Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri

Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 5 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Respect !.....și suntem datori să nu uităm !
Autor Mesaj
HomefireNews Offline
Old firefighter Moderator

Alăturat: Nov 2010
Given 3305 thank(s) in 2015 post(s)

RE: Respect !.....si suntem datori sa nu uitam !
(05-03-2013 09:43 AM)Covalciuc Bogdan Scris:  4 martie 2003 -4 martie 2013

[Imagine: Lorand_Csongor_Ferenczi_7f809d5.jpg]
Lorand Csongar Ferenczi -asistent medical SMURD

Requiescat in Pace ... Respect !.....si suntem datori sa nu uitam !

10 ani de la tragedie

Citat:10 ani s-au împlinit în 4 martie de la o tragedie care a zguduit România. Atunci un elicopter al Serviciului Mobil de Urgenţă, Reanimare şi Descarcerare din Tîrgu Mures s-a prăbuşit pe o colină situată la circa 4 km de comuna Cojocna, judetul Cluj, din cauza condiţiilor meteorologice nefavorabile. La bordul elicopterului se aflau un medic, un asistent medical şi cei doi piloţi. Echipajul se întorcea dintr-o misiune de urgenţă. Cele patru persoane aflate la bord, şi-au pierdut viaţa.

4 martie 2003. Elicopterul SMURD se întorcea la Tîrgu Mures după ce transportase la Cluj un copil care a fost trimis la Budapesta, în vederea efectuării unei operaţii pe cord. În elicopter se aflau medicul Monica Cardoş, în vârstă de 33 de ani, asistentul Csongor Ferenczi, în vârstă de 24 de ani, precum şi pilotul Nicolae Marian, în vârstă de 43 de ani, şi copilotul Lucian Huzdup, în vârstă de 42 de ani. Elicopterul decolase de 5 minute de pe aeroportul Cluj când, conform declaraţiilor de după tragedie, pilotul Nicolae Marian a intrat în legătură radio cu aeroportul şi a reuşit să zică: "Sunt YR Sierra November Golf" cu o voce gâtuită după care s-a lasat tăcerea. Elicopterul de tip Alouette YAR 316 B, aparţinând S.C. Transgaz Mediaş şi închiriat, din februarie 2002, de Serviciul Mobil de Urgenţă, Reanimare şi Descarcerare - SMURD Târgu Mureş pentru transporturi medicale de urgenţă, s-a prăbuşit pe o colină situată la circa 4 km de comuna Cojocna, judetul Cluj, din cauza condiţiilor meteorologice nefavorabile.

„Colegii care i-a pierdut atunci rămân în memoria noastră şi ne gândim la ei în fiecare zi având în vedere activitatea care se desfăşoară în acest serviciu şi sunt convins că toţi colegii care lucrează în cadrul SMURD şi care sunt mai ales pe elicopterele SMURD sunt în asentimentul meu eu ce sper este să nu mai avem astfel de situaţii şi să nu mai fim încercaţi de astfel de situaţii şi să putem să salvăm vieţi fără să pierdem vieţi”, a declarat dr. Raed Arafat – fondator SMURD.
Preşedintele României din acea perioadă, Ion Iliescu, a conferit post-mortem Ordinul Naţional "Serviciul Credincios" în grad de Cavaler celor patru victime ale tragediei de lângă Cluj: Monica Cardos - medic, Sebastian Nicolae Marian - pilot coordonator şi Lucian Huzdup - pilot, şi Crucea naţională "Serviciul Credincios" Clasa a III-a, lui Lorand Csongar Ferenczi, asistent medical, pentru înaltul profesionalism, umanismul şi spiritul de sacrificiu dovedite în numeroase acţiuni de salvare a vieţilor omeneşti, la care au participat din partea Serviciului Medical de Urgenţă, Reanimare şi Descarcerare (SMURD) din Tîrgu-Mureş.
SURSA : http://www.tvmures.ro

R.I.P.

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
06-03-2013 08:28 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Nimeni , maf150
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 

Mesaje în acest subiect
RE: Respect !.....si suntem datori sa nu uitam ! - HomefireNews - 06-03-2013 08:28 AM
RE: Respect !.....si suntem datori sa nu uitam ! - silviutacaciuc - 27-05-2015, 10:06 AM
RE: RESPECT TIE, pompierule - firehonci - 22-01-2013, 04:47 PM

Săritură forum:

Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.

Parolă

Ultimele subiecte
Motofierăstrău / Disc / L...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:30 PM
» Mesaje: 16
» Vizualizări: 14432
Raed Arafat
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
08-07-2020 09:15 PM
» Mesaje: 342
» Vizualizări: 364595