Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 12 voturi - 4.67 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Discuții despre autospecialele noi destinate intervenției la incendii și dezastre
Autor Mesaj
maf150 Offline
Moderator
*******

Mesaje: 2,755
Alăturat: Apr 2011
Locatie:
Thanks: 2306
Given 1298 thank(s) in 599 post(s)

Mesaj: #231
RE: Autospeciale noi - Autospeciale destinate interventiei la incendii si dezastre
(18-03-2013 01:51 PM)NED 68 Scris:  Multumesc pentru informatiile de mai sus ,o parte le cunosteam . Intrebarea mea se referea la o autospeciala pe sasiu MAN livrata la Constanta. Scuze daca nu m-am exprimat mai clar.

Nu intelesesem clar la care te refereai de aceea ti-am explicat despre cele din Moldova. Despre cele de la Constanta nu stiam.

Intrebare pt domnul Covalciuc:
Se stie ce autospeciale vor veni prin Regio in Regiunea S-E (ma refer la marca si producator nu la tipuri)?
18-03-2013 02:13 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: NED 68
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,624
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #232
RE: Autospeciale noi - Autospeciale destinate interventiei la incendii si dezastre
(18-03-2013 02:13 PM)maf150 Scris:  Intrebare pt domnul Covalciuc:
Se stie ce autospeciale vor veni prin Regio in Regiunea S-E (ma refer la marca si producator nu la tipuri)?

Nu ...este o nebuloasa totala ...nu se stie nimic . green6

PS Te rog nu ma mai "domni" Cool @ Covalciuc sau @ Bogdan este perfect .Cool

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 18-03-2013 02:22 PM de Covalciuc Bogdan.)
18-03-2013 02:19 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: maf150
{myadvertisements[zone_3]}
maf150 Offline
Moderator
*******

Mesaje: 2,755
Alăturat: Apr 2011
Locatie:
Thanks: 2306
Given 1298 thank(s) in 599 post(s)

Mesaj: #233
RE: Autospeciale noi - Autospeciale destinate interventiei la incendii si dezastre
Am inteles sa traiti!Smile
18-03-2013 07:55 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan
{myadvertisements[zone_3]}
emilian Offline
Membru junior
**

Mesaje: 20
Alăturat: Oct 2011
Locatie:
Thanks: 18
Given 16 thank(s) in 8 post(s)

Mesaj: #234
RE: Autospeciale noi - Autospeciale destinate interventiei la incendii si dezastre
(18-03-2013 10:18 AM)NED 68 Scris:  Sunt curios cum arata celelalte trei autospeciale .
(18-03-2013 11:14 AM)Homefire Scris:  Sunt echipate mediu ... in tipicul general ...nici foarte bine ...dar nici rau .
Autospecialele ( capacitate mica ) sunt MAN TGL 12250 / Volkan (sasiu MAN cu suprastructura Volkan) echipate de S.C. GRADINARIU IMPORT EXPORT S.R.L.
Apa 2000 l ; spumogen lichid 120 l
Dotare
- accesorii interventie SI ...ca pe toate autospecialele de stingere
- set de descarcerare Holmatro unicor( fara foarfeca hidraulica ; are doar combinata ; are un singur cilindu departator )
- echipamente pneumatice (mediu)
- mijloace de stabilizare şi fixare pasive ( mediu)
- unelte şi mijloace de protecţie,
- echipament medical,
- echipamente de protecţie personală,
- aparate de protecţie a respiraţiei cu aer comprimat,
- terminale Tetra portabile,
- terminal Tetra mobil pe autospecială
[Imagine: autospeciale_sasiu_man_20130211_1865469695.jpg]

Setul de descarcerare de pe aceste autospeciale este marca Holmatro, in urmatoarea componenta:

Grup de pompare:
Depărtător
Accesorii pentru depărtător, in cutie de stocare si transport
Foarfecă hidraulica
Cilindru hidraulic
Cilindru hidraulic
Accesorii pentru cilindru hidraulic, in cutie de transport
Suport colţar
Tambur cu doua seturi de furtunuri (2 x 20 m)
Pompa de mana:
Furtunuri pentru pompa de mana (lungimea de 5 m)
Tăietor de pedale
Sistem de protecţie pentru airbag
Sistem de protecţie pentru pasageri
Dispozitiv pentru spargerea geamurilor
Dispozitiv pentru tăierea geamurilor
Set cale şi pene pentru stabilizare vehiculelor
Sistem de stabilizare a vehiculelor
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 18-03-2013 09:26 PM de Covalciuc Bogdan.)
18-03-2013 09:04 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: NED 68
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #235
RE: Autospeciale noi - Autospeciale destinate interventiei la incendii si dezastre
(18-03-2013 11:14 AM)Homefire Scris:  - set de descarcerare Holmatro unicor( fara foarfeca hidraulica ; are doar combinata ; are un singur cilindu departator )
(18-03-2013 09:04 PM)emilian Scris:  Setul de descarcerare de pe aceste autospeciale este marca Holmatro, in urmatoarea componenta:
Grup de pompare:
Foarfecă hidraulica
Cilindru hidraulic
Cilindru hidraulic
Nu stiu de unde ai aceste informatii ...dar eu am vazut ce au in dotare cele venite la Constanta . Nu are foarfeca hidraulica ...are combinata . Nu sunt doi cilindri hidraulici este un singur cilindru hidraulic .

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
18-03-2013 09:35 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #236
RE: Autospeciale noi - Autospeciale destinate interventiei la incendii si dezastre
În dotarea pompierilor români au intrat din această zi o autospecială de intervenţie pentru salvare de la înălţime, patru autospeciale cu apă şi spumă şi echipamentul de salvare pentru mijloace aeriene, ca şi costumul care va proteja specialiştii pirotehnişti.


[Imagine: 646x404.jpg]

Citat:Noile dotări au fost cumpărate cu bani europeni, printr-un program comun al României şi Bulgariei, care doresc să sporească securitatea în intervenţii pe zona Dunării.
Echipamente de intervenţie în caz de urgenţă, cumpărate printr-un program transfrontalier româno-bulgar pe zona Dunării, au ajuns marţi, 19 martie, la Constanţa. Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Dobrogea Constanţa a primit pentru pompieri o autospecială de intervenţie pentru salvare la înălţime şi un costum de pirotehnist. Recepţia echipamentelor a avut loc la Giurgiu, într-un cadru festiv la care au luat parte oficiali români şi bulgari: şeful Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă - general de brigadă dr. Ioan Baş şi şeful Directoratului General de Pompieri şi Protecţie Civilă din Bulgaria - comisar şef Nikolay Nikolov. Proiectul se numeşte „Joint Risk Monitoring during Emergencies in the Danube Area Border“ şi este finanţat prin Programul de Cooperare Transfrontalieră România-Bulgaria 2007-2013. În dotarea pompierilor români au intrat din această zi o autospecială de intervenţie pentru salvare de la înălţime, patru autospeciale cu apă şi spumă şi echipamentul de salvare pentru mijloace aeriene, ca şi costumul care va proteja specialiştii pirotehnişti. Totodată, oficialii români şi bulgari au semnat planul de intervenţie comună în cazul producerii unor situaţii de urgenţă. Durata de implementare a proiectului este de 36 luni de la data semnării contractului de finanţare. Are un buget total de 11,508,928.63 euro, dintre care 3,56 milioane euro revin Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă). Alte 6 ambulanţe şi 3 autosanitare SMURD au fost primite în ultima perioadă de ISU Dobrogea, achiziţionate tot prin programe europene, în parteneriat cu bulgarii.
SURSA : http://adevarul.ro

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
19-03-2013 10:30 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: maf150
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,624
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #237
RE: Autospeciale noi - Autospeciale destinate interventiei la incendii si dezastre
(19-03-2013 10:30 PM)Homefire Scris:  În dotarea pompierilor români au intrat din această zi o autospecială de intervenţie pentru salvare de la înălţime, patru autospeciale cu apă şi spumă şi echipamentul de salvare pentru mijloace aeriene, ca şi costumul care va proteja specialiştii pirotehnişti.

[Imagine: 646x404.jpg]

Achiziţie în cadrul proiectului "Joint Risk Monitoring during Emergencies in the Danube Area Border"

Citat:A avut loc recepţia autospecialelor şi echipamentelor achiziţionate în cadrul proiectului Joint Risk Monitoring during Emergencies in the Danube Area Border, finanţat prin Programul de Cooperare Transfrontalieră România-Bulgaria 2007-2013, eveniment ce s-a derulat la data de 19 martie a.c. ISU Dobrogea a primit, cu această ocazie, autospeciala de intervenţie pentru salvare de la înălţime şi un costum pentru pirotehnist.

În prezenţa inspectorului general al Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă, general de brigadă dr. Ioan Baş şi a directorului Directoratului General de Pompieri şi Protecţie Civilă din Bulgaria, comisar şef Nikolay Nikolov, a avut loc recepţia autospecialelor şi echipamentelor achiziţionate în cadrul proiectului Joint Risk Monitoring during Emergencies in the Danube Area Border, eveniment desfăşurat în faţa Teatrului Tudor Vianu din municipiul Giurgiu. Cele mai noi şi moderne echipamente şi autospeciale achiziţionate de I.G.S.U au fost predate reprezentanţilor inspectoratelor judeţene pentru situaţii de urgenţă din zona eligibilă proiectului, fiind vorba şi despre Constanţa. Astfel, o autospecială de intervenţie pentru salvare de la înălţime, patru autospeciale cu apă şi spumă şi echipamentul de salvare pentru mijloace aeriene vor fi în slujba celor cărora ne dedicăm necondiţionat - cetăţenii. De asemenea, pirotehniştii serviciilor profesioniste pentru situaţii de urgenţă vor fi mai bine protejaţi în timpul misiunilor specifice prin intermediul costumelor de protecţie performante, au declarat reprezentanţii ISU Dobrogea. Activitatea a prilejuit şi finalizarea unei etape importante a colaborării româno-bulgare, prin semnarea şi aprobarea planului de intervenţie comună şi a procedurilor comune de notificare, monitorizare şi intervenţie, aferente Modulului 2 - Intervenţie, ce vizează stabilirea regulilor şi măsurilor comune de acţiune în cazul producerii unor situaţii de urgenţă, cu angrenarea categoriilor de forţe şi mijloace aparţinând statului vecin în zona transfrontalieră. Menţionăm că durata de implementare a proiectului este de 36 de luni de la data semnării contractului de finanţare, iar acesta are un buget total de 11,508,928.63 euro (din care 3,56 milioane euro revin Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă). Partenerii Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă, în derularea şi implementarea proiectului, sunt: Ministerul Mediului şi Pădurilor, Garda Naţională de Mediu, Institutul Naţional de Cercetare - Dezvoltare şi Încercări pentru Electrotehnică ICMET Craiova, Centrul de Inovare şi Transfer Tehnologic CITT Craiova - Universitatea din Craiova, din România, precum şi Directoratul General de Pompieri şi Protecţie Civilă - Ministerul de Interne, Inspectoratul Regional de Mediul şi Apă Veliko Târnovo, Universitatea Sf. Cyril şi Sf. Metodius - Veliko Târnovo, din Bulgaria.
SURSA : http://www.replicaonline.ro

[Imagine: 130393_isu1.jpg]

[Imagine: 6618_generali_scara.jpg]

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 20-03-2013 07:22 AM de Covalciuc Bogdan.)
20-03-2013 07:00 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: maf150
{myadvertisements[zone_3]}
emilian Offline
Membru junior
**

Mesaje: 20
Alăturat: Oct 2011
Locatie:
Thanks: 18
Given 16 thank(s) in 8 post(s)

Mesaj: #238
RE: Autospeciale noi - Autospeciale destinate interventiei la incendii si dezastre
(18-03-2013 09:35 PM)Homefire Scris:  
(18-03-2013 11:14 AM)Homefire Scris:  - set de descarcerare Holmatro unicor( fara foarfeca hidraulica ; are doar combinata ; are un singur cilindu departator )
(18-03-2013 09:04 PM)emilian Scris:  Setul de descarcerare de pe aceste autospeciale este marca Holmatro, in urmatoarea componenta:
Grup de pompare:
Foarfecă hidraulica
Cilindru hidraulic
Cilindru hidraulic
Nu stiu de unde ai aceste informatii ...dar eu am vazut ce au in dotare cele venite la Constanta . Nu are foarfeca hidraulica ...are combinata . Nu sunt doi cilindri hidraulici este un singur cilindru hidraulic .

Ma refeream la autosp. de capacitate medie pe sasiu MAN, cele 5 bucati livrate in Regiunea Nord Est.
20-03-2013 05:45 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #239
RE: Autospeciale noi - Autospeciale destinate interventiei la incendii si dezastre
ISU Călărași a beneficiat de noi autospeciale şi echipamente în cadrul Programului de Cooperare Transfrontalieră România-Bulgaria

[Imagine: pompieri_png.jpg]

Citat:Marți, 19 martie a.c., a avut loc recepţia autospecialelor şi echipamentelor achiziţionate în cadrul proiectului „Joint Risk Monitoring during Emergencies in the Danube Area Border”, finanţat prin Programul de Cooperare Transfrontalieră România-Bulgaria 2007-2013.

În prezenţa inspectorului general al Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă, general de brigadă dr. Ioan Baş şi a directorului Directoratului General de Pompieri şi Protecţie Civilă din Bulgaria, comisar şef Nikolay Nikolov, a avut loc recepţia autospecialelor şi echipamentelor achiziţionate în cadrul proiectului „Joint Risk Monitoring during Emergencies in the Danube Area Border”, eveniment desfăşurat în faţa Teatrului ”Tudor Vianu” din municipiul Giurgiu.

De asemenea, din partea Ministerului Afacerilor Interne, activitatea s-a bucurat de prezenţa consilierului secretarului de stat, Paul Zai.

Cele mai noi şi moderne echipamente şi autospeciale achiziţionate de I.G.S.U au fost predate reprezentanţilor inspectoratelor judeţene pentru situaţii de urgență din zona eligibilă proiectului.

Inspectoratului pentru Situații de Urgență Barbu-Știrbei Călărași i-a revenit, pe perioada derulării proiectului, o autospecială de stingere a incendiilor de capacitate medie, marca Volvo, și un costum pirotehnic ce se folosește de către pompirii militari în momentul în care au loc acțiunile de asanare a muniției care a rămas neexplodată.

Totodată, ISU Călărași urmează să primească o Autospeciala de Decontaminare Personal, în cadrul programului care s-a derulat în perioada 2007-2013.

Activitatea a prilejuit şi finalizarea unei etape importante a colaborării româno-bulgare, prin semnarea şi aprobarea planului de intervenţie comună şi a procedurilor comune de notificare, monitorizare şi intervenţie, aferente Modulului 2 – Intervenţie, ce vizează stabilirea regulilor şi măsurilor comune de acţiune în cazul producerii unor situaţii de urgenţă, cu angrenarea categoriilor de forţe şi mijloace aparţinând statului vecin în zona transfrontalieră.

Durata de implementare a proiectului este de 36 de luni de la data semnării contractului de finanţare, iar acesta are un buget total de 11,508,928.63 euro (din care 3,56 milioane euro revin Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă). Partenerii Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă, în derularea şi implementarea proiectului, sunt: Ministerul Mediului şi Pădurilor, Garda Naţională de Mediu, Institutul Naţional de Cercetare – Dezvoltare şi Încercări pentru Electrotehnică ICMET Craiova, Centrul de Inovare şi Transfer Tehnologic CITT Craiova – Universitatea din Craiova, din România, precum şi Directoratul General de Pompieri şi Protecţie Civilă – Ministerul de Interne, Inspectoratul Regional de Mediul şi Apă Veliko Târnovo, Universitatea Sf. Cyril şi Sf. Metodius – Veliko Târnovo, din Bulgaria.
SURSA : http://actualitateacalarasi.ro

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
21-03-2013 08:10 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,624
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #240
RE: Autospeciale noi - Autospeciale destinate interventiei la incendii si dezastre
Mitsubsihi L 200 ( cabina dubla ) - Autospeciala pentru misiuni pirotehnice

[Imagine: DSCN2044.jpg]

Citat:Cetățenii mureșeni au un motiv mai puțin de îngrijorare din punct de vedere al pericolului pe care îl reprezintă muniția rămasă neexplodată găsită pe raza județului. Efectele celor două războaie mondiale încă se resimt, chiar dacă de la acestea au trecut decenii, Inspectoratul pentru Situații de Urgență ”Horea” al județului Mureș intervenind numai în acest an la 14 misiuni pirotehnice, în urma cărora s-a efectuat cercetarea, identificarea, ridicarea, transportarea și depozitarea a 82 bombe de aruncător de diferite calibre, 18 proiectile, la fel, de diferite calibre, 1 lovitură de AG7, o grenadă defensivă și a 10 elemente de muniție. Începând cu luna martie a acestui an, inspectoratul a primit în dotare o autospecială de intervenție la misiuni pirotehnice, achiziționată de către Consiliul Județean Mureș. Odată cu primirea acesteia, echipajul pirotehnic care o va deservi, cât și populația, vor fi mult mai în siguranță datorită materialului din care este confecționat compartimentul destinat depozitării muniției pe timpul transportului.

Autospeciala are o gardă înaltă la sol și un sistem de deplasare 4x4, menite să ajute pentru o intervenție promptă în orice condiții de teren. Nu lipsesc dispozitivele acustice și luminoase, prin care se atenționează populația și implicit ceilalți participanți la trafic, despre pericolul transportului care se face cu această autospecială. Totodată, în dotare se mai găsesc un detector de metale, o ladă specială de transport muniție și alte echipamente genistice, specifice intervențiilor pirotehnice.

Autospeciala nou achiziționată, va înlocui vechea autospecială, primită acum 13 ani, tot cu sprijinul Consiliului Județean.
SURSA : http://www.isumures.ro


"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
24-03-2013 09:24 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: maf150
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Legea nr. 80/1995-Statutu...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 08:05 AM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 283411
Machete autospeciale pomp...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:39 AM
» Mesaje: 150
» Vizualizări: 198
„Nu există pădure fără u...
Ultimul mesaj a fost postat de: Aggressive Firefighter
Ieri 08:43 PM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 10248
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1029871
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25542
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5368
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 5
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1918
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9454
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 07:31 AM
» Mesaje: 246
» Vizualizări: 318089

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro