Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri

Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 11 voturi - 4.64 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Autospeciale noi - Autospeciale destinate intervenției la incendii și dezastre
Autor Mesaj
HomefireNews Offline
Old firefighter Moderator

Alăturat: Nov 2010
Given 3323 thank(s) in 2029 post(s)

RE: Autospeciale noi - Autospeciale destinate interventiei la incendii si dezastre
44 autospeciale și un centru de comandă pentru ISU Oltenia

[Imagine: imagine.php?id=14521&w=620]

Citat:În regiunea Sud-Vest Oltenia au fost aduse 44 de mașini de pompieri, de descarcerare și autospeciale de lucru în condiții speciale, prin proiectul “Îmbunătăţirea dotării cu echipamente a bazelor operaţionale pentru intervenţii ȋn situaţii de urgenţă ȋn Regiunea Sud-Vest Oltenia”.
Proiectul este coordonat de Consiliul Județean Dolj în parteneriat cu Agenția de Dezvoltare Regională Sud-Vest Oltenia și Inspectoratul pentru Situații de Urgență Oltenia. Achiziţiile făcute constau în 44 de echipamente dar și într-un centru de comandă și control, care are o legătură directă cu centrul operaţional de la Ciolpan, care în caz de dezastre asigură buna funcţionare a statului. Prin acest centru de comandă se poate face legătura prin orice fel de sistem existent cu cei care sunt în câmpul de acţiune, fiind proiectat să lucreze atât online cât şi offline. Proiectul, al cărui lider este Consiliul Județean Dolj, are o valoare de aproximativ 11 milioane de euro. „Consiliul Judeţean Dolj a fost liderul unui proiect de 11 milioane de euro, prin care s-au adus în toată regiunea 44 de maşini speciale de pompieri, de descarcerare, maşini de lucru în condiţii speciale, din punct de vedere al intervenţiei la centralele nucleare. În acest moment încheiem acest proiect cu succes, în sensul că avem aici centrul de comandă şi control care înseamnă un obiectiv deosebit de important care costă aproximativ 500.000 euro. Asta înseamnă că în situaţii de urgenţă pe care nu ne dorim să le avem acest utilaj se poate poziţiona chiar şi în vârful unui munte, se poate conecta la satelit chiar şi dacă a căzut curentul sau reţelele de telefonie, cu acest echipament se poate lucra. Se pot conduce toate operaţiunile de către jandarmi, de către pompieri, de toţi cei care suntem implicaţi în situaţiile de urgenţă, şi în plus, se pot prelua toate comenzile 112 pentru cazuri de urgenţă ale cetăţenilor. Atunci când şi sistemul de ambulanţă a căzut, sau orice alt sistem de acest gen, centrul de comandă şi control preia aceste comenzi”, a declarat președintele Consiliului Județean Dolj, Ion Prioteasa. Prin implementarea acestui proiect angajații Inspectoratului pentru Situații de Urgență și ceilalți colaboratori au la îndemână tehnică performantă pentru a veni mai ușor în ajutorul cetățenilor.
SURSA : http://www.lupamea.ro

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
15-11-2012 07:26 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 

Mesaje în acest subiect
RE: Autospeciale noi - Autospeciale destinate interventiei la incendii si dezastre - HomefireNews - 15-11-2012 07:26 AM
RE: Uupppsss !! - maf150 - 22-11-2016, 10:21 PM

Săritură forum:

Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.

Parolă

Ultimele subiecte
Autospeciale pentru stins...
Ultimul mesaj a fost postat de: Toni
Astăzi 09:56 AM
» Mesaje: 459
» Vizualizări: 472646
Ordin M.63 din 10.06. 201...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 05:40 AM
» Mesaje: 5
» Vizualizări: 8373