Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 12 voturi - 4.67 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Discuții despre autospecialele noi destinate intervenției la incendii și dezastre
Autor Mesaj
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,624
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #381
RE: Autospeciale noi - Autospeciale destinate interventiei la incendii si dezastre
Autospeciale noi pentru pompierii gorjeni prin Programul Operaţional Regional Sud Vest Oltenia

Citat:Pompierii gorjeni vor primi în perioada următoare două autospeciale noi pentru intervenţie. Investiţia este posibilă printr-un proiect finanţat din fonduri europene. O autospecială va fi utilizată pentru descarcerare şi acordarea de intervenţie medicală, iar a doua autospecială este cu şenile, pentru a se interveni pe terenuri accidentate sau în zone greu accesibile.
Contractul de finanţare al acestui proiect a fost semnat în toamna anului 2014, iar perioada de implementare este de 14 luni. „Sunt nişte autospeciale foarte utile pentru comunitate în primul rând. Autospeciala tip şenilat va fi folosită în special în zonele predispuse la înzăpeziri ale judeţului, în special în zona montană Rânca. Autospecială FRAP, este o denumire generică Fire Rescue Ambulance Personal este una complexă care are pe lângă rezervor de apă şi spumogen necesar la incendii şi tehnică şi aparatură şi de descarcerare şi acordarea primului ajutor medical. În toate cele şapte subunităţi ale ISU din judeţ va exista câte o astfel de autospecială modernă”, a spus Traian Şuţă, şef adjunct ISU Gorj.
Prin dotarea Inspectoratelor Situaţiilor de Urgenţă cu autospeciale noi, de ultimă generaţie, se doreşte reducerea timpului de intervenţie. Proiectul este demarat prin Programul Operaţional Regional Sud Vest Oltenia, iar până în momentul de faţă, au fost aduse în Gorj un număr de 10 autospeciale noi la toate subunităţile.
SURSA : http://www.impactingorj.com/

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 23-03-2023 03:04 PM de Homefire News.)
29-01-2015 12:48 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
maf150 Offline
Moderator
*******

Mesaje: 2,755
Alăturat: Apr 2011
Locatie:
Thanks: 2306
Given 1298 thank(s) in 599 post(s)

Mesaj: #382
RE: Autospeciale noi - Autospeciale destinate interventiei la incendii si dezastre
Citat:Proiectul prin care Inspectoratele pentru Situaţii de Urgenţă din Regiunea Sud-Muntenia au fost dotate cu autospeciale a ajuns la final

Consiliul Judeţean Teleorman a găzduit marţi, 24 februarie, conferinţa finală a proiectului “Achiziţie echipamente specifice pentru îmbunătăţirea capacităţii şi calităţii sistemului de intervenţie în situaţii de urgenţă şi pentru acordarea asistenţei medicale de urgenţă şi a primului ajutor calificat în regiunea Sud-Muntenia”. La eveniment au participat preşedintele Consiliului Judeţean Teleorman, Adrian Gâdea, reprezentanţi ai consiliilor judeţene din Regiunea Sud-Muntenia, respectiv Giurgiu, Prahova, Argeş, Călăraşi, Dâmboviţa şi Ialomiţa, precum şi reprezentanţi ai Inspectoratelor pentru Situaţii de Urgenţă din cele şapte judeţe.

Proiectul, cu o valoare totală de 21.560.000 lei, a fost confinanţat prin Programul Operaţional Regional, iar domeniul de intervenţie a constat în îmbunătăţirea dotării cu echipamente a bazelor operaţionale pentru intervenţii în situaţii de urgenţă.

În cadrul proiectului, al cărui beneficiar este Asociaţia de Dezvoltare Intercomunitară “Situaţii de Urgenţă Sud Muntenia”, au fost achiziţionate pentru Inspectoratele pentru Situaţii de Urgenţă din cele şapte judeţe 13 autospeciale pentru intervenţii în caz de incendii, precum şi un sistem de descarcerare. La ISU Teleorman au ajuns două autospeciale pentru lucrul cu apă şi spumă de capacitate mare (7000 l-9000 l).

Prezent la conferinţă, preşedintele Consiliului Judeţean Teleorman, Adrian Gâdea s-a arătat mulţumit de implementarea proiectului şi a menţionat că instituţia pe care o conduce va continua demersurile în vederea derulării unor noi proiecte.

“Sunt convins că, în perioada următoare, prin Asociaţia de Dezvoltare Intercomunitară “Situaţii de Urgenţă Sud Muntenia” vom derula şi alte proiecte, proiecte prin care vom reuşi să mai achiziţionăm şi alte echipamente. Pentru mine, pentru instituţia pe care o reprezint, dotarea ISU este o prioritate. Din acest motiv, în momentul de faţă avem un proiect cu care suntem în procedură de licitaţie, un proiect realizat în parteneriat comun cu autoritatea din Svishtov-Bulgaria, proiect în urma căruia vom reuşi să achiziţionăm echipamente de comunicare pentru situaţii de urgenţă şi vehicule de intervenţie, toate urmând a intra în doarea ISU”, a spus Adrian Gâdea. (Violeta Mocanu)

SURSA: http://ziarulteleormanul.ro/proiectul-pr...-la-final/
24-02-2015 05:37 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Fire Fire Offline
Membru junior
**

Mesaje: 30
Alăturat: Jan 2011
Locatie:
Thanks: 1
Given 18 thank(s) in 11 post(s)

Mesaj: #383
RE: Autospeciale noi - Autospeciale destinate interventiei la incendii si dezastre
Pe cat de frumoasa pentru prezentari,pe atat de inutila la interventii,lafel ca toate de acest tip.
06-04-2015 02:47 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Mihaitza07 Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 11
Alăturat: Apr 2011
Locatie:
Thanks: 1
Given 19 thank(s) in 5 post(s)

Mesaj: #384
RE: Autospeciale noi - Autospeciale destinate interventiei la incendii si dezastre
Am vazut aseara doua autospeciale noi, posibil sa fi trecut mai multe. In poze am prins insa numai una. Scuzati claritatea, am incercat sa fac cat pot de bine, insa mergea cam repejor autospeciala si n-am prins-o prea clar. Ca model era Iveco Trakker Euro 6 cu faruri cu lumini de zi LED, stoprui LED, in sfarsit o rampa LED mare pe masura masinii, parca avea si troliu in fata. Frumoasa autospeciala si cred ca este cumparata de guvern ca are stema romaniei pe lateral. Din spate seamana cu cea din link si cred ca sunt de la acelasi carosier :



[Imagine: DSC-2252.jpg]

[Imagine: DSC-2250.jpg]

[Imagine: DSC-2251.jpg]
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 21-04-2023 06:57 AM de Covalciuc Bogdan.)
12-06-2015 10:45 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: apca2003 , maf150
{myadvertisements[zone_3]}
JJAACCKK Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 117
Alăturat: Feb 2014
Locatie:
Thanks: 77
Given 84 thank(s) in 51 post(s)

Mesaj: #385
RE: Autospeciale noi - Autospeciale destinate interventiei la incendii si dezastre
Precis sunt pt. Romania,oricum toate sunt "PRAF" din fabrica..fara suparare cred ca cei care le constriesc stiu ca sunt pt. noi pt.ca le acceptam oricum,la noi doar iveco au venit, atentie..niciuna fara probleme(din fabrica sau in urmatoarele luni),pe mine personal mar interesa daca cei care sau pus la masa si au hotarat soarta banilor in privinta achizitionarii acestor autospeciale+accesoriile..cata experienta au in domeniul condusului de autocamioane sau daca intradevar sau consultat cu cineva cu experienta in asa ceva..dar raspunsul il dau tot eu...,nu...,..pt.ca eu am vb. cu mai multi șoferi de tir si nici unul macar nu recomanda iveco.punct{precis multi ve-ti spune dar fata de rabele noastre sunt mai bune..aici aveti dreptate...dar daca odata la multi ani avem ocazia sa reanoim parcul auto,ar trebui sa profitam de acest lucru.adica sa cumparam ceva mai bun)una peste alta stam mai bine decat in 2000....

STIMA

"Intodeauna este prea devreme pentru a renunta"
12-06-2015 12:19 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Fire Fire Offline
Membru junior
**

Mesaje: 30
Alăturat: Jan 2011
Locatie:
Thanks: 1
Given 18 thank(s) in 11 post(s)

Mesaj: #386
RE: Autospeciale noi - Autospeciale destinate interventiei la incendii si dezastre
Au venit in jur de 10 bucati pt ISU BUC-IF ,sunt fabricate in polonia si par superioare fata de cele facute de romprim.
12-06-2015 10:24 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: apca2003
{myadvertisements[zone_3]}
maf150 Offline
Moderator
*******

Mesaje: 2,755
Alăturat: Apr 2011
Locatie:
Thanks: 2306
Given 1298 thank(s) in 599 post(s)

Mesaj: #387
RE: Autospeciale noi - Autospeciale destinate interventiei la incendii si dezastre
Par a fi MAN-uri nu Iveco.
13-06-2015 02:10 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Fire Fire Offline
Membru junior
**

Mesaje: 30
Alăturat: Jan 2011
Locatie:
Thanks: 1
Given 18 thank(s) in 11 post(s)

Mesaj: #388
RE: Autospeciale noi - Autospeciale destinate interventiei la incendii si dezastre
(13-06-2015 02:10 PM)maf150 Scris:  Par a fi MAN-uri nu Iveco.

Iveco
13-06-2015 02:59 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
maf150 Offline
Moderator
*******

Mesaje: 2,755
Alăturat: Apr 2011
Locatie:
Thanks: 2306
Given 1298 thank(s) in 599 post(s)

Mesaj: #389
RE: Autospeciale noi - Autospeciale destinate interventiei la incendii si dezastre
Cine le-a fabricat WISS sau Szczęśniak?
13-06-2015 08:10 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Fire Fire Offline
Membru junior
**

Mesaje: 30
Alăturat: Jan 2011
Locatie:
Thanks: 1
Given 18 thank(s) in 11 post(s)

Mesaj: #390
RE: Autospeciale noi - Autospeciale destinate interventiei la incendii si dezastre
(13-06-2015 08:10 PM)maf150 Scris:  Cine le-a fabricat WISS sau Szczęśniak?

sunt fabricate de Wiss
14-06-2015 01:47 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: maf150
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Legea nr. 80/1995-Statutu...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 08:05 AM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 283199
Machete autospeciale pomp...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:39 AM
» Mesaje: 150
» Vizualizări: 198
„Nu există pădure fără u...
Ultimul mesaj a fost postat de: Aggressive Firefighter
Ieri 08:43 PM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 10248
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1029856
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25529
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5363
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 5
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1918
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9454
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 07:31 AM
» Mesaje: 246
» Vizualizări: 318023

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro