Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri

Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 12 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
I.S.U. "Dumitru Croitoru" al Judetului Sibiu
Autor Mesaj
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator

Alăturat: Aug 2010
Given 19287 thank(s) in 8018 post(s)

RE: I.S.U. "Dumitru Croitoru" al Judetului Sibiu
Depozit de mobilă, făcut scrum în incendiu

[Imagine: 2011_07_08_0_2_ultima-ora-depozit-de-mob..._67999.jpg]
Citat:Mobilă de zeci de mii de euro s-a făcut scrum joi noaptea în urma unui incendiu puternic care a cuprins fostul depozit Iugești, de pe Calea Dumbrăvii. Intervenția pompierilor a fost cu atât mai dificilă cu cât în zonă era doar un hidrant care nu funcționa. Salvatorii au fost nevoiți să alimenteze mașinile de la câteva străzi distanță și să își ia toate asigurările că focul nu se va extinde spre zona de blocuri, care se afla la doar câțiva metri de depozitul în flăcări. Un alt hidrant a fost găsit în zona blocurilor noi și lucrurile au reintrat în normal.
Flăcări uriase
Puțin înainte de ora 1 noaptea, locuitorii din zonă au avut impresia că afară e lumină ca ziua. S-au dus repede să vadă ce se întâmplă și când au văzut flăcările au pus repede mâna pe telefon și au sunat la 112. "În jurul orei 1 noaptea, ne-am trezit. Se vedeau afară flăcări foarte mari. Mi-am dat seama că e incendiu. M-am speriat. Am coborât, am mutat mașinile. Ne-am îngrozit de ce am văzut aici. N-am mai văzut așa ceva, un incendiu atât de mare", a spus Gigi Ganea.
Și soția s-a speriat foarte rău. "Eram în pat. Când m-am uitat pe geam, totul era portocaliu. M-am dat jos din pat, am deschis fereastra: foc! Am țipat la soțul meu. I-am zis că e incendiu. Să se trezească repede că poate nu a anunțat nimeni pompierii. Am anunțat pompierii și am zis să vedem cum facem cu mașinile. Am coborât să mutăm mașinile apoi, că erau parcate foarte aproape de clădirea incendiată. Imeidat, la scurt timp au sosit și echipajele de pompieri", a spus Diana Ganea.
Intervenție toată noaptea
Mai bine de patru ore, pompierii au muncit să stingă focul de la depozitul de mobilă. "Un echipaj din cadrul ISU Sibiu a intervenit pentru localizarea și stingerea unui incendiu care a izbucnit la un depozit de pe strada Calea Dumbrăvii. S-a intervenit cu 5 autospeciale de stingere a incendiului cu apă și spumă. După efectuarea cercetărilor se vor stabili cauzele probabile care au dus la izbucnirea acestui incendiu", a spus Laurențiu Atanasiu, purtător de cuvânt al ISU Sibiu.
Deocamdată nu se știe valoarea exactă a pagubei și nici dacă marfa din depozit era sau nu asigurată. În locul depozitului nu a mai rămas, însă, decât un mormat de tablă și cenușă.
SURSA :www.tribuna.ro

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 08-07-2011 09:18 AM de Karin.)
08-07-2011 06:05 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Karin , Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 

Mesaje în acest subiect
RE: I.S.U. "Dumitru Croitoru" al Judetului Sibiu - Covalciuc Bogdan - 08-07-2011 06:05 AM

Săritură forum:

Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.

Parolă

Ultimele subiecte
Concursuri profesionale a...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:10 AM
» Mesaje: 127
» Vizualizări: 119946
S.P.S.U. SSG Fire& Rescue...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 06:58 AM
» Mesaje: 3
» Vizualizări: 626