Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 13 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Salvare animale
Autor Mesaj
danutz Offline
Membru junior
**

Mesaje: 27
Alăturat: Jun 2011
Locatie:
Thanks: 27
Given 7 thank(s) in 6 post(s)

Mesaj: #241
RE: Salvare animale
am vrut sa nu raspund provocarii, dar hai totusi sa-ti explic.
In conditiile in care noi nu avem asigurare de viata (nici un fel de asigurare),am fost si eu la esemenea interventii,dar nu vad o prioritate in a merge la o interventie sa-ti risti viata pt un animal (viata omului este nepretuita), pt asemenea interventii sunt ong-urile care apar pe la tv si sustin tot felul de aberatii.
Nu ai facut corect comparatia animalelor cu oamenii (omul nu il tai de craciun sau de paste)
P.S nu va riscati viata inutil
25-01-2018 09:09 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
JJAACCKK Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 117
Alăturat: Feb 2014
Locatie:
Thanks: 77
Given 84 thank(s) in 51 post(s)

Mesaj: #242
RE: Salvare animale
Daca crezi ca am fost nepoliticos , imi cer scuze sincer...era doar o parere personala.
P.S. poti sa mergi la o alarma falsa ..si deja iti risti viata inutil..asai?

"Intodeauna este prea devreme pentru a renunta"
25-01-2018 09:48 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
danutz Offline
Membru junior
**

Mesaje: 27
Alăturat: Jun 2011
Locatie:
Thanks: 27
Given 7 thank(s) in 6 post(s)

Mesaj: #243
RE: Salvare animale
Nu tre sa-ti ceri scz, nu am considerat ca m-ai jignit, mai putin partea cu (pasare de noapte) in care nu am inteles ce vrei sa spui.
Consider ca pe forum poti sa-ti spui pareri,idei......etc unde in alta parte nu prea ai voie.
25-01-2018 10:18 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #244
RE: Salvare animale
Câine salvat de pompierii din Târgu-Jiu

[Imagine: IMG-20180131-_WA0020-740x360.jpg]

Citat:Un câine a fost salvat, miercuri, de pe lacul din Debarcader, din Târgu-Jiu, care era înghețat. Patrupedul a avut șansa de a fi văzut de un trecător, care a sunat la 112.
„L-am botezat Nero! Nero este un cătel fără stăpân, care, în căutarea unui loc călduros, unde să înnopteze, s-a rătăcit și a fost la un pas de moarte, ajungând in lacul Debarcader, din municipiul Târgu-Jiu. Un om cu suflet l-a văzut și ne-a cerut ajutorul pentru a-l salva.

O echipă de salvatori din cadrul Detașamentului de Pompieri Târgu-Jiu s-a deplasat la fața locului și l-a salvat pe Nero”, a declarat Florin Chisim, purtătorul de cuvânt al IPJ Gorj. Câțiva studenți care au venit la fața locului au fost impresionați și l-au luat pe Nero cu angajamentul că o să-i ofere mâncare și un loc călduros unde să doarmă. „Suntem convinși că acest cățel nu va mai fugi atunci când va auzi sirenele mașinilor de pompieri și va ieși să le salute, știind că datorită pompierilor este viu”, a mai spus Florin Chisim.
SURSA : http://www.gorjeanul.ro

[Imagine: IMG-20180131-_WA0019.jpg]

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
02-02-2018 07:46 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #245
RE: Salvare animale
Miracolul din Rusia. O pisică, readusă la viaţă de către pompieri, în urma unui incendiu

[Imagine: 5a962c7cdda4c8e72f8b4619.png]

Citat:magini dramatice în Rusia. O pisică care a suferit o intoxicaţie severă cu fum, în urma unui incendiu, a fost readusă la viaţă de către pompieri, după ce aceştia au resuscitat-o şi au ajutat-o să respire, administrându-i oxigen presurizat. Pisica a fost scoasă fără viaţă, aproape, iar stăpâna animalului i-a implorat în lacrimi, pe pompieri, să îi salveze felina.
SURSA : https://www.realitatea.net

[Imagine: screenshot_931.png]

[Imagine: screenshot_932.png]

[Imagine: screenshot_933.png]





LINK https://www.rt.com

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
04-03-2018 05:24 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: maf150
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #246
RE: Salvare animale
Căţel salvat de pompierii mureșeni

[Imagine: image.jpg]


Citat:Detașamentul de pompieri Târgu-Mureș a fost solicitat marţi, 6 martie, să intervină în cazul producerii unui incendiu la o locuință în localitatea Ungheni.

[Imagine: image.jpg]

“La locul intervenției s-au deplasat două autospeciale de lucru cu apă și spumă, iar datorită intervenției rapide și profesioniste a colegilor noștri s-a reușit lichidarea incendiului înainte ca acesta să se propage la întreaga locuință. O victimă de sex feminin cu arsuri de gradul 1 și 2 la membrele superioare și inferioare a fost preluată de echipajul SMURD și transportată la UPU Târgu-Mureș. De asemenea, colegii noștri au fost și îngeri salvatori pentru un cățel imobilizat aflat în locuință”, au transmis reprezentanţii Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă “Horea” al judeţului Mureş, pe pagina de Facebook a instituţiei.

SURSa : http://www.zi-de-zi.ro

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
07-03-2018 08:16 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: maf150
{myadvertisements[zone_3]}
Karin Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 120
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 1937
Given 2641 thank(s) in 795 post(s)

Mesaj: #247
RE: Salvare animale
Salvatori de nota 10

[Imagine: 963pompier.jpg][/quote]

Citat:Dorin Moldovan, comandantul Detaşamentului de Pompieri Făgăraş, şi Radu Nan, locţiitorul acestuia, vorbesc despre acţiunea dificilă de salvare de la Mândra



Intervenţia pompierilor la inundaţiile înregistrate săptămîna trecută a fost, pe cît de dificilă, pe atît de lăudabilă. 24 din 24 de ore, pompierii făgărăşeni au fost pe teren pentru a salva oameni, locuinţe şi animale din calea apelor. Numai în zona Mândra au fost prezenţi non stop peste 50 de pompieri care s-au luptat cu apele. Alţii au acţionat în cartierul Galaţi, în timp ce alte echipe s-au plasat în zona Comăna-Crihalma. Am stat de vorbă cu Dorin Moldovan, comandantul Detaşamentului de Pompieri Făgăraş, dar şi cu Radu Nan, locţiitorul acestuia, care spun că au participat la una dintre cele mai grele acţiuni de salvare.

Radu Nan: ,,Am lucrat în condiţii foarte grele, cu vizibilitate scăzută, pe ploaie şi pe întuneric”
Radu Nan a explicat reporterilor ,,Monitorul de Făgăraş” situaţia şi dificultatea acţiunilor de săptămîna trecută. ,,Totul a devenit grav miercuri, 14 martie, în jurul orelor 22.00. Am ajuns cu 3 bărci, un camion şi 2 maşini de teren în zona greu accesibilă unde ni s-a spus că se afla stîna cu 1000 de oi. A fost foarte greu să ajungem la dig. Am stabilit un loc unde să debarcăm bărcile din utilajul care le-a adus. Apoi am început evacuarea oilor şi a oamenilor. Am folosit cele 3 bărci, 2 remorci şi 2 tractoare. Le-am organizat într-un convoi. Am avut mare noroc cu tractoristul, un om din zonă, care cunoştea foarte bine locurile. Altfel nu aveam cum să ajungem la stînă, era noapte şi totul era sub apă. Nivelul Oltului creştea vizibil. În primul rînd am evacuat oamenii, erau 7 adulţi şi un copil. După ce ei au fost în siguranţă am început să evacuăm oile. Puteam să le ducem cam la 100 de metri de la locul unde le-a prins viitura. Pentru că nivelul apei creştea, această distanţă ajunsese la 600 metri. Căutam o zonă cît mai înaltă pe dig pentru a pune animalele în siguranţă. Am lucrat în condiţii foarte grele, cu vizibilitate scăzută şi pe întuneric” a spus locţiitorul Radu Nan.

Radu Nan: ,,Nu vom uita acea noapte”

,,Tractorul săteanului s-a defectat din cauza apei care ajunsese la motor. A venit un alt tractor cu remorcă şi am lucrat pînă dimineaţa la ora 3.00, cînd n-am mai putut folosi tractorul pentru că apa a crescut foarte mult. Fiecare oaie a fost legată de picioare pentru a fi transportată cu barca, dra se mişcau, erau speriate. A fost greu. Am separat mieii de oi ca să nu se calce să moară. La un moment dat ne-am trezit că sîntem izolaţi şi noi, adică salvatori care aveau nevoie să fie salvaţi. Eram 12 pompieri, ciobanul şi angajatul acestuia. Am reuşit să evacuăm toate oile din saivan şi o parte din cele care erau afară. Eram uzi, obosiţi şi ne era frig. Am făcut un foc şi am aşteptat dimineaţa pentru a fi evacuaţi şi noi. La ora 6.00 au ajuns colegii noştri cu bărci cu motor. Nu vom uita acea noapte cînd a plouat în continuu. Vineri s-a reluat acţiunea de salvare a restului de oi. Au participat alţi colegi ai noştri, iar eu am rămas în zona afectată de ape din cartierul Galaţi” a declarat Radu Nan.

Ziua de vineri


Acţiunea de salvare a oilor a continuat vineri, 16 martie, după ce nivelul apei mai scăzuse. Au acţionat 2 ofiţeri, 14 subofiţeri, 2 bărci cu motor şi 2 autospeciale de transport. Au ajuns la faţa locului şi 3 scafandrii de la echipa din cadrul ISU ,,Ţara Bârsei” Braşov cu o autospecială. Au fost evacuate 320 oi, 3 cîini şi un măgar. Familia de ciobani Marin mai aveau şi cai, dar, conform comandantului Dorin Moldovan, cei 7 cai au ajuns în siguranţă pe o insulă mai înaltă. ,,Mai erau cam 320 de oi cînd am reluat evacuarea în ziua de vineri. Am folosit 2 bărci cu motor în care puteam transporta cîte 15 oi. Ne-am spus că nu vom pleca de acolo pînă cînd nu vom evacua toate animalele” a spus Dorin Moldovan, comandantul Detaşamentului de Pompieri Făgăraş. Acţiunea s-a desfăşurat în condiţii extreme, apa avea curenţi puternici. ,,În prima noapte am salvat 680 de oi. Am făcut tot posibilul ca animalele să ajungă într-un loc sigur. Erau cureenţi foarte puternici, iar apa era în creştere. Am mutat animalele cam la 2 km distanţă. Ne-au rămas izolate un Duster, 2 bărci pneumatice, iar de la Primăria Mândra 2 tractoare cu remorci. Au rămas izolate pentru că s-a rupt podul de la balastieră” a spus comandantul Dorin Moldovan.

Dorin Moldovan: ,,A lucrat cot la cot cu noi echipa de scafandrii”

,,Am reluat acţiunea vineri, 16 martie a.c., cînd ne-au venit în ajutor şi scafandrii de la ISU Braşov cu o autospecială. Am salvat încă 320 de oi, 3 cîini şi un măgar. Caii despre care spune soţia ciobanului, vreo 7, nu i-am adus la locul oilor pentru că sînt într-o zonă mai înaltă, sigură. Am reuşit să transportăm 500 kg de fîn pentru oi şi cai. Ciobanul şi soţia sa sînt, de vineri, la oi, unde le-am dus mîncare. Echipe de pompieri au acţionat în fiecare zi şi în zona Galaţi, dar şi la Comăna-Crihalma. ,,În zona cartierului Galaţi am folosit o autospecială, 2 pompe de capacitate medie pentru a deversa apa în Olt din zona spre Calbor şi alte 2 de capacitate mică pentru a evacua apa din curţi. Cei de la Apele Române au adus o pompă de mare capacitate, sîmbătă, pentru a evacua apa în zona poligonului militar din Galaţi. În cartierul Galaţi sînt 3 curţi inundate (spre Clabor) şi 2 în dreapta podului. Pe strada Prunului nu mai acţionăm pînă nu scad apele. Se poate ajunge la Şona pe podul de la barajul combinatului de la Valea Olt. La Comăna-Crihalma nu se mai poate folosi podul şi putem ajunge cu autospecialele pe la Felmer-Ticuş” a mai spus Dorin Moldovan.

sursa : http://www.monitorfg.ro

Facebook Pompierii Fagaras

"Pompierii nu mor niciodata, ei ard pentru eternitate in inimile oamenilor ale caror vieti le-au salvat " - Susan Diane Murphree


19-03-2018 11:28 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan , Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #248
RE: Salvare animale
Gorj: Căprioară salvată de pompieri din apele Jiului

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Citat:O căprioară care s-a refugiat în apele Jiului de teama lupilor sau câinilor a fost salvată, marţi, de pompierii gorjeni. Angajaţii ISU au fost alertaţi la numărul 112 de către un şofer care trecea pe DN 66 şi a observat animalul. La faţa locului, s-a deplasat un echipaj de pompieri din cadrul Gărzii de Intervenţie Bumbeşti Jiu. Aceştia au acţionat, alături de angajaţi ai Parcului National “Defileul Jiului” pentru salvarea căprioarei şi ulterior eliberarea acesteia în conditii de siguranţă, în habitatul natural, acolo unde-i este locul.
SURSA : http://www.gds.ro

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
21-03-2018 07:53 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,624
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #249
RE: Salvare animale
Bodo, căţelul salvat şi adoptat de pompierii militari din Medgidia

[Imagine: 646x404.jpg]

Citat:Pompierii militari din Medgidia au intervenit astăzi pentru stingerea unui incendiu izbucnit la un saivan. În cadrul operaţiunii, salvatorii au descoperit doi căţei în pericol. Unul dintre ei a fost adoptat imediat de pompieri.

„Vi-l prezentăm pe Bodo puiul de căţel salvat de pompierii Detaşamentului Medgidia dintr-un incendiu izbucnit la un saivan în localitatea Valea Dacilor. După ce a fost deparazitat a fost adoptat de pompieri. Îi urăm bun venit în familia salvatorilor”, au postat cei de la ISU Dobrogea pe pagina oficială de Facebook.

Joi, 3 mai, Detaşamentul Medgidia a intervenit cu două autospeciale în localitatea Valea Dacilor pentru stingerea unui incendiu izbucnit la un saivan. Din cauza flăcărilor care s-au propagat pe toată suprafaţa de 35 de metri pătraţi, acesta a ars în totalitate.

ncendiul a fost lichidat după aproximativ o oră de la intervenţia pompierilor. Cei de la ISU Dobrogea susţin că, cel mai probabil, flăcările au izbucnit din cauza unei ţigări aruncate la întâmplare.

[Imagine: 646x404_1.jpg]

[Imagine: screenshot_1037.png]

În timpul intervenţiei, salvatorii au descoperit doi căţei, unul dintre ei (alb) fiind imediat adoptat de către Detaşamentul Medgidia.

[Imagine: 646x404_2.jpg]
SURSA : http://adevarul.ro

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
03-05-2018 05:30 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #250
RE: Salvare animale
Un pui de căprioară ajuns într-un baraj, lângă Făgăraş, salvat de pompieri cu barca pneumatică

[Imagine: caprioara.jpg]

Citat:Un pui de căprioară ajuns într-un baraj, lângă Făgăraş, a fost salvat de către pompieri cu barca pneumatică. Astfel, pompierii făgărășeni au avut, joi, o intervenţie mai puţin obişnuită. Ei au reușit să scoată din apă un pui de căprioară care a ajuns în barajul de la Voila.

Pompierii au ajuns la puiul de căprioară cu ajutorul unei bărci pneumatice.
“Puiul de căprioară era rănit la un picior. L-au recuperat colegii mei“, a spus Luiza Dănilă, purtător de cuvânt al Inspectoratului pentru Situații de Urgență Braşov.
SURSA : https://www.libertatea.ro


"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
10-05-2018 06:51 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Legea nr. 80/1995-Statutu...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 08:05 AM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 283308
Machete autospeciale pomp...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:39 AM
» Mesaje: 150
» Vizualizări: 198
„Nu există pădure fără u...
Ultimul mesaj a fost postat de: Aggressive Firefighter
Ieri 08:43 PM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 10248
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1029859
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25531
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5368
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 5
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1918
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9454
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 07:31 AM
» Mesaje: 246
» Vizualizări: 318037

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro