Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 12 voturi - 4.67 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Discuții despre autospecialele noi destinate intervenției la incendii și dezastre
Autor Mesaj
emilian Offline
Membru junior
**

Mesaje: 20
Alăturat: Oct 2011
Locatie:
Thanks: 18
Given 16 thank(s) in 8 post(s)

Mesaj: #131
Discuții despre autospecialele noi destinate intervenției la incendii și dezastre
Cele de capacitate marita de care beneficiati, sunt varianta cu "facelift" , in prima faza problemele au fost ceva mai mari.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 06-02-2023 03:07 PM de Homefire News.)
15-12-2011 06:42 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
maf150 Offline
Moderator
*******

Mesaje: 2,755
Alăturat: Apr 2011
Locatie:
Thanks: 2306
Given 1298 thank(s) in 599 post(s)

Mesaj: #132
Discuții despre autospecialele noi destinate intervenției la incendii și dezastre
Citat:Maşini moderne, de 260.000 de euro fiecare, pentru pompierii din Iaşi

Şefii Consiliului Judeţean vor aduce la Iaşi 11 autospeciale noi care vor reveni celor şase Inspectorate pentru Situaţii de Urgenţă din judeţele Moldovei.
Maşinile vor fi livrate de firma Automotive Service din Mediaş, contractul fiind atribuit pentru suma de 11,55 milioane de lei. Achiziţia celor 11 autospeciale pentru lucrul cu apă şi spumă de capacitate mărită a fost realizată prin proiectul european SMURD Regional care prevede dotarea judeţelor Moldovei cu maşini moderne pentru intervenţia în situaţii de urgenţă.

Pompierii puteau beneficia încă din aprilie de aceste maşini, însă firma Romprim a încercat să-i fenteze pe edili, livrând autospecialele cu probleme, dimensiuni de gabarit peste cele maxime trecute în contract sau condiţii tehnice precare. Şefii CJ Iaşi au reziliat astfel contractul cu societatea şi au reluat licitaţia.

SURSA:http://www.adevarul.ro/locale/iasi/Masin...38781.html
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 06-02-2023 03:07 PM de Homefire News.)
26-12-2011 02:34 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan
{myadvertisements[zone_3]}
maf150 Offline
Moderator
*******

Mesaje: 2,755
Alăturat: Apr 2011
Locatie:
Thanks: 2306
Given 1298 thank(s) in 599 post(s)

Mesaj: #133
Discuții despre autospecialele noi destinate intervenției la incendii și dezastre
Citat:Servicii medicale de urgenţă de ultima tehnologie în Moldova, cu ambulanţe şi autospeciale moderne
Asociaţia de Dezvoltare Intercomunitară Euronest vor cumpăra zece autospeciale pentru lucrul cu apă şi spumă de capacitate medie şi mărită şi alte zece utilaje complexe de intervenţie, descarcerare şi acordarea asistenţei medicale de urgenţă.
Utilajele de capacitate mărită vor ajunge la Moineşti, Dorohoi, Târgu Frumos, Târgu Neamţ şi Suceava, iar cele medie la Paşcani, Piatra Neamţ, Vaslui, Bârlad şi Huşi. Autospecialele complexe vor ajunge la Bacău, Oneşti, Moineşti, Botoşani, Iaşi, Paşcani, Târgu Frumos, Piatra Neamţ, Câmpulung Moldovenesc şi Rădăuţi.
Firma Deltamed din Cluj Napoca va livra în zece luni cele zece utilaje complexe, pentru care va fi plătită cu 7,24 milioane de lei.
„Pentru primele loturi cu autospecialele pentru lucrul cu apă, aşteptăm soluţionarea unei contestaţii care a fost depusă. Vom mai achiziţiona 30 de ambulanţe prin acest proiect. Până la sfârşitul lunii ianuarie sau în februarie vom depune şi a treia cerere de finanţare pentru achiziţia de autoscări“, a spus Alina Popa, managerul de proiect.
SURSA:http://www.adevarul.ro/locale/iasi/Servi...37689.html
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 06-02-2023 03:11 PM de Homefire News.)
12-01-2012 11:40 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
miti Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 1
Alăturat: Dec 2010
Locatie:
Thanks: 2
Given 0 thank(s) in 0 post(s)

Mesaj: #134
Discuții despre autospecialele noi destinate intervenției la incendii și dezastre
fireman11 la aceste autospeciale MAN noi sa incercatii sa ii luati borna timp de cateva minute dupa care verificati din nou daca apar aceleas probleme.Inainte de a lucra la pompierii am fost sofer pe tir si mai m-am confruntat cu asfel de probleme la masini mai ales daca stau ca la noi in garaj o perioada de timp,mai exista posibilitatea cand sau montat instalatiile auxiliare sanu fi respectat cei de acolo culorile de la cablurile electrice ca nou ni sa intamplat si la prima revizie sa rezolvat problema
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 06-02-2023 03:11 PM de Homefire News.)
15-01-2012 10:45 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
maf150 Offline
Moderator
*******

Mesaje: 2,755
Alăturat: Apr 2011
Locatie:
Thanks: 2306
Given 1298 thank(s) in 599 post(s)

Mesaj: #135
Discuții despre autospecialele noi destinate intervenției la incendii și dezastre
Citat:Scandal cu 11 autospeciale care nici nu au mai fost cumparate

Asociatia Euronest a reziliat un contract de 8,7 milioane de lei si a executat o scrisoare de buna executie de aporape 900.000 lei.
Sefii Asociatiei Euronest incearca sa rezolve problemele create de cistigatorul unei licitatii de livrare a 11 autospeciale. Societatea Romprim din Bucuresti a cistigat licitatia organizata de Euronest cu o oferta de 8,77 milioane de lei, fara TVA, dar sefii Euronest au reziliat contractul cu ea si a obtinut si unele despagubiri. "Am reziliat contractul cu ei din cauza ca nu au respectat prevederile contractuale. Autospecialele nu respectau dimensiunile cerute, aveau rezervoarele de combustibil mult prea mici, in plus au depasit si termenul de livrare. Am informat Autoritatea Nationala pentru Reglementarea si Monitorizarea Achizitiilor Publice in legatura cu situatia aceasta. Ei au depus o plingere la Tribunalul Bucuresti si la Curtea de Apel Iasi, spunind ca din cauza informarii noastre de la ANRMAP nu mai pot participa la licitatii. Intr-adevar, autoritatile contractante pot vedea ca noi ne-am plins de ei si pot sa refuze participarea lor la licitatii, dar Romprim a mai participat si cistigat alte licitatii ulterioare. La Curtea de Apel si-au retras plingerea, iar la Tribunal am cistigat luni", a declarat Alina Popa, managerul de proiect. Aceasta a adaugat ca societatea a pierdut aproape 900.000 de lei, prin executia scrisorii de garantie bancara de buna executie. "Am facut o noua licitatie. Cistigator a fost Automotive Service SRL Medias, cu o oferta de 11,55 milioane de lei, fara TVA. Speram ca autospecialele sa ajunga in vara. Pentru judetul Iasi sint destinate doua dintre acestea", a mai declarat Alina Popa. Asociatia Euronest reuneste pe linga Iasi alte cinci judete - Bacau, Neamt, Botosani, Vaslui si Suceava, si isi propune crearea la nivelul Regiunii de Nord-Est a unui program de tip SMURD. Proiectul prevede achizitia mai multor tipuri de autospeciale, dar si crearea unui centru mobil de comanda. Autospecialele vor intra in patrimoniul Inspectoratelor pentru Situatii de Urgenta din cele sase judete.

SURSA:http://www.ziaruldeiasi.ro/local/scandal...ate~ni84d8
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 06-02-2023 03:11 PM de Homefire News.)
28-01-2012 02:37 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Coffeeman Offline
Enforcer
*******

Mesaje: 1,374
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 783
Given 867 thank(s) in 248 post(s)

Mesaj: #136
Discuții despre autospecialele noi destinate intervenției la incendii și dezastre
Bravo lor! Oricum autospecialele carosate si dotate de Romprim lasa de dorit! Bine macar ca sunt noi.

CCPhotography-500px-
Per aspera ad astra

(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 06-02-2023 03:11 PM de Homefire News.)
28-01-2012 05:04 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
maf150 Offline
Moderator
*******

Mesaje: 2,755
Alăturat: Apr 2011
Locatie:
Thanks: 2306
Given 1298 thank(s) in 599 post(s)

Mesaj: #137
Discuții despre autospecialele noi destinate intervenției la incendii și dezastre
E posibil ca autospecialele care vor veni in Moldova sa fie Tatra pentru ca firma care a castigat licitatia este dealer autorizat Tatra.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 06-02-2023 03:12 PM de Homefire News.)
28-01-2012 05:11 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
emilian Offline
Membru junior
**

Mesaje: 20
Alăturat: Oct 2011
Locatie:
Thanks: 18
Given 16 thank(s) in 8 post(s)

Mesaj: #138
Discuții despre autospecialele noi destinate intervenției la incendii și dezastre
(28-01-2012 05:11 PM)maf150 Scris:  E posibil ca autospecialele care vor veni in Moldova sa fie Tatra pentru ca firma care a castigat licitatia este dealer autorizat Tatra.

Sasiul va fi furnizat de Volvo, iar pompa va fi THZ.Cool
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 06-02-2023 03:12 PM de Homefire News.)
29-01-2012 09:33 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Doru , Coffeeman , maf150
{myadvertisements[zone_3]}
maf150 Offline
Moderator
*******

Mesaje: 2,755
Alăturat: Apr 2011
Locatie:
Thanks: 2306
Given 1298 thank(s) in 599 post(s)

Mesaj: #139
Discuții despre autospecialele noi destinate intervenției la incendii și dezastre
Citat:Proiectul programului de guvernare: Operaţionalizarea SMURD la nivel national si extinderea dotarilor

Guvernul propus intenţionează să operaţionalizeze Serviciul Mobil de Urgenţă, Reanimare şi Descarcerare (SMURD) la întregul teritoriu al României şi să-i extindă dotarea, potrivit proiectului programului de guvernare pe anul 2012.
La capitolul dedicat ordinii publice şi siguranţei cetăţeanului, Guvernul vizează 'creşterea calităţii asistenţei medicale de urgenţă şi descarcerare, îmbunătăţirea pregătirii personalului, precum şi investiţii în dotare".
Concret, sunt avute în vedere "operaţionalizarea SMURD la întreg teritoriul naţional" şi "operaţionalizarea a 50 de noi echipaje de prim ajutor medical de urgenţă".
De asemenea, proiectul programului de guvernare prevede "dotarea serviciilor de urgenţă profesioniste cu 200 ambulanţe de prim ajutor şi 45 ambulanţe de reanimare, 235 autospeciale de stingere cu apă şi spumă, 6 autospeciale de intervenţie la accidente colective, 16 autospeciale de primă cercetare şi evaluare CBRN, 43 autospeciale pentru descarcerări grele şi 6 centre de comandă şi control".
În plus, viitorul Guvern Ungureanu are în vedere instituirea unor reguli mai stricte privind selecţia personalului firmelor private de pază, protecţie şi transport valori.
Totodată, sunt vizate măsuri de profesionalizare a personalului încadrat în poliţia locală.

SURSA:http://www.romedic.ro/proiectul-programu...lo-0N32202
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 06-02-2023 03:13 PM de Homefire News.)
09-02-2012 10:19 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Doru Offline
Administrator
********

Mesaje: 748
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 1210
Given 763 thank(s) in 156 post(s)

Mesaj: #140
Discuții despre autospecialele noi destinate intervenției la incendii și dezastre
Citat:Concret, sunt avute în vedere "operaţionalizarea SMURD la întreg teritoriul naţional" şi "operaţionalizarea a 50 de noi echipaje de prim ajutor medical de urgenţă".
De asemenea, proiectul programului de guvernare prevede "dotarea serviciilor de urgenţă profesioniste cu 200 ambulanţe de prim ajutor şi 45 ambulanţe de reanimare, 235 autospeciale de stingere cu apă şi spumă, 6 autospeciale de intervenţie la accidente colective, 16 autospeciale de primă cercetare şi evaluare CBRN, 43 autospeciale pentru descarcerări grele şi 6 centre de comandă şi control".

Foarte bine pentru noi, in plus.....
Citat:În plus, viitorul Guvern Ungureanu are în vedere instituirea unor reguli mai stricte privind selecţia personalului firmelor private de pază, protecţie şi transport valori.
Totodată, sunt vizate măsuri de profesionalizare a personalului încadrat în poliţia locală.

astea doua idei de mai sus parca ma multumesc mai mult girofar

Afla cum sa te comporti pe forum
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 06-02-2023 03:14 PM de Homefire News.)
10-02-2012 11:14 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: maf150 , Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Machete autospeciale pomp...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:39 AM
» Mesaje: 150
» Vizualizări: 198
„Nu există pădure fără u...
Ultimul mesaj a fost postat de: Aggressive Firefighter
Ieri 08:43 PM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 10248
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1029851
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25524
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5358
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 5
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1918
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9446
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 07:31 AM
» Mesaje: 246
» Vizualizări: 318016
Incendii de pădure
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 07:17 AM
» Mesaje: 92
» Vizualizări: 145390

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro