Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 9 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
I.S.U. "Horea" al Județului Mureș
Autor Mesaj
maf150 Offline
Moderator
*******

Mesaje: 2,755
Alăturat: Apr 2011
Locatie:
Thanks: 2306
Given 1298 thank(s) in 599 post(s)

Mesaj: #17
RE: I.S.U. "Horea" al Judetului Mures
Citat:Au rămas fără acoperiș chiar de Crăciun

Două familii din județul Mureș au rămas fără acoperiș chiar de Crăciun, după ce un incendiu a izbucnit la acoperișul caselor lor.

Sâmbătă, 24 decembrie la ora 19: 38, Detaşamentul de pompieri Târgu Mureş a fost solicitat pentru stingerea unui incendiu la o casă de locuit în localitatea Corneşti din comuna Crăciuneşti. Garda de intervenţie s-a deplasat la locul solicitării cu două autospeciale de lucru cu apă şi spumă şi o ambulanţă SMURD, constatând în momentul sosirii că incendiul se manifesta la acoperişul casei şi o magazie aflată în apropiere. După aproape două ore incendiul a fost lichidat. Au ars acoperişul casei pe 80 mp, magazia, construită pe 16 mp, în totalitate şi bunurile din interiorul acesteia. Cauza probabilă a producerii incendiului a fost un scurtcircuit provocat de un aparat electrocasnic defect. La intervenţie a participat şi SVSU Acăţari.

Detaşamentul de pompieri Târgu Mureş a fost anunţat luni, 26 decembrie la ora 14:28, de producerea unui incendiu la o casă în localitatea Moişa din comuna Glodeni. Garda de intervenţie s-a deplasat la locul solicitării cu o autospecială de lucru cu apă şi spumă, reuşind stingerea incendiului după aproximativ o oră. Au ars acoperişul pe o suprafaţă de 12 mp, un metru cub de lemn de foc şi un perete din chirpici. Cauza probabilă a producerii incendiului a fost un sistem de încălzire neprotejat corespunzător.

Un alt incendiu a izbucnit în data de 25 decembrie, la căminul cultural din localitatea Tonciu. Garda de intervenţie s-a deplasat la locul solicitării cu două autospeciale de lucru cu apă şi spumă, constatând în momentul sosirii că incendiul se manifesta la acoperiş, existând pericolul să se extindă la întreaga clădire. Împreună cu SVSU Fărăgău, echipajele au reuşit stingerea incendiului înainte ca acesta să se extindă. Au ars trei mp planşeu şi 60 mp de folie anticondens. Nu au fost victime.

Pompierii au intervenit și în Târgu Mureș, pe strada Apicutorilor, unde, o ghenă de gunoi a luat foc în data de 25 decembrie. Au ars aproximativ 200 kg de gunoi, cauza probabilă fiind acţiunea unor persoane iresponsabile. Tot în 25 decembrie a izbucnit incendiu la un transformator electric în Târgu Mureş, strada Bărdeşti. Cauza probabilă a producerii incendiului a fost transformatorul electric defect sau suprasolicitat.

SURSA:http://www.citynews.ro/mures/eveniment-2...un-211979/
28-12-2011 01:38 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Mesaje în acest subiect
I.S.U. "Horea" al Județului Mureș - Doru - 26-08-2010, 10:23 AM
RE: I.S.U. "Horea" al Judetului Mures - maf150 - 28-12-2011 01:38 PM

Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Machete autospeciale pomp...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:39 AM
» Mesaje: 150
» Vizualizări: 198
„Nu există pădure fără u...
Ultimul mesaj a fost postat de: Aggressive Firefighter
Ieri 08:43 PM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 10248
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1029851
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25526
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5359
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 5
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1918
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9448
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 07:31 AM
» Mesaje: 246
» Vizualizări: 318018
Incendii de pădure
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 07:17 AM
» Mesaje: 92
» Vizualizări: 145390

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro