Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri

Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 2 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SMURD Bistrița -Năsăud
Autor Mesaj
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator

Alăturat: Nov 2010
Given 6477 thank(s) in 3237 post(s)

RE: SMURD Bistrita
Ilva Mare: O fetiță de doi ani este în stare gravă după ce tatăl său ar fi lovit-o accidental cu mașina

[Imagine: 18740386_1353135228057020_289335213480451496_n.jpg]

[Imagine: 18835644_1353135294723680_3495150649779331120_n.jpg]

Citat:O fetiță de doi ani se zbate să trăiască după ce ar fi fost accidentată grav de către tatăl său cu mașina. Acesta încerca să iasă din curte și nu a observat-o pe micuță care se juca lângă mașină, accidentând-o. Echipajul medical de la fața locului a solicitat un elicopter SMURD.

Incidentul s-a produs în urmă cu puțin timp în localitatea Ilva Mare. Din primele informații reiese că o fetiță de doi ani a fost accidentată grav de un autoturism, care încerca să iasă din curte.

Se pare că la volanul autoturismului se afla chiar tatăl micuței, care voia să scoată mașina din curte. Acesta nu a observat-o pe fetița care se juca în fața mașinii și a lovit-o.

Echipajul medical ajuns la fața locului a găsit-o pe fetiță semi-conștientă și în stare gravă, luând hotărârea să solicite un elicopter SMURD. Acesta o va prelua pe fetiță de pe terenul de fotbal din Ilva Mare și o va transporta la o clinică de specialitate din Târgu Mureș sau Cluj-Napoca.

În curtea din care a încercat bărbatul să iasă sunt de obicei 12-13 copii, fiind mai multe clădiri în care locuiesc mai mulți frați cu copii mici. Din fericire, în momentul producerii teribilului incident lângă fetița accidentată nu se aflau frățiorii și verișorii săi.

Familia în cauză, care trăiește din munca la negru și ajutoare sociale, are în total 4 sau 5 copii.

În ciuda faptului că accidentul nu s-a petrecut pe un drum public, oamenii legii au fost și ei prezenți la fața locului și au deschis o anchetă. Tatăl micuței va fi cercetat pentru vătămare corporală din culpă.

„În localitatea Ilva Mare, un bărbat de 32 de ani din localitate, în timp ce se afla în curtea locuinței sale la volanul unui autoturism, a efectuat o manevra de deplasare înainte și, din greșeală, a lovit și accidentat o fetiță de doi ani”, a declarat pentru Bistrițeanul.ro Crina Sîrb, purtătorul de cuvânt al IPJ Bistrița-Năsăud.

SURSA : http://www.bistriteanul.ro

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
01-06-2017 05:55 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator

Alăturat: Aug 2010
Given 18482 thank(s) in 7783 post(s)

RE: SMURD Bistrita
SMURD Bistrița-Năsăud, 10 ani de activitate!

[Imagine: SMURD-BN-3-1-1000x580.jpg]

Citat:Serviciul Mobil de Urgenţă, Reanimare şi Descarcerare (SMURD) Bistriţa-Năsăud a sărbătorit, marţi, 10 ani de când se află în slujba comunităţii, timp în care echipajele de prim-ajutor au participat la peste 82.000 de misiuni.

Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Bistriţa-Năsăud a organizat, cu această ocazie, un simpozion, la care au participat şefii inspectoratelor pentru situaţii de urgenţă din judeţele Cluj, Mureş, Sălaj, Suceava şi Maramureş, prefectul de Bistriţa-Năsăud, Ovidiu Frenţ, vicepreşedintele Consiliului Judeţean, Vasile Puica, viceprimarul municipiului Bistriţa, Cristian Niculae, şefii instituţiilor judeţene din domeniul sănătăţii, paramedici şi voluntari SMURD.

Au fost înmânate plachete şi diplome aniversare şi s-a prezentat un film documentar despre activitatea SMURD la nivelul judeţului Bistriţa-Năsăud, activitate care a inclus 82.489 de solicitări la care s-a intervenit, dintre care 11.841 prin echipajul de terapie intensivă mobilă, şi 84.461 de persoane asistate.

Medicul şef al UPU-SMURD Bistriţa, Ovidiu Sever Rus, a ţinut să îi laude pe cei de la SMURD pentru nivelul profesional atins.

"Alături de puţinii medici care am fost tot timpul în UPU, mulţi rezidenţi din centrele universitare Cluj şi Mureş ne-au ajutat. Rezidenţi, asistenţi, paramedici, cu toţii am colaborat, unii mai mult pe UPU, alţii mai mult pe SMURD, pentru ridicarea nivelului profesional al acestei structuri. Cifrele au fost expuse, nu o să încep să laud SMURD. Cred că, dacă este de lăudat, trebuie să-l laude populaţia. În orice caz, suntem puţini, este greu şi pot doar să vă spun "La mulţi ani" şi să vă mulţumesc că, în condiţiile astea, rezistaţi", a spus Rus.

SMURD Bistriţa-Năsăud are substaţii în Bistriţa, Năsăud, Beclean, Sângeorz-Băi, Prundu Bârgăului şi Lechinţa şi, în cei 10 ani de activitate, s-a reuşit ca timpii de intervenţie să fie reduşi de la 38 la 16 minute în mediul rural şi de la 18 la 6 minute în mediul urban.

Şeful ISU Bistriţa-Năsăud, Constantin Florea, a ţinut să le mulţumească şi voluntarilor care s-au înscris la cursurile de pregătire şi din rândul cărora o parte chiar ajută echipajele SMURD la intervenţii, precum şi autorităţilor locale care, de-a lungul timpului, au sprijinit funcţionarea SMURD.
SURSA : https://www.agerpres.ro/

[Imagine: sumurd-bn-10-2-1068x580.jpg]

[Imagine: 6c8db8d75f1ca533beccd14679423626.jpg]

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
10-12-2019 08:15 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 

Săritură forum:

Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.

Parolă

Ultimele subiecte
I.S.U. "Crisana" al Judet...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier_vechi
Astăzi 11:57 AM
» Mesaje: 191
» Vizualizări: 271103
Pensii militare
Ultimul mesaj a fost postat de: Subofițer pompier
Astăzi 10:43 AM
» Mesaje: 234
» Vizualizări: 49596