Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 10 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
I.S.U. "Anghel Saligny" al Judetului Vrancea
Autor Mesaj
Doru Offline
Administrator
********

Mesaje: 743
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 1210
Given 763 thank(s) in 156 post(s)

Mesaj: #1
I.S.U. "Anghel Saligny" al Judetului Vrancea
Rubrica destinata prezentarii utilizatorilor din judetul Vrancea

Afla cum sa te comporti pe forum
26-08-2010 10:14 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,612
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6462
Given 19136 thank(s) in 7964 post(s)

Mesaj: #2
RE: I.S.U. "Anghel Saligny" al Judetului Vrancea
Si "bune" nu numai "rele" ...
Marius Daniel Boian este pompierul de la Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Vrancea care pictează icoane, atunci când nu luptă cu focul.
http://www.adevarul.ro/locale/braila/Por...64862.html

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
12-10-2010 09:45 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,612
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6462
Given 19136 thank(s) in 7964 post(s)

Mesaj: #3
RE: I.S.U. "Anghel Saligny" al Judetului Vrancea
Un bărbat din Călimăneşti s-a înecat în apele râului Siret
18 iulie 2011
[Imagine: 4.jpg]
Citat:Un bărbat în vârstă de 35 de ani, din comuna Călimăneşti, şi-a găsit sfârşitul sâmbătă după-amiază, în apele râului Siret. Toropit de caniculă, acesta a întrat în apă pentru a se scălda, însă nu a mai ieşit la suprafaţă.
După aproximativ cinci ore de căutări, scafandrii din cadrul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Vrancea au găsit cadavrul, care a fost transportat la Serviciul de Medicină Legală în vederea efectuării necropsiei.
SURSA : http://www.adevarul.ro

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
19-07-2011 04:02 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
parvu Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 19
Alăturat: Jul 2011
Locatie:
Thanks: 3
Given 4 thank(s) in 1 post(s)

Mesaj: #4
RE: I.S.U. "Anghel Saligny" al Judetului Vrancea
Nu stiu cat de respectat a fost acest Anghe Saligny de vreme ce si eu nu sunt tratat de la egal la egal.
Hai sa fimseriosi cate proiecte nu v-am lasat la IGSU care ele se gasesc la Muzeul Pompierilor din Bucuresti, cate ?
http://www.coloanadeinimi.wordpress.com
Spune destul de bine ideile mele. Pompierii si Armata Romana n-ar trebui sa steie cu mana in san pana cand plec eu din lumea asta.
Armata romana si Pompierii din Romania trebuie sa va uniti cu mine ca sa esiti din umbra, eu urmaresc sa fiti vazuti de la egal la egal, ba chiar mai bine.
IGSU ar face bine daca ar fi vorbit Publicului Larg despre aceste proiecte si sa le faca cunoscut la toti Romanii de pretutindeni.
19-07-2011 06:50 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Gabi.Mig Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 1
Alăturat: Mar 2011
Locatie:
Thanks: 2
Given 0 thank(s) in 0 post(s)

Mesaj: #5
RE: I.S.U. "Anghel Saligny" al Judetului Vrancea
(19-07-2011 06:50 PM)parvu Scris:  Nu stiu cat de respectat a fost acest Anghe Saligny de vreme ce si eu nu sunt tratat de la egal la egal.
Hai sa fimseriosi cate proiecte nu v-am lasat la IGSU care ele se gasesc la Muzeul Pompierilor din Bucuresti, cate ?
http://www.coloanadeinimi.wordpress.com
Spune destul de bine ideile mele. Pompierii si Armata Romana n-ar trebui sa steie cu mana in san pana cand plec eu din lumea asta.
Armata romana si Pompierii din Romania trebuie sa va uniti cu mine ca sa esiti din umbra, eu urmaresc sa fiti vazuti de la egal la egal, ba chiar mai bine.
IGSU ar face bine daca ar fi vorbit Publicului Larg despre aceste proiecte si sa le faca cunoscut la toti Romanii de pretutindeni.

fratioare, dar cu limba romana ce-ai avut? ce ti-a facut de o batjocoresti asa?
19-07-2011 10:29 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,612
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6462
Given 19136 thank(s) in 7964 post(s)

Mesaj: #6
RE: I.S.U. "Anghel Saligny" al Judetului Vrancea
Patronii pensiunilor expuse la incendii au fost amendaţi!
23 iulie 2011
[Imagine: 4.jpg]
"În urmă cu doi ani, hotelul "Tresor" din Lepşa a fost distrus în incendiu."

Citat:Pompierii au aplicat o serie deamenzi în aceste zile, în special în zonele turistice din judeţ. Au fost vizate pensiunile ale căror căi de evacuare în caz de incendiu sunt blocate.
Specialiştii în intervenţii pentru situaţii de urgenţă au verificat mai multe pensiuni din localităţile Focşani, Adjud, Tulnici, Lepşa, Greşu şi Soveja. Pompierii au depistat mai multe nereguli cum ar fi căile de evacuare în caz de incendiu blocate de obiecte de mobilier sau inexistente, lipsa salariaţilor specializaţi cu atribuţii în domeniul apărării împotriva incendiilor sau trasee de evacuare nemarcate. Au fost aplicate 21 de amenzi în valoare de 11.500 de lei.
„Nu sint intocmite planurile de evacuare sau nu sint afisate in locurile vizibile si nu sint marcate traseele de evacuare prin usi, coridoare sau scari exterioare, usile de pe traseul de evacuare nu se deschid in sensul deplasarii persoanelor spre exterior, iar mijloacele tehnice de aparare impotriva incendiilor nu au fost verificate periodic. Prin depozitarea de mobilier si alte materiale, caile de evacuare a persoanelor nu sint pastrate libere si in stare de utilizare", a declarat slt. Adrian Gavrilă, de la compartimentul de relaţii publice al Inspectoratului Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă.
O altă problemă depistată de pompieri a fost construirea de extinderi, amenajări în pensiuni fără aviz de securitate la incendiu. Pompierii au ţinut să le amintească patronilor de pensiuni de incendiile ce au distrus în urmă cu doi ani hotelul "Tresor" din Lepşa şi restaurantul "Romantic" din Focşani.
SURSA :www.adevarul.ro

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
23-07-2011 02:17 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
parvu Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 19
Alăturat: Jul 2011
Locatie:
Thanks: 3
Given 4 thank(s) in 1 post(s)

Mesaj: #7
RE: I.S.U. "Anghel Saligny" al Judetului Vrancea
In Franta nu prea am vazut ca cei de la BSPP sa vina la fiecare adresa a faca controale.
Este cel mai bine cand cei de la POMPIERI vin la fata locului, adica sa umble la fiecare adresa in parte.
Sunt prea mici amenzile, ele ar trebui de doua ori mai mari date la Patroni ca sa destepte toti Romanii.
Numai asa se poate face o treaba buna in tara, legi dure si aplicabile.
23-07-2011 07:43 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,612
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6462
Given 19136 thank(s) in 7964 post(s)

Mesaj: #8
RE: I.S.U. "Anghel Saligny" al Judetului Vrancea
Se inchide popota pompierilor ...

Citat:De la inceputul lunii viitoare, servantii vor trebui sa vina cu pachet de acasa deoarece popota, locul unde acestia mai puteau beneficia de preparate culinare la un pret redus, se va inchide.
„In urma masurii de reorganizare compartimentul popota nu se mai regaseste in organigrama. Popota va mai functiona pina la lichidarea stocurilor de alimente”, a precizat plutonier major Florin Olaru, purtatorul de cuvint al Pompierilor.
Aproximativ 50 de pompieri luau masa zilnic la popota unitatii, pretul pentru doua feluri de mincare fiind de 6/8 lei. Lucratorilor ISU li se vor pune la dispozitie spatii de depozitare si servit masa, urmind sa se caute alte solutii pentru asigurarea mesei. Nici politistii nu mai au popota de citeva luni bune.
Si asta dupa ce bucatareasa a intrat intr-un concediu medical prelungit. Doar lucratorii de la Jandarmerie se mai pot bucura de o masa calda la un pret rezonabil, 9 lei, doua feluri de mincare.
SURSA : pompierivideo.blogspot.com

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
25-07-2011 01:48 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,612
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6462
Given 19136 thank(s) in 7964 post(s)

Mesaj: #9
RE: I.S.U. "Anghel Saligny" al Judetului Vrancea
Echipamente pentru ISU Vrancea

Citat:Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Vrancea va beneficia în următoarele luni de echipamente şi dotări performante.
Este vorba despre zece autospeciale de mare şi medie capacitate, printre care şi o maşină de descarcerare şi două ambulanţe. Acest lucru este posibil printr-un proiect realizat la nivelul Regiunii de Dezvoltare Sud-Est, care prevede creşterea calităţii serviciilor pentru siguranţă publică şi de asistenţă medicală în situaţii de urgenţă.
[Imagine: 4.jpg]
SURSA : http://www.adevarul.ro

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
26-07-2011 03:21 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Homefire News , Pompier tălpaș
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,612
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6462
Given 19136 thank(s) in 7964 post(s)

Mesaj: #10
RE: I.S.U. "Anghel Saligny" al Judetului Vrancea
Incendiu în comuna Vânători

Citat:O familie din Vânători s-a trezit în toiul nopţii, cu casa în flăcări. În noaptea de joi spre vineri, la ora 3.40, un apel primit prin intermediul numărului unic de urgenţă 112, la Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă, anunţa producerea unui incendiu în comuna Vânători, la proprietatea lui Gheorghe Z.
Pentru localizarea şi lichidarea flăcărilor, la faţa locului s-au deplasat două echipaje din cadrul Detaşamentului de Pompieri Focşani cu două autospeciale de lucru cu apă şi spumă şi zece subofiţeri, pompierii militari acţionând în cooperare cu Serviciul Voluntar pentru Situaţii de Urgenţă al comunei Vânători.
În urma incendiului au ars: 100 metri pătraţi din acoperişul casei de locuit, obiecte electro-nice, obiecte de mobilier, articole de îmbrăcăminte şi bunuri de uz casnic. Cel mai probabil, incendiul a fost provocat de un scurtcircuit electric produs de un conductor electric defect.
[Imagine: 7incendiu269%20IRENA.JPG]
Sursa : http://www.monitorulvn.ro

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
06-08-2011 02:01 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Școala de Subofițeri de P...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 04:02 PM
» Mesaje: 1400
» Vizualizări: 1406687
Competiţia Naţională de D...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 02:22 PM
» Mesaje: 535
» Vizualizări: 113903
Requiescat in Pacem
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 01:33 PM
» Mesaje: 547
» Vizualizări: 750448
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 01:24 PM
» Mesaje: 259
» Vizualizări: 324541
Cupa A.S.P.R. la minifotb...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
23-04-2024 06:50 PM
» Mesaje: 96
» Vizualizări: 366
Cupa A.S.P.R. la atletism...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
23-04-2024 07:14 AM
» Mesaje: 25
» Vizualizări: 103
Universul credinței
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
23-04-2024 06:33 AM
» Mesaje: 161
» Vizualizări: 32403
RE: Concursuri profesiona...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
23-04-2024 06:15 AM
» Mesaje: 113
» Vizualizări: 119882
Prietenii pompierilor...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
22-04-2024 05:39 AM
» Mesaje: 125
» Vizualizări: 156399
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
21-04-2024 01:15 PM
» Mesaje: 760
» Vizualizări: 1042788

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro