Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 12 voturi - 4.67 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Discuții despre autospecialele noi destinate intervenției la incendii și dezastre
Autor Mesaj
NED 68 Offline
Membru junior
**

Mesaje: 44
Alăturat: Jan 2013
Locatie:
Thanks: 314
Given 35 thank(s) in 21 post(s)

Mesaj: #421
RE: Autospeciale noi - Autospeciale destinate interventiei la incendii si dezastre
În cazul unei intervenții cum se procedează ? Se rechiziționează un autovehicul conceput să transporte containere sau schimbăm destinația altor autospeciale pentru a transporta echipamentul din container la locul intervenției ? Containerul a fost adus cu un transportator privat, descărcat pe platoul subunității și pa.
29-12-2016 08:27 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,622
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19005 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #422
RE: Autospeciale noi - Autospeciale destinate interventiei la incendii si dezastre
Din informatiile pe care le dețin( pe surse Cool )....se vor achiziționa cap tractoare cu platformă .

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 30-12-2016 08:29 AM de Covalciuc Bogdan.)
30-12-2016 08:28 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Homefire News , NED 68 , maf150
{myadvertisements[zone_3]}
MagicMan Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 14
Alăturat: Apr 2016
Locatie:
Thanks: 0
Given 28 thank(s) in 13 post(s)

Mesaj: #423
RE: Autospeciale noi - Autospeciale destinate interventiei la incendii si dezastre
Aceste containere se transporta cu autocamioane dotate cu sistem de prindere Hook-Lift care permite agatarea containerului si tragerea lui pe sasiu. In Bucuresti exista un astfel de autocamion la poligon, dar in tara nu stiu cum sta treaba. Cred ca se vor achizitiona in parte pt fiecare inspectorat, avantajul fiind ca pot descarca un container intr-un loc si merge dupa altul sa-l descarce in alt loc, fara sa fie retinuta masina undeva.
[Imagine: 14721673_1598282106864342_2655606425255600532_n.jpg]
30-12-2016 01:57 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: maf150 , Homefire News , Covalciuc Bogdan
{myadvertisements[zone_3]}
NED 68 Offline
Membru junior
**

Mesaje: 44
Alăturat: Jan 2013
Locatie:
Thanks: 314
Given 35 thank(s) in 21 post(s)

Mesaj: #424
RE: Autospeciale noi - Autospeciale destinate intervenției la incendii și dezastre
[Imagine: autospeciale-isu-1.jpg]

Autospeciala achizitionata de C.J.Timis in dotarea ISU Timis
11-06-2017 07:57 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan , maf150
{myadvertisements[zone_3]}
teribilus Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 19
Alăturat: Jun 2011
Locatie:
Thanks: 73
Given 24 thank(s) in 10 post(s)

Mesaj: #425
RE: Autospeciale noi - Autospeciale destinate intervenției la incendii și dezastre
aplause
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 10-12-2017 05:18 PM de teribilus.)
10-12-2017 05:17 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
maf150 Offline
Moderator
*******

Mesaje: 2,755
Alăturat: Apr 2011
Locatie:
Thanks: 2306
Given 1298 thank(s) in 599 post(s)

Mesaj: #426
RE: Autospeciale noi - Autospeciale destinate intervenției la incendii și dezastre
Citat:Premieră. ISU Dobrogea, dotat cu șalupă de intervenție în caz de urgență nucleară și chimică


ISU Dobrogea este primul inspectorat din țară care a fost dotat cu o ambarcațiune de intervenție rapidă în caz de urgență chimică, biologică, radiologică și nucleară, CBRN. ISU Dobrogea a primit, în acest an, și mai multe autovehicule de intervenție la incendii sau pentru salvarea de vieți omenești și nu numai.

Șalupa CBRN va fi folosită pe mare și, la nevoie, pe Dunăre, pentru intervenții la incendii sau în cazuri de urgență chimică, biologică, radiologică și nucleară. Este fabricată în Germania și a costat peste 1,5 milioane de euro. “Echipajul este format din doi membri și va avea, în plus echipajul CBRN, care se va urca pe șalupă, la nevoie, având activități de activități de cercetare chimică și de radiații. Ambarcațiunea are aparatură de detectare înăuntru și funcționează în tandem cu o mașină în care sunt echipamente auxiliare. Va acționa pe o distanță de 8-9 kilometri în largul mării”, a explicat șeful ISU Dobrogea, colonel Daniel Popa.

Pompierii constănțeni au primit și o autoscară cu ajutorul cărei pot interveni în caz de incendii la înălțimea de 47 de metri. Autoscara este dotată și cu un lift glisant cu care pot fi evacuate victimele. În urmă cu o lună ISU Dobrogea a fost dotat și cu o autospecială pentru tratamente hiperbarice și oxigenoterapie, însă neavând personal medical instruit nu este, încă, folosit. “Avem și două camioane de transport platformă pentru containerele cu echipamente. Avem echipamente multirisc cu unelte pentru intervenții, dar avem și un container energetic destinat alimentării cu energie electrică destinat de exemplu taberelor amenajate pentru refugiați“, a adăugat colonelul Daniel Popa.

[Imagine: autoscara-isu-dobrogea-1.jpg]

SURSA: http://evz.ro/premiera-isu-dobrogea-dota...leara.html
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 26-03-2021 10:38 AM de Homefire News.)
30-12-2017 03:59 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Dacul , Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7000 thank(s) in 3426 post(s)

Mesaj: #427
RE: Autospeciale noi - Autospeciale destinate intervenției la incendii și dezastre
Tehnica de intervenţie nouă primită de pompierii dâmboviţeni.

[Imagine: 48388103-2497007010314186-3710332056996151296-o.jpg]

Citat:La sfârşitul săptămânii trecute, în dotarea Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă “Basarab I” al Judeţului Dâmboviţa au intrat trei ambulanțe SMURD - tip B2, o autospecială de intervenţie şi salvare de la înălţime (autoscară) şi un container electrogenerator.
Cele 3 ambulanţe SMURD au fost achiziționate prin Programul Operațional Regional (POR) 2014-2020 - “Îmbunătăţirea capacităţii de intervenţie la urgenţele medicale”.
Prin acest program derulat de către Departamentul pentru Situații de Urgență, prin intermediul Inspectoratului General pentru Situații de Urgență, sistemul integrat de urgență va beneficia de o îmbunătățire a serviciilor acordate, evaluarea primului-ajutor calificat, acordarea asistenței medicale și transportul pacienților fiind asigurate la standarde ridicate.
Autospeciala de intervenţie şi salvare de la înălţime şi containerul electrogenerator au fost achiziționate prin Programul Operațional Infrastructură Mare (POIM) 2014 - 2020, care are drept scop consolidarea rezilienței la dezastre, prin îmbunătățirea capabilității de răspuns la situațiile de urgență generate de cutremure, alunecări de teren, eșecul utilităților publice, accidente tehnologice, inundații și incendii.
SURSA : ISU Dâmbovița

[Imagine: 48403393-2497007043647516-7534696337514692608-o.jpg]

[Imagine: 48380111-2497007056980848-5762547691078811648-o.jpg]

[Imagine: 48376177-2497009043647316-1804438184797405184-n.jpg]

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
20-12-2018 07:33 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,622
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19005 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #428
RE: Autospeciale noi - Autospeciale destinate intervenției la incendii și dezastre
Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă (IGSU) vrea să cumpere maşini de pompieri în valoare de 250 milioane de euro şi aşteaptă ofertele companiilor interesate până pe 25 februarie, potrivit portalului de licitaţii publice.

[Imagine: autospeciale-800x467-20556700.jpg]

Citat:IGSU vrea să încheie un acord cadru pentru furnizarea autospecialelor care va fi împărţit în două loturi.

Primul lot vizează achiziţia de cisterne cu o capacitate medie de 4.000 de litri şi are o valoare minimă de 25 milioane de euro şi una maximă de 125 milioane de euro, pentru 100-500 de bucaţi.

Al doilea lot vizează achiziţia de maşini cu o capacitate medie de 10.000 de litri şi are o valoare minimă de 25 milioane de euro şi una maximă de 125 milioane de euro, pentru 100-500 de bucăţi.

"Livrarea produselor se va asigura într-un termen de maxim 12 luni de la semnarea contractelor subsecvente, termeni stabiliţi de IGSU în funcţie de tipul creditelor alocate cu această destinaţie. Având în vedere complexitatea produsului, pentru care este necesară achiziţionarea unor şasiuri, produse de serie, pe care sunt montate instalaţii speciale, adaptate şi dotate conform cerinţelor achizitorului, termenul minim de livrare, pentru cantităţile estimate ale contractului subsecvent, va fi de minim 180 zile calendaristice de la semnarea contractului subsecvent. Frecvenţa contractelor ( subsecvente va fi semestrială", se arată în caietul de sarcini al licitaţiei.

Pentru fiecare contract snbsecvent încheiat, furnizorul va asigura specializarea gratuită privind utilizarea autospecialei şi a echipamentelor din dotare, pentru câte patru utilizatori pe maşină.

Finanţarea achiziţiei se asigură din fonduri bugetare alocate cu această destinaţie şi/sau din fonduri europene nerambursabile prin Programul Operaţional Infrastructură Mare - POIM.

Ofertele vor fi evaluate pe 25 iunie după criteriul cel mai bun raport calitate – preţ.

IGSU vrea ca perioada de garanţie a fiecărui produs va fi de minim cinci ani indiferent de numărul de kilometri/ore de funcţionare.

Inspectoratul general și structurile teritoriale au în componență peste 26.000 angajați, 42 de centre operaționale și peste 280 de subunități operative.
SURSA : http://www.economica.net

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
22-01-2019 08:19 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: maf150 , Homefire News , dragos
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7000 thank(s) in 3426 post(s)

Mesaj: #429
RE: Autospeciale noi - Autospeciale destinate intervenției la incendii și dezastre
Noi echipamente și utilaje achiziționate de Consiliul Județean pentru dotarea ISU Timiș

[Imagine: Noi-echipamente-si-utilaje-achizitionate...tean-p.jpg]

Citat:Reușita noastră la intervenții este influențată și de utilajele și echipamentele pe care le avem în dotare. Mulțumim Consiliului Județean Timiș care continuă să investească în dotarea noastră, astfel punând un mare accent pe siguranța cetățenilor județuluiTimiș.

Vineri, 15 martie, a.c., au fost prezentate ultimele echipamente și utilaje intrate în dotarea ISU Timiș. Valoarea investiției s-a ridicat la 1.5 milioane lei. Vorbim, printre altele, despre un buldoexcavator, o autospecială pentru transport câine de căutare-salvare, cât și o motocicletă de intervenție. În plus, au fost achiziționate drujbe și motofierăstraie de tăiat betonul, unice în țară.

Mulțumim tuturor celor prezenți la această activitate! Vă asigurăm că prioritatea noastră rămâne siguranța dumneavoastră! Investim în siguranța timișenilor. Am prezentat public, vineri dimineață, noile echipamente și utilaje achiziționate de Consiliul Județean pentru dotarea ISU Timiș.
SURSA : https://agendapompierului.ro

[Imagine: Noi-echipamente-si-utilaje-achizitionate...tean-p.jpg]

[Imagine: Noi-echipamente-si-utilaje-achizitionate...tean-p.jpg]

[Imagine: Noi-echipamente-si-utilaje-achizitionate...tean-p.jpg]

[Imagine: Noi-echipamente-si-utilaje-achizitionate...tean-p.jpg]

[Imagine: Noi-echipamente-si-utilaje-achizitionate...tean-p.jpg]

[Imagine: Noi-echipamente-si-utilaje-achizitionate...tean-p.jpg]

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 19-03-2019 07:15 PM de Homefire News.)
19-03-2019 07:14 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: maf150 , NED 68 , Covalciuc Bogdan
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7000 thank(s) in 3426 post(s)

Mesaj: #430
RE: Autospeciale noi - Autospeciale destinate intervenției la incendii și dezastre
Şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, Raed Arafat, a anunţat, marţi, că Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă (IGSU) va achiziţiona în perioada următoare circa 300 de maşini de răspuns la incendii cu o capacitate de 4.000 de litri, precum şi 170-200 maşini de răspuns la incendii cu o capacitate de 10.000 de litri.

[Imagine: DSC-0004.jpg]

Citat:"Inspectoratul General semnează săptămâna asta sau săptămâna viitoare contractele pentru maşinile de răspuns la incendii de 4.000 de litri. Vorbim de aproximativ 300 de maşini, care urmează să intre în dotarea pompierilor din ţară. Licitaţia pentru cele de 10.000 de litri este în curs şi asta va aduce încă aproape 170-200 de maşini. Maşinile de răspuns la incendiile de pădure urmează şi ele să sosească"
SURSA : https://www.economica.net

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
24-07-2019 11:57 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan , maf150
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Astăzi 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1029348
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25149
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5274
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 4
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1899
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9401
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 07:31 AM
» Mesaje: 246
» Vizualizări: 317785
Incendii de pădure
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 07:17 AM
» Mesaje: 92
» Vizualizări: 145313
I.S.U. "Lt. Col. Dumitru ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:58 AM
» Mesaje: 75
» Vizualizări: 108109
S.P.S.U. SSG Fire& Rescue...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:41 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 40

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro