Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri

Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 12 voturi - 4.67 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Autospeciale noi - Autospeciale destinate intervenției la incendii și dezastre
Autor Mesaj
Coffeeman Offline
Enforcer

Alăturat: Aug 2010
Given 831 thank(s) in 234 post(s)

RE: Autospeciale noi - Autospeciale destinate interventiei la incendii si dezastre
Catre cei care au primit MAN ca si autospeciale de D.G-- s-a intamplat cumva sa se aprinda ceva martori la bord ( gen "check engine-galben si eventual rosu" si/sau "ESP/ASR" acel triunghi cu semnul exclamarii) doar pentru stat in garaj si cateva iesiri sporadice?

CCPhotography-500px-
Per aspera ad astra

09-01-2012 10:54 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
emilian Offline
Membru junior
**

Alăturat: Oct 2011
Given 14 thank(s) in 8 post(s)

RE: Autospeciale noi - Autospeciale destinate interventiei la incendii si dezastre
Eu stiam doar de probleme cu martorul de saboti de frana uzati Smile . Toate astea la masini noi cu franele in perfecta stare de functionare si uzura 0.
As merge pe o problema undeva pe instalatia electrica decat pe o pb la motor, avand in vedere ''adaugirile'' facute la instalatia electrica, dar cel mai bine adreseaza-te furnizorului sau si mai bine unui service care asigura garantia pe partea de autosasiu.
Garantia de care beneficiaza masina este de 4 ani daca nu gresesc, deci nu ar trebui sa coste absolut nimic operatiunea. (exc drumul pana acolo si cateva telefoane).
09-01-2012 06:18 PM
firewolf Offline
Membru experimentat

Alăturat: Dec 2010
Given 31 thank(s) in 17 post(s)

(09-01-2012 10:54 AM)Coffeeman Scris:  Catre cei care au primit MAN ca si autospeciale de D.G-- s-a intamplat cumva sa se aprinda ceva martori la bord ( gen "check engine-galben si eventual rosu" si/sau "ESP/ASR" acel triunghi cu semnul exclamarii) doar pentru stat in garaj si cateva iesiri sporadice?

Noi avem aceleasi probleme cu o ambulanta Mercedes Vito dar aceasta are un buton de RESET care reseteaza toata aparatura inclusiv computerul de bord iar dupa aceea isi revine ,am fost cu ea la reprezentanta Mercedes iar cei de acolo nu au avut nici o explicatie pt acei martori aprinsi aiurea .O explicatie ar fi aceea ca undeva are un contact imperfect care atunci cand nu face contact deregleaza computerul care o ia razna shi atunci el verifica senzorii de la motor sau cei de asistare a directiei.
09-01-2012 07:44 PM
Coffeeman Offline
Enforcer

Alăturat: Aug 2010
Given 831 thank(s) in 234 post(s)

Multumesc pentru raspunsurile primite. Ma gandeam ca se pot aprinde, mai ales cel cu check engine, din cauza ,murdaririi ca sa-i spun asa, sondei lambda. In schimb cel de abs/esp etc...probabil vreo siguranta arsa. Ciudat, pentru ca sunt masini noi si sper ca niciun meserias de-al nostru sa-si si bagat nasul unde n-a trebuit.

CCPhotography-500px-
Per aspera ad astra

09-01-2012 08:38 PM
firewolf Offline
Membru experimentat

[quote='Coffeeman' pid='13605' dateline='1326130709']
Multumesc pentru raspunsurile primite. Ma gandeam ca se pot aprinde, mai ales cel cu check engine, din cauza ,murdaririi ca sa-i spun asa, sondei lambda. In schimb cel de abs/esp etc...probabil vreo siguranta arsa. Ciudat, pentru ca sunt masini noi si sper ca niciun meserias de-al nostru sa-si si bagat nasul unde n-a trebuit.

Sunt masini noi dar piesele care se folosesc nu sunt de ce mai buna calitate shi nici nu au cum sa fie pt ca se fabrica sub licenta prin Turcia India shi chiar shi la noi asa canocomment
09-01-2012 08:53 PM
emilian Offline
Membru junior
**

Alăturat: Oct 2011
Given 14 thank(s) in 8 post(s)

MAN, cel putin in Europa pe divizia de camioane are fabrici prin Germania, Austria si cred ca si prin Polonia, deci turci si indieni mai greu...desi nu vad legatura cu unde sunt facute (locatia) si cum sunt facute (calitate)/

Cat despre merseriasi, no comment ...sau nu aici, poate pe privat Smile)
09-01-2012 10:14 PM
firewolf Offline
Membru experimentat

(09-01-2012 10:14 PM)emilian Scris:  MAN, cel putin in Europa pe divizia de camioane are fabrici prin Germania, Austria si cred ca si prin Polonia, deci turci si indieni mai greu...desi nu vad legatura cu unde sunt facute (locatia) si cum sunt facute (calitate)/

Cat despre merseriasi, no comment ...sau nu aici, poate pe privat Smile)

Stiai de exemplu ca atat MAN cat si IVECO si MERCEDES folosesc componente fabricate inclusiv in Romania shi doar asamblate in fabricile care le dai exemplu ,cat despre calitate nocomment
10-01-2012 02:01 PM
maf150 Offline
Moderator

Alăturat: Apr 2011
Given 1211 thank(s) in 581 post(s)

Citat:Servicii medicale de urgenţă de ultima tehnologie în Moldova, cu ambulanţe şi autospeciale moderne

Asociaţia de Dezvoltare Intercomunitară Euronest vor cumpăra zece autospeciale pentru lucrul cu apă şi spumă de capacitate medie şi mărită şi alte zece utilaje complexe de intervenţie, descarcerare şi acordarea asistenţei medicale de urgenţă.

Utilajele de capacitate mărită vor ajunge la Moineşti, Dorohoi, Târgu Frumos, Târgu Neamţ şi Suceava, iar cele medie la Paşcani, Piatra Neamţ, Vaslui, Bârlad şi Huşi. Autospecialele complexe vor ajunge la Bacău, Oneşti, Moineşti, Botoşani, Iaşi, Paşcani, Târgu Frumos, Piatra Neamţ, Câmpulung Moldovenesc şi Rădăuţi.

Firma Deltamed din Cluj Napoca va livra în zece luni cele zece utilaje complexe, pentru care va fi plătită cu 7,24 milioane de lei.

„Pentru primele loturi cu autospecialele pentru lucrul cu apă, aşteptăm soluţionarea unei contestaţii care a fost depusă. Vom mai achiziţiona 30 de ambulanţe prin acest proiect. Până la sfârşitul lunii ianuarie sau în februarie vom depune şi a treia cerere de finanţare pentru achiziţia de autoscări“, a spus Alina Popa, managerul de proiect.

[Imagine: 4.jpg]

SURSA:http://www.adevarul.ro/locale/iasi/Servi...37689.html
12-01-2012 11:40 AM
miti Offline
Utilizator nou
*

Given 0 thank(s) in 0 post(s)

fireman11 la aceste autospeciale MAN noi sa incercatii sa ii luati borna timp de cateva minute dupa care verificati din nou daca apar aceleas probleme.Inainte de a lucra la pompierii am fost sofer pe tir si mai m-am confruntat cu asfel de probleme la masini mai ales daca stau ca la noi in garaj o perioada de timp,mai exista posibilitatea cand sau montat instalatiile auxiliare sanu fi respectat cei de acolo culorile de la cablurile electrice ca nou ni sa intamplat si la prima revizie sa rezolvat problema
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 16-01-2012 07:13 AM de Doru.)
15-01-2012 10:45 PM
maf150 Offline
Moderator

Alăturat: Apr 2011
Given 1211 thank(s) in 581 post(s)

Citat:Scandal cu 11 autospeciale care nici nu au mai fost cumparate

Asociatia Euronest a reziliat un contract de 8,7 milioane de lei si a executat o scrisoare de buna executie de aporape 900.000 lei.
Sefii Asociatiei Euronest incearca sa rezolve problemele create de cistigatorul unei licitatii de livrare a 11 autospeciale. Societatea Romprim din Bucuresti a cistigat licitatia organizata de Euronest cu o oferta de 8,77 milioane de lei, fara TVA, dar sefii Euronest au reziliat contractul cu ea si a obtinut si unele despagubiri. "Am reziliat contractul cu ei din cauza ca nu au respectat prevederile contractuale. Autospecialele nu respectau dimensiunile cerute, aveau rezervoarele de combustibil mult prea mici, in plus au depasit si termenul de livrare. Am informat Autoritatea Nationala pentru Reglementarea si Monitorizarea Achizitiilor Publice in legatura cu situatia aceasta. Ei au depus o plingere la Tribunalul Bucuresti si la Curtea de Apel Iasi, spunind ca din cauza informarii noastre de la ANRMAP nu mai pot participa la licitatii. Intr-adevar, autoritatile contractante pot vedea ca noi ne-am plins de ei si pot sa refuze participarea lor la licitatii, dar Romprim a mai participat si cistigat alte licitatii ulterioare. La Curtea de Apel si-au retras plingerea, iar la Tribunal am cistigat luni", a declarat Alina Popa, managerul de proiect. Aceasta a adaugat ca societatea a pierdut aproape 900.000 de lei, prin executia scrisorii de garantie bancara de buna executie. "Am facut o noua licitatie. Cistigator a fost Automotive Service SRL Medias, cu o oferta de 11,55 milioane de lei, fara TVA. Speram ca autospecialele sa ajunga in vara. Pentru judetul Iasi sint destinate doua dintre acestea", a mai declarat Alina Popa. Asociatia Euronest reuneste pe linga Iasi alte cinci judete - Bacau, Neamt, Botosani, Vaslui si Suceava, si isi propune crearea la nivelul Regiunii de Nord-Est a unui program de tip SMURD. Proiectul prevede achizitia mai multor tipuri de autospeciale, dar si crearea unui centru mobil de comanda. Autospecialele vor intra in patrimoniul Inspectoratelor pentru Situatii de Urgenta din cele sase judete.

SURSA:http://www.ziaruldeiasi.ro/local/scandal...ate~ni84d8
28-01-2012 02:37 PM
Postează răspuns 

Săritură forum:

Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.

Parolă

Ultimele subiecte
Cagulă pompieri
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 08:10 PM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 783
Asociația Civică „ ACVILA...
Ultimul mesaj a fost postat de: HomefireNews
Ieri 03:10 PM
» Mesaje: 29
» Vizualizări: 742