Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri

Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 3 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Salvatorii de lângă noi - Eroii care ne dau lecţii
Autor Mesaj
HomefireNews Offline
Old firefighter Moderator

Alăturat: Nov 2010
Given 3523 thank(s) in 2140 post(s)

RE: Salvatorii de lângă noi - Eroii care ne dau lecţii
Emanuel, eroul de sase ani din Vutcani, premiat de pompierii vasluieni

[Imagine: Emanuel-premiat-de-pompieri-1.jpg]

Citat:CADOURI… Emanuel, copilul de sase ani din Vutcani, care în urmã cu douã sãptãmâni a reusit sã-si salveze surioarele din incendiu, a fost premiat de pompierii din cadrul Inspectoratului pentru Situatii de Urgentã (ISU) Vaslui. Acesta a primit un tricou si o cascã de pompier personalizatã. “Poate nu realizezi, dar le-ai oferit surioarelor tale viatã. E cel mai mare cadou pe care îl puteai face pentru ele. Sã ai grijã de surorile tale în continuare”, i-a transmis purtãtorul de cuvânt al ISU Vaslui. Emanuel si surorile sale au mai primit din partea pompierilor dulciuri si haine.
Cei trei copii si bunicii acestora s-au mutat de curând în casã nouã.
“Acum avem de toate. Multumesc lui Dumnezeu cã mi-a salvat copiii si cã acum suntem bine. Le multumesc din tot sufletul tuturor celor care ne-au ajutat. Din toate colturile tãrii am fost sunati, am primit alimente, haine, bani. Acum avem frigiderul plin”, a spus bunica.
“Vreau sã mã fac pompier, ca sã salvez si alti copii”
Când va fi mare, Emanuel vrea sã se facã pompier. “Mi-a zis zilele trecute < >. Pentru noi, el este deja un mic pompier. A fost curajos si nu s-a speriat de foc. Acum sã se facã orice îsi doreste. Sã-i dea Dumnezeu sãnãtate si putere, sã ajungã ceva mare în viatã”, a spus bunicul lui Emanuel. Copiii sunt în continuare în grija bunicilor din partea tatãlui. Pãrintii lucreazã de o bucatã de vreme în Spania. Când a aflat de incendiu, mama a vrut sã vinã acasã, dar nu a avut bani. Patronul la care a lucrat trebuie sã îi dea 230 euro, dar refuzã sã o plãteascã. “Am rãmas socatã când am auzit de incendiu. A fost atât de curajos, cum l-a întãrit Dumnezeu… Am vrut sã plec, sã vin acasã, la copii, dar nu am avut bani. Am fost la muncã, la cules de pãstãi, a zis cã mã plãteste, dar m-a tot amânat. Marti mi-a zis cã nu voi mai vedea niciun ban. 230 euro trebuie sã-mi dea. Acum trebuie sã mã duc la politie, ca sã-mi dea banii”, a povestit mama eroului de sase ani.
SURSA : http://www.vremeanoua.ro/

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 27-02-2021 06:44 AM de Covalciuc Bogdan.)
21-12-2016 07:43 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: maf150
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator

Alăturat: Aug 2010
Given 12660 thank(s) in 5812 post(s)

RE: Salvatorii de lângă noi - Eroii care ne dau lecţii
ADRIAN FERARIU înger salvator la 19 ani pentru un bătrân căzut într-o fântână adâncă de 22 de metri. Pompierii suceveni l-au premiat

[Imagine: img.jpg]

Citat:Alarma a fost dată ieri, când pompierii de la Garda de Intervenție Gura Humorului au intervenit cu modulul SMURD pentru salvarea unei persoane căzute într-o fântână, în localitatea Mironu, comuna Valea Moldovei.

Fântâna era construită din tuburi și avea o adâncime de 22 de metri, iar diametrul la suprafață de doar 50 de centimetri. Din cauza diametrului redus, pompierii militari au echipat si au asigurat un voluntar din localitate, Adrian Ferariu, în vârstă de 19 ani, cu o talie care i-a permis acestuia să ajungă la victimă.

Pompierii l-au echipat corespunzător și l-au asigurat pe Adrian, iar apoi l-au coborât în fântână. Intervenția a fost deosebit de grea, din cauza spațiului redus, și chiar dacă a fost necesar un efort susținut, tânărul salvator a reușit să strecoare cordița de salvare și să-l asigure pe bătrân. Ulterior, cei doi au fost extrași la suprafață de către pompierii militari.

Bătrânul a fost scos în stare de semiconștiență din fântână
Bătrânul, în stare de semiconștiență, a fost preluat de către echipajele SMURD B2 și, ulterior, SMURD TIM (Terapie Intensivă Mobilă), care i-au acordat primele îngrijiri medicale și l-au transportat la Unitatea de Primiri Urgențe Suceava, pentru investigații suplimentare și tratament de specialitate.

Potrivit celor mai recente informații, bătrânul se află în prezent internat la spital.

Vineri, pompierii s-au întors în satul Mironu, satul lui Adrian, și i-au înmânat o Diplomă de Merit din partea Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Bucovina” al județului Suceava, în semn de apreciere pentru actul de curaj și spirit civic de care a dat dovadă în momentul în care s-a oferit voluntar pentru această misiune de salvare.

Prin fapta sa, Adrian a devenit un „salvator de excepție” și a contribuit la consfințirea valorii de adevăr a citatului din Talmud, care spune: „Cine salvează o viață, salvează o lume întreagă”.
SURSA : https://observatornews.ro

[Imagine: salvator-3-copy.jpg]

Diplomă de Merit pentru tânărul Adrian Ferariu din Mironu, care a coborât în fântâna adâncă de 22 de metri pentru a-l salva pe bătrânului de 88 de ani, căzut înăuntru.

Citat:Purtătorul de cuvânt al Inspectoratului pentru Situații de Urgență ”Bucovina” Suceava, locotenent Alin Găleată, l-a prezentat pe Adrian Ferariu, tânărul care a ajutat ieri pompierii să salveze pe bătrânul de 88 de ani, căzut într-o fântână adâncă de 22 de metri, în satul Mironu, comuna Valea Moldovei. Astăzi tânărului de 19 ani i-a fost înmânată Diploma de Merit din partea Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Bucovina” al județului Suceava, în semn de apreciere pentru actul de curaj și spirit civic de care a dat dovadă.

[Imagine: salvator-2-copy.jpg]

Citat:El este ADRIAN, tânărul care ne-a ajutat să-l salvăm pe bătrânul de 88 de ani, căzut într-o fântână adâncă de 22 de metri.
Reamintim că ieri, colegii noștri de la Garda de Intervenție Gura Humorului, au intervenit cu modulul SMURD pentru salvarea unei persoane care a căzut într-o fântână, în localitatea Mironu, comuna Valea Moldovei.
O fântână construită din tuburi, cu o adâncime de 22 de metri și cu diametrul la suprafață de doar 50 de centimetri. Din cauza diametrului redus, pompierii militari au echipat si au asigurat un voluntar din localitate, ADRIAN FERARIU, în vârstă de 19 ani, cu o talie care i-a permis acestuia să ajungă la victimă.
Pompierii l-au echipat corespunzător și l-au asigurat pe Adrian, iar apoi l-au coborât în fântână. Intervenția a fost deosebit de grea, din cauza spațiului redus, și chiar dacă a fost necesar un efort susținut, tânărul salvator a reușit să strecoare cordița de salvare și să-l asigure pe bătrân. Ulterior, cei doi au fost extrași la suprafață de către pompierii militari.
Bătrânul, în stare de semiconștiență, a fost preluat de către echipajele SMURD B2 și, ulterior, SMURD TIM (Terapie Intensivă Mobilă), care i-au acordat primele îngrijiri medicale și l-au transportat la Unitatea de Primiri Urgențe Suceava, pentru investigații suplimentare și tratament de specialitate.
Ne-am interesat despre starea bătrânului, care a rămas internat, și suntem bucuroși că a supraviețuit acestei încercări. Sperăm să se facă bine cât mai repede și să se întoarcă acasă, unde îl așteaptă familia și cei apropiați ai săi.
Nu am uitat nici de Adrian, iar astăzi i-am făcut o vizită la domiciliu, în satul Mironu, și i-am înmânat o Diplomă de Merit din partea Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Bucovina” al județului Suceava, în semn de apreciere pentru actul de curaj și spirit civic de care a dat dovadă în momentul în care s-a oferit voluntar pentru această misiune de salvare.
Prin fapta sa, Adrian a devenit un „salvator de excepție” și a contribuit la consfințirea valorii de adevăr a citatului din Talmud, care spune: „Cine salvează o viață, salvează o lume întreagă”.
Felicitări!
#MAI #DSU #IGSU #ISUSuceava #SalvatorDeExceptie

Publicată de Mircea Petriuc pe Vineri, 26 februarie 2021

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
27-02-2021 07:06 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 

Săritură forum:

Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.

Parolă

Ultimele subiecte
Requiescat in Pacem
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 02:49 PM
» Mesaje: 446
» Vizualizări: 417228
Respect !.....și suntem d...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
09-05-2021 03:42 PM
» Mesaje: 191
» Vizualizări: 362575