Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 11 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
I.S.U. "Delta" al Județului Tulcea
Autor Mesaj
Doru Offline
Administrator
********

Mesaje: 748
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 1210
Given 763 thank(s) in 156 post(s)

Mesaj: #1
I.S.U. "Delta" al Județului Tulcea
Rubrică destinată prezentării utilizatorilor din județul Tulcea

[Imagine: 250730193-187237913584974-6438226493186320957-n.jpg]

Afla cum sa te comporti pe forum
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 01-02-2024 08:14 AM de Homefire News.)
26-08-2010 10:16 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: aurel4664
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,622
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19005 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #2
RE: I.S.U. "Delta" al Judetului Tulcea
Concursuri profesionale pompieri militari
Lot ISU "Delta" al Judetului Tulcea 2009





Sursa : You Tube canal utilizator drkmetter

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 18-11-2010 11:15 PM de Covalciuc Bogdan.)
18-11-2010 10:39 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,622
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19005 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #3
RE: I.S.U. "Delta" al Judetului Tulcea
S-a dat startul concursului „Prietenii Pompierilor“ la Tulcea !
miercuri, 27 aprilie 2011
Citat:Azi, pompierii tulceni în colaborare cu Inspectoratul Şcolar au organizat şi desfăşurat la Babadag etapa zonală a concursurilor cercurilor de elevi „Prietenii Pompierilor“ la care a participat un echipaj de fete din școala din Sarichioi şi două echipaje de băieţi din Sarichioi şi Mihail Kogălniceanu.
Concursul a fost organizat în baza programelor de pregătire şcolară întocmite de Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă în colaborare cu Ministerul Educaţiei şi Cercetării.
Coordonatorii concursului (profesori împreună cu ofiţeri şi subofiţeri din cadrul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă) au verificat aptitudinile elevilor de gimnaziu, prin susţinerea unei probe teoretice care a constat în completarea unui chestionar şi a două probe practice: „Pista de îndemânare peste obstacole“ şi „Ştafeta de 400 m cu obstacole“.
Dintre echipele participante s-au calificat pentru faza judeţeană echipa fetelor de la Şcoala V-VIII a comunei Sarichioi şi echipa băieţilor aparţinând Şcolii V-VIII din comuna Mihail Kogălniceanu. În sprijinul organizării şi desfăşurării concursului a participat şi Serviciul de Ambulanţă Tulcea. Concursul va continua să se desfăşoare şi în zilele de 28 şi 29 aprilie în oraşul Măcin şi municipiul Tulcea.
Sursa : http://www.adevarul.ro
[Imagine: 4.jpg]

LINK pompierivideo.blogspot.com

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
27-04-2011 09:58 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
Pompier tălpaș Offline
Super Moderator
*******

Mesaje: 650
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 2798
Given 1371 thank(s) in 185 post(s)

Mesaj: #4
RE: I.S.U. "Delta" al Judetului Tulcea
Incendiile, stinse cu rable vechi de 30 de ani!
[Imagine: tulcea.jpg][/URL]

Citat:Pompierii tulceni se tem că maşinile de intervenţie actuale vor lua foc până să ajungă la incendii. 70% dintre echipamentele de intervenţie din dotarea Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Delta Tulcea ar fi trebuit deja casate. Situaţia va rămâne critică până la începutul anului viitor, când printr-un proiect european salvatorii tulceni vor primi noi maşini de intervenţie.
Inspectorul şef al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă „Delta“ Tulcea, colonelul Dumitru Başcău s-a plans public, în cadrul unei lansări de proiect ce a avut loc la sediul Consiliului Judeţean, de starea critică în care se află echipamentul din dotarea instituţiei pe care o conduce.
„La ora actual echipamentul este vechi, peste 70% ar trebui casat. Din păcate acest aspect se răsfrănge şi asupra calităţii acţiunilor noastre, şi mă refer la timpul de intervenţie, care va fi mai redus după ce vom primi noile dotări“ spune inspectorul şef Başcău.
Mult mai plastici în exprimare sunt pompierii care lucrează pe vechile maşini de intervenţie.
„La fiecare intervenţie eram atenţi în jur să nu ia foc ceva din maşină, abia apoi ne gândim la incendiul la care mergem. Nu degeaba spun unii că atunci când se aude sirena de la Pompieri, după o jumătate de oră trece şi maşina “ spune Adi Fătu, un fost angajat al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă „Delta“ Tulcea
sursa:www.adevarul.ro

“Lupta împotriva incendiilor este o ştiinţă care nu se schimbă niciodată. Lucruri care se schimbă sunt utilajele, aparatele,uneltele.“
20-07-2011 10:45 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Doru , Covalciuc Bogdan , Karin , teribilus , Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,622
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19005 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #5
RE: I.S.U. "Delta" al Judetului Tulcea
Salvat la înălțime dintr-o macara pe un șantier tulcean
22 iulie 2011
[Imagine: 16.jpg]
Pompierii au intervenit rapid

Citat:Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Delta a fost solicitat prin numărul unic de apel 112 să intervină în municipiul Tulcea, pentru scoaterea unei persoane căzute în turnul de acces dinspre cabina unei macarale rulante.
La locul intervenţiei s-a deplasat operativ un echipaj cu o autospecială de intervenţie şi salvare de la înălţime şi un echipaj al descarcerării din cadrul Detaşamentului de Pompieri Tulcea. Aceștia
După o operaţiune contra cronometru, echipele de intervenţie au ajuns la persoana de 54 de ani aflată în pericol, la o înălțime de aproximativ 12 metri. Aceasta era conştientă, i s-a aplicat gulerul cervical şi splintul de coloană, a fost imobilizată pe targă şi coborâtă pe scara mecanică a autospecialei de intervenţie, fiind transportă la Spitalul Județean de Urgență.
SURSA : http://www.adevarul.ro

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
24-07-2011 07:18 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Karin , Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,622
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19005 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #6
RE: I.S.U. "Delta" al Judetului Tulcea
Pompieri răniţi în timpul unui incendiu la Nufăru. Un pompier a fost dus cu elicopterul la Bucureşti!
Unul dintre pompierii care au intervenit azi noapte la incendiul de la Nufăru, în vârstă de 41 de ani, a fost transferat cu un elicopter SMURD la Bucureşti, după ce a fost dus la Reanimare. Al doilea pompier s-a ales cu arsuri uşoare şi a refuzat internarea în spital.
[Imagine: 4.jpg]
Citat:Angajaţii Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Tulcea au fost solicitaţi aseară să intervină în cazul unui incendiu petrecut în satul tuclean Nufăru. Doi dintre pompierii care au intervenit s-au ales cu arsuri, unul fiind dus în stare gravă cu elicopterul la Bucureşti.
Şeful Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Tulcea, col. Florin Başcău, ne spune cum s-a petrecut incidentul: aseară, la ora 18.40, şeful de post din Nufăru a anunţat pe numărul unic de urgenţă un incediu la o gospodărie din sat. Din primele informaţii, ardea un garaj. La cinci minute după anunţarea evenimentului, acelaşi şef de post anunţă că în dreptul garajului care arde se află nişte butoaie pe care scria metanol. Pompierii au fost instruiţi şi au plecat la locul incendiului. „Lângă garaj se aflau două butoaie cu ulei de transmisie care s-a supraîncălzit şi i-a stropit pe cei doi pompieri în timpul intervenţiei“.
Marian Lupan (31 de ani) şi Marian Pană (42 de ani) au fost duşi la Spitalul Judeţean de Urgenţă Tulcea. Lupan a refuzat internarea, iar Pană a rămas în spital, după care a fost transferat la Bucureşti, cu arsuri de gradul II şi III pe 25% din suprafaţa corpului. „Eu am fost la spital şi l-am sfătuit şi pe Lupan să rămână pentru mai multe investigaţii, dar nu a dorit. Într-adevăr, are arsuri uşoare. Cert este că amândoi sunt stabili la momentul de faţă“, spune col. Başcău.
Cei doi pompieri erau angajaţi ai Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Tulcea din septembrie 2006.

[Imagine: 4.jpg]
Citat:Marian Pană este stabil, vorbeşte despre ce s-a întâmplat şi are arsuri la nivelul membrelor inferioare. Pompierul spune că accidentul de azi noapte este „doar riscul meseriei, un incident care i se putea întâmpla oricui“.
Marian este în afara oricărui pericol şi povesteşte relaxat despre evenimentul de azi noapte: „Cred că am fost omul nepotrivit la momentul nepotrivit. S-a răsturnat uleiul acela din recipiente pe picioarele mele. Eu eram corect echipat, am intervenit absolut corect. Singura problemă a fost acest accident. Dar acum sunt bine, sunt la spital în Bucureşti“, spune pompierul.
Bărbatul povesteşte că nu i s-a mai întâmplat niciodată un astfel de accident, dar că evenimentul de azi noapte nu îl va descuraja şi nici nu îl va face mai temător pe viitor. „Sub nicio formă nu voi avea vreo problemă. Nu este nimic deosebit. Sunt stabil, a fost un accident. Poate dacă nu eram eu, era alt coleg. Ştiţi cum se spune... riscul meseriei!“, mai spune pompierul.
SURSA : http://www.adevarul.ro

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
08-09-2011 02:21 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
cristi_1993 Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 15
Alăturat: Sep 2011
Locatie:
Thanks: 0
Given 4 thank(s) in 2 post(s)

Mesaj: #7
RE: I.S.U. "Delta" al Judetului Tulcea
isu delta isi face intotdeauna treaba cum trebe, respect pentru salvarea oamenilor...Big Grin

Jocuri 3d
13-09-2011 02:02 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Valentin P Offline
Veteran
******

Mesaje: 1,307
Alăturat: Jun 2011
Locatie:
Thanks: 669
Given 937 thank(s) in 358 post(s)

Mesaj: #8
RE: I.S.U. "Delta" al Judetului Tulcea
Incendii în Delta Dunării

Citat:Sute de hectare de stuf au fost incendiate în ultimele 48 de ore în Delta Dunării, focul ameninţând mai multe aşezări din Rezervaţie. Prefectul de Tulcea, Vasile Gudu, a declarat pentru EVZ că „acum, situaţia este sub control, însă mai sunt focare care, inteţite de vânt, se extind şi intervenţia echipajelor ISU este extrem de dificilă din cauza terenului mlăştinos".
Guvernatorul Rezervaţiei Biosfera Delta Dunării, Grigore Baboianu spune, la rândul lui, că cea mai gravă situaţie s-a înregistrat în apropierea pădurii Caraorman unde vegetaţia de stuf a fost incendiată pe 3 hectare.
"Localnicii şi echipele noastre au intervenit în forţă, au săpat şanţuri, au acţionat cu ce au putut şi în final au reuşit să stăpânească focul, altfel ar fi ajuns la pădure, zonă strict protejată", a declarat el.
Guvernatorul dă vina pe „aceeaşi crescători de animale care an de an incendiază stuful uscat, adoptă aceeaşi metodă consacrată şi clasică, pentru regenerarea stufului care devine astfel hrană pentru animale”. Pe de altă parte, "aceste incendii din Delta Dunării nu sunt periculoase, ele devin periculoase doar dacă sunt pe lângă zonele strict protejate , unde se intervine imediat”.
La Sfântu Gheorghe au ars câteva căsuţe din lemn dintr-un camping de vară. Lângă lacul Uzlina focul a fost cât pe ce să cuprindă complexul hotelier Cormoran, însă proprietarul Cornel Găină spune că a stat toată noaptea trecută împreună cu angajaţii, pregătiţi să intervină în caz că flăcările ar fi ajuns la unitatea de cazare.
„Am avut noroc, vântul şi-a schimbat direcţia şi focul pe care îl vedeam în faţa noastră nu a mai ajuns la noi, oricum se oprea în canalul de protecţie pe care l-a construit în urmă cu câţiva ani, dar nu puteam împedica scânteile care puteau sări peste acest culoar”, spune Cornel Găină. El a păstrat în permanenţă legătura cu ISU Tulcea ale cărei echipaje ar fi putut ajunge în 40 de minute la faţa locului.
Sursa:Evenimentul Zilei
12-11-2011 09:34 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,622
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19005 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #9
RE: I.S.U. "Delta" al Judetului Tulcea
Incendiu stins cu sprijinul unui elicopter: 12 ore de luptă cu flăcările în inima Deltei!
17 noiembrie 2011
[Imagine: 4.jpg]
Citat:Miercuri după amiază, în jurul orei 13.00, Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă „Delta” al judeţului Tulcea a fost informat de izbucnirea unui incendiu lângă lacul Erenciuc, în apropierea localităţii Caraorman. După 12 ore de luptă cu focul incendiul a fost lichidat.
Detaşamentul de Pompieri Tulcea a intervenit cu două bărci de intervenţie, un ACI şi două echipaje de pompieri militari, alături de un elicopter de tip Mi-17, dotat cu dispozitiv de stingere a incendiilor, din partea Inspectoratului General de Aviaţie, pentru localizarea şi limitarea extinderii la pădurea din apropiere.
„La faţa locului s-a constatat că incendiul se manifesta la papură, stuf şi salcie, care a fost incendiată în mod necontrolat, fără a se lua măsurile de prevenire specifice, astfel încât s-a extins pe o suprafaţă de aproximativ 200 de hectare“, spune Daniela Rotaru, purtător de cuvânt al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Tulcea.
SURSA : http://www.adevarul.ro

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
18-11-2011 02:23 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,622
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19005 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #10
RE: I.S.U. "Delta" al Judetului Tulcea
Concurs pentru ocuparea postului de adjunct al inspectorului sef la inspectoratul pentru situatii de urgenta al jud. TULCEA
Anunt Concurs Adj Inspector Sef TR TL
SURSA : http://www.igsu.ro/domenii_ru_cariera_oc...sturi.html

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
21-11-2011 05:24 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Astăzi 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1029360
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25190
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5279
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 4
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1901
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9401
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 07:31 AM
» Mesaje: 246
» Vizualizări: 317804
Incendii de pădure
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 07:17 AM
» Mesaje: 92
» Vizualizări: 145315
I.S.U. "Lt. Col. Dumitru ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:58 AM
» Mesaje: 75
» Vizualizări: 108110
S.P.S.U. SSG Fire& Rescue...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:41 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 42

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro