Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 18 voturi - 4.78 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
I.S.U. "Dobrogea" al Județului Constanța
Autor Mesaj
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,597
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6442
Given 19130 thank(s) in 7959 post(s)

Mesaj: #111
RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta
Comemorarea victimelor din accidente
[Imagine: exercitiu22.jpg]
Citat:Lucrătorii Serviciului Rutier Constanţa, împreună cu pompierii militari din cadrul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) „Dobrogea” au efectuat, ieri, un exerciţiu, în curtea Şcolii Generale Nr. 31 Constanţa, situată pe bulevardul I.C. Brătianu. Acţiunea a avut un rol preventiv, iar exerciţiul de simulare a unui accident rutier a fost privit cu mare interes de elevii şcolii. Pe lângă rolul preventiv, acţiunea a fost dedicată comemorării victimelor din accidentele rutiere, la începutul acesteia, atât elevii, cât şi cei prezenţi, ţinând un minut de reculegere. După ce au ieşit în curtea şcolii, copiii au luat parte la simularea unui accident rutier în care a fost implicat un pieton. Accidentul în care a fost implicat un pieton a fost simulat, întrucât şcoala se află chiar pe bulevardul I.C. Brătianu, o arteră importantă de circulaţie, cu un trafic destul de ridicat, iar elevii au primit recomandări de la poliţiştii rutieri privind modalitatea în care ar trebui să traverseze strada pentru a nu devenit victimele unui accident. În cadrul exerciţiului, copiii au privit cu interes desfăşurarea de forţe din curtea şcolii. În primă fază, un echipaj SMURD a stabilizat pietonul lovit de maşină şi l-a urcat în autospecială. Cel mai interesant pentru elevi a fost totuşi intervenţia echipajului pentru Descarcerare. Cu o organizare bine pusă la punct, militarii ISU conduşi de plutonierul adjutant Bogdan Covalciuc, şeful echipajului de Descarcerare, l-au salvat pe şoferul prins între fiarele contorsionate ale maşinii. Autoturismul a fost tăiat cu instrumentele speciale de tăiat şi îndepărtat ale pompierilor militari spre deliciul copiilor. Ulterior, victima aflată în maşină a fost stabilizată şi urcată în autospeciala SMURD. La sfârşit, elevii au privit munca poliţiştilor rutier de cercetare la faţa locului ce a constat în măsurători şi colectare de probe şi au primit numeroase recomandări.
SURSA : http://lideruldeopinie.ro
[Imagine: victime-accidente.jpg]
Citat:Politistii din cadrul Serviciului Rutier Constanta in parteneriat cu Scoala Generala nr. 31 Constanta si I.S.U. Dobrogea au organizat, ieri, un eveniment pentru comemorarea victimelor din accidente rutiere. Potrivit reprezentantilor Inspectoratului de Politie al Judetului Constanta, activitatea a fost organizata in curtea Scolii Generale nr. 31, situata pe Bulevardul I. C. Bratianu, si a constat in simularea unui accident de circulatie. La final, copiii au expus cateva desene si au tinut un moment de reculegere in memoria victimelor accidentelor rutiere.
SURSA : http://observator.ro
Citat:Semnal de alarmă asupra accidentelor rutiere
Serviciul Poliţiei Rutiere Constanţa (SPR), în colaborare cu reprezentanţii Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă “Dobrogea” au organizat ieri, la Şcoala Generală nr. 31, din Constanţa, o acţiune de prevenire dedicată comemorării victimelor accidentelor rutiere. Aproape 130 de elevi din clasele I – VIII au învăţat ce au de făcut în cazul unei alarme de incendiu, după care au asistat, în curtea unităţii de învăţământ, la simularea unui accident rutier. Micuţii au putut vedea intervenţia unui echipaj de descarcerare din cadrul ISU Constanţa şi a unui echipaj SMURD. Înainte ca exerciţiul să înceapă, toţi cei prezenţi au păstrat un moment de reculegere în memoria persoanelor care şi-au pierdut vieţile în accidente rutiere. Exerciţiul pompierilor militari i-a ţinut pe elevi cu sufletul la gură. “Am luat parte la acest eveniment cu bucurie. Vrem să tragem un semnal de alarmă pentru toţi locuitorii Constanţei asupra accidentelor rutiere care provoacă, în fiecare an, sute de victime”, a declarat plt. adj. Bogdan Covalciuc, din cadrul ISU “Dobrogea”. “Având în vedere faptul că o categorie vulnerabilă la pericolele din trafic o reprezintă copiii, prin această activitate dorim să le atragem acestora atenţia asupra consecinţelor producerii unui accident de circulaţie pe fondul traversării neregulamentare”, a declarat ag. princ. Cristina Vasile, din cadrul SPR Constanţa. “Şcoala noastră se află într-o zonă de risc. Bulevardul I.C. Brătianu este o arteră intens circulată. Pe aici trec multe maşini mari, care uneori nu pot frâna în timp util. Noi încercăm să îi protejăm pe elevi atât cât putem şi de aceea considerăm că astfel de activităţi sunt extrem de utile. Din fericire, în ultimii cinci sau şase ani nu au existat elevi ai şcolii răniţi în accidente rutiere”, a declarat Tanţa Nanu, directorul Şcolii Generale nr. 31. După exerciţiu, elevii şi profesorii coordonatori au organizat mai multe scenete şi un concurs cu tematică rutieră, elevii fiind premiaţi de reprezentanţii asociaţiei “Siguranţa Auto”.
[Imagine: 61bd6c091fc0802d9f34e327b08476fe.jpg]
[Imagine: da2c179641444b6f50e009b5a325c7bc.jpg]
[Imagine: e8bc0bd802c48cf1e31baf05c63f9241.jpg]
[Imagine: 13ae8a406ae8515cc25c11be082418d5.jpg]
[Imagine: 510f971d68671fb0ad13bf18bb389ac8.jpg]
[Imagine: b23d3be7b467cf39a503a6a16f302941.jpg]
SURSA : http://www.telegrafonline.ro
LINK ACCIDENTELE RUTIERE si prevenirea lor

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 22-11-2011 08:04 AM de Covalciuc Bogdan.)
22-11-2011 07:40 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Mesaje în acest subiect
RE: I.S.U. - Geaca Daniel - 09-09-2011, 04:19 PM
RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta - Covalciuc Bogdan - 22-11-2011 07:40 AM

Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Salvare animale
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Astăzi 06:45 AM
» Mesaje: 335
» Vizualizări: 510918
Prietenii pompierilor...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Astăzi 06:13 AM
» Mesaje: 123
» Vizualizări: 155143
I.S.U. "Dobrogea" al Jude...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 07:42 PM
» Mesaje: 1138
» Vizualizări: 1422625
Oameni care salvează vieţ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
Ieri 07:03 AM
» Mesaje: 260
» Vizualizări: 478955
Poligoane / Simulatoare /...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
Ieri 06:42 AM
» Mesaje: 121
» Vizualizări: 232115
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
16-04-2024 08:16 PM
» Mesaje: 251
» Vizualizări: 322050
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier paramedic
15-04-2024 07:50 PM
» Mesaje: 758
» Vizualizări: 1037775
Asociația Civică „ ACVILA...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
15-04-2024 05:58 AM
» Mesaje: 43
» Vizualizări: 1034
I.S.U. "Gl. Ieremia Grigo...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompi
15-04-2024 05:38 AM
» Mesaje: 86
» Vizualizări: 116329
Defrisari terenuri
Ultimul mesaj a fost postat de: paraschivrazvan25
14-04-2024 02:52 PM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 197

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro