Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri

Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 15 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
“Greselile noastre de toate zilele”
Autor Mesaj
Nimeni Offline
Membru senior

Alăturat: Nov 2010
Given 373 thank(s) in 62 post(s)

RE: “Greselile noastre de toate zilele”
Da asa este Bogdan ,rutina te face uneori sa gresesti !
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 31-10-2011 10:21 PM de Covalciuc Bogdan.)
01-03-2011 10:43 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
CHANGE Offline
Membru junior
**

Alăturat: Oct 2010
Given 80 thank(s) in 4 post(s)

Rar e vorba de rutina in meseria asta! Adevarul e ca sunt cativa pasi "exacti", dupa care pui la bataie tot ce ai invatat, tot ce stii si uneori intervine si ingeniozitatea pompierului roman! Smile CEA MAI FRUMOASA MESERIE!

Fii altruist - respecta egoismul altora!grandpa
Putem invinge pana si gravitatia, dar uneori maculatura este coplesitoare.
(Legea gravitatiei a lui Von Braun)

(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 31-10-2011 10:21 PM de Covalciuc Bogdan.)
02-03-2011 09:05 PM
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator

Alăturat: Aug 2010
Given 19287 thank(s) in 8018 post(s)

(02-03-2011 09:05 PM)CHANGE Scris:  Rar e vorba de rutina in meseria asta! Adevarul e ca sunt cativa pasi "exacti", dupa care pui la bataie tot ce ai invatat, tot ce stii si uneori intervine si ingeniozitatea pompierului roman! Smile CEA MAI FRUMOASA MESERIE!
Foarte frumoasa meserie ...dar ca in toate meseriile cu caracter special ...intervine si rutina @CHANGE ! Este uşor să ajungi la rutină atunci când munceşti – lucrezi în acelaşi loc, faci acelaşi lucru, ai aceleaşi responsabilităţi. Rutina devine confortabilă, după ce ne obişnuim cu ea ! ... iar la pompieri devine chiar periculoasa !Când te împotmoleşti într-o astfel de rutină, de ce ai nevoie ca să te poţi elibera şi merge mai departe ? ....noi provocari ....noi abilitati ...ceva nou !
PS ...eu ma refeream la rutina operatiunilor de descarcerare ..1..faci asta ...2 ..faci asta ... intervine si rutina !

Drumul catre limba româna !
RUTINÁ vb. I. tr. a crea anumite deprinderi. II. refl. a căpăta rutină. (< fr. routiner) Capacitate câștigată printr-o practică îndelungată; (depr.) obișnuință de a acționa sau de a gândi totdeauna în același fel. Totalitatea obișnuințelor sau a prejudecăților considerate ca fiind un obstacol în calea noului, a creației sau a progresului. – Din fr. routine. Obișnuință de a gândi și a acționa în mod mecanic. 2) rar Abilitate obținută printr-o practică îndelungată.

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 31-10-2011 10:22 PM de Covalciuc Bogdan.)
02-03-2011 09:10 PM
mihai_cj Offline
Membru junior
**

Given 18 thank(s) in 8 post(s)

inca una
mi s-a intamplat DE DOUA ORI si mi-e ciuda ca a fost asa
trebuie sa sparg o usa, sparg yala de sus, si fara sa verific ii trantesc un tarnacop si in aia de jos.
si dupa ce intru vad ca aia de jos e descuiata si trebuia sa apas doar pe clanta. green6bangnut
MEA CULPA
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 31-10-2011 10:22 PM de Covalciuc Bogdan.)
02-03-2011 10:18 PM
 Thanks given by: Nimeni
Nimeni Offline
Membru senior

In ciuda greselii esti de apreciat @mihai_cj ca ai curajul sa postezi si sa ne impartasesti din greselile tale !
Impartasind din greselile noastre ne educam intre noi!

,,Cunoasterea greselii este inceputul salvarii !!,,
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 31-10-2011 10:23 PM de Covalciuc Bogdan.)
02-03-2011 10:57 PM
CHANGE Offline
Membru junior
**

Alăturat: Oct 2010
Given 80 thank(s) in 4 post(s)

(02-03-2011 09:10 PM)Covalciuc Bogdan Scris:  [quote='CHANGE' pid='4415' dateline='1299089110']
Rar e vorba de rutina in meseria asta! Adevarul e ca sunt cativa pasi "exacti", dupa care pui la bataie tot ce ai invatat, tot ce stii si uneori intervine si ingeniozitatea pompierului roman! CEA MAI FRUMOASA MESERIE!

Foarte frumoasa meserie ...dar ca in toate meseriile cu caracter special ...intervine si rutina @CHANGE ! Este uşor să ajungi la rutină atunci când munceşti – lucrezi în acelaşi loc, faci acelaşi lucru, ai aceleaşi responsabilităţi. Rutina devine confortabilă, după ce ne obişnuim cu ea ! ... iar la pompieri devine chiar periculoasa !Când te împotmoleşti într-o astfel de rutină, de ce ai nevoie ca să te poţi elibera şi merge mai departe ? ....noi provocari ....noi abilitati ...ceva nou !
PS ...eu ma refeream la rutina operatiunilor de descarcerare ..1..faci asta ...2 ..faci asta ... intervine si rutina !

Tongue Iar eu ma gandeam ca lucrurile nu sunt niciodata la fel, contextul fiind mereu diferit chiar daca operatiunile sunt practic aceleasi. Nici o zi nu se compara cu alta. Parerea mea! Tongue

Fii altruist - respecta egoismul altora!grandpa
Putem invinge pana si gravitatia, dar uneori maculatura este coplesitoare.
(Legea gravitatiei a lui Von Braun)

(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 31-10-2011 10:23 PM de Covalciuc Bogdan.)
02-03-2011 11:07 PM
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator

Alăturat: Aug 2010
Given 19287 thank(s) in 8018 post(s)

(02-03-2011 11:07 PM)CHANGE Scris:  Rar e vorba de rutina in meseria asta! Adevarul e ca sunt cativa pasi "exacti", dupa care pui la bataie tot ce ai invatat, tot ce stii si uneori intervine si ingeniozitatea pompierului roman! CEA MAI FRUMOASA MESERIE!
(02-03-2011 09:10 PM)Covalciuc Bogdan Scris:  Foarte frumoasa meserie ...dar ca in toate meseriile cu caracter special ...intervine si rutina @CHANGE ! Este uşor să ajungi la rutină atunci când munceşti – lucrezi în acelaşi loc, faci acelaşi lucru, ai aceleaşi responsabilităţi. Rutina devine confortabilă, după ce ne obişnuim cu ea ! ... iar la pompieri devine chiar periculoasa !Când te împotmoleşti într-o astfel de rutină, de ce ai nevoie ca să te poţi elibera şi merge mai departe ? ....noi provocari ....noi abilitati ...ceva nou !
(02-03-2011 09:05 PM)CHANGE Scris:  Tongue Iar eu ma gandeam ca lucrurile nu sunt niciodata la fel, contextul fiind mereu diferit chiar daca operatiunile sunt practic aceleasi. Nici o zi nu se compara cu alta. Parerea mea! Tongue
Corect ....lucrurile nu sunt niciodata la fel, contextul fiind mereu diferit chiar daca operatiunile sunt practic aceleasi ....dar ...atunci cad te multumesti cu 1, 2, 3 .... si nu inveti ceva nou , nu experimentezi cred ca intervine rutina ! O vorba spune asa : "omul cat traieste ,invata"
Dar isi doreste omul sa invete?? Isi doreste sa cunoasca mai mult?? Sau ramane la un nivel ...atat spune cartea si regulamentul !.... pentru ca.....(poate) considera ca stie suficient !
Unii sunt chiar "rectilinii si uniformi"" ca sa zic asa. O tin una si buna cu conceptiile lor despre tehnici de stingere , despre tehnici de salvare etc cand nici nu stiu ce e o reactie la "lovitura de berbec", ce e actiunea si reactiunea, ce e airbagul si cum functioneaza sau pur si simplu cum functioneaza amestecatorul de linie in fata caruia stau si se amuza , care este "rolul" jetului compact si ce consecinte are folosirea acestei tehnici asupra interventiei ...
La ce ar putea ajuta invatatura? La ce foloseste sa cunoastem mai multe???...bineinteles la evitarea rutinei si a greselilor la care duce ... care cateodata este fatala la noi pompierii ( vezi cazul Arusoaie la Constanta) !
Un profesionist desavarsit , un om cu cunostinte vaste in ale pompieristiicii ...dar a intervenit rutina ! ...finalul tragic !

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 31-10-2011 10:24 PM de Covalciuc Bogdan.)
03-03-2011 08:05 AM
 Thanks given by: Doru , sandu.pas
Nimeni Offline
Membru senior

Iti dau perfecta dreptate Bogdan , am intalnit un coleg la o interventie destul de complexa caruia i-am explicat un mod in rezolvare a problemei intr-un fel mai diferit . Stiti ce mi-a raspuns ? :
,,acest tip de interventie nu este scris in carti ,chiar daca este 100% eficace ,imi pare rau ,nu-l putem aplica,,
-intradevar cred ca daduse rutina peste el si aplica doar ce invatase si ce facuse de-a lungul anilor fara sa mai gandeasca ceva nou poate mult mai eficace in momentul respectiv ,tinand cont ca nici o interventie nu este copia alteia .
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 31-10-2011 10:24 PM de Covalciuc Bogdan.)
03-03-2011 09:35 AM
CORNELADI Offline
Utilizator nou
*

Alăturat: Mar 2011
Given 2 thank(s) in 0 post(s)

De multe ori din dorinta de a fi perfecti in ceea ce facem uitam micile amanunte care ne costa destul de mult.E adevarat ca in acel moment parca uiti sa te mai gandesti la tine si de aici incep greselile.Siguranta noastra e pe primul loc.Daca noi nu suntem ok atunci nu avem cum sa facem treaba ok si implicit si cei carora vrem sa le venim in ajutor au de suferit.SAFETY FIRST!
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 31-10-2011 10:25 PM de Covalciuc Bogdan.)
04-03-2011 11:26 PM
 Thanks given by: Doru
Pompier atomic Offline
Utilizator nou
*

Alăturat: Mar 2011
Given 10 thank(s) in 1 post(s)

Daca tot sunt nou pe aici sa sparg si eu gheatza.Interventie la un apartament bloc P+4..apartamentul in flacari la parter.Cand am ajuns lume panicata unii ca se arunca de pe balcon..altii tipau ingrozitor...am luat apartul pe mine si am lasat 2 colegi la stins iar eu la evacuare persoane.Aparatul de respirat este prevazut cu al 2 lea furtun pt a 2 masca ...care in cazul evacuarii de pers este f utila...dar la noi ...nu exista.Am pus masca persoanei care trebuia evacuata si eu am pus un prosop ud la nas.De la etajul 2 si pana afar am numarat treptele ,vizibilitate zero.Cand am ajuns victima a lesinat.Daca mi se intampla lucrul acesta pe scari ....nush daca reuseam sa ies de acolo .Deci orice ar fii nu dati masca jos....nici sa o puneti al victime.Siguranta salvatorului ramane pe primul loc chiar daca lucrul acesta este scris intr-o carte din `69 vara .....este foarte adevarat.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 31-10-2011 10:25 PM de Covalciuc Bogdan.)
04-03-2011 11:53 PM
 Thanks given by: Doru
Postează răspuns 

Săritură forum:

Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.

Parolă

Ultimele subiecte
Concursuri profesionale a...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 05:58 AM
» Mesaje: 130
» Vizualizări: 119963
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 05:56 AM
» Mesaje: 764
» Vizualizări: 1085200