Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri

Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 12 voturi - 4.67 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Autospeciale noi - Autospeciale destinate intervenției la incendii și dezastre
Autor Mesaj
Lion Offline
Membru senior

Alăturat: Dec 2010
Given 378 thank(s) in 160 post(s)

RE: Autospeciale noi - Autospeciale destinate interventiei la incendii si dezastre
claudiu_clo era bine daca ne impartaseai si noua despre ce sistem suplimentar de inchidere este vorba, chiar daca este unul improvizat sau artizanal,
Eu, miercuri 21.09 a.c. am fost in tura si am observat la colegul meu sofer pe Iveco Magirus ca avea un oblon legat/asigurat cu un zgarci(sa ii zic asa). L-am intrebat de ce si mi-a spus ca i se deschide in mers.
Impreuna cu el am desfacut la suruburi pe acolo, am studiat problema si am gasit o solutie pe care am si pus-o in aplicare.
Am rezolvat 3 din cele 5 obloane ale autospecialei, tura urmatoare am sa aflu si daca solutia noastra a fost eficienta iar cand ne vom ocupa si de cele doua obloane ramnase am sa fac niste poze si am sa expun un tutorial aici pentru restul colegilor din tara care intampina astfel de probleme.
23-09-2011 08:49 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Coffeeman Offline
Enforcer

Alăturat: Aug 2010
Given 831 thank(s) in 234 post(s)

RE: Autospeciale noi - Autospeciale destinate interventiei la incendii si dezastre
La noi, cam toate sunt legate in felul asta. Smile

CCPhotography-500px-
Per aspera ad astra

23-09-2011 08:57 PM
billy the kid Offline
Membru experimentat

Alăturat: Nov 2010
Given 73 thank(s) in 26 post(s)

Si eu am patit la fel cu Iveco.S-a deschis un oblon in mers(si nu doar odata),era vorba de cel amplasat in spate stanga,unde sunt accesorile pentru descarcerare.
23-09-2011 08:58 PM
fire x Offline
Membru junior
**

Given 12 thank(s) in 5 post(s)

privind acea autospeciala scania observam: accesul deosebit de facil al servantului sau soferului la accesoriile de descarcerare ,stand pe acea platforma in timp ce ea este scoasa in afara....lucru romanesc profesionistSmile)
23-09-2011 10:05 PM
claudiu_clo Offline
Membru experimentat

Alăturat: Oct 2010
Given 31 thank(s) in 11 post(s)

(23-09-2011 08:49 PM)Lion Scris:  claudiu_clo era bine daca ne impartaseai si noua despre ce sistem suplimentar de inchidere este vorba, chiar daca este unul improvizat sau artizanal,
Eu, miercuri 21.09 a.c. am fost in tura si am observat la colegul meu sofer pe Iveco Magirus ca avea un oblon legat/asigurat cu un zgarci(sa ii zic asa). L-am intrebat de ce si mi-a spus ca i se deschide in mers.
Impreuna cu el am desfacut la suruburi pe acolo, am studiat problema si am gasit o solutie pe care am si pus-o in aplicare.
Am rezolvat 3 din cele 5 obloane ale autospecialei, tura urmatoare am sa aflu si daca solutia noastra a fost eficienta iar cand ne vom ocupa si de cele doua obloane ramnase am sa fac niste poze si am sa expun un tutorial aici pentru restul colegilor din tara care intampina astfel de probleme.

cind intru in tura am sa fac fotografii si am sa le postez pe forum . oricum e o kestie tip zavor ca la poarta bunicii....
23-09-2011 10:19 PM
maf150 Offline
Moderator

Alăturat: Apr 2011
Given 1211 thank(s) in 581 post(s)

Citat:ISU Giurgiu a fost dotat cu două noi autospeciale de lucru cu apă şi spumă, achiziţionate cu bani europeni

Două noi autospeciale de lucru cu apă şi spumă au fost aduse în dotarea ISU Giurgiu, prin proiectul EOCES – Întărirea capacităţilor operaţionale pentru răspuns în situaţii de urgenţă în regiunea transfrontalieră Giurgiu – Ruse

Proiectul are o durată de implementare de 21 de luni, până pe 26.07.2012, şi o valoare totală de aproximativ cinci milioane de euro.

„Înţelegem importaţa unor servicii de calitate profesională ridicată”, spunea, la festivitatea de prezentare, preşedintele Consiliului Judeţean, Dumitru Beianu. „Sperăm să apelăm la aceste noi dotări cât de rar se poate, dar, atunci când o facem, să fim pregătiţi din toate punctele de vedere”.

Până la finalizarea proiectului vor fi achiziţionate nouă astfel de autospeciale şi alte două ambulanţe de tip SMURD.

Autospecialele intrate astăzi în posesia ISU Giurgiu sunt destinate intervenţiei pentru stingerea incendiilor, punându-se accentul pe deplasarea rapidă, realizarea în timp scurt a dispozitivului de intervenţie şi utilizarea apei cu randament de stingere ridicat în spaţii închise, la misiuni de descarcerare şi pentru acordarea primului ajutor calificat.

Autospeciala lucrează atât independent, folosind apa din rezervorul propriu, cât şi în cooperare cu alte autospeciale similare.

Caracteristici tehnice:
Masa maximă totală: 22 tone
Debit nominal treaptă de joasă presiune: 3000 litri/min
Debit treapta de înaltă presiune: 200 litri/min

[Imagine: 4.jpg]

SURSA:http://www.adevarul.ro/locale/giurgiu/IS...44039.html
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 30-09-2011 12:05 AM de Karin.)
29-09-2011 08:39 PM
 Thanks given by: Karin
Servantul Offline
Membru junior
**

Alăturat: Mar 2011
Given 11 thank(s) in 1 post(s)

Si la noi la Prahova au sosit autospeciale de acest tip asa ca astept sistemul de siguranta de la voi Smile .

,,Multa lume,putini oameni "
30-09-2011 07:26 AM
maf150 Offline
Moderator

Alăturat: Apr 2011
Given 1211 thank(s) in 581 post(s)

Citat:Autospeciale noi la ISU Giurgiu- VIDEO
Dotări noi pentru pompierii de la Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă “Vlaşca” al judeţului Giurgiu. Începând de ieri, pompierii giurgiuveni merg la intervenţii cu două autospeciale noi nouţe. Cele două maşini de intervenţie sunt mai mult decât binevenite, având în vedere că sunt situaţii în care pompierii giurgiuveni intervin cu autospeciale vechi de mai bine de 40 de ani.

Un salt tehnologic de circa 50 de ani

Afirmaţia îi aparţine şefului pompierilor giurgiuveni, col. Emil Apostol. Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Giurgiu avea nevoie de astfel de dotări, în condiţiile în care, în unele situaţii, pompierii merg la intervenţii cu autospeciale vechi, gândite în anii 70, potrivit spuselor inspectorului şef al ISU Giurgiu, colonel Emil Apostol. “După cum ştiţi, de circa o lună şi ceva, de când am venit la Giurgiu, am încercat să fac lucrurile un pic diferit de cum au fost făcute până în prezent. Vreau să vă spun că am fost foarte încântat de sprijinul pe care ni-l acordă Consiliul Judeţean şi este un sprijin deosebit.

Nu peste tot în ţară lucrurile se întâmplă la fel

…şi chiar se simte nevoia. Aceste maşini sunt generaţie 2011. Tot ce-am avut noi în dotare sunt depăşite din punct de vedere tehnic fiind gândite la nivelul anilor ’70”, a precizat col. Emil Apostol. Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă are în dotare, începând de ieri, două maşini noi. Acestea sunt autospeciale de lucru cu apă şi spumă de capacitate mare. Cele două autospeciale scurtează considerabil timpul de intervenţie al pompierilor, au autonomie mult mai mare faţă de cele vechi şi ating 110 kilometri pe oră atunci când sunt încărcate.

Alte autospeciale noi

“Ca rezultat al participării noastre, a Consiliului Judeţean Giurgiu, la acest proiect, vom mai aduce la Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă, pe lângă aceste autospeciale, încă alte cinci şi două ambulanţe, nouă autospeciale în total (...). Sperăm să putem să oferim tuturor locuitorilor din judeţul Giurgiu, cât de rar dacă se poate, aici şi destinul şi Dumnezeu au un rol, ca atunci când mergem să avem tot ceea ce ne trebuie, ca şi dotare, să avem şi pregătirea şi antrenamentul necesar ca să salvăm cât mai multe vieţi şi să limităm pagubele materiale”, a menţionat preşedintele Consiliului Judeţean Giurgiu, Dumitru Beianu.

Cele două autospeciale au fost achiziţionate în cadrul unui proiect prin care sunt asigurate dotările necesare inspectoratelor pentru situaţii de urgenţă din judeţele incluse în regiunea Sud-Muntenia, respectiv judeţele Prahova, Argeş, Călăraşi, Dâmboviţa, Giurgiu, Ialomiţa şi Teleorman.

SURSA:http://giurgiuveanul.ro/stiri/2732--auto...video.html
03-10-2011 05:24 PM
 Thanks given by: Karin , Covalciuc Bogdan
Lion Offline
Membru senior

Given 378 thank(s) in 160 post(s)

Imi cer scuze ca postez asa tarziu, am promis ca voi pune niste poze cu solutia care am gasit-o la obloanele autospecialei Iveco Magirus.
Problema a fost rezolvata gratie colegului Doru carui ii si multumesc inca odata.

In poza de mai jos, se observa o piesa din aluminiu pe care eu am numit-o "Blochet"
[Imagine: 2iwaop.jpg]

sunt de parere ca acea piesa ar putea fi confectiunata la un strungar-frezor din textolit.Blochetul respectiv s-a uzat in timp si nu isi mai indeplineste functia.
bineinteles ca treaba asta costa iar colegii mei de pe Iveco nu prea au fost incantati de idee.

Am gasit pe moment o alta solutie, fara costuri pe care am si pus-o in practica impreuna cu soferul Autospecialei

Scule necesare:
-Surubelnita dreapta si in cruce
-bormasina sau filetanta
-un burghiu pentru metale fi2,5 sau 3
-2 suruburi autoforante sau nu
-cui incins

Pasul 1
Am lasat oblonul autospecialei deschis la jumatate si am desfacut surubul care prinde capacul presor care mascheaza sistemul de inchidere al oblonului
[Imagine: 2i7sahx.jpg]

Pasul 2
Am declipsat acel capac cu ajutorul unei surubelnite late
[Imagine: aoxocl.jpg]

Pasul 3
Am desfacut surubul care prinde chinga de piesa neagra pe care eu am numit-o simplu" broasca"

Pasul 4
Am impins broasca catre exterior la maxim, aproape de "zona tampon" si pentru a contracare efectul de revenire in pozitia initiala atunci cand este actionat oblonul pentru a fi deschis am dat gauta cu bormasina cat mai aproape de broasca si am bagat apoi un surub autoforant
[Imagine: f4jy4y.jpg]

Pasul 5
Cu un cui incins, am ajustat gaura de pe chinga, nu trebui graba aici caci nu este bine daca nu largesti exact cat este nevoie
[Imagine: hwbp90.jpg]

Dupa aceasta operatiune putem incepe montarea in sens invers demontarii. Gresam un pic sina obloanelor si utilizari cat mai multe

P.S.
Intodeauna exista o solutie - aste este unul din motto-urile mele. Totul consta in dorinta de a gasi o solutie.
Vreau sa va mai spun ca eu sunt servant pe descarcerare si am rezolvat o problema la o autospeciala care nu am nici o treaba cu ea, indolenta colegilor mei care incadreaza acea autospeciala nu prea m-a surprins, ne uitam cat mai des la calendar sa vedem cat mai este pana pe 14 ale luni si intrebam in stanga si in dreapta daca au fost bagati banii de haine. Din acest motiv consider ca avem si conducatorii pe care ii meritam si deasta suntem unde suntem
Numai Bine
05-10-2011 06:45 PM
 Thanks given by: Doru , Covalciuc Bogdan , pompier_talpas , Karin , billy the kid , zane
Doru Offline
Administrator

Alăturat: Aug 2010
Given 743 thank(s) in 149 post(s)

(05-10-2011 06:45 PM)Lion Scris:  Imi cer scuze ca postez asa tarziu, am promis ca voi pune niste poze cu solutia care am gasit-o la obloanele autospecialei Iveco Magirus.

P.S.
Intodeauna exista o solutie - aste este unul din motto-urile mele. Totul consta in dorinta de a gasi o solutie.
Vreau sa va mai spun ca eu sunt servant pe descarcerare si am rezolvat o problema la o autospeciala care nu am nici o treaba cu ea, indolenta colegilor mei care incadreaza acea autospeciala nu prea m-a surprins, ne uitam cat mai des la calendar sa vedem cat mai este pana pe 14 ale luni si intrebam in stanga si in dreapta daca au fost bagati banii de haine. Din acest motiv consider ca avem si conducatorii pe care ii meritam si deasta suntem unde suntem
Numai Bine

Bravo si felicitari!

Pe langa efortul depus pentru e remedia acea problema trebuie avut in vedere si efortul depus pentru a crea acest "tutorial".
Inca o data, felicitari si la cat mai multe topicuri de acest gen.

In privinta ultimei parti a mesajului tau, ma abtin de la comentarii aplause

P.S. cred ca vom deschide un topic separat cu astfel de probleme/rezolvari

Afla cum sa te comporti pe forum
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 05-10-2011 06:55 PM de Doru.)
05-10-2011 06:51 PM
 Thanks given by: Lion , Karin
Postează răspuns 

Săritură forum:

Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.

Parolă

Ultimele subiecte
Cagulă pompieri
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 08:10 PM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 783
Asociația Civică „ ACVILA...
Ultimul mesaj a fost postat de: HomefireNews
Ieri 03:10 PM
» Mesaje: 29
» Vizualizări: 742