Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 9 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
I.S.U. "Șerban Cantacuzino" al Județului Prahova
Autor Mesaj
Pompier tălpaș Offline
Super Moderator
*******

Mesaje: 657
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 2881
Given 1399 thank(s) in 192 post(s)

Mesaj: #71
RE: I.S.U. "Serban Cantacuzino" al Judetului Prahova
Acțiune în forță a pompierilor la explozia simulată de la Rafinăria Brazi(3 mai 2012,).
Citat:Câteva zeci de autospeciale de pompieri au demarat în trombă, joi dimineața, către Rafinăria Brazi, unde era în plină desfășurare o simulare de incendiu urmată de explozie. Sunetul sirenelor a alarmat oamenii din zonă.
Autoritățile au imaginat scenariul unei explozii la compresorul de gaze, urmată de eliberarea în atmosferă a unui nor de hidrogen sulfurat și un incendiu.
Zeci de sirene au creat panică joi dimineață în zona Rafinăriei Brazi, din apropierea Ploieștiului. Pompierii și medicii au simulat un exercițiu de urgență, o explozie urmată de incendiu și soldată cu victime, în unul dintre cele mai fierbinți locuri din Prahova.

Pentru locuitorii care nu știau că este vorba despre un exercițiu, sunetul sirenelor în apropierea rafinăriei le-a trezit fiori reci pentru că o explozie la rafinărie nu poate însemna decât un accident grav, cu victime și pagube importante.

Din fericire, a fost doar o simulare. Autoritățile au imaginat scenariul unei explozii la compresorul de gaze, urmată de eliberarea în atmosferă a unui nor de hidrogen sulfurat și un incendiu. „Filmul" a continuat cu un alt incediu, declanșat ca urmare a primei explozii, la instalația de cracare catalitică.
7 persoane au „suferit" arsuri de gradul I și II pe 30-50% din corp, iar alte 7 aveau diverse arsuri, fracturi și contuzii.
La simulare au participat zeci de pompieri și medici atât din structurile ISU și UPU Prahova, cât și din sisteme private care au contract cu rafinăria.

Din cauza riscurilor posibile, un astfel de exercițiu de amploare se desfășoară la rafinăriile din Prahova cu o frecvență de doi ani, conform oficialilor ISU Prahova.

La începtul lunii aprilie, șase persoane au fost rănite ușor într-o explozie produsă în apropierea unei conducte industriale din rafinăria Brazi.



sursa:http://www.adevarul.ro

“Lupta împotriva incendiilor este o ştiinţă care nu se schimbă niciodată. Lucruri care se schimbă sunt utilajele, aparatele,uneltele.“
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 04-05-2012 06:46 PM de Pompier tălpaș.)
03-05-2012 02:25 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Mesaje în acest subiect
RE: I.S.U. - Tomalex - 16-05-2011, 07:25 PM
RE: I.S.U. - Nimeni - 16-05-2011, 07:28 PM
RE: I.S.U. "Serban Cantacuzino" al Judetului Prahova - Pompier tălpaș - 03-05-2012 02:25 PM

Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
ACCIDENTELE RUTIERE si pr...
Ultimul mesaj a fost postat de: Baloo
Astăzi 06:24 AM
» Mesaje: 177
» Vizualizări: 246266
Universul credinței
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompi
Astăzi 06:00 AM
» Mesaje: 162
» Vizualizări: 32951
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier paramedic
Astăzi 05:25 AM
» Mesaje: 83
» Vizualizări: 130447
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier paramedic
Astăzi 04:53 AM
» Mesaje: 41
» Vizualizări: 62068
Activitatea de voluntaria...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier paramedic
Astăzi 04:35 AM
» Mesaje: 18
» Vizualizări: 34698
I.S.U. "Avram Iancu" al J...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:42 PM
» Mesaje: 353
» Vizualizări: 429233
Requiescat in Pacem
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
Ieri 07:42 AM
» Mesaje: 550
» Vizualizări: 751839
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier paramedic
Ieri 07:33 AM
» Mesaje: 29
» Vizualizări: 36588
Competiţia Naţională de D...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier paramedic
Ieri 07:17 AM
» Mesaje: 542
» Vizualizări: 114914
Școala de Subofițeri de P...
Ultimul mesaj a fost postat de: Tablagiu
Ieri 06:25 AM
» Mesaje: 1401
» Vizualizări: 1409278

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro