Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri

Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 10 voturi - 4.7 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Raed Arafat
Autor Mesaj
HomefireNews Offline
Old firefighter Moderator

Alăturat: Nov 2010
Given 3700 thank(s) in 2266 post(s)

RE: Raed Arafat
Arafat: Accesul la magazinele esenţiale nu va fi condiţionat de certificatul verde

[Imagine: Piata-Victoriei-cu-Raed-Arafat-20.jpg]

Citat:Şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, Raed Arafat, a declarat că a discutat cu premierul interimar după ce Florin Cîţu a spus că ar trebui implementat certificatul verde şi în magazine şi a precizat că afirmaţia sa nu se referă la cele esenţiale.

“Am avut o discuţie cu dânsul, nu ne referim la magazinele esenţiale, se poate acest lucru şi se aplică în unele ţări la magazinele care se consideră mai puţin esenţiale, la anumite tipuri de locaţii, unde într-adevăr se intră pe certificat verde. Asta va trebui să fie o decizie prin act normativ (…) În anumite zone, anumite localuri, anumite magazine … să se intre cu certificatul verde. E un lucru care e aplicat şi în alte ţări. Nu vorbim de magazinele alimentare, unde sunt lucrurile esenţiale la care trebuie să aibă oricine acces. (…) Certificatul verde înseamnă inclusiv testarea, când vorbim de aceste magazine, nu vorbim numai de vaccinarea sau trecerea prin boală, se vorbeşte inclusiv de testare, numai că ăsta este iarăşi un aspect care va fi analizat. Sunt convins că nu vorbim de limitarea accesului la ce este esenţial”, a afirmat secretarul de stat la Antena 3.

Premierul interimar Florin Cîţu a opinat că a avea certificatul verde pentru orice activitate economică este un pas important şi că autorităţile se gândesc la acest lucru. El a precizat că doreşte ca această măsură să fie introdusă cât mai rapid şi să fie aplicată şi în hipermarketuri, magazine.

Întrebat dacă introducerea obligativităţii certificatului verde inclusiv pentru magazine nu ar însemna o restricţionare a accesului cumpărătorilor, Cîţu a răspuns: “Asta nu este restricţionare, este doar o… triere”.
SURSA : https://www.europafm.ro

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
15-10-2021 06:55 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan
{myadvertisements[zone_3]}
HomefireNews Offline

Raed Arafat: Trebuie oprit microfonul tuturor celor care le spun oamenilor să nu se vaccineze

[Imagine: 62171593.jpg]

Citat:Şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, secretarul de stat în MAI Raed Arafat, a afirmat, sâmbătă, că “trebuie oprit microfonul” celor care dezinformează şi încurajează oamenii să nu se vaccineze, scrie Agerpres.

El a fost prezent la Centrul Naţional de Coordonare şi Conducere a Intervenţiei de la Ciolpani, unde a ajuns sâmbătă ajutorul oferit de Danemarca, prin Mecanismul European de Protecţie Civilă, constând în 15 ventilatoare şi 8 concentratoare de oxigen necesare pentru tratarea bolnavilor COVID.

“Trebuie oprit microfonul tuturor care vin şi dezinformează şi spun oamenilor să nu se vaccineze, pur şi simplu. Şi i-aş lăsa pe oamenii care se pricep la acest domeniu să explice de ce trebuie să se vaccineze. Am trecut printr-o perioadă grea, printr-o perioadă de dezinformări, de toate posibilităţile prin care să convingem oamenii să nu respecte, să nu aibă încredere în ce spun autorităţile”, a declarat Raed Arafat.
SURSA : https://stirileprotv.ro

17-10-2021 07:55 AM
HomefireNews Offline

Criză de oxigen medicinal în mai multe spitale . Raed Arafat: Incercam sa aducem butelii de oxigen pre-umplute, din afara Romaniei

[Imagine: 176228.jpg]

Citat:Mai multe spitala din Iasi, dar si din tara au anuntat ca se confrunta cu o criza de oxigen din cauza numarului mare de pacienti care se afla in stare grava in urma infectiei cu coronavius. Raed Arafat, seful DSU, a confirmat aceasta criza si a precizat ca s-a ajuns in aceasta situatie deoarece cererea este foarte mare.

„Există o criză pentru că sunt doar două firme mari care livrează oxigen în țară și una mai mică. Toate au avut probleme în livrarea de oxigen din cauza cererii mari. Încercăm să aducem butelii de oxigen pre-umplute, din afara României, dacă vom reuși. În același timp, încercăm să găsim soluții interne.”, a declarat Raed Arafat pentru Antena 3.Una din soluții este folosirea oxigenului care se folosea până acum cinci ani fără nicio problemă, de o concentrație mai mică. În loc să fie 99%, este 93%.Este un oxigen care s-a folosit și se poate folosi. Și s-a dat circulară la toți să îl folosească dacă au probleme cu oxigenul.”, a declarat Raed Arafat pentru Antena 3.

Trei spitale din Iași ar putea să rămână fără oxigen. Între timp, managerul Spitalului Sf. Spiridon din Iași, medicul Florin Roșu, explica faptul că pacienții pot să fie îngrijiți cu un oxigen medical care are o anumită concentrație, nu cu oxigen tehnic.

„Suntem într-o situație disperată. Pacientul trebuie să fie îngrijit cu un oxigen medical care să aibă o anumită concentrație. În niciun caz cu oxigen tehnic. Oxigenul tehnic conține reziduuri de ulei și alt fel de reziduuri.”, a transmis Florin Roșu.

„În momentul de față, din nefericire în cadrul Spitalul Clinic de Boli Infecțioase din Iași mai aveam stocuri de oxigen pentru cinci ore. Ulterior, vom fi nevoiți să folosim oxigen tehnic astfel încât pacienții să poată să beneficieze de acest tratament.Am semnalat aceste neajunsuri începând din această dimineață. Dorim să găsim o rezolvare, în continuare vrem ca pacienții să beneficieze de îngrijire medicală corespunzătoare.”, a declarat acesta inițial.
SURSA : https://www.ele.ro

31-10-2021 09:12 PM
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator

Alăturat: Aug 2010
Given 12926 thank(s) in 5966 post(s)

Reacția lui Raed Arafat în cazul imaginilor în care pare că poartă un pistol la brâu

[Imagine: screenshot-1199.png]

[Imagine: screenshot-1199.png]

Citat:Imagini cu şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, dr. Raed Arafat, în care se spune că poartă armă, au devenit virale pe internet. Care sunt explicațiile date de secretarul de stat în Ministerul de Interne.

„Pistolul care il port la brau.. conform afirmatiilor unor dezinformatori pe care, din pacate, le cred multi dandu-le share la aberatiile lor, este de fapt telefonul si statia radio pe care m-am obisnuit de ani de zile sa le port la brau!
Stiam de aceasta poza care circula de ceva timp insa ieri mi-a spus un prieten ca din nou aceasta stire falsa a devenit virala dupa ce a fost postata pe un site din Targu Mures.
Ca fapt divers, eu nici nu am permis de port arma ca sa port un pistol la brau, asa cum pretind dezinformatorii!”, a transmis Raed Arafat pe Facebook, exemplificând cu fotografiile publicate în spațiul public.

Pistolul care il port la brau.. conform afirmatiilor unor dezinformatori pe care, din pacate, le cred multi dandu-le...

Publicată de Raed Arafat pe Sâmbătă, 6 noiembrie 2021

[Imagine: screenshot-1202.png]

[Imagine: screenshot-1201.png]

[Imagine: screenshot-1200.png]

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 07-11-2021 11:08 AM de Covalciuc Bogdan.)
07-11-2021 10:59 AM
HomefireNews Offline

Declarație incendiară a lui Ludovic Orban: ‘Klaus Iohannis mi-a cerut să-l demit pe Raed Arafat. Sistemul este construit astfel încât să depindă de Arafat’

[Imagine: Raed-Arafat-si-Ludovic-Orban-538x332.jpg]

Citat:Fostul premier Ludovic Orban a declarat că i s-a cerut de către mai mulți liberali, inclusiv de către președintele Klaus Iohannis, demiterea lui Raed Arafat.
Ludovic Orban a fost întrebat, duminică, la Prima TV, dacă i s-a cerut vreodată, în calitate de premier, să-l schimbe din funcţie pe Raed Arafat şi a confirmat.

„Nu am luat în calcul, mi s-a cerut. Mai mulţi. Mi-au cerut mai mulţi liberali”, a declarat Orban.

Întrebat dacă preşedintele Klaus Iohannis i-a cerut demiterea şefului DSU, Orban a afirmat: „Da. Numai că demiterea era atributul premierului„.

Orban a explicat că s-a opus demiterii pentru că ştie foarte bine cum funcţionează sistemul de urgenţe în România.

„Ştiam la data respectivă că dacă l-aş fi schimbat pe Arafat şi mi-ar fi apărut o situaţie de urgenţă, sistemul nu ar fi funcţionat. Pentru că a repune în funcţiune sistemul fără Arafat, sistemul este construit astfel încât să depindă de Arafat. Repunerea în funcţiune a sistemului, de fapt reconstrucţia sistemului fără Arafat, ar fi durat 3-4-6 luni de zile. Şi am spus un lucru foarte simplu: dacă un singur om moare într-o situaţie de urgenţă, datorită unei intervenţii nepotrivite, întârziate a Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă sau a sistemului din cadrul Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, va fi răspunderea mea personală„, a declarat Orban.

Fostul premier a adăugat că dacă „ne prindea pandemia fără Arafat”, s-ar fi repus în funcţiune foarte greu sistemul de urgenţe.

„O astfel de decizie nu poţi să o iei într-un guvern interimar care are maxim un an de existenţă, pentru că noi ne doream anticipatele. Imaginaţi-vă că dacă îl schimbam pe Arafat, dacă îl demiteam pe Arafat şi ne prindea pandemia fără Arafat, ar fi fost foarte complicată repunerea în funcţiune şi mai ales capacitatea de a avea reacţie rapidă a întregului sistem. Din păcate aşa e construit sistemul. Arafat când a construit sistemul, l-a construit astfel încât să depindă în mare parte de el„, a declarat Orban.

Orban a mai precizat că, doar pentru că s-a auzit ca se doreşte înlocuirea lui Arafat, a primit o listă cu mii de semnături de susţinere a acestuia.

„De altfel, numai pentru că s-a auzit că se doreşte schimbarea lui Arafat, aduceţi-vă aminte că au fost luate inclusiv poziţii publice pe tema respectivă. Eu m-am trezit cu o listă de mii de semnături de susţinere a lui Arafat în 48 de ore de când s-a auzit prima oară. Din toate categoriile, în special din zona pompieri.

Dacă nu erau Unităţile de Primiri Urgenţe în stadiu de pregătire şi de funcţionalitate maximă, aşa cum erau şi cum au fost puse al punct de Arafat, noi am fi făcut faţă cu mult mai mare greutate. Deşi noi am crescut constant numărul de paturi la ATI, astfel încât să putem creşte capacitatea de tratare în secţiile de Terapie Intensivă pentru bolnavii Covid, fără să afectăm foarte mult celelalte cazuri non-Covid în Terapiile Intensive, UPU au constituit locul unde pacienţii, până să li se disponibilizeze un loc liber, au beneficiat de tratare, de acces la oxigen, de tratament profesionist.

Noi chiar dacă aveam permanent paturi disponibile, nu erau în aceeaşi zonă, noi a trebuit să ducem pacienţi din Bucureşti, să îi ducem la Timişoara, a trebuit să ducem pacienţi din Cluj, la Târgu Mureş. Toate aceste mişcări ale unor pacienţi aflaţi în situaţii critice, au fost coordonate operativ„, a declarat Orban.

Întrebat ce i-a reproşat Klaus Iohannis lui Raed Arafat, Orban a declarat că nu a existat o discuţie „aprofundată”.
„Nu am avut o discuţie foarte aprofundată pe tema asta. A existat o discuţie în care a existat un soi de acord, nu neapărat o cerere. Da, că poate fi schimbat Arafat„, a declarat Orban.

Ludovic Orban a mai declarat că la discuţia cu şeful statului despre schimbarea lui Raed Arafat a fost prezent şi ministrul de Interne de la acea vreme, Marcel Vela
SURSA : https://www.bugetul.ro/

14-11-2021 05:03 PM
HomefireNews Offline

Alexandru Rafila, despre Raed Arafat: Medicina de urgență trebuie să ajute sistemul sanitar, nu să-l înlocuiască. Sunt convins că vom putea lucra împreună

[Imagine: desc-rcare.jpg]

Citat:România, trecut de jumătatea lui noiembrie 2021 – o continuă luptă cu pandemia de coronavirus de mai bine de un an și jumătate. În tot acest timp, ne-am obișnuit cu ședințe și declarații despre noi reguli și măsuri de combatere a pandemiei. Invitat în emisiunea „Piața Victoriei” de la Europa FM, Alexandru Rafila a vorbit despre șeful DSU, Raed Arafat, după remarca Ioanei Ene Dogioiu despre paradoxul existent în acest moment în Sănătate: cea mai puternică voce, cea mai prezentă și cea care vine mereu cu soluții și opinii este cea a secretarului de stat de la Ministerul de Interne, adică vocea lui Raed Arafat.

Ioana Ene Dogioiu remarcă și faptul că pare că există în Sănătate doi miniștri: „dintre care secretarul de stat este un pic mai ministru”.

„Este adevărat ceea ce suneți – domnul doctor Raed Arafat este un foarte bun profesionist în medicina de urgență, dar asta este o criză care nu are de-a face doar cu medicina de urgență”, a spus Alexandru Rafila la Europa FM.

Alexandru Rafila: Sunt convins că vom putea lucra împreună și va ajuta la efortul pe care oamenii din sănătate îl fac în acest moment
„Medicina de urgență trebuie să ajute sistemul sanitar, nu să-l înlocuiască. Eu sunt convins că dânsul, din calitatea de secretar de stat, șef al departamentului pentru Situații de Urgență va înțelege acest lucru și va ajuta ministerul Sănătății, care în mod evident are și el responsabilitatea conform legii de a gestiona o astfel de criză de sănătate publică, care se întinde deja de mai mult de un an și jumătate, și sunt convins că vom putea lucra împreună astfel încât să ajute la efortul pe care oamenii din Sănătate îl fac în acest moment”, a adăugat Alexandru Rafila la Europa FM.
SURSA info : https://www.europafm.ro

19-11-2021 12:24 PM
HomefireNews Offline

Raed Arafat: 9 decese din 10 și peste două treimi din cazurile confirmate de COVID, înregistrate la persoane nevaccinate
19.11.2021

[Imagine: raed.jpg]

Citat:Şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, Raed Arafat, a declarat vineri că, în săptămâna 8-14 noiembrie, nouă decese din zece și peste două treimi din cazurile confirmate de COVID-19 au fost înregistrate la persoane nevaccinate.

„Raportul INSP între 8-14 noiembrie arată că 89,3% dintre decesele înregistrate au fost la persoane nevaccinate. În săptămâna 8-14 noiembrie, 69,7% din cazurile confirmate au fost înregistrate la persoane nevaccinate. De la începutul pandemiei până în prezent, 85,8% din totalul deceselor au fost la persoane cu vârsta de peste 60 de ani”, a declarat vineri Raed Arafat.

Conform analizei INSP, 93,1% din persoanele decedate aveau cel puţin o comorbiditate asociată.

Totodată, în perioada 12-19 noiembrie, numărul persoanelor confirmate cu SARS-CoV-2 a scăzut la 4.844 la 2.889, în condiţiile în care care pe 10 septembrie erau 2.520 de cazuri confirmate.

Numărul pacienţilor internaţi la ATI a scăzut în perioada 12-19 noiembrie de la 1.733 la 1.604, după ce pe 10 septembrie numărul acestora era de 543. Numărul pacienţilor decedaţi a scăzut de la 307, pe 12 noiembrie, la 281, pe 19 noiembrie.

În ce priveşte localităţile cu valoarea a incidenţei de peste 3 la mia de locuitori, în săptămâna 11-18 noiembrie numărul acestora a scăzut de la 2.136 la 1.455, după ce în 4 noiembrie numărul lor era de 2.419, iar în 28 octombrie era de 2.393.

Au existat 261 de solicitări de transfer, între 12-18 noiembrie, în scădere faţă de săptămâna anterioară (504 cereri) şi săptămâna precedentă acesteia (727 de cereri).

În ce priveşte unităţile de primiri urgenţe, între 5-11 noiembrie, acestea au avut 9.429 de pacienţi, dintre care 5.792 au fost confirmaţi cu SARS-CoV-2, iar între 12-19 noiembrie numărul pacienţilor de la UPU a fost de 6.016, dintre care 2.614 confirmaţi.

Între 5-11 noiembrie, 207 de angajaţi din rândul personalului medical au fost detaşaţi, iar între 12-19 noiembrie numărul a crescut la 235.

„Detaşările vor continua o perioadă, până vom vedea că numărul cazurilor scade şi în secţiile de ATI şi că nu mai este nevoie de personalul, rezidenţii şi medicii specialişti pe care îi detaşăm”, a mai precizat Raed Arafa
SURSA info : https://www.digi24.ro

20-11-2021 09:22 AM
HomefireNews Offline

Şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, Raed Arafat, a declarat vineri că în acest moment nu se iau în calcul carantinarea persoanelor nevaccinate sau vaccinarea obligatorie.

[Imagine: MCZo-PTQ0-MCZo-YXNo-PTlm-OWU4-ODY0-Mjgz-...-thumb.jpg]

Citat:„La acest moment, la nivelul CNSU, la nivelul comitetelor cu care lucrăm, nu există astfel de abordare, în România. Sunt, într-adevăr, Austria şi alte ţări care discută de partea de obligativitate şi sunt şi unele măsuri mai dure care se implementează din partea unor ţări, acolo unde acum este o creştere a valului, a numărului cazurilor. Noi, la acest moment, măsurile pe care le-am implementat - şi am văzut că a ajuns să scadă numărul cazurilor - şi sigur că şi datorită acestor măsuri şi poate că şi populaţia a devenit mai atentă... Plus, trebuie să recunoaştem că s-au mai vaccinat un număr de oameni, chiar dacă nu este numărul pe care noi ni l-am dorit, dar totuşi s-au vaccinat peste un milion de oameni în perioada care a trecut. La acest moment nu s-a pus pe masă o discuţie fie referitoare la vaccinare obligatorie sau referitoare la a crea un lockdown al nevaccinaţilor”, a declarat vineri secretarul de stat Raed Arafat, potrivit Agerpres.

La rândul său, secretarul de stat în Ministerul Sănătăţii Andrei Baciu a declarat că trebuie luat în calcul şi contextul în care ţările respective au impus astfel de măsuri. În acest sens, a precizat că în statele care au crescut rigurozitatea măsurilor situaţia epidemiologică este una „semnificativ mai dificilă faţă de cea de acum câteva săptămâni”.

„Pentru a-i proteja pe cei care nu sunt infectaţi, au impus aceste măsuri epidemiologice. (...) Au experţi care analizează situaţia şi propun măsurile cu cel mai bun impact pentru protejarea sănătăţii populaţiei”, a spus Andrei Baciu.
SURSA info : https://www.digi24.ro

20-11-2021 09:37 AM
HomefireNews Offline

Rafila ( propus pentru funcția de ministru al sănătății) îi ia din atribuții lui Raed Arafat: ”Nu se poate ca alte structuri să ia decizia și Ministerul Sănătății să fie responsabil”

[Imagine: 170938.jpg]

Citat:Deputatul PSD Alexandru Rafila, propus pentru funcția de ministru al sănătății, anunță că intenționează să schimbe modul de funcționare a sistemului sanitar, prin reducerea rolului Direcției pentru Situații de Urgență în luarea deciziilor. Rafila afirmă că în ultima perioadă structura condusă de Arafat a intrat peste competențele Ministerului Sănătății.

„Ministerul Sănătății a fost puțin implicat. Au mai fost instituții din subordinea ministerului care au fost implicate, dar Ministerul Sănătății este responsabil până la urmă.

Eu cred că se poate discuta și sunt convins că atât doctorul Arafat, cât și ministrul administrației și internelor, cât și primul ministru vor fi garanții unei desfășurări normale a unei colaborări în care cei care iau deciziile și au și responsabilitatea lor trebuie să fie, în mod evident, oamenii din Ministerul Sănătății, structurile Ministerului Sănătății.

Nu se poate ca alte structuri să ia decizia și Ministerul Sănătății să fie responsabil. Chestiunea asta nu se poate. Cel puțin eu nu o accept și e foarte clar că nu pot să acces o astfel de soluție. Dânșii, în ceea ce privește mutarea pacienților din diverse locuri, transportul, pregătirea unităților de primiri urgențe, tot respectul și aprecierea pentru ceea ce fac sau au făcut, dar politica de sănătate publică trebuie făcută de Ministerul Sănătății.

Nu este atributul DSU să reglementeze modul de funcționare a sistemului de sănătate”, a declarat Arafat
SURSA info : https://www.ziaruldeiasi.ro

24-11-2021 02:15 PM
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator

Alăturat: Aug 2010
Given 12926 thank(s) in 5966 post(s)

Șeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă (DSU), Raed Arafat, a anunțat joi, 2 decembrie, că a câștigat în primă instanţă un proces intentat postului România TV pentru defăimare.

[Imagine: 9c115566b805019942.jpg]

Citat:Șeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă (DSU), Raed Arafat, a anunțat joi, 2 decembrie, că a câștigat în primă instanţă un proces intentat postului România TV pentru defăimare. ”Astfel de abordări nu mai pot fi tolerate într-o societate civilizată”, a subliniat medicul.

”Breaking News!

ROMANIA TV A PIERDUT!

Atacurile la persoană nu trebuie să fie tolerate, indiferent de forma acestora, mai ales când îmbracă forma unei campanii de denigrare şi defăimare continuă şi fără precedent, încercând să dărâme imaginea şi numele unei persoane în mentalul publicului, transformând-o într-o persoană ”malefica”, bazându-se pe informaţii şi povești false, special create, sau deformate şi intens promovate. Câştigul meu de astăzi împotriva Romania Tv, la prima instanţă, este doar un prim pas şi un puternic semnal că astfel de abordări nu mai pot fi tolerate într-o societate civilizată”, a scris, joi seară, pe Facebook, Arafat.

Șeful DSU a publicat şi o fotografie cu minuta şedinţei.

Breaking News!

ROMANIA TV A PIERDUT!

Atacurile la persoana nu trebuie sa fie tolerate, indiferent de forma acestora,...

Publicată de Raed Arafat pe Joi, 2 decembrie 2021
Potrivit deciziei instanței, postul tv ar trebui să-i plătească lui Arafat daune morale de 5.000 de euro.

Decizia nu este definitivă şi poate fi atacată cu apel în 30 de zile.
SURSA : https://ziare.com

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
02-12-2021 08:37 PM
Postează răspuns 

Săritură forum:

Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.

Parolă

Ultimele subiecte
Acțiuni umanitare.
Ultimul mesaj a fost postat de: HomefireNews
Astăzi 05:36 PM
» Mesaje: 155
» Vizualizări: 188258
Asociația Civică „ ACVILA...
Ultimul mesaj a fost postat de: HomefireNews
Astăzi 11:21 AM
» Mesaje: 32
» Vizualizări: 819