Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri

Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 4 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
I.S.U.'Dealul Spirii' Bucureşti-Ilfov
Autor Mesaj
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator

Alăturat: Aug 2010
Given 12790 thank(s) in 5891 post(s)

RE: I.S.U.'Dealul Spirii' Bucureşti-Ilfov
COMUNICAT DE PRESĂ Primăria Municipiului Bucuresti
29 August 2016

Citat:PMB sprijină construirea a 13 noi subunități de pompieri în Capitală

Primarul General, Gabriela Firea, a avut astăzi o întâlnire de lucru cu secretarul de stat Raed Arafat, conducerea IGSU și ISU București Ilfov, precum și cu cei șase primari de sector din Capitală.

'Ne-am întâlnit astăzi pentru a analiza probleme comune, care se referă la o colaborare eficientă între autoritățile locale și instituțiile responsabile în gestionarea situațiilor de urgență având ca element central siguranța cetățeanului. Unul dintre cele mai importante aspecte vizează optimizarea timpilor de intervenție în cazul producerii unor situații de urgență și mă refer în primul rând la cutremur, incendii și alte tipuri de incidente' a declarat Primarul General.

Primul punct pe ordinea de zi a întâlnirii l-a reprezentat necesitatea înființării de noi subunități pentru pompieri în Capitală pentru o distribuție lărgită și rapidă a forțelor de intervenție în toate sectoarele din București. Secretarul de Stat Raed Arafat a subliniat faptul că, din anul 1989, nu s-a mai construit nicio subunitate de pompieri, fapt care afectează semnificativ timpii de intervenție în caz de urgență.

Raed Arafat a mai arătat că în Paris sunt 90 de puncte de plecare pentru echipele de intervenție, în vreme ce Bucureștiul are doar 19 astfel de puncte, ceea ce reprezintă un număr redus raportat la densitatea populației și suprafața teritoriului.

Astfel, s-a stabilit că este imperios necesară construirea a 13 puncte noi pentru pompierii din București. Potrivit ISU, în sectorul 1 există patru subunități și mai este nevoie de încă trei astfel de subunități, în sectorul 2 există trei astfel de subunități și mai sunt necesare încă două, în sectorul 3 există patru puncte destinate pompierilor și mai este nevoie de încă un astfel de punct. În sectorul 4 există o singură subunitate și mai sunt necesare încă două, la fel ca și în sectorul 5, unde sunt patru subunități. Sectorul 6 deține trei astfel de puncte și mai sunt necesare alte trei.

În cadrul întrevederii, s-a stabilit că, în maxim zece zile, primarii de sector să identifice suprafețele de teren necesare pentru construcția celor 13 subunități, în suprafața de maxim 150-200 mp, urmând ca Primăria Capitalei să supună aprobării CGMB un proiect de hotărâre prin care aceste terenuri să poată fi exploatate de ISU București.

Primarul General a dat asigurări că, la rectificarea bugetară, vor fi cuprinse sumele necesare (aprox. 4 milioane de euro) pentru construirea acestor subunități, având în vedere că, în conformitate cu legislația de specialitate, administrațiile locale sunt obligate să sprijine forțele de intervenție din cadrul comunităților.

O altă problemă semnalată de reprezentanții ISU se referă la accesul îngreunat al echipelor de intervenție în unele cartiere noi, unde străzile sunt foarte înguste sau blocate de mașini parcate neregulamentar, în acest sens primarii de sector subliniind că este necesară o inițiativă legislativă care să permită ridicarea mașinilor care blochează accesul mașinilor ISU.

Spitalul Colțea va fi optimizat din punct de vedere seismic, după model japonez.

Un alt punct abordat în cadrul întâlnirii l-a reprezentat lansarea unui proiect prin care spitalele aflate în administrarea Municipalității să fie optimizate din punct de vedere seismic. Astfel, proiectul pilot va începe la spitalul Colțea, spital reabilitat și modernizat de Primăria Capitalei și unde, conform unor expertize ale specialiștilor japonezi, aparatura mobilă va fi asigurată în caz de cutremur. Concret, în cazul producerii unui seism trebuie luate toate măsurile astfel încât nu doar clădirea în sine să fie funcțională, ci și aparatura medicală.

Primarul General a explicat că acesta este un model puțin costisitor, dar foarte eficient care a fost adoptat și de americani. Gabriela Firea a declarat totodată că a avut discuții și cu ambasadorul Japoniei, pentru a trimite experți care să contribuie la elaborarea și implementarea acestui proiect.

În ceea ce privește școlile din Capitală, Primarul General a solicitat primarilor de sector să aibă discuții aplicate cu reprezentanții ISU, astfel încât, până la începerea anului școlar, să pregătească toate documentele necesare în vederea obținerii autorizației pentru securitate la incendiu, în cazul unităților de învățământ care trebuie să ia măsuri în acest sens.

Serviciul pentru Relația cu Mass-Media

29 august 2016
SURSA : http://www.agerpres.ro/

[Imagine: 14107736_1149307721798700_3122518444560381694_o.jpg]

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 30-08-2016 06:30 AM de Covalciuc Bogdan.)
30-08-2016 06:28 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: apca2003 , maf150
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 

Mesaje în acest subiect
RE: I.S.U.'Dealul Spirii' Bucureşti-Ilfov - Covalciuc Bogdan - 30-08-2016 06:28 AM
Accident Pipera - igabi100 - 18-07-2013, 02:34 PM

Săritură forum:

Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.

Parolă

Ultimele subiecte
AFT - Advanced Firefighti...
Ultimul mesaj a fost postat de: HomefireNews
Astăzi 12:57 PM
» Mesaje: 20
» Vizualizări: 17736
IFEX -Fire Fighting Tech...
Ultimul mesaj a fost postat de: HomefireNews
Astăzi 10:26 AM
» Mesaje: 41
» Vizualizări: 44522