Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 6 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
I.S.U. "Constantin Ene" al Judetului Bacau
Autor Mesaj
maf150 Offline
Moderator
*******

Mesaje: 2,755
Alăturat: Apr 2011
Locatie:
Thanks: 2306
Given 1298 thank(s) in 599 post(s)

Mesaj: #113
RE: I.S.U. "Constantin Ene" al Judetului Bacau
Citat:VIDEO: Parcul auto al pompierilor “intinereste”

[Imagine: autospeciale-pompieri-655x360.jpg]

In ultimii ani, la Inspectoratul pentru Situatii de Urgenta al judetului Bacau, masinile vechi, numai bune de casat, au inceput sa fie inlocuite cu autospeciale de interventie noi. Acestea au fost achizitionate prin intermediul Asociatiei de Dezvoltare Euronest, in care Consiliul Judetean Bacau este membru.
In perioada 2011 – 2012, pompierii bacauani au primit 17 autospeciale de interventie, în valoare de aproape 14 mil. lei. „In acest moment, acestea reprezinta 29,31 % din totalul autospecialelor aflate în dotare. O sa mai primim o autospeciala si se lucreaza la un nou proiect, care este intr-o faza initiala, pentru achizitionarea unor autofreze si senilate”, a declarat col. Ioan Mihalache, imputernicit inspector sef la ISUJ Bacau.
Asadar, “infuzia” de masini nu se opreste aici. In august, anul trecut, în cadrul proiectului „Îmbunatatirea dotarii cu autospeciale de interventie si salvare de la înaltime a bazelor operationale pentru situatii de urgenta în Regiunea Nord-Est”, aceeasi asociatie a încheiat contractul de furnizare, urmând ca anul acesta ISUJ Bacau sa fie dotat cu o autospeciala performanta de interventie si salvare de la înaltime.

Vine si senilata!

Si pentru ca pe timpul iernii pompierii bacauani intâmpina dificultati pentru a ajunge la timp la un eveniment, din cauza drumurilor care nu sunt deszapezite, tot prin aceasta asociatie se vor cumpara pentru toate inspectoratele din Moldova 24 de autofreze de zapada multifunctionale si 6 senilate, dintre care 4 autofreze si 1 senilata vor ajunge in Bacau.

“Proiectul se afla în evaluare tehnica si financiara. Acele senilate sunt foarte utile pentru interventii pe timp de iarna, chiar si pe timp ploios. De asemenea, la nivelul ISUJ Bacau au fost identificate idei de proiecte prioritare, cu finantare din fonduri europene, care vizeaza în principal reducerea timpului mediu de raspuns a fortelor de interventie în situatii de urgenta precum si în acordarea asistentei medicale de urgenta si a primului ajutor calificat”, a mai spus col. Mihalache.

Idei pe termen lung

ISUJ Bacau a transmis catre esalonul superior urmatoarele idei de proiecte prioritare pentru perioada 2014-2020:
- construirea spatiilor având ca destinatie SMURD, Serviciul de Ambulanta Judetean Bacau, Dispecerat Unic Integrat si Centrul de Coordonare a Interventiilor Bacau
- infiintarea unor puncte de lucru si a unei baze de pregatire
- dotarea cu mijloace de mobilitate terestra si autospeciale de interventie în situatii de urgenta.

Parcul auto al ISU Bacau

Pe lânga masinile noi, care au facut ca timpul de raspuns la un eveniment sa se reduca, salvatorii inca mai trebuie sa se descurce si cu autospeciale uzate, reparate de multe ori, insa tinute in functiune de mecanicii unitatii. In functie de vechimea în exploatare a tehnicii, parcul auto al ISU Bacau se prezinta astfel:
- intre 0 – 5 ani: 20 mijloace tehnice;
- intre 5 – 10 ani: 15 mijloace tehnice;
- peste 10 ani: 28 mijloace tehnice.
Un numar de 13 autospeciale au îndeplinita norma pentru reparatie capitala sau revizie generala.
- See more at: http://www.desteptarea.ro/parcul-auto-al...aq4ig.dpuf



SURSA: http://www.desteptarea.ro/parcul-auto-al...=Bacaul.ro
18-02-2014 06:54 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Mesaje în acest subiect
RE: I.S.U. - Homefire News - 02-08-2012, 03:24 PM
RE: I.S.U. "Constantin Ene" al Judetului Bacau - maf150 - 18-02-2014 06:54 PM

Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
I.S.U. "Dobrogea" al Jude...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 10:35 AM
» Mesaje: 1130
» Vizualizări: 1411600
Legea nr. 80/1995-Statutu...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 08:05 AM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 283761
Machete autospeciale pomp...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:39 AM
» Mesaje: 150
» Vizualizări: 198
„Nu există pădure fără u...
Ultimul mesaj a fost postat de: Aggressive Firefighter
Ieri 08:43 PM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 10248
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1030003
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25565
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5378
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 5
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1918
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9465

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro