefireNews Offline
Old firefighter Moderator

Alăturat: Nov 2010
Given 3546 thank(s) in 2153 post(s)

M E M O R A N D U M
Tema: Cooperarea şi schimbul de informaţii între S.N. Nuclearelectrica S.A. („SNN”) și Departamentul pentru Situații de Urgență din cadrul Ministerului Afacerilor Interne, prin Inspectoratul General pentru Situații de Urgență, în vederea îndeplinirii standardelor de securitate fizică a amplasamentului C.N.E. Cernavodă.

Citat:Scopul prezentului memorandum constă în stabilirea cadrului pentru asigurarea de către IGSU prin ISU Constanta a intervenției pentru limitarea și înlăturarea efectelor unui incendiu produs pe amplasamentul CNE Cernavodă si acordării primului ajutor calificat, cu respectarea cadrului legal aplicabil.
( Pentru celelalte tipuri de risc prevăzute de legislație, primul răspuns pe implasamentul CNE Cernavodă se asigură de echipe specializate din cadrul SNN, cu sprijinul Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Dobrogea” al județului Constanța, denumit în continuare ISU CT.

SURSA : https://sgg.gov.ro

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
16-04-2021 02:21 PM
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan , S.P.S.U. SPG FIRE Constanța
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator

Proiectul Ordinului ministrului afacerilor interne pentru aprobarea Regulamentului de organizare şi funcţionare a Direcției Generale pentru Protecție Civilă

Pr Omai Aprob ROF DGPrCiv I

Referat de aprobare

pr_ROF_ DGPrCiv_I

Anexa 1

372_1620922917_Anexa 1

Anexa 2

372_1620922917_Anexa 2

SURSA : https://www.mai.gov.ro

"Audacia Et Devotio"
02-06-2021 04:09 PM
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator

Proiectul ordinului ministrului afacerilor interne pentru aprobarea Regulamentului de organizare și funcționare a Direcției Generale Urgențe Medicale.

Pr Omai Regulament DGUM V

REFERAT DE APROBARE

_referat Aprobare ROF DGUM ...

REGULAMENTUL DE ORGANIZARE ȘI FUNCȚIONARE

371_1620828737_rof_DGUM_V

SURSA : https://www.mai.gov.ro

"Audacia Et Devotio"
02-06-2021 04:28 PM
Postează răspuns 

Săritură forum:

Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.

Parolă

Ultimele subiecte
Raed Arafat
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 10:11 AM
» Mesaje: 361
» Vizualizări: 444282
Autospeciale pentru stins...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
30-07-2021 05:42 PM
» Mesaje: 483
» Vizualizări: 559588