Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 8 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
I.S.U. "Gl. Ieremia Grigorescu" al Judetului Galati
Autor Mesaj
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #71
RE: I.S.U. "Gl. Ieremia Grigorescu" al Judetului Galati
Primul caz de infectare COVID-19 la ISU Galaţi. Mai mulţi pompieri sunt izolaţi la domiciliu

[Imagine: 89835218-1152890238385112-824152353782366208-o.jpg]

Citat:Primul caz de infectare cu COVID-19 la ISU Galaţi. Mai mulţi pompieri sunt izolaţi la domiciliu
Un pompier de la Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Galaţi s-a infectat cu COVID-19. Surse din interiorul inspectoratului confirmă informaţia şi precizează că au solicitat autorităţilor să declanşeze o anchetă epidemiologică. Colegii cu care persoana infectată a intrat în contact au fost izolaţi la domiciliu.
Sursele spun că pompierul este incadrat pe Autospeciala pentru transport personal si victime multiple (ATPVM). El nu a mai venit la serviciu de aproximativ o săptămână şi luni s-a dus la spital deoarece s-a simţit rău, având simptomele virusului. Testul a confirmat faptul că pompierul s-a infectat cu noul virus şi a fost internat la Spitalul de Boli Infecţioase. Superiorii lui au informat Direcţia de Sănătate Publică, iar reprezentanţii instituţiei vor demara o anchetă epidemiologică pentru a stabili cum s-a îmbolnăvit pompierul gălăţean.
Cel puţin şase pompieri au fost izolaţi la domiciliu, aceştia fiind colegii de tură ai pompierului infectat. Ancheta va stabili dacă bărbatul infectat cu COVID-19 a intrat în contact şi cu alţi angajaţi ai ISU Galaţi. De la debutul stării de urgenţă, conducerea ISU a luat măsuri speciale în vederea dispersării angajaţilor prin înfiinţarea de noi puncte de lucru şi modificarea turelor.
SURSA : https://www.mediafax.ro

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
15-04-2020 07:11 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #72
RE: I.S.U. "Gl. Ieremia Grigorescu" al Judetului Galati
Anchetă epidemiologică la ISU Galați. Trei pompieri, confirmați cu coronavirus


Citat:Încă de aseară a fost confirmat un caz de infectare cu coronavirus a unui pompier din Galați, însă purtătorul de cuvânt al instituției a vorbit, miercuri, despre starea acestora.

”Pentru fiecare caz în parte, au fost luate măsuri de protecție, conform protocoalelor medicale. În acest sens, facem precizarea că după primirea rezultatului care indica infectarea s-a procedat la informarea structurilor ierarhice și a Direcției de Sănătate Publică, pentru prelevarea imediată de probe pentru toți contacții, ancheta epidemiologică fiind în desfășurare”, a transmis într-un comunicat de presă Eugen Chiriță, purtător de cuvânt al ISU Galați.

“Menționăm că de la începutul perioadei care a determinat adoptarea de măsuri speciale pentru protecția personalului, la nivelul tuturor structurilor din subordinea ISU Galați au fost luate măsuri pentru dezinfecția și igienizarea spațiilor, precum și a suprafețelor care sunt atinse frecvent. Manifestăm o preocupare deosebită pentru protejarea personalului propriu, cu accent pe verificarea modului de respectare a procedurilor pentru cazurile cu suspiciune sau confirmate Covid-19, în ceea ce privește echiparea corespunzătoare a personalului și decontaminarea după fiecare intervenție, atât a personalului, cât și a tehnicii de intervenție”, se mai arată în comunicatul transmis de ISU.

O anchetă epidemiologică va stabili cu cine au intrat aceștia în contact.
SURSA : https://www.libertatea.ro

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
16-04-2020 06:07 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,624
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #73
RE: I.S.U. "Gl. Ieremia Grigorescu" al Judetului Galati
Nouă pompieri de la ISU Galaţi sunt infectaţi cu coronavirus, alţi 45, în izolare.

[Imagine: pompieri-galati-infectati-coronavirus-657157.jpg]

Citat:Se înmulţesc cazurile de coronavirus şi la ISU Galaţi. Alţi cinci angajaţi au fost confirmaţi cu virusul Sars Cov-2 şi vorbim deja de nouă persoane în total.

În continuare, alţi 45 de angajaţi ai ISU sunt izolaţi la domiciliu, ceea ce înseamnă că, în perioada următoare, Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Galaţi va lucra cu o tură în minus.

Dintre cei infectaţi, fac parte şi trei ofiţeri de la Centrul de coordonare şi control.

Direcţia de Sănătate Publică Galaţi a decis că 17 persoane care au legătură cu focarul de COVID-19 nu necesită izolare la domiciliu.

Deocamdată, sursa infectării nu a fost identificată.
SURSA : https://www.antena3.ro

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
18-04-2020 11:40 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #74
RE: I.S.U. "Gl. Ieremia Grigorescu" al Judetului Galati

Urmarile exploziei din aceasta dimineata si operațiunile de salvare de la blocul N5

Publicată de ISU Galati pe Joi, 29 octombrie 2020

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
29-10-2020 03:04 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #75
RE: I.S.U. "Gl. Ieremia Grigorescu" al Judetului Galati
Incendiu în localitatea Costache Negri

[Imagine: 127541573-1254322701627573-6484260359543116680-n.jpg]

[Imagine: 127611830-1254322734960903-3562606177469568752-n.jpg]

[Imagine: 127654490-1254322674960909-5664679426404440344-n.jpg]

Citat:La doar 24 de ore după ce pompierii gălățeni au intervenit la incendiul produs la o gospodarie din localitatea Costache Negri, întreaga comunitate și gălățenii s-au mobilizat pentru a veni în ajutorul familiei rămase fara locuință.
Pompierii din cadrul Garzii de interventie Pechea au lucrat timp de doua ore pentru a salva casa, cu același devotament și curaj cu care se implica la fiecare interventie. Din pacate, violenta incendiului a distrus caminul copiilor care au fost surprinși în timpul orelor online.

Cauza probabila este un scurtcircuit produs de o improvizație, fapt care trebuie sa ne responsabilizeze inca o data față de propriile familii pe care nu trebuie sa le expunem pericolului apelând la improvizații la instalatia electrica.
Pompierii militari au fost alături de familie si dupa lichidarea incendiului, strâgand haine si rechizite pentru cei trei copii minori.
Mulțumim tuturor pentru răspunsul prompt arătat fata de aceasta familie greu încercată - se pare ca în fiecare dintre noi exista spiritul de "pompier", care dorește sa sara în ajutorul aproapelui la nevoie.

SUB CERUL LIBER: incendiul de la Costache Negri

La doar 24 de ore după ce pompierii gălățeni au intervenit la incendiul...

Publicată de Isuj Galati pe Miercuri, 25 noiembrie 2020

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
25-11-2020 12:06 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
raoul Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 122
Alăturat: Apr 2011
Locatie:
Thanks: 154
Given 102 thank(s) in 42 post(s)

Mesaj: #76
RE: I.S.U. "Gl. Ieremia Grigorescu" al Judetului Galati
Am si eu o intrebare catre cei din Galati stie cineva unde are isi sediul Sectia de Pompieri Galati ca ISU Galati este cred ca singurul inspectorat din tara care nu are site functional.
A nu se confunda cu Detasamentul care stiu unde are sediul.
27-12-2020 06:02 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #77
RE: I.S.U. "Gl. Ieremia Grigorescu" al Judetului Galati
ISU Galati - SITE AFLAT MOMENTAN IN CONSTRUCTIE

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
29-12-2020 07:46 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #78
RE: I.S.U. "Gl. Ieremia Grigorescu" al Judetului Galati
Un autobuz plin cu călători a luat foc în mers la Galați

[Imagine: autobuz.jpg]

Citat:Autobuzul a luat foc în mers, în timp ce în interior se aflau zeci de persoane. Şoferul a plecat dintr-o staţie şi după ce a a văzut că partea din spatele maşinii a luat foc, a oprit autobuzul.
Toţi călătorii au coborât şi nu au fost persoane rănite.
La faţa locului au ajuns două autospeciale ale pompierilor care au stins focul. Totuşi, autobuzul a ars în totalitate, cauza probabilă fiind un scurtcircuit la motor
SURSA : https://www.mediafax.ro

Galați: Un autobuz al societății de transport public a fost mistuit de un incendiu în trafic

[Imagine: autobuz-640x400.jpg]

Citat:Un autobuz al societăţii de transport public local din Galați, Transurb S.A., a luat foc, luni după-amiază, în trafic, pe strada 1 Decembrie 1918. Călătorii au reușit să coboare înainte ca autovehiculul să fie cuprins în întregime de flăcări.

Potrivit reprezentanților ISU Galați, incendiul a izbucnit din zona motorului, iar apoi a cuprins tot autobuzul.

La fața locului au sosit mai multe echipaje ale pompierilor pentru a stinge incendiul, iar traficul rutier a fost oprit în zonă.
SURSA : https://www.g4media.ro

[Imagine: galati.jpg]

[Imagine: incendiu2.jpg]

[Imagine: incendiu3.jpg]

Citat:Incendiu în Galați.

Un incendiu a avut loc în Galați, pe strada 1 Decembrie 1918. Un autobuz a fost cuprins de flăcări.

Potrivit primelor informații, cauza este un scurt circuit la compartimentul motor.

Autobuzul avea aproximativ 25 depasageri care s-au autoevacuat.
Deși intervenția a fost rapidă, a intervenit mașina de la IFR, autobuzul era cuprins de flăcări în totalitate. La fața locului s-au deplasat două autospeciale de la Detașamentul de Pompieri Galați. La acest moment incendiul este lichidat, a transmis Eugen Chiriță, purtătorul de cuvant al ISU Galați.
SURSa : https://www.youtube.com

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
22-02-2021 06:47 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,624
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #79
RE: I.S.U. "Gl. Ieremia Grigorescu" al Judetului Galati
Şase case au ars într-un incendiu la Galaţi. Pompierii s-au luptat cu flăcările toată noaptea

[Imagine: screenshot-1527.png]

[Imagine: screenshot-1528.png]

Citat:Incendiu devastator joi noaptea în oraşul Galaţi. Şase locuinţe au fost distruse de flăcări, iar pompierii au încercat să stingă focul mai bine de cinci ore.

Potrivit ISU Galaţi, incendiul a izbucnit, joi noapte, la trei locuinţe de pe strada Plugului. Flăcările s-au extins cu repeziciune la alte trei locuinţe.

La faţa locului au intervenit 30 de pompieri militari cu autospeciale a de stingere cu apă şi spumă, o autoscară,autospeciala de descarcerare, un echipaj SMURD şi o ambulanţă. Incendiul a fost anunţat la 112 la ora 23.40 şi a fost lichidat în jurul orei 5.00.

„Au fost afectat şase locuinţe pe o suprafaţă de circa 600 metri pătraţi. Au fost afectate bunurile din locuinţe, tavane şi pereţi, uşi, geamuri, mobila de bucătărie, aparatura electronică, electrocasnice. Nu au fost înregistrate victime”, a anunţat ISU Galaţi. Potrivit ISU Galaţi, cauza probabilă a incendiului este un scurt circuit electric.
SURSa info : https://adevarul.ro

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
05-08-2022 06:51 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #80
RE: I.S.U. "Gl. Ieremia Grigorescu" al Judetului Galati
Incendiu în bucătăria Spitalului de Copii „Sf. Ioan” din Galaţi. 85 de persoane, între care 41 de copii, s-au autoevacuat

[Imagine: screenshot20221006-185453whatsapp-1.webp]

Citat:La numărul unic de urgență 112 a fost anunțat că iese fum din bucătăria Spitalului Clinic de Urgență pentru Copii "Sf. Ioan" Galați, din municipiul Galați, str. Gheorghe Asachi.

[Imagine: Screenshot-20221006-185237-Whats-App.jpg]

"La fața locului s-au deplasat 2 autospeciale cu apă și spumă, 1 descarcerare, 1 autoscară, echipajul SMURD tip C, echipajul SMURD tip B de la Detașamentul de Pompieri Galați", potrivit ISUJ Galați.

Din cauza fumului s-a decis evacuarea saloanelor de la etajul 1 și o parte de la etajul 2. În total, 42 de persoane au fost evacuate, 26 fiind copii.

[Imagine: Screenshot-20221006-185202-Whats-App.jpg]

42 de persoane, mame și copii, dar și 12 cadre medicale au fost evacuate. "S-a declanșat alarma la incendiu în blocul alimentar de la o flamă la un neon care a degajat fum, alarma la incendiu s-a declanșat în mod corespunzător. S-au evacuat sectoarele care erau în apropierea blocului alimentar și care erau supuse la riscul de transmitere de fum, incendiul nu a avut loc în zona de spitalizare ci în blocul alimentar care este separate de zona de spitalizare. Etajul 1 și jumătate din etajul 2 au fost evacuate datorită faptului că fumul a urcat puțin pe scări. 42 de persoane, pacienți și aparținători, și 12 cadre medicale au fost evacuate. Din cele 42 de persoane, 26 sunt copii și restul aparținători. Toți au fost evacuați înainte ca fumul să ajungă pe scări în saloane", a precizat Iulia Moraru, purtător de cuvânt Spitalul pentru Copii Galați.

Cauza izbucnirii incendiului a fost un scurt circuit electric. "Am fost anunțați că în incinta Spitalului de Pediatrie din Galați iese fum din bucătărie, imediat la fața locului s-au deplasat 2 autospeciale cu apă și spumă, o descarcerare și un echipaj SMURD de terapie intensivă. Colegii mei au constatat că a ars un corp de iluminat, incendiul a fost lichidat, iar cauza a fost un scurt circuit electric", a precizat Teodora Diaconiță, ISU Galați.

Mamele evacuate s-au temut pentru copilașii lor. "În salon eram, copilul dormea, ne-au anunțat doamnele asistente și infirmiere că este un incendiu, au făcut tot posibilul, am ieșit afară și așteptăm. La etajul 2 eram. Nu mi-a fost frică pentru mine cât pentru copil, dar ne-au scos repede, nici miros de fum nu am simțit", a spus o mămică evacuată din spital.
SURSA info : https://www.monitoruldegalati.ro

[Imagine: 309251101-1713864819006690-5963310910022928124-n.jpg]

[Imagine: 309003177-1713864782340027-3193787585276350276-n.jpg]

[Imagine: 309714795-1713864742340031-8678247806959816082-n.jpg]

Citat:Un început de incendiu la bucataria Spitalului de Copii Sf. Ioan, anuntat la Numărul Unic de Urgență 112, a pus în alertă pompierii militari gălățeni. La fața locului s-au deplasat de urgență două autospeciale de stingere, o autoscară și două ambulanțe SMURD. La momentul sosirii pompierilor, incendiul era lichidat de personalul propriu de la locul de muncă. Totuși, datorită inundării cu fum a holului, militarii au evacuat preventiv etajul 2 al spitalului, până la aerisirea completată a încăperilor. Au fost evacuate, în condiții de siguranță, 85 de persoane, dintre care 41 de copii.Din primele cercetări, cauza probabilă a incendiului este efectul termic al curentului electric la un corp de iluminat din bucătăria spitalului.

#ISU #Interventie #pompieri #SMURD
Un început de incendiu la bucataria Spitalului de Copii Sf. Ioan, anuntat la Numărul...

Publicată de Isuj Galati pe Joi, 6 octombrie 2022

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 07-10-2022 06:40 AM de Homefire News.)
07-10-2022 06:39 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Legea nr. 80/1995-Statutu...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 08:05 AM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 283218
Machete autospeciale pomp...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:39 AM
» Mesaje: 150
» Vizualizări: 198
„Nu există pădure fără u...
Ultimul mesaj a fost postat de: Aggressive Firefighter
Ieri 08:43 PM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 10248
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1029856
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25529
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5363
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 5
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1918
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9454
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 07:31 AM
» Mesaje: 246
» Vizualizări: 318023

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro