Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 9 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Respect !.....și suntem datori să nu uităm !
Autor Mesaj
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,623
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #61
RE: Respect !.....si suntem datori sa nu uitam !
IN MEMORIAM – Adrian Marchis, pompierul decedat intr-un accident rutier, a fost comemorat de fostii lui colegi

[Imagine: adi-marchis1.jpg]

Pompierii maramureseni l-au comemorat astazi, 12 iulie, pe fostul lor coleg, capitanul Adrian Marchis, la troita amplasata pe dealul Dura, in dreptul locului in in care pompierul si-a pierdut viata in urma unui tragic accident. Cei prezenti au depus coroane de flori si au aprins candele, iar Nicolae Zola, preotul onorific al I.S.U. Maramures, a rostit rugaciuni in memoria pompierului cazut la datorie. La final, s-a pastrat un moment de reculegere. Astazi, Adrian Marchis ar fi implinit 29 de ani.

[Imagine: adrian-marchis-0.jpg]
Citat:Tragicul accident s-a petrecut in 28 august 2011, in timp ce un echipaj de pompieri se indrepta catre un incendiu care a izbucnit la Apa Sarata. In zona dealului Dura, de la iesirea din Baia Mare, autospeciala s-a rasturnat, iar Adrian Marchis a decedat din cauza ranilor suferite.

Adrian Marchis avea 27 de ani si era necasatorit. In 2008, dupa ce a absolvit Facultatea de Pompieri din cadrul Academiei de Politie “Alexandru Ioan Cuza” din Bucuresti, a fost repartizat la Inspectoratul pentru Situatii de Urgenta “Gheorghe Pop de Basesti” Maramures ca si Ofiter III la Detasamentul de Pompieri Baia Mare.
SURSA : http://www.emaramures.ro

[Imagine: adi-marchis2.jpg]

Citat:Anul trecut, în data de 28 august, lt. Marchiş Adrian locţiitor al comandantului Detaşamentului de Pompieri Baia Mare, şi-a pierdut viaţa în timpul unei misiuni, într-un grav accident de circulaţie. Ca urmare a acestui fapt conducerea I.S.U. Maramureş a făcut demersurile necesare pentru atribuirea denumirii onorifice Detaşamentului de Pompieri Baia Mare „Căpitan Marchiş Adrian” din cadrul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă „Gheorghe Pop de Băseşti” al judeţului Maramureş în cinstea memoriei eroului pompier.Domnul Ioan Rus, ministrul administraţiei şi internelor a aprobat acest lucru, sens în care s-a emis ordinul nr. 176 din 24 iulie 2012 prin care s-a atribuit denumirea onorifica „Căpitan Marchiş Adrian” Detaşamentului de Pompieri Baia Mare, ordin care a fost publicat în Monitorul Oficial nr. 507 din 24 iulie 2012.
SURSA : http://www.isumm.ro

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 25-05-2018 06:46 AM de Covalciuc Bogdan.)
13-07-2013 09:04 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Mesaje în acest subiect
RE: Respect !.....si suntem datori sa nu uitam ! - Covalciuc Bogdan - 13-07-2013 09:04 AM
RE: Respect !.....si suntem datori sa nu uitam ! - silviutacaciuc - 27-05-2015, 10:06 AM
RE: RESPECT TIE, pompierule - firehonci - 22-01-2013, 04:47 PM

Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Machete autospeciale pomp...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:39 AM
» Mesaje: 150
» Vizualizări: 198
„Nu există pădure fără u...
Ultimul mesaj a fost postat de: Aggressive Firefighter
Ieri 08:43 PM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 10248
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1029849
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25521
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5354
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 5
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1918
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9443
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 07:31 AM
» Mesaje: 246
» Vizualizări: 318014
Incendii de pădure
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 07:17 AM
» Mesaje: 92
» Vizualizări: 145389

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro