Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Panou de avertizare nowcast
Autor Mesaj
svsuborlesti Offline
Membru activ
***

Mesaje: 52
Alăturat: Feb 2014
Locatie:
Thanks: 17
Given 89 thank(s) in 36 post(s)

Mesaj: #1
Music Panou de avertizare nowcast
In urma cu ceva ani am implementat si un panou de tip nowcast cu posibilitatea de a anunta/avertiza cetatenii in situatii iminente pe baza avertizarilor meteo si hidro.

[Imagine: panou.jpg]
Citat:Locuitorii din comuna Borleşti ştiu cât durează vremea rea sau codurile de caniculă numai dacă aruncă o privire pe peretele exterior al sediului Primăriei. Şi asta pentru că aici se află de aproape doi ani un panou care le explică ce trebuie să facă în caz de vreme rea, cât timp durează atenţíonările de ploi şi vijelii precum şi un minim de sfaturi în cazul unor mici incidente.

Ideea de a pune la vedere toate aceste informaţii şi în acelaşI timp să fie respectate şi normele legislative pentru situaţii extreme i-a venit şefului de la Serviciul Voluntar pentru Situaţii de Urgenţă din cadrul Primăriei Borleşti. Inginerul Bogdan Barcan a luat în serios ordinul care aprobă procedurile de codificare a atenţionărilor şI avertizărilor metorologice şI hidrologice şI a găsit o soluţíe unică în lume de a-şi informa consăteni.

“Încercând să găsesc o modalitate de a afişa aceste coduri la nivelul comunei mele am început să mă documentez. Nemulţumit de rezultatele găsite am trecut la proiectarea unui dispozitiv ce permite, cu minim efort şi cu suficient randament, informarea cetăţenilor. Astfel, după vreo lună de brainstorming am definitivat proiectul şi l-am pus în aplicare”, ne-a declarat şeful SVSU, Bogdan Barcan. Acesta susţíne că impactul asupra populaţiei este unul mulţumitor, „de tip pavlovian”.

Panoul de afişaj a fost realizat de inginerul Barcan fiind ajutat de o firmă din Piatra Neamţ. Acesta ne-a spus ca a fost confecţionat din ramă profil metalic, fiind prevăzut cu o uşă de vizitare şi modificare a mesajelor către populaţie, un raft pe care sunt depozitate toate variante de coduri (verde, galben, portocaliu, roşu), tipul de cod (meteo sau hidro), un set de plăcuţe cu numere şi luni pentru definirea valabilităţii codurilor, precum şi recomandările către populaţie, corespunzătoare avertizării nowcast.

Realizarea unui astfel de panou a simplificat şi a îmbunătăţít modalitatea de informare a cetăţenilor cu privire la codurile meteo sau hidro pe care le emit instituţiile abilitate. Cetăţenii s-au obişuit cu panoul, trec se uită, îşi iau notiţe şi informează şi pe cei care nu ajung pe la Primărie.

„Cât priveşte impactul asupra autorităţilor acesta este împărţit, o parte l-au apreciat cu rezervă, alţii în schimb i-au recunoscut valoarea imediat şi chiar au dorit să îl promoveze şi în alte comunităţi locale. Există şi varianta electronică a unui astfel de panou, însă dacă se întrerupe curentul electric nu mai poate fi util. Ori, în situaţii de coduri, mai ales de ploi şi vijelii există dese întreruperi de curent electric în mediul rural şi, atunci cred că varianta mecanică este mult mai eficientă”, a explicat Bogdan Barcan iniţiatorul panoului de afişare a codurilor meteo şi hidro.

Până la apariţia panoului mecanic de afişare a codurilor ce prevestesc vremea nefavorabilă dusă la extreme, şeful Serviciului Voluntar de Situaţii de Urgenţă din cadrul Primăriei Borleşti era obligat să pună şi la avizier aceste informări venite de la instituţiile abilitate. Informaţia însă nu ajungea atât de repede câtre cetăţeni. Potrivit legislaţiei, comitetele locale pentru situaţii de urgenţă (primării) au obligaţia de a dispune declanşarea sistemelor de alarmă existente pe raza localităţii (sirene, clopotul bisericii etc.) pentru avertizarea-alarmarea populaţiei. Panoul de la Primăria Borleşti vine în întâmpinarea cetăţenilor, care s-au obişnuit deja ca atunci când plouă mai mult sau sunt ninsorii şi viscole să tragă o fugă până la Primărie, care chiar dacă are uşile închise, să poată citi instrucţiunile pentru situaţii de urgenţă şi mai ales să afle cât timp sunt sub avertizare de vreme rea.





Si un clip, aici:


[Imagine: tumblr_n8b1zhurob1sgp55vo1_250.gif]
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 03-02-2024 08:32 PM de Homefire News.)
07-03-2017 09:51 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Legea nr. 80/1995-Statutu...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 08:05 AM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 283262
Machete autospeciale pomp...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:39 AM
» Mesaje: 150
» Vizualizări: 198
„Nu există pădure fără u...
Ultimul mesaj a fost postat de: Aggressive Firefighter
Ieri 08:43 PM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 10248
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1029857
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25530
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5365
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 5
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1918
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9454
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 07:31 AM
» Mesaje: 246
» Vizualizări: 318025

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro