Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 16 voturi - 4.75 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
I.S.U. "Dobrogea" al Județului Constanța
Autor Mesaj
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #992
RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta
ISU Constanța dă în foc: adjunct de la Arad

Citat:După nefericitul eveniment din februarie, în urma căruia o femeie și-a pierdut viața, ISU Constanța a devenit un soi de loc de pelerinaj pentru toți capii IGSU disperați să găsească cât mai repede un vinovat nu care-cumva să iasă la iveală putregaiul generalizat dintr-un sistem care geme de achiziții cu parandărăt și mașinuțe roșii în defavoarea pregătirii profesionale continue specifică meseriei de pompier. Cum spuneam, IGSU trage din greu pentru a aduce pe tavă, emirului situațiilor de urgență, Raed Arafat, capul unui acar păun cu care acesta să iasă în fața presei pentru a marca încă o realizare marcantă.

Desigur, la Constanța nu se întreabă nimeni nici de ce pentru o lipotimie, la un pacient aflat ÎN SPITAL, se deplasează autoscara, nici de ce mașinile de stingere asigură măsurile PSI la aterizarea elicopterelor, când asta e treaba IGAV. Toată lumea e preocupată să găsească un vinovat. Sau doi. Cam așa se încheie în România DSU-ului, un scandal mediatic cu morți: cu un acar păun sau tergiversând și făcându-ne că plouă.

De curând IGSU a hotărât să aducă la Constanța un om de achiziții de la Arad, pe post de adjunct. Întâmplător taman când inspectoratul arădean stă din nou în calea unei echipe de control care se antrenează să calce pompierii arădeni. Numele detașatului e neimportant. Important e că vine via IGSU și are menirea de a face ordine în haosul din ISU Constanța. Acu' câtă ordine va face rămâne de văzut, ce este însă amuzant e că în loc să fie liniște la Constanța încep să sclipească în soare tăișurile unor săbii.

De ce? Pentru că înainte să le fi fost date planurile peste cap de alții, la ISU Constanța a fost aplaudată o distinsă doamnă, cu funcție de execuție, pe post de adjunct al inspectorului șef. Se pare că mișcarea Bucureștiului nu a fost tocmai pe placul soțului doamnei, și el ofițer în cadrul ISU Constanța care s-a învolburat arătându-și nemulțumirea și către eșalonul superior dar și făcându-l pe arădean să-i cam stea în gât cinstea de a fi avansat la Constanța.

Acu' relațiile dintre soți/amanți/rude în ISU-uri sunt un subiect aparte extrem de picant și pe care îl vom trata, pe larg, într-un editorial viitor.

Ba, umblă vorba prin târg că nici noul purtător de cuvânt al instituției, inspectorul șef Cristian Amarandei, cel care a devenit atât de prieten cu presa încât e nelipsit de pe la emisiuni și declarații, nu ar fi tocmai încântat de situație și că și-ar fi întrebat noul adjunct cine l-ar recomanda din partea eșalonului superior. Ete, nah! Cam cine vă recomandară și pe domnia voastră, domnule ofițer! Parcă n-ați ști cum merg treburile!

Cum spuneam, ISU Constanța dă nu doar în clocot ci direct în foc. Ciorba are toate cele necesare, interese personale, lupte de gherilă, un personaj orgolios trimis din Capitală să facă ordine în sistemul operativ constănțean dar care, într-o situație de urgență, oricât l-ar căuta subalternii prin stație nu e de găsit (poate nu se obișnuise omul cu indicativul - sic!) dar e no.1 la amenințat subordonați și strigat la subordonate. Tot ce vrei și mai ales ce nu vrei să găsești într-un sistem militar. Tragedia rămâne în picioare. Din păcate nu se caută adevăratul vinovat ci doar praf în ochii mass mediei pentru ca nu cumva să fie cineva obligat să recunoască deficiențele cumplite cu care se confruntă sistemul.
SURSA : https://agendapompierului.ro

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 16-03-2021 10:01 AM de Homefire News.)
16-03-2021 05:39 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: apca2003 , NED 68 , Subofițer pompier , Pompier leneș , Covalciuc Bogdan
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Mesaje în acest subiect
RE: I.S.U. - Geaca Daniel - 09-09-2011, 04:19 PM
RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta - Homefire News - 16-03-2021 05:39 AM

Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
I.S.U. "Dobrogea" al Jude...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 10:35 AM
» Mesaje: 1130
» Vizualizări: 1411640
Legea nr. 80/1995-Statutu...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 08:05 AM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 283780
Machete autospeciale pomp...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:39 AM
» Mesaje: 150
» Vizualizări: 198
„Nu există pădure fără u...
Ultimul mesaj a fost postat de: Aggressive Firefighter
Ieri 08:43 PM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 10248
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1030021
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25571
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5379
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 5
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1920
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9468

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro