Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 8 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Acțiuni umanitare.
Autor Mesaj
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,108
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7770
Given 7136 thank(s) in 3460 post(s)

Mesaj: #91
RE: Acțiuni umanitare.
Dulciuri pentru copiii din Broşteni de la pompieri şi Crucea Roşie Mehedinţi

[Imagine: 646x404.jpg]

Citat:Ziua Copilului a venit mai devreme pentru 37 de prichindei din localitatea mehedinţeană Broşteni. Pompierii mehedinţeni împreună cu reprezentanţii Filialei de Cruce Roşie Mehedinţi au oferit dulciuri acestor copii.

Ghidaţi de gândul de a aduce bucuria pe feţele celor mici, cu ocazia Zilei de 1 iunie, pompierii mehedinţeni împreună cu Filiala de Cruce Roşie Mehedinţi s-au deplasat luni în localitatea Broşteni din judeţul Mehedinţi, acolo unde erau aşteptaţi de 37 de copii

Copiii, proveniţi din familii defavorizate, au primit dulciuri şi suc, zâmbetul de pe faţa lor fiind cea mai mare răsplată pentru cei care au ajuns la ei”, spune Ramona Nistor, purtătorul de cuvânt al ISU „Drobeta”.

Nu este prima acţiune umanitară la care pompierii mehedinţeni participă alături de Crucea Roşie Mehedinţi, de-a lungul anilor multe familii defavorizate din judeţul Mehedinţi au putut beneficia de sprijin din partea celor două instituţii.
SURSa : http://adevarul.ro/

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
26-05-2015 07:07 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,108
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7770
Given 7136 thank(s) in 3460 post(s)

Mesaj: #92
RE: Acțiuni umanitare.
Daruri de la pompieri pentru copiii de la Centrul ”Sf Ana şi Ioana” Dioşti

[Imagine: cadouri.jpg]

Citat:Cadrele Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă „Oltenia” al Judeţului Dolj au venit în sprijinul copiilor din Centrul de plasament cu handicap ”Sf Ana şi Ioana” Dioşti, şi au vrut să le facă o bucurie în preajma Zilei Internaţionale a Copilului. Salvatori de vieţi, angajaţii ISU Dolj au avut acum altă misiune, aceea de a aduce un strop de bucurie şi un zâmbet pe feţele copiilor. Astfel, în cursul zilei de joi, cadrele ISU Dolj s-au prezentat la Centrul de plasament cu handicap ”Sf Ana şi Ioana” Dioşti încărcaţi cu daruri, respectiv articole de îmbrăcăminte, igenă corporală, jucării, prăjituri, dulciuri şi suc, în valoare de 1.500 lei, bani strânşi din contribuţiile angajaţilor.
SURSA : http://www.cvlpress.ro/

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
30-05-2015 12:19 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,601
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6453
Given 19130 thank(s) in 7959 post(s)

Mesaj: #93
RE: Acțiuni umanitare.
SOS PENTRU UN CAMARAD…. BOALA L-A LOVIT LA DOAR 25 DE ANI, LA INCEPUTUL CARIEREI DE MILITAR

[Imagine: 11755734_10153133257462266_706904239189877247_n.jpg]

Citat:La doar 25 de ani, un tanar din Galati, fost militar, a ajuns pensionar pe caz de boala si se agata cu indarjire de fiecare picatura de viata.
.
Sufera de o boala extrem de grava, limfom Hodgkin – o forma de cancer a sistemului limfatic. Tanarul a facut in tara toate tratamentele si curele posibile, insa ultima lui speranta este acum in Italia, la o clinica din Udine.
.
Constantin Sirbu, Costel cum ii spun prietenii, a vrut sa urmeze cariera tatalui, care a fost maistru militar. S-a inrolat, dar la scurt timp s-a simtit rau si a mers sa-si faca mai multe analize. Atunci medicii i-au spus ca o boala nemiloasa ii va opri drumul mult prea devreme. Tanarul militar a fost depistat cu limfom Hodgkin – o forma de cancer a sistemului limfatic. Medicii i-au spus ca trebuie sa se grabeasca, pentru ca stadiul bolii este foarte avansat si nu mai are mult de trait. Costel mai are o ultima sansa daca va incepe urgent un tratament la o clinica din Udine, Italia. Are nevoie, insa, de peste 60 de mii de euro pentru acest tratament.
.
Fostul militar povesteste ca, din momentul in care a auzit de boala de care sufera, a incercat sa lupte pentru supravietuire. Medicii l-au asigurat initial ca boala a fost depistata in timp util si ca are sanse mari de a-si continua planurile in viata. Din pacate, nu a fost asa.
“Medicii mi-au spus ca nu este nimic grav, ca am noroc ca este un diagnostic mai usor fata de restul bolilor care se trateaza cu citostatice. Exact asa mi-au spus, nu mi-au spus ca este exact cancer. De atunci am inceput sa fac chimioterapie, radioterapie, tot ce s-a putut”, a afirmat Constantin Sirbu.
.
Niciuna dintre cure nu a dat rezultate. In luna martie a acestui an a fost supus unui autotransplant: medicii i-au recoltat celule care au fost tratate si reintroduse in organism. Costel nu se simte, insa, mai bine. Dimpotriva. Boala a ajuns in stadiul patru si ii afecteaza deja splina si oasele. Familia lui este devastata.
.
“Nici nu pot sa ma gandesc. Copil la douazei si cinci de ani sa nu poata sa duca o viata normala”, a afirmat Viorel Sirbu, tatal baiatului.
.
Costel mai are o ultima sansa daca va incepe un tratament la o clinica din Udine, Italia. Medicii de acolo i-au trimis o scrisoare prin care i-au comunicat ca trebuie sa urmeze o procedura de imunoterapie. Are nevoie, insa, de peste 60 de mii de euro pentru acest tratament. Ar urma sa faca, apoi, o operatie care, de asemenea, va costa mult.
.
“Medicii din Italia ne-au asigurat ca sunt sanse de 95% ca boala fratelui meu sa dea inapoi si sa nu mai avanseze cu atata agresivitate”, spune Andreea, sora lui Constantin.
.
“Este o suma foarte mare de bani de care are nevoie si am distribuit pe Facebook, am facut si un apel umanitar, a fost dat si la ziarul local, am facut si o petitie, dar momentan nu am primit niciun raspuns”, afirma Catalin Cojocaru, prieten cu Constantin.
.
Marti, Costel este programat la analize in Italia, pentru a incepe tratamentul cat mai repede. Fiecare ora care trece si stadiul avansat al bolii il impovareaza, insa si el, si familia lui gasesc puterea sa spere.
.
Cei care doresc sa ii intinda o mana de ajutor, o pot face donand bani in conturile deschise pe numele sau, CONSTANTIN SIRBU:
RO12BRDE180SV55992111800 IN LEI
si
RO06BRDE180SV0014411800 IN EURO
iar CODUL SWIFT este BRDEROBU

sau
donatii prin PayPall pe adresa de e-mail: constantin.sirbu90 @ gmail.com
SURSA : http://stirileprotv.ro

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
24-07-2015 06:41 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,601
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6453
Given 19130 thank(s) in 7959 post(s)

Mesaj: #94
RE: Acțiuni umanitare.
Oameni pentru oameni

Citat:Ştim deja despre tragedia auto de acum două zile, din judeţul Constanţa, în care au fost implicaţi trei militari români. În maşină se aflau Cpt. Cristian Marian Lazăr, Lt. Carol Andrei Kovacs şi Plt. maj. Marius Cătălin Chirilaş, toţi de la UM 01297, Batalionul 528 Cercetare „Vlad Ţepeş” din Brăila. Se întorceau de la Cursul de Perfecţionare Scafandri care avusese loc la Centrul de Scafandri nr. 39 Constanţa.

Între localităţile constănţene Hanul Morilor şi Stupina, maşina cu care se deplasau militarii s-a izbit frontal de un autocar cu turişti care mergeau în Turcia. Cei doi ofiţeri au murit in accident, singurul care a supravieţuit este Plt. maj. Marius Cătălin Chirilaş, şoferul autoturismului. El este în stare critică la spital. De partea cealaltă, şi-a pierdut viaţa ghidul grupului turistic, care nu avea centură şi a fost proiectat prin parbrizul autocarului. Autorităţile anchetează cazul.

Tragedie şi durere fără margini
Accidentul rutier din judeţul Constanţa lasă în urmă multă durere. Militarii nu au mai ajuns acasă ca să-i îmbrăţişeze pe cei dragi, ci în sicrie, iar bucuria şi nerăbdarea cu care erau aşteptaţi a lăsat locul disperării. Căpitanul Cristian Marian Lazăr, în vârstă de 34 de ani, era căsătorit şi avea două fetiţe, cea mică de numai o lună. Locotenentul Carol Andrei Kovacs avea 25 de ani şi era necăsătorit.

Cei care vor să ajute financiar familiile încercate ale militarilor o pot face donând bani în contul RO68 RZBR 0000 0600 0281 1102 deschis la Raiffeisen Bank – titularul contului este Spiru Florin si poate fi contactat la telefon 0766488554. Este un gest care arată că, măcar în momentele tragice prin care trec semenii noştri, nu ne este indiferentă durerea lor şi rămânem, astfel, oameni...
SURSA : https://www.semperfidelis.ro

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
22-09-2015 05:38 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: maf150 , Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
maf150 Offline
Moderator
*******

Mesaje: 2,635
Alăturat: Apr 2011
Locatie:
Thanks: 2309
Given 1298 thank(s) in 599 post(s)

Mesaj: #95
RE: Acțiuni umanitare.
Citat:A salvat sute de vieti, iar acum are nevoie de ajutor! O asistenta UPU-SMURD, grav bolnava

[Imagine: lucica.jpg]

O asistenta in varsta de 36 de ani, care a lucrat toata viata in sistemul medical, iar in ultimii zece ani la Spitajul Judetean de Urgenta Bistrita este grav bolnava. Femeia a fost diagnosticata cu cancer de piele si are nevoie de ajutorul dumneavoastra, deoarece medicamentele de care are nevoie nu mai sunt pe lista celor compensate.

De-a lungul carierei si-a dedicat viata, salvand sute de oameni, insa acum sistemul medical nu o ajuta, in cea mai grea perioada din viata ei.

Asistenta, mama a doi copii, a inceput tratamentul cu chimioterapie, insa organismul nu a facut fata si a fost nevoita sa renunte la acest tratament.

„Tratamentul pe care îl urma era inclus pe lista medicamentelor compensate, era compensat 90 la sută. Dar a fost scos. Acum trebuie să plătească integral preţul acelor medicamente”, au povestit colegii săi din UPU-SMURD, pentru Bistriteanul.ro.

Zelboraf tablete de 240 mg este medicamentul care i-ar putea salva viaţa Luciei, iar tratamentul pe o săptămână se ridică la 7.200 lei. O sumă uriașă pentru o familie modestă. Puținele economii ale familiei s-au terminat de mult cu cheltuielile privind tratamentele deja urmate. La un moment dat, familia s-a gândit și că ar putea să îşi vândă casa pentru a putea continua tratamentul, dar asistenta se teme înainte de toate că şi-ar putea lăsa cei doi copii, de 10 şi 15 ani, fără un acoperiş deasupra capului.

La Banca Transilvania sunt deschise două conturi unde mai puteți face donaţii în Lei și Euro:

Dumitru Felicia-Lucica

RO75 BTRL 0060 1201 M930 05XX – RON

RO57 BTRL EURC RT00 M930 0501 – EURO

Cod SWIFT: BTRLRO22

SURSA: http://www.dejeanul.ro/content/salvat-su...v-bolnava/
22-09-2015 07:08 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,108
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7770
Given 7136 thank(s) in 3460 post(s)

Mesaj: #96
RE: Acțiuni umanitare.
Un POMPIER ARE NEVOIE DE NOI TOȚI
DONEAZĂ și ajută un salvator să meargă mai departe...


Eroul de la Mihăilești are nevoie de o proteză nouă

[Imagine: 300x185_300x185.jpg]

Citat:Povestea

Au trecut 11 ani de la unul dintre cele mai grave accidente rutiere produse în ultima jumătate de secol în România: Tragedia de la Mihăilești. 18 oameni au murit și alți 13 au fost răniți, după ce un camion încărcat cu azotat de amoniu a luat foc și a explodat. Au murit atunci 7 pompieri, 2 jurnaliști și 9 săteni sau simpli trecători la momentul producerii exploziei.

Pompierul Ilie Marian a supraviețuit, după ce o schijă i-a retezat piciorul drept aproape din șold, iar pe stângul l-a străpuns. Deși a avut de îndurat multă suferință, Marian Ilie și-a continuat viața aparent normal. Merge la lucru, în cadrul ISU Buzău, la garda de intervenție Mărunțișu, unde este salariat civil. A ridicat un monument în curtea casei sale, în cinstea colegilor săi care au pierit în teribilul accident.

Acum, el are nevoie de ajutor. Proteza pe care o are este veche și nu mai funcționează, Marian abia reușind să meargă. Pentru alta nouă nu are bani, deoarece cea mai ieftină costă în jur de 17.000 Euro.

Pentru a strânge bani, familia s-a adresat Inspectoratului General pentru Situații de Urgență, unde s-a demarat o acțiune internă de strângere de fonduri. Din păcate, până acum, s-au strâns abia aproape 5.000 de lei.

Haideți să nu-i uităm pe cei care își riscă viața pentru a-i salva pe ceilalți. Să-i întindem o mână de ajutor!

Donațiile în bani se pot face în contul “Schimbă o viaţă”, cu menţiunea “Ilie Marian”

CIF 18212553:
în lei: RO63BRDE450SV57339384500 deschis la BRD GSG SMCC, Cod SWIFT: BRDEROBU

în Euro: RO31BRDE450SV23761534500
SURSA : http://www.schimbaoviata.ro/

[Imagine: 12049145_967226363339829_2931845030253818166_n.jpg]




"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 28-09-2015 09:33 PM de Covalciuc Bogdan.)
28-09-2015 01:08 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,601
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6453
Given 19130 thank(s) in 7959 post(s)

Mesaj: #97
RE: Acțiuni umanitare.
(28-09-2015 01:08 PM)HomefireNews Scris:  Un POMPIER ARE NEVOIE DE NOI TOȚI
DONEAZĂ și ajută un salvator să meargă mai departe...

Un pompier erou de la Mihăilesti cere ajutorul semenilor. Marian Simi Ilie, rămas fără un picior după explozie, are nevoie de o proteză nouă

[Imagine: 646x404.jpg]

[Imagine: 646x404_1.jpg]

Citat:Marian Simi Ilie, unul dintre pompierii supravieţuitori ai exploziei de la Mihăileşti, are nevoie de ajutor pentru a-şi cumpăra o nouă proteză pentru piciorul amputat după nenorocirea de acum 11 ani. El lucrează în cadrul ISU Buzău după ce unitatea de pompieri l-a reangajat pe un post de civil. Colegii au încercat să-l ajute cu bani pe Marian, însă proteza potrivită pentru nevoile lui este foarte scumpă.

Marian Simi Ilie, unul dintre pompierii care au scăpat cu viaţă din explozia de la Mihăileşti, are 31 de ani şi lucrează din 2008 la ISU Buzău, punctul de lucru Mărunţişu, aproape de casa părinţilor săi, din Pătârlagele. A rămas fără un picior, după deflagraţia care a rămas în istorie ca cea mai mare tragedie rutieră din România.

În locul piciorului, Marian a primit o proteză cu care de şase ani se chinuie să se deplaseze, pentru că ea nu a fost potrivită încă de la început. ”Proteza aceasta este foarte veche, îi provoacă răni şi nu mai poate să meargă. Este o proteză din 2009 care a fost făcută în Italia. S-a deteriorat din păcate iar una nouă este cel puţin 17.000 de euro, cu o garanţie foarte mică”, spune mama lui Marian Simi.

Durerile cumplite provocate de vechea proteză îi amintesc în fiecare clipă lui Marian că e un supravieţuitor. "Sunt cele mai negre amintiri. Îmi aduc aminte aproape tot. Ardea tirul iar când am coborât a şi explodat. Şi acum aud ţipetele colegilor mei, ale răniţilor, iar eu nu puteam să mă mişc", îşi aminteşte Marian.


Soldatul Marian Simi Ilie fusese încorporat pe 24 februarie 2004. După patru luni de armată, în dimineaţa zilei de luni, 24 mai, a coborât la apel, împreună cu alţi colegi, pentru a pleca pe teren. Tocmai se anunţase în staţie că un TIR arde la Mihăileşti. Era deja la a zecea misiune, ca servant.

A ajuns la locul accidentului iar maşina de intervenţie a parcat pe contrasens, pe banda din stânga, sensul dinspre Buzău. A coborât din maşină cu gândul să racordeze furtunul însă, brusc, o forţă imensă l-a catapultat câţiva metri în aer.

A căzut lângă un coleg în agonie, soldatul Georgian Medeleanu. "L-am auzit când mi-a strigat să fug dacă pot, după care a murit. Am realizat apoi că nu pot să îmi mişc picioarele şi am strigat după ajutor. Ţin minte că am fost luat în braţe de nişte soldaţi şi apoi am ajuns la spital", îşi aminteşte Marian.

A fost transportat la Spitalul de Urgenţă Floreasca, unde o echipă de medici a decis să îi amputeze piciorul drept, fiindcă risca o cangrenă devastatoare pentru tot corpul. Patru luni a stat în spital, cu mama sa la căpătâi. ”Viaţa mea s-a schimbat radical. Am stat trei zile în comă iar când m-am trezit şi am văzut că nu am picior am rămas şocat. Am avut familia alături, care m-a încurajat tot timpul”, spune supravieţuitorul.

Unitatea de pompieri a fot prima care i-a întins o mână de ajutor tânărului. După numai câteva luni de la externarea din spital, l-a angajat pe un post de civil, cu un salariu satisfăcător. Ulterior, l-a transferat aproape de casă, la punctul de lucru Mărunţişu.

Acum, colegii au încercat să-i întindă din nou o mână de ajutor, lansând o campanie pentru strângerea banilor necesari înlocuirii protezei ortopedice, însă demersul trebuie făcut la o scară mai mare.

Au strâns deja 5.000 de lei, sumă insuficientă întrucât o proteză adecvată, cu durată mai mare de utilizare, costă peste 45.000 de euro. ”La nivelul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă s-a demarat o colectă, extinsă ulterior la nivel de inspectorat general dar, din păcate, efortul nostru nu a avut rezultatul aşteptat. Dureros este că prin natura meseriei ajutăm oamenii zi de zi iar un coleg de-al nostru nu are parte de acelaşi ajutor”, a declarat George Creţu, purtător de cuvânt ISU Buzău.

Pompierul erou Marian Simi Ilie poate fi ajutat prin donaţii în contul:
CIF 1821255 în lei: RO63BRDE450SV57339384500, deschis la BRD GSC SMCC, COD SWIFT: BRDEROBU // în Euro: RO31BRDE450SV23761534500 sau apelând numerele de telefonie fixă în reţeaua Telekom 0900 900 632 (3 euro), 0900 900 634 (4 euro), 0900 900 630 (10 euro).


În tragedia produsă pe 24 mai 2004 au murit 18 persoane, între care şapte pompieri, doi jurnalişti şi mai mulţi civili, localnici şi trecători.
SURSA : http://adevarul.ro/




"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
30-09-2015 07:43 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,601
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6453
Given 19130 thank(s) in 7959 post(s)

Mesaj: #98
RE: Acțiuni umanitare.
Un salvator are nevoie de noi!

[Imagine: 12000903_976980919031040_1008098936169271660_o.jpg]

Citat:În viaţa de zi cu zi apar necontenit probleme şi necazuri pe care ne străduim să le depăşim prin eforturi proprii, însă uneori avem nevoie de ajutorul moral şi material al celor de lângă noi.

Într-o astfel de situaţie se află şi Iulia, soţia plutonierului major Ganea Laurenţiu, paramedic SMURD la Secţia de Pompieri Zărneşti din cadrul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă “Ţara Bârsei” al judeţului Braşov, care de 5 luni se află inconştientă, pe un pat de spital.
Un accident rutier teribil care a avut loc în 18 mai a.c. a provocat o dramă greu de imaginat pentru familia colegului nostru. Iulia Ganea, însărcinată în luna a opta, era spulberată chiar pe trecerea de pietoni de un autoturism, iar copilul lor avea să se ridice la Cer, două zile mai târziu, chiar din braţele tatălui său.

Fiecare oră, fiecare zi ce trece contează, iar Iuliei i-ar putea fi redată şansa la viaţă, prin acordarea tratamentului de specialitate şi îngrijirilor de care ar putea beneficia la una din clinicile identificate în Anglia - UKH Wien Lorenz Böhler sau UKH Wien Meidling.

Costurile necesare deplasării şi procedurilor specifice depăşesc cu mult posibilităţile financiare ale familiei salvatorului, cuntumul acestora fiind de aproximativ 50.000 de euro pentru 4-5 săptămâni de investigaţii şi îngrijiri.

Să le fim aproape şi să-i ajutăm!

Cei care vor dori să sprijine ,benevol, familia pot face donaţii în contul:
IBAN:RO25RNCB0318029686080001 pe numele Ganea Laurenţiu Florin.
SURSA : ISU Brasov

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
22-10-2015 06:04 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,601
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6453
Given 19130 thank(s) in 7959 post(s)

Mesaj: #99
RE: Acțiuni umanitare.
Prima misiune de salvare
În urma nefericitului eveniment petrecut seara trecută în București, 21 de pompieri din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență "Dobrogea" al județului Constanta au donat sânge la Centrul de Transfuzii Sangvine Constanta, fiind astfel alături de persoanele rănite.
Pentru tinerii pompieri astăzi a fost prima lor misiune de salvare a vieții omenești, tot astăzi aceștia au depus jurământul militar,fiind încadrați din sursă externă, începând cu dată de 01.10.2015.

[Imagine: 12108176_1654920414768975_404860667405361242_n.jpg]

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
31-10-2015 05:52 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: maf150 , Homefire News , Valentin P
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,108
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7770
Given 7136 thank(s) in 3460 post(s)

Mesaj: #100
RE: Acțiuni umanitare.
Pompierii maramureșeni au donat sânge pentru victimele de la Colectiv!

[Imagine: DONARE_SANGE.jpg]

Citat:Personalul Inspectoratului pentru Situații de Urgență ”Gheorghe Pop de Băsești” al Maramureș a demonstrat ieri, 5 noiembrie 2015, că nu este indiferent față de evenimentul petrecut săptămâna trecută, în clubul ”Colectiv” din București. Cadrele militare s-au prezentat la Centrul de Transfuzie Sanguină Maramureș, pentru a dona sânge victimelor rezultate în urma tragediei din ”Colectiv”.
Asta dovedește că oamenii care își pun zi de zi viața în slujba altor oameni, acum donează propriul sânge pentru victimele aflate încă în stare gravă în spitalele din capitală, în urma incendiului din clubul bucureștean, de săptămâna trecută. Pompierii sunt cei care intră în foc pentru a salva vieți omenești și bunuri, sunt cei în puterea și știința cărora ne punem întreaga speranță în cazul unui incendiu. Acum, tot ei sunt cei care, și de această dată, s-au prezentat pentru a dona sânge din dorința de a oferi un strop de viață pentru victimele focului care a luat viața a 32 dintre semenii noștri. Respect, ISU Maramureș!
SURSA : jurnalmm.ro

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
06-11-2015 09:43 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Istoria pompierilor din ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 04:43 PM
» Mesaje: 20
» Vizualizări: 25696
Cupa A.S.P.R. la minifotb...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Astăzi 03:52 PM
» Mesaje: 94
» Vizualizări: 353
I.S.U. "Oltenia" al Judet...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:35 PM
» Mesaje: 109
» Vizualizări: 177323
Respect !.....și suntem d...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:12 PM
» Mesaje: 232
» Vizualizări: 556608
Requiescat in Pacem
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
Ieri 06:46 PM
» Mesaje: 546
» Vizualizări: 747564
Salvare animale
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:45 AM
» Mesaje: 335
» Vizualizări: 511790
Prietenii pompierilor...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:13 AM
» Mesaje: 123
» Vizualizări: 155353
I.S.U. "Dobrogea" al Jude...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
17-04-2024 07:42 PM
» Mesaje: 1138
» Vizualizări: 1426100
Oameni care salvează vieţ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
17-04-2024 07:03 AM
» Mesaje: 260
» Vizualizări: 479333
Poligoane / Simulatoare /...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
17-04-2024 06:42 AM
» Mesaje: 121
» Vizualizări: 232406

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro