Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri

Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 11 voturi - 4.64 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Autospeciale noi - Autospeciale destinate intervenției la incendii și dezastre
Autor Mesaj
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator

Alăturat: Aug 2010
Given 11927 thank(s) in 5451 post(s)

RE: Autospeciale noi - Autospeciale destinate interventiei la incendii si dezastre
Avem masini de Pompieri ca in filme, dar nu le putem scoate pe strada

Citat:Vineri a inceput la Bucuresti, la complexul Romaero, expozitia Black Sea Defence and Aerospace (a fost singura zi deschisa publicului, in rest este business-to-bussines). O buna posibilitate de a vedea tehnologie armata de ultima ora, dar si a observa cu ce se mai lauda Ministerul de Interne, cel care are grija de noi zi de zi prin Politia Rutiera sau Pompieri.

Avioanele F-16 de ultima generatie, noile achiziții ale Aviației Militare Române, tronau in mijlocul complexului Romaero. Impozante, doua sageti argintii in care motorul si rachetele se terminau in varf cu locul mic dar letal al pilotului, pareau doua sculpuri perfecte din lut gri. Pacat ca nu au zburat. Spre final, vizitatorii au trebuit sa se bucure doar cu privelistea de le vedea trase in hangar cu ajutorul tractorului.
Langa ele se aflau cateva dintre dotarile motorizate ale Ministerului de Interne (MAI). Am remarcat angajatii MAI, distanti, dar deschisi si agreabili cu cei din jur. Mai multi copii au fost urcati in masinile Politieri Rutiere, iar agentii le-au aratat cum se manevreaza radarul si i-au lasat pe cei mici sa dea drumul la sirena si girofar, ba chiar sa vorbeasca la difuzorul masinii, cel in care ne auzim uneori imperativ trasi pe dreapta (sau pe stanga, pentru cei care nu nimeresc partea).
"Politia vegheaza asupra cetateanului", a fost replica unuia dintre agenti spusa unui copil destul de speriat de sirene si uniforme. Nu l-a calmat cu nimic, copilul nu prea credea si abia astepta sa iasa.

Am remarcat o masina de pompieri rosie si stralucitoare, nou-nouta, lucind in soare precum jucariile de plastic din magazine pe care toti baietii si le doresc. Numai ca aici era adevarata. Marca Volvo, aceasta masina de Pompieri de ultima generatie fusese primita ca donatie, mai multe deacest tip fiind distribuite in toata tara. Insa, pe langa mandria de a avea oasemenea masina a aparut si singura problema: utilajele noi nu erau inscrise in circulatie si nici prea curand nu se preconiza asta, motivul fiind lipsa banilor.

"Nu avem fonduri, nu stim cand vom putea iesi cu ele pe strada. Nu exista bani de inspectii, RCA si inmatriculare, pe moment. Avem o masina de pompieri excelenta, dar vor mai dura unul sau doi ani sa iasa pe strada", mi-a spus unul dintre pompieri, destul de frustrat ca nu poate profita de o asemenea bijuterie pe care doar in filmele straine o mai vezi.

"Ne facem treaba tot cu alea vechi", a mai spus omul aruncand din ochi spre un colt al platformei in care zacea masina veche de Pompieri pe care o stim cu totii. Cea care a salvat atatea vieti si de care la Expozitie nu era interesata nimeni.

S-a realizat local si o demonstratie de dezamorsare a bombelor. Au venit militari imbracati in costume pe care le-am mai vazut doar in reportajele razboiului din Irak din 2003. S-a detonat de asemenea o bomba cu un robotel folosit de americani tot prin Irak, extrem de avansat, echipat cu tot ce trebuie. A fost spectaculos, pentru ca bombele false au fost detonate in fata celor prezenti, intr-un spatiu amenajat si au facut ceva zgomot.
In rest, oricat de spectaculoasa ar fi tehnologia militara, gandul te duce tot spre destinatia sa, anume omoratul oamenilor indiferent de baricada. Si atunci nu mai e frumoasa deloc, ai vrea sa o vezi pe loc transformata in spatiu verde, daca s-ar putea.
SURSA :http://www.onlinesport.ro

nocomment

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
19-05-2012 06:21 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 

Mesaje în acest subiect
RE: Autospeciale noi - Autospeciale destinate interventiei la incendii si dezastre - Covalciuc Bogdan - 19-05-2012 06:21 AM
RE: Uupppsss !! - maf150 - 22-11-2016, 10:21 PM

Săritură forum:

Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.

Parolă

Ultimele subiecte
Aparate de protecție resp...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:30 PM
» Mesaje: 11
» Vizualizări: 10547
Cameră termoviziune
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 05:54 PM
» Mesaje: 29
» Vizualizări: 31636