Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 13 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
I.S.U. "Nicolae Iorga" al Județului Botoșani
Autor Mesaj
aba Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 195
Alăturat: Mar 2011
Locatie:
Thanks: 0
Given 44 thank(s) in 19 post(s)

Mesaj: #31
RE: I.S.U. "Nicolae Iorga" al Judetului Botosani
Incendiu la o casa parasita din municipiul Botosani!

Pompierii au fost solicitati sa intervina, joi seara, pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o casa de pe strada Codrului, din municipiul Botosani.
Proprietarul nu locuieste in acea casa, iar incendiul a fost observat de vecini care au sunat imediat la 112.
Doua autospeciale cu apa si spuma s-au deplasat la fata locului, iar la sosirea pompierilor ardea o bucatarie.
Pompierii au reusit sa stinga focul, inainte ca el sa se extinda.
Din cate se pare, in casa respectiva obisnuiesc sa se adaposteasca boschetari, si este foarte probabil ca acestia sa fi facut focul pentru a se incalzi, provocand incendiul.
“La sosirea pompierilor incendiul se manifesta violent la o bucatarie, anexa a casei de locuit.Nu sunt victime, iar cauzele incendiului sunt in curs de stabilire", a declarat lt. col. Radu Tipisca, din cadrul ISU Botosani.
SURSA:
http://stiri.botosani.ro/stire/35297/Inc...sani!.html
06-01-2012 09:45 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
aba Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 195
Alăturat: Mar 2011
Locatie:
Thanks: 0
Given 44 thank(s) in 19 post(s)

Mesaj: #32
RE: I.S.U. "Nicolae Iorga" al Judetului Botosani
Gospodărie afectată de două incendii, având surse de aprindere diferite

Gospodăria unui botoşănean a fost afectată de două incendii izbucnite, unul în interiorul bucătăriei, iar celălalt în exteriorul casei, în mai puţin de 12 ore. Din fericire, flăcările au fost stinse înainte de a provoca pagube însemnate.

Primul incendiu a avut loc joi seară. Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă "Nicolae Iorga" al Judeţului Botoşani a fost sesizat despre producerea unui incendiu la o casă de pe strada Codrului, în jurul 19.27.

La faţa locului s-a deplasat un echipaj din cadrul Detaşamentului de Pompieri Botoşani, cu o autospecială cu apă şi spumă. La sosirea gărzii de intervenţie, incendiul se manifesta în bucătăria casei, existând riscul ca flăcările să se extindă la bunurile din celelalte încăperi. Intervenţia a durat aproximativ o oră, fiind salvate bunuri materiale în valoare de 12.000 lei. Au ars mobilierul, articole textile, o uşă şi două geamuri, valoarea pagubelor fiind estimată la 3.000 lei.

În această dimineaţă, puţin după ora 8.00, pompierii au fost chemaţi din nou, la aceeaşi locaţie, pentru stingerea unui alt incendiu care cuprinsese mai multe deşeuri şi materiale textile aflate în curtea casei, existând pericolul ca flăcările să se extindă şi la clădire. Incendiul a fost stins în mai puţin de zece minute.

În urma cercetărilor s-a stabilit că incendiile au fost generate cel mai probabil de nerespectarea măsurilor de utilizare a focului atât în spaţii închise, cât şi în spaţii deschise.

SURSA:
http://stiri.botosani.ro/stire/35313/Gos...erite.html
06-01-2012 05:41 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
aba Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 195
Alăturat: Mar 2011
Locatie:
Thanks: 0
Given 44 thank(s) in 19 post(s)

Mesaj: #33
RE: I.S.U. "Nicolae Iorga" al Judetului Botosani
Ars de viu în propria casă la Flămânzi

Un bărbat de 38 de ani din localitatea Balta Roşie, Flămânzi, a fost găsit în această noapte carbonizat în propria casă de către echipele de intervenţie ale pompierilor. Chemaţi de oamenii din sat, speriaţi de flăcările de câţiva metri înălţime, care au cuprins întrega casă, pompierii de la Nicolae Bălcescu şi de la Botoşani au ajuns extrem de greu din cauza drumului aproape impracticabil până la locul solicitării. Localitatea în care nici eletricitatea nu a ajuns încă, este aproape izolată de restul lumii din cauza drumului foarte dificl, iar în momentul în care au ajuns la locul solicitării, pompierii au găsit casa arzând cu flăcări de aproape zece metri înălţime, potrivit sătenilor. Victima, în vârstă de 38 de ani, suferea şi de o deficienţă motorie, oamenilor din sat fiindu-le imposibil să intre în casă să îl mai salveze pe bărbat, deşi acesta ţipa după ajutor. Poliţiştii şi pompierii urmau să stabilescă cu exactitate cauzele izbucnirii incendiului.

SURSA:
http://www.monitorulbt.ro/Stiri/Ultima%2...manzi.html
07-01-2012 11:55 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
aba Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 195
Alăturat: Mar 2011
Locatie:
Thanks: 0
Given 44 thank(s) in 19 post(s)

Mesaj: #34
RE: I.S.U. "Nicolae Iorga" al Judetului Botosani
Accident sau sinucidere? Bărbat găsit înecat la Broscăuți în Jijia

Un bărbat în vârstă de aproximativ 48 de ani a fost găsit înecat, sâmbătă dimineaţa, în jurul orei 10:30, în râul Jijia. Trupul său a fost zărit la suprafaţa apei în zona comunei Broscăuți, de un localnic care a anunțat poliția.

La fața locului s-a deplasat un echipaj de pompieri din cadrul Detașamentului Dorohoi, care a scos din râu bărbatul înecat, cât și polițiști din cadrul compartimentului criminalistică a Poliției Municipiului Dorohoi. „Astăzi în jurul orei 10:30, mă deplasam pe malul râului Jijia, moment în care am observat plutind în apă trupul unei persoane. În acel moment m-am deplasat urgent la postul de poliție al comunei Broscăuți, anunțând că o persoană se află înecată în râul Jijia”, a declarat Foca Constantin, în exclusivitate pentru Dorohoi News.


Cu ocazia verificărilor efectuate s-a stabilit că este vorba despre Coropcă Ilie, de 48 ani, căsătorit, având 4 copii minori, din comuna Broscăuți, satul Broscăuți, dispărut de acasă pe 30 octombrie 2011. Cadavrul nu prezenta urme de violenţă, varianta vehiculată de cei prezenți în cazul morţii fiind înecul.

„În ziua dispariției ne-am certat și am plecat de acasă, după care el a umblat prin sat să mă caute crezând că sunt la băut, însă l-am întâlnit eu când m-am întors de pe șes, într-un magazin, i-am zis să vină acasă, însă el a spus că mai stă prentru că era cu un prieten. După câteva zile am anunțat la poliție dispariția lui”, a declarat în exclusivitate pentru Dorohoi News, Coropcă Maria, soția persoanei decedate.

Trupul neînsufleţit al bărbatului a fost preluat de Serviciul de Medicină Legală și transportat la morgă în vederea efectuării necropsiei și stabilirii cu exactitate a cauzei decesului.

SURSA:
http://dorohoinews.ro/local-2614-Exclusi...Jijia.html
07-01-2012 06:53 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
maf150 Offline
Moderator
*******

Mesaje: 2,635
Alăturat: Apr 2011
Locatie:
Thanks: 2309
Given 1298 thank(s) in 599 post(s)

Mesaj: #35
RE: I.S.U. "Nicolae Iorga" al Judetului Botosani
07-01-2012 11:48 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
aba Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 195
Alăturat: Mar 2011
Locatie:
Thanks: 0
Given 44 thank(s) in 19 post(s)

Mesaj: #36
RE: I.S.U. "Nicolae Iorga" al Judetului Botosani
Incendiu la o casa de la un coş de fum neprotejat!

Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă "Nicolae Iorga" al Judeţului Botoşani a fost sesizat despre producerea incendiului în această dimineaţă, puţin înainte de ora 7.00.

Spre locul indicat s-au deplasat două echipaje aparţinând Gărzii de Intervenţie Săveni, cu două autospeciale cu apă şi spumă.

La sosirea gărzii de intervenţie, incendiul se manifesta la acoperişul casei, existând riscul să se extindă la bunurile din locuinţă. Pentru stingerea incendiului au intervenit 14 pompieri şi patru membri ai Serviciului Voluntar pentru Situaţii de Urgenţă din Hăneşti, mai bine de o oră.

Flăcările au distrus 40 m .p. din acoperişul casei, pagubele fiind estimate la 6.000 lei.

S-au salvat şi protejat bunuri materiale în valoare de 60.000 lei. Incendiul a fost generat cel mai probabil din cauza unui coş de fum neprotejat termic faţă de materialele combustibile din care era construit acoperişul casei.
SURSA:
http://stiri.botosani.ro/stire/35418/Inc...ejat!.html
10-01-2012 06:29 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
aba Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 195
Alăturat: Mar 2011
Locatie:
Thanks: 0
Given 44 thank(s) in 19 post(s)

Mesaj: #37
RE: I.S.U. "Nicolae Iorga" al Judetului Botosani
În ultimele 24 de ore, Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă „Nicolae Iorga” al Judeţului Botoşani a fost solicitat şi a intervenit la 18 de situaţii de urgenţă (3 incendii, transportul unei persoane supraponderale din apartamentul proprietate, la ambulanţă şi 14 cazuri medicale). Incendiul cu cele mai multe pagube s-a produs în această dimineaţă, la o locuinţă din satul Slobozia, comuna Hăneşti.
10-01-2012 08:59 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
maf150 Offline
Moderator
*******

Mesaje: 2,635
Alăturat: Apr 2011
Locatie:
Thanks: 2309
Given 1298 thank(s) in 599 post(s)

Mesaj: #38
RE: I.S.U. "Nicolae Iorga" al Judetului Botosani
Citat:O casă din Botoşani s-a aprins de la un coş defect

Pompierii botoşăneni au intervenit contra-cronometru pentru a salva o locuinţă care s-a aprins astăzi dimineaţă, puţin după ora 7.00, de la un coş neprotejat.

Flăcările au distrus 40 m.p. din acoperişul casei, pagubele fiind estimate la 6.000 lei. S-au salvat şi protejat bunuri materiale în valoare de 60.000 lei. Coşurile de fum defecte sau necurăţate se află printre cele mai frecvente cauze care generează incendii la Botoşani în sezonul rece şi nu numai.

Pompierii botoşăneni sunt de părere că majoritatea evenimentelor ar putea fi prevenite dacă s-ar respecta o serie de reguli şi măsuri de prevenire şi stingere a incendiilor. De aceea este bine de ştiut că sobele folosite pentru încălzit pe timp de iarnă şi cele folosite pentru preparatul hranei, trebuie să aibă coşuri pentru evacuarea fumului executate din cărămidă pe fundaţie proprie.

La trecerea prin planşeele executate din lemn sau alte materiale combustibile, pereţii coşului de evacuare trebuie să aibă grosimea de minim 25 cm. Pe porţiunea din spaţiul podului, coşurile vor fi tencuite şi văruite.

Sobele metalice (fără acumulare de căldură) trebuie să fie amplasate pe un postament izolator din cărămidă. Atât sobele metalice, cât şi burlanele vor fi amplasate la distanţă de cel puţin 1 m faţă de pereţii construiţi din lemn, uşi şi alte elemente care se pot aprinde cu uşurinţă.

Burlanele sobelor metalice folosite pentru încălzire nu vor fi scoase prin planşee şi acoperişuri combustibile, ci vor fi racordate în mod obligatoriu la coşuri din zidărie de cărămidă. Coşurile, indiferent de construcţia lor, se vor curăţa de zgură o dată la cel mult două luni de funcţionare.

[Imagine: 4.jpg]

SURSA:http://www.adevarul.ro/locale/botosani/O...37799.html
11-01-2012 10:40 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
firehonci Offline
Membru activ
***

Mesaje: 57
Alăturat: Nov 2011
Locatie:
Thanks: 62
Given 50 thank(s) in 17 post(s)

Mesaj: #39
RE: I.S.U. "Nicolae Iorga" al Judetului Botosani

fireman11
16-01-2012 05:28 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
maf150 Offline
Moderator
*******

Mesaje: 2,635
Alăturat: Apr 2011
Locatie:
Thanks: 2309
Given 1298 thank(s) in 599 post(s)

Mesaj: #40
RE: I.S.U. "Nicolae Iorga" al Judetului Botosani
Citat:Taxi incendiat la Botoşani

Poliţiştii botoşăneni încearcă să dea de urma unei persoane care la primele ore ale dimineţii a incendiat un autoturism Mercedes Benz E212, care era folosit ca taxi.

Câţiva locatari de pe strada Mihail Kogălniceanu din Botoşani au văzut de dimineaţă cum maşina ardea ca o torţă şi au anunţat pompierii. Aceştia au stabilit că focul a fost pus intenţionat, la faţa locului fiind descoperite două PET-uri cu carburanţi prinse cu ştergătoarele de la parbriz.

Focul a fost pus sub capotă, flăcările distrugând partea din faţă a maşinii, inclusiv motorul. Pagubele au fost evaluate la circa 30.000 de lei.

[Imagine: 4.jpg]

SURSA:http://www.adevarul.ro/locale/botosani/T...37346.html
17-01-2012 10:11 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Istoria pompierilor din ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 04:43 PM
» Mesaje: 20
» Vizualizări: 25696
Cupa A.S.P.R. la minifotb...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Astăzi 03:52 PM
» Mesaje: 94
» Vizualizări: 353
I.S.U. "Oltenia" al Judet...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:35 PM
» Mesaje: 109
» Vizualizări: 177322
Respect !.....și suntem d...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:12 PM
» Mesaje: 232
» Vizualizări: 556588
Requiescat in Pacem
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
Ieri 06:46 PM
» Mesaje: 546
» Vizualizări: 747542
Salvare animale
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:45 AM
» Mesaje: 335
» Vizualizări: 511782
Prietenii pompierilor...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:13 AM
» Mesaje: 123
» Vizualizări: 155353
I.S.U. "Dobrogea" al Jude...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
17-04-2024 07:42 PM
» Mesaje: 1138
» Vizualizări: 1426086
Oameni care salvează vieţ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
17-04-2024 07:03 AM
» Mesaje: 260
» Vizualizări: 479330
Poligoane / Simulatoare /...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
17-04-2024 06:42 AM
» Mesaje: 121
» Vizualizări: 232404

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro