Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 9 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
I.S.U. "Crișana" al Județului Bihor
Autor Mesaj
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #138
RE: I.S.U. "Crisana" al Judetului Bihor
Şaptesprezece pompieri mobilizaţi la un incendiu
11. februarie 2015
[Imagine: 4isu1_600x450.jpg]

Citat: La sfârşitul săptămânii trecute, forţele şi mijloacele de intervenţie ale ISU „Crişana” au fost mobilizate la patru incendii.

În cursul nopţii de vineri spre sâmbătă, în jurul orei 00:45, Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă „Crişana” al judeţului Bihor a fost sesizat prin numărul unic 112, cu privire la producerea unui incendiu la o casă parohială din localitatea Cheţ.
Imediat, spre locul solicitării, s-au deplasat trei autospeciale de lucru cu apă şi spumă din cadrul Detaşamentului de Pompieri Marghita. În momentul sosirii forţelor de intervenţie, incendiul se manifesta generalizat la nivelul întregului acoperiş al imobilului, proprietarul şi vecinii încercând în etapa iniţială, să stingă ei înşişi incendiul, solicitând ulterior intervenţia echipajelor specializate. Cei 17 pompieri militari mobilizaţi la faţa locului au acţionat timp de aproximativ două ore şi 30 minute pentru localizarea şi lichidarea incendiului, realizând concomitent dispozitive de protecţie a bisericii situate în aceeaşi curte cu casa parohială, precum şi a unei anexe din cadrul unei gospodării învecinate, aflate la aproximativ un metru distanţă de construcţia afectată de flăcări.
Intervenţia a fost îngreunată de faptul că, în zonă nu existau surse de apă, autospecialele fiind realimentate cu apă de la o distanţă de aproximativ şase kilometri. Pagubele înregistrate au constat în aproximativ 170 metri pătraţi din acoperişul clădirii afectate de incendiu şi circa şase metri pătraţi din cel al construcţiei auxiliare care adăpostea centrala termică, construită în continuarea casei parohiale. Cercetările efectuate au indicat drept cauză probabilă a evenimentului, un scurtcircuit la panoul de comandă al instalaţiei termice. Echipajele de pompieri militari au reuşit să împiedice propagarea incendiului la anexa învecinată şi la biserica aflată în apropiere, salvând astfel bunuri de o valoare semnificativă. Din fericire, nu au existat persoane rănite.
Alte trei intervenţii
În cursul nopţii de sâmbătă spre duminică, între orele 23:50-00:20, echipajele Staţiei de Pompieri Ştei au acţionat pentru stingerea unui incendiu izbucnit la coşul de fum al unui apartament dintr-un bloc de locuinţe situat pe strada Andrei Mureşanu din localitate. Duminică, în jurul orei 18:10, pompierii militari din cadrul Staţiei Aleşd au intervenit la un eveniment similar, produs la un coş de fum al unui bloc de locuinţe de pe strada Ciocârliei din Aleşd. În ambele situaţii, echipajele de pompieri militari au reuşit să împiedice producerea de pagube materiale, arzând doar funinginea din interiorul coşului de fum. Cauza probabilă a celor două incendii a fost stabilită ca fiind coşul de fum necurăţat de funingine. Tot duminică, în jurul orei 21:10, Garda de Pompieri Tinca a intervenit în localitatea Ucuriş, comuna Olcea pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o autoutilitară. Evenimentul, generat cel mai probabil de un scurcircuit determinat de un conductor electric defect, s-a soldat cu arderea cabinei autovehiculului.
SURSa : http://www.bihon.ro/

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
12-02-2015 11:16 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Mesaje în acest subiect
RE: I.S.U. "Crisana" al Judetului Bihor - Homefire News - 12-02-2015 11:16 AM

Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Legea nr. 80/1995-Statutu...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 08:05 AM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 283388
Machete autospeciale pomp...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:39 AM
» Mesaje: 150
» Vizualizări: 198
„Nu există pădure fără u...
Ultimul mesaj a fost postat de: Aggressive Firefighter
Ieri 08:43 PM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 10248
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1029867
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25540
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5368
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 5
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1918
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9454
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 07:31 AM
» Mesaje: 246
» Vizualizări: 318088

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro