Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 11 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Femei pompier ...
Autor Mesaj
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,623
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #51
RE: Femei pompier ...
Poveste de viață : Sg.mai Cornelia Andriescu, de la psihoterapeut ABA, la servant pompier în cadrul ISU Constanța

[Imagine: Cornelia-Andriescu-2-378x675.jpg]

Citat:Cornelia Andriescu este la bază psihoterapeut, mamă a două fetițe și în prezent este pompier – sergent major în cadrul ISU Dobrogea. Nu o vei găsi însă în spatele unui birou ci în cazarmă, mereu în stare de alertă, mereu gata să sară în costumul de protecție și să meargă alături de colegii săi acolo unde este nevoie de ei: accidente rutiere, incendii sau alte situații ce necesită prezența pompierilor militari.

Cornelia este încadrată în echipele operative ale ISU Dobrogea, la Detașamentul de Pompieri Midia-Năvodari

Am remarcat-o la incendiul din Năvodari din luna mai, când flăcările au cuprins mansarda unui bloc.

[Imagine: Cornelia-Andriescu-5-380x675.jpg]

„Am fost să iau fetița cea mare de la școală, apoi ne-am dus puțin la cumpărături. Nu a trecut mult timp și am fost anunțată că trebuie să mă prezint la muncă. Am ajuns cu fetița la subunitate, m-am schimbat în prezante (costum special – n.r.) și am rugat-o să mă aștepte până mă întorc.

La locul intervenției am găsit o desfășurare mare de forțe, mulți colegi care intrau, alții care ieșeau pentru că se termina aerul din butelii, moment în care m-am îndreptat rapid să îi ajut la schimbarea buteliei de la aparatul de respirat pe toți cei care ieșeau și aveau nevoie de o altă butelie. Le stivuiam pe cele goale, împreună cu un alt coleg, apoi le transportam la subunitate pentru a le încărca și a asigura necesarul.

După lichidare, alături de alți colegi, am strâns o mare parte din baza materială, ținând evidența în legătură cu ce materiale a intervenit fiecare subunitate“, ne-a povestit Cornelia Andriescu înainte de începerea interviului.

[Imagine: Cornelia-Andriescu-1-1200x675.jpg]

Reporter: Pentru început, spuneți-ne câte ceva despre femeia (nume). Sunteți una dintre cele care au reușit să rupă o barieră… Ce ați făcut înainte de a fi pompier? Sunteți căsătorită, copii?

Cornelia Andriescu: Sunt absolventă a facultății de Psihologie, sunt căsătorită, am două fetițe, de 7 și 5 ani, iar înainte de a intra în corpul subofițerilor pompieri am profesat ca psihoterapeut ABA, în cadrul unui centru de sprijin pentru copii cu autism.

Rep.: De cât timp sunteți angajată în cadrul ISU Dobrogea și ce v-a determinat să alegeți această meserie?

Cornelia Andriescu: Îmi desfășor activitatea în cadrul ISU Dobrogea, Stația Midia-Năvodari din octombrie 2020. Această alegere a avut la bază dorința de a lucra cu oamenii, de a le fi alături în situații dificile dar totodată și preferința de a lucra într-un mediu organizat, cum este cel militar.

Rep.: După încadrare, cum v-au primit colegii? Au fost reținuți, reticenți ?

Cornelia Andriescu: Am reușit să mă integrez foarte repede în colectiv. Cu siguranță a existat și scepticism în rândul colegilor, însă odată cu trecerea timpului, participând la diverse intervenții, am demonstrat că pot face față oricărei situații.

[Imagine: Cornelia-Andriescu-3-378x675.jpg]

Rep.: Care a fost prima intervenție la care ați participat ? Ce sentimente v-au încercat atunci, vă mai amintiți?

Cornelia Andriescu: Prima misiune la care am participat a fost în cadrul unui accident rutier, fără persoane încarcerate. Încadram autospeciala ca servant 3, iar pe drumul spre locul intervenției îi întrebam pe ceilalți membrii ai echipajului despre diverse scenarii pe care le putem întâlni la fața locului și modul în care putem acționa. Îmi doream să fiu pregătită pentru orice scenariu.

Rep.: Cât a durat până când ați reușit să fiți parte din echipă, să participați la misiuni fără a avea gândul că nu veți ști ce să faceți?

Cornelia Andriescu: M-am simțit parte din echipă încă de la început. Nu m-am gândit niciodată că nu voi ști ce să fac, ci la cum trebuie să adaptez cunoștințele teoretice pentru a se plia cât mai bine pe situația practică. Pe parcurs, acumulând experiență, totul devine mai ușor.

Rep.: Despre colegi am vorbit, dar să ne spuneți, familia, prietenii, ce părere au avut când au auzit de planuri? Vă întreabă despre misiuni ?

Cornelia Andriescu: Apropiații nu au fost uimiți de alegerea mea, deoarece mă cunosc și știu că îmi plac provocările. Atunci când află din media despre diverse intervenții din raionul de competență sunt curioși să afle cum a fost, cum se văd lucrurile din postura de “salvator”.

Rep.: Ce planuri aveți pentru viitor? Peste cinci ani să spunem, vă vedeți tot luptând cu focul?

Cornelia Andriescu: Practic cu drag această meserie, întâlnesc permanent atât oameni cât și situații noi, din care mereu am ceva de învățat… deci îmi doresc să continui în această direcție.
SURSA info : https://focuspress.ro

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 06-09-2022 12:56 PM de Covalciuc Bogdan.)
06-09-2022 12:51 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Subofițer pompier , Pompier leneș , Pompier paramedic , Aggressive Firefighter , SPGFire , Baloo , Homefire News , Pompier tălpaș , Pompi
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,623
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #52
RE: Femei pompier ...
Sergent major Magdalena Hetea: „Un pompier bun trebuie să iubească oamenii”

[Imagine: ee5e5843-33fa-4716-bb33-0ef7f00e3eec.jpg]

Citat:Când fratele ei s-a hotărât să meargă la Școala de Subofițeri de Pompieri „Pavel Zăgănescu” din Boldești, Magdalena Hetea i-a spus: „Vreau să vin și eu cu tine!”. Tânăra a visat întotdeauna o carieră militară, deși a absolvit un liceu cu profil pedagogic. Pe de altă parte, dintre toate armele, pe pompieri i-a admirat cel mai tare, deoarece salvează vieți. În toată ecuația exista o problemă: La școala militară de pompieri nu erau acceptate, la vremea respectivă, fete. Întâmplător, Magdalena a văzut un reportaj la televizor cu vestea mult așteptată: Se poate înscrie în sfârșit la admitere, așa că și-a depus dosarul fără să stea pe gânduri.

„M-am pregătit din august și până în ianuarie pentru admitere. Și tatăl meu m-a ajutat, în special la tracțiuni (râde). A fost cel mai fericit moment din viața mea, fiind printre cele cinci fete admise. Din punctul meu de vedere, am trăit numai experiențe pozitive la Boldești. Știam că tot ce se întâmplă acolo are un rol în formarea mea ca pompier, să fiu cât mai bună. A fost greu, dar nu exagerat. Am făcut față tuturor activităților, la fel ca băieții”.

În programa elevilor de la școala militară e stipulată și perioada de practică. Adică acele luni petrecute în cadrul unităților din întreaga țară. Magdalena a venit în practică la Detașamentul 1 Cluj-Napoca, unde își desfășoară activitatea și în prezent.

„La început m-am simțit puțin ciudat, fiind singurul elev pe tură. În schimb, colegii au fost extraordinari, nu m-au marginalizat în niciun moment. M-au ajutat cu sfaturi, au fost alături de mine. Prima intervenție de amploare, în practică, a fost un incendiu de casă. Nu puteam să pătrundem în foc, dar am ajutat la realizarea dispozitivelor de intervenție. A fost emoționant atunci și mă așteptam să fiu dată la o parte, dar din contră. Mi s-au dat imediat sarcini. Am noroc de colegi buni, care nu fac nicio diferență între mine și ceilalți.”

După aproape doi ani de școală militară, visul Magdalenei a devenit realitate, intrând în familia salvatorilor clujeni. A acumulat doi ani de experiență și a desfășurat intervenții comune cu fratele ei, care muncește în cadrul Detașamentului 2 Cluj-Napoca. Tânăra e pasionată de partea de stingere, dar are ture și pe ambulanțele SMURD. Numeroase misiuni au impresionat-o.

„Am fost solicitați la un sprijin la Târgu Lăpuș, în județul Maramureș. Am participat patru județe la un incendiu uriaș de hală. Au fost foarte multe autospeciale la fața locului. Eu iubesc autospecialele. Și când le văd pe stradă îmi plac, chiar dacă nu sunt pe tură. Referitor la intervenție, a fost o hală de 10.000 mp. Noi am lucrat pe partea de protejare atunci, să nu ajungă focul la o altă hală. A fost cea mai lungă intervenție a mea, am plecat la 2 noaptea din unitate și ne-am întors a doua zi la ora 12:00. La fața locului, nimeni nu și-a dat seama că sunt fată, până nu am vorbit cu un alt coleg. Atunci mi-au auzit vocea și toți s-au șocat (râde).

Întrebată ce calități trebuie să aibă un bun pompier, Magdalena răspunde simplu: „Să iubească oamenii, să îi placă ceea ce face și să fie pregătit de orice”. În plus, speră ca viitorul să o găsească tot pe intervenție, pentru a fi în slujba semenilor noștri.
SURSA info : https://www.isucj.ro

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
05-03-2023 08:40 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: apca2003 , Subofițer pompier , Pompier paramedic , Aggressive Firefighter , SPGFire , Baloo , Homefire News , Pompier tălpaș , Pompi
{myadvertisements[zone_3]}
Pompier paramedic Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 15
Alăturat: Jan 2011
Locatie:
Thanks: 266
Given 33 thank(s) in 12 post(s)

Mesaj: #53
RE: Femei pompier ...
Sg.maj. Cosmina IOCHIM este acum singura femeie pompier care conduce ambulanțele SMURD în cadrul ISU Timiș
[Imagine: 361090630-663735099116905-4260212190648243640-n.jpg]
Citat:Cosmina a fost dintotdeauna dedicată spre a-i ajuta pe oamenii din comunitatea noastră. Cu o lungă experiență ca voluntar SMURD, în cadrul Detașamentului 2 de Pompieri Timișoara, încă din anul 2017, și cu fiecare misiune la care a participat, și-a consolidat abilitățile și cunoștințele în domeniul intervenției în situații de urgență.
La acestea se adaugă susțirea și încurajarea familiei, îndeosebi a fratelui care, a stârnit-o să-și dezvolte o pasiune pentru mașini...chiar pentru cele mari. Acum ea deține permis de conducere pentru patru categorii.
Datorită devotamentului și experienței sale, Cosmina a hotărât să se îndrepte către o nouă provocare și a candidat pentru postul de conducător autospeciale. Cu perseverență și competență, a reușit să se încadreze pe acest post, în timpul pandemiei.
La doar 33 de ani, sergent major Cosmina IOCHIM este acum singura femeie care conduce ambulanțele SMURD în cadrul ISU Timiș. Realizarea aceasta este o dovadă a capacității ei de a depăși obstacolele și de a se ridica în fața provocărilor.
În luna iunie a acestui an, Cosmina, alături de alți colegi încadrați pe aceste funcții, a absolvit cursul de conducere defensivă dezvoltat de Academia Titu Aur.
Astăzi, colegii din cadrul Secției Sânnicolau Mare spun despre colega lor că este un salvator profesionist și om de încredere.
Cosmina reprezintă un model de inspirație pentru tinerii paramedicii și viitori salvatori. Noi suntem mândri să o avem în echipa noastră.
SURSA info : ISU Timiș

*Cu toții avem un mic erou în noi*
16-07-2023 10:31 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Aggressive Firefighter , SPGFire , Baloo , Homefire News , Subofițer pompier , Pompier tălpaș , Pompi
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,623
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #54
RE: Femei pompier ...
Cea de-a X-a ediție a Concursului Internațional “Scări” a avut loc la Satu Mare în perioada 4-6 octombrie, iar în acest an, pentru prima dată a existat o prezență feminină în competiție.
[Imagine: 383996142-629446449354331-2102425469338868894-n.jpg]
Citat:Plt. Maria-Cristina Niță este cea care a spart gheața în cadrul competiției atât de solicitante, demonstrând multă ambiție, determinare și rezistență.
Colega noastră, la fel ca ceilalți participanți a urcat 210 trepte până la etajul 10 al clădirii Palatului Administrativ din Satu Mare, purtând costumul de protecție (tip NOMEX) și accesoriile aferente, care cântăresc aproximativ 35 kg. Maria a reușit să parcurgă cele 10 etaje în 2:05 minute.
Ambițioasă, muncitoare și foarte determinată, Maria ne împărtășește câteva din gândurile ei: “Una din cele mai mari dorințe de anul acesta a fost participarea la Concursul Internațional “Scări” Satu Mare. Probabil cea mai mare motivație a venit din ambiția de a demonstra că și femeile pompieri pot concura cot la cot cu bărbații. Iubesc sportul, iubesc această armă și să îi ajut zi de zi pe cei din jurul meu, așadar am văzut această competiție ca pe o modalitate de verificare a capacităților fizice pe care le am. Timpul obținut în urcarea celor zece etaje m-a surprins inclusiv pe mine, fiind cea mai frumoasă și neașteptată răsplată a antrenamentelor făcute cu mult efort în ultimele săptămâni. Sper din suflet ca și alte colege din țară să vină la această competiție. A fost o experiență spectaculoasă pe care mi-aș dori să o repet și anul viitor!”
SURSA info : ISU Sibiu
[Imagine: 386598149-629446432687666-350920963870137627-n.jpg]
Citat:Maria a intrat pe poarta Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Cpt. Dumitru Croitoru” din Sibiu în anul 2016, la doar 16 ani, ca voluntar pe SMURD. Doi ani mai târziu se înscrie la Școala Militară de Subofițeri de Jandarmi de la Drăgășani și după terminarea ei, în 2019, ajunge cadru militar. Timp de un an este jandarm în Timișoara, ca mai apoi să vină în cadrul Jandarmeriei Sibiu unde activează încă un an și jumătate. Din ianuarie 2022 s-a transferat la ISU Sibiu și este parte din echipa Detașamentului de Pompieri Sibiu.
[Imagine: whatsapp-image-2023-10-06-at-16-07-14-pdfn.jpg]
Citat:Participarea la competiția de la Satu Mare nu a fost întâmplătoare. Maria este pasionată de sport și în timpul liber practică CrossFit, un sport despre care spune că nu este foarte dezvoltat în România, cu atât mai puțin în Sibiu. De trei ani și jumătate de dedică unor antrenamente cu elemente din mai multe discipline: power lifting, haltere și gimnastică.
Fata spune că a început din pasiune, dar de anul acesta s-a înscris și la competiții de gen. Încă nu a obținut un premiu notabil, dar este abia la început.
[Imagine: whatsapp-image-2023-10-06-at-13-58-15-ohhe.jpg]
Citat:Nu se aștepta la un timp atât de bun
În competiția care s-a desfășurat la Satu Mare a participat alături de alți aproximativ 80 de pompieri. A trebuit să urce trepte până la etajul 10 al clădirii Palatului Administrativ din localitate, purtând costumul de protecție (tip NOMEX) și accesoriile aferente, care cântăresc aproximativ 35 kg. Maria a reușit să parcurgă cele 10 etaje în 2:05 minute. Timpul scos a fost o surpriză pentru Maria.
[Imagine: 386780400-629446419354334-792392511575126736-n-7wia.jpg]
Citat:„Sinceră să fiu nu m-am așteptat deloc să scot timpul pe care l-am scos. Nici măcar nu am putut aproxima dinainte în ce timp maxim m-aș putea încadra pentru că eu am fost nevoită să mă antrenez cu echipamentul doar la unitate unde avem trei etaje și niciodată nu am făcut un antrenament cu mai mult de o urcare de trei etaje. Făceam mai multe în cadrul unui antrenament, dar nu dintr-o bucată. Spun cu mâna pe inimă că am fost foarte surprinsă că am scos acel timp”, a spus Maria pentru Turnul Sfatului.
Rezultatul însă, o motivează și este hotărâtă să participe la astfel de competiții și în viitor.
„Anul acesta a fost și dificil pentru mine. Am avut și o accidentare după care nu sunt complet refăcută și poate nu am reușit să dau atât de mult pe cât aș fi vrut.”
[Imagine: whatsapp-image-2023-10-06-at-13-57-45-1-hvkm.jpg]
Citat:Reușita ei a fost postată și pe pagina de facebook a pompierilor sibinei. Acolo Maria povestește cât de importantă a fost participarea de anul acesta.

„Una dintre cele mai mari dorințe de anul acesta a fost participarea la Concursul Internațional Scări Satu Mare. Probabil cea mai mare motivație a venit din ambiția de a demonstra că și femeile pompieri pot concura cot la cot cu bărbații. Iubesc sportul, iubesc această armă și să îi ajut zi de zi pe cei din jurul meu, așadar am văzut această competiție ca pe o modalitate de verificare a capacităților fizice pe care le am. Timpul obținut în urcarea celor zece etaje m-a surprins inclusiv pe mine, fiind cea mai frumoasă și neașteptată răsplată a antrenamentelor făcute cu mult efort în ultimele săptămâni. Sper din suflet ca și alte colege din țară să vină la această competiție. A fost o experiență spectaculoasă pe care mi-aș dori să o repet și anul viitor”, a mai spus Plt. Maria-Cristina Niță.
SURSA info : https://www.turnulsfatului.ro

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 09-10-2023 05:56 AM de Homefire News.)
06-10-2023 03:27 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Homefire News , Subofițer pompier , apca2003 , Pompier tălpaș , NED 68 , Baloo , Pompier paramedic , Pompi
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #55
RE: Femei pompier ...
Luciana-Claudia Alexandrescu este prima femeie din județul Olt care a fost admisă la Școala de Subofițeri Pompieri și Protecție Civil „Pavel Zăgănescu” Boldești.
[Imagine: 2-1.jpg]
Citat:Și-a ales o profesie în care ponderea bărbaților este mult mai mare decât a reprezentantelor sexului frumos, dar acest lucru o motivează și mai mult în procesul de formare. După finalizarea studiilor își dorește să se întoarcă acasă, în Olt, și să-și pună cunoștințele în slujba cetățenilor
ntotdeauna a visat să îmbrace uniforma de pompier. La absolvirea liceului, în anul 2017, dorința ei s-a dovedit a fi imposibil de realizat deoarece locurile scoase la concursul de admitere la Școala de Pompieri erau destinate exclusiv băieților. Însă Luciana a sperat în continuare că, odată și odată, visul ei se va împlini. „Mi-am dorit acest lucru încă din copilărie. De fiecare dată când îi vedeam pe pompieri îi asociam cu niște eroi și mi-am spus că vreau să fiu și eu asemenea lor. Deși am terminat facultatea și am lucrat o perioadă în alt domeniu, am simțit mereu că locul meu nu este acolo și acest lucru m-a ambiționat și mai mult să-mi urmez visul de a deveni pompier”, spune Luciana-Claudia Alexandrescu, elevă la Școala de Subofițeri Pompieri și Protecție Civilă „Pavel Zăgănescu” Boldești, specializarea pompieri și protecție civilă.
Traseul aplicativ, principala provocare pentru toți candidații la examenul de admitere, i-a pus opreliști doi ani la rând în drumul ei către o carieră la Pompieri. Ambițioasă foc din fire, nu s-a dat bătută o clipă și a continuat să se antreneze zilnic. Iar anul acesta imposibilul a devenit realitate, Luciana dovedind că ambiția ei poate dărâma toate prejudecățile. Tânăra s-a întrecut cot la cot cu băieții pentru un loc la Școala de Subofițeri Pompieri și Protecție Civil „Pavel Zăgănescu” Boldești, reușind să dovedească faptul că, atunci când îți dorești cu adevărat ceva, nu trebuie să renunți. Și cu siguranță nu ar fi încetat să lupte pentru visul ei, chiar dacă nu ar fi fost admisă nici de data aceasta. „Din momentul în care am aflat că se pot înscrie și fetele la școala de pompieri, mi-am spus că trebuie neapărat să încerc și eu. Chiar dacă în primii doi ani traseul aplicativ mi-a pus probleme și nu am reușit să-l parcurg în timpul stabilit, nu m-am dat bătută. Știam că asta îmi doresc cel mai mult să fac și, cu ambiție, determinare și multă pregătire fizică, am reușit! M-a ajutat mult și faptul că părinții și sora mea m-au susținut întotdeauna și m-au încurajat să nu renunț și să îmi urmez visul”, mărturisește eleva.
[Imagine: 1.jpg]
Probele de admitere au fost aceleași pentru toți candidații, inclusiv cele sportive. Iar pregătirea va fi similară pe parcursul procesului de învățământ. Dar cum a fost pentru Luciana primul impact cu acest mediu cazon? „A fost ceva diferit, nu este foarte ușor… deșteptarea la ora 5.45, înviorarea, apoi orele de curs, sunt multe de învățat, dar în același timp îmi place foarte mult și mă bucur de fiecare moment și de fiecare experiență. Prima săptămână de practică mi-am desfășurat-o la Detașamentul de Pompieri Slatina, iar în următoarea lună am urmat cursul de prim ajutor la ISU Dâmbovița. Prima misiune la care am participat a fost o experiență interesantă, chiar dacă a fost un incendiu la care s-a acționat mai bine de șase ore, în localitatea Cungrea. Am încercat să analizez tot ce făceau colegii mei și am pus în practică noțiunile pe care le-am acumulat la Boldești”, mai spune tânăra.
Luciana-Claudia Alexandrescu a ales să lupte cu flăcările, dar și cu prejudecățile, devenind un exemplu pentru toți cei care visează, dar nu îndrăznesc. Iar la fel ca ea sunt multe alte tinere pline de curaj și dragoste pentru profesia de pompier care aleg să încalțe cu mândrie bocancii și uniforma militară. Pentru că ambiția nu ține cont de nicio barieră…
SURSA info : https://pentrupatrie.mai.gov.ro

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
21-02-2024 01:12 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Pompier tălpaș , Covalciuc Bogdan , Bătrânul pompier , Pompi
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #56
RE: Femei pompier ...
Maria, singura femeie-pompier din județul Vaslui
[Imagine: femeie-pompier-barlad.jpg]
Citat:NIMOASĂ… Dacă femeile sunt puternice precum bărbații, în ciuda aparentei lor fragilități, atunci Ionela Maria Fandarac, singura femeie – pompier din județul Vaslui, este prin ea însăși o dovadă de netăgăduit în acest sens. Are numai 25 de ani și lucrează de patru ani cot la cot cu pompierii bărbați. Spune că, deși urmează în prezent Facultatea de Economie din Iași, nu ar vrea niciodată o muncă de birou, care să îi înlocuiască acțiunea din serviciul operativ. Îi place să ajute oamenii și de mică și-a dorit acest lucru. Una dintre intervențiile dificile la care a participat Ionela Maria, care i-a rămas în minte, a fost incendiul din Cartier-Deal din municipiul Bârlad, unde au fost 8 case, una lângă alta, cuprinse de flăcări. A fost prima sa participare la o intervenție de amploare, foarte grea, cu multe familii care își priveau tot ceea ce aveau cum ia foc și, cu ochii în lacrimi, rugau pompierii să salveze tot ceea ce se mai poate. Asemenea trăiri intense, spune Ionela Maria, sunt aproape la fiecare intervenție și cel mai important este atunci când sunt salvați oameni, iar focul este învins.

Singura femeie din Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Vaslui, este Ionela Maria Fandarac, din Bârlad. Are 25 de ani și, de patru ani, lucrează ca pompier în sistem la ISU Vaslui, Detașamentul de pompieri Bârlad. A terminat Liceul Teoretic „Mihai Eminescu” Bârlad, iar acum este studentă în anul I la Facultatea de Economie și Administrarea Afacerilor, specializarea Contabilitate, la Iași. Ionela Maria este singura femeie pompier din cadrul ISU Vaslui și își face meseria la Bârlad. Deși face acum facultatea de economie, instinctul și dragostea față de oameni au călăuzit-o doar spre domeniul salvatorilor, unde și-a găsit cu ușurință locul în terenul unei meserii dedicate forței masculine. Determinarea, disciplina, tăria de caracter și iubirea față de oameni au fost criteriile în baza cărora a ales profesia de pompier și, după cum spune, nu a fost o alegere întâmplătoare. „A fost o alegere dictată de caracterul meu puternic, disciplina și dragostea pentru oameni. Atât timp cât faci ceea ce îți place, fiecare zi îți aduce bucurie și satisfacție. Această meserie, prin noutatea și gravitatea ei, m-a ajutat să văd altfel viața și să apreciez mult mai mult munca aceasta. Aș alege oricând același drum. Pentru mine, fiecare zi e o provocare și chiar dacă este o unitate militară cu un număr majoritar de bărbați, m-am simțit apreciată și respectată încă de la început. Pot spune că au fost momente în care am avut sentimentul că a fi femeie militar este un privilegiu și am transpus deseori acest aspect într-un motiv de a-mi îmbunătăți continuu calitățile profesionale și de a-mi depăși limitele”, a declarat, pentru ziarul Vremea Nouă, Ionela Maria Fandarac.

Doar pompier va fi, chiar dacă studiază la facultate … contabilitatea!
[Imagine: femeie-pompier-barlad2-Copy.jpg]
„Sunt o femeie pompier dedicată misiunii mele de a salva vieți și a interveni în situații de urgență. Alegerea mea pentru această carieră se bazează pe dorința de a ajuta comunitatea și de a face o diferență în lume. De mic copil am visat la o carieră în care să sar în ajutorul semenilor. În ciuda stereotipurilor legate de gen, cred că oricine poate excela în această profesie. Relația cu colegii mei este una de colaborare strânsă. Ne susținem reciproc și suntem o echipă puternică. Am fost ajutată și susținută de colegi încă de la începutul carierei mele”, ne-a spus Ionela Maria. Un adevărat pompier trebuie să iubească oamenii, să îi placă ceea ce face și să fie pregătit de orice, în situații limită, chiar și pentru sacrificiul suprem. «De altfel, una dintre devizele noastre sună cam așa: „cu viața mea apăr viața”. Un pompier, trebuie să fie pregătit fizic și mental, să aibă curaj, rezistență și abilități de lucru în echipă. Ceea ce mă caracterizează ca femeie pompier este determinarea de a mă depăși și de a fi un exemplu pentru alte femei care ar putea să-și urmeze pasiunea», a mai spus Ionela Maria.

Femeile pompier pot avea succes în lumea bărbaților pompieri!

BĂRBĂTOASĂ… „Am ferma convingere că toate femeile – și implicit eu – pot avea succes în această lume, dominată într-adevăr de partea bărbătească. Femeile, asemenea bărbaților, au aceleași calități și aceeași determinare în salvarea vieții celor aflați la ananghie. Una dintre intervențiile complexe la care am participat a fost un incendiu la mai multe case de locuit din zona Cartier-Deal, fiind o intervenție de mare amploare și foarte greu de lichidat din cauză că în acea zonă casele sunt aproape lipite una de cealaltă, la care au participat nenumărate forțe și mijloace de intervenție din cadrul Detașamentului de pompieri Bârlad. Deci nu văd această competiție ca pe o competiție între femei și bărbați. În ceea ce privește meseria de contabil, după absolvirea facultății vă spun sincer că până acum, niciodată nu mi-a trecut prin minte să renunț la activitatea din serviciul operativ, la intervenții. Sincer, nu cred că sunt făcută pentru munca la birou, deși am toată aprecierea și respectul pentru dragile mele colege din compartimentele financiar, resurse umane, contabilitate, logistică, achiziții, centru operațional, psihologic, dar, mai ales, inspecția de prevenire respectiv avizare-autorizare. Mă simt cu adevărat o membră a echipajelor operative, mă simt femeia pompier din echipa care deservește Detașamentul de pompieri Bârlad și, implicit, Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Podul Înalt” al județului Vaslui. Da, în această echipă eu mi-am descoperit adevărata vocație și alături de această minunată echipă mă văd în proiecțiile din viitor”, a precizat inimoasa femeie pompier, singura din județul Vaslui.
SURSA info : https://www.vremeanoua.ro

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
11-03-2024 04:55 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Bătrânul pompier , Pompi , Pompier paramedic , Aggressive Firefighter , Pompier leneș , Pompier tălpaș
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #57
RE: Femei pompier ...
Sg.maj Voicu Ştefania este printre puținele femei care îndeplinesc funcția de conducător al unei autospeciale de pompieri
[Imagine: 431231162-817081770459875-3892172446856742454-n.jpg]
Citat:Ştefania este printre puținele femei care îndeplinesc funcția de conducător al unei autospeciale de pompieri. A fost o decizie curajoasă, după cum a povestit chiar ea în cadrul emisiunii "Vorbeşte lumea".
SURSA info : ISU Bucuresti-Ilfov

[Imagine: 431572303-817081457126573-6267604500410628391-n.jpg]
Citat:Ștefania Voicu este pompier la ISUBIF, iar Girl Power Week continuă în matinalul BucureștiFM, cu povestea sa. Are calificare de paramedic și este conducător auto pe mai multe tipuri de autospeciale. Poate stăpâni ambulanța SMURD, autospeciala pentru victime multiple, autocamionul, iar la nevoie poate conduce și autospeciale de stingere.
Nu a fost visul Ștefanie Voicu să devină pompier: „Eu mă gândeam să fiu militar, având experiența tatălui meu care era medic militar și admira uniforma. Nu am vrut să conduc mașini, mama se ruga de mine să dau de permis. Îi spuneam că nu-i nevoie, că pot să merg fără niciun fel de problemă cu transportul în comun.”
„S-a întâmplat ca la jobul pe care l-am avut în trecut să fie necesar să conduc o mașină și de acolo a început totul. În momentul în care s-au scos posturile la ISUBIF am optat pentru funcția de conducător deoarece îmi luasem permisul pentru o categorie mai mare și de aici a început toată nebunia în 2020.”
„A fost un an greu pentru noi toți, dar și plin de experiențe din alte puncte de vedere.”
Invitata ne-a spus cum s-a integrat într-un mediu în care majoritatea colegilor sunt bărbați. „Pentru mine nu a fost dificil deoarece am colegi care mă ajută și mă sprijină, îmi dau informațiile de care am nevoie și sunt lângă mine pentru ajutorul de care am nevoie în momentul în care am nevoie.”
Dacă te-ai întrebat și tu cum arată o zi a unui pompier, afli răspunsul de la Ștefania ne-a dat detalii din viața ei. „Fiecare zi este diferită cu adrenalină și cu multe intervenții pe ambulanță, unde eu îmi desfășor în mare parte activitatea. Îmi place să iau contact și cu oamenii. Avem intervenții diferite ceea este și plăcut și greu în același timp.”
SURSA info : http://www.bucurestifm.ro


[Imagine: imageedit-14-4131553521.jpg]

[Imagine: imageedit-11-9167621723.jpg]

[Imagine: imageedit-4-4196601759.jpg]

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
15-03-2024 08:28 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Pompier tălpaș , apca2003 , NED 68
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Machete autospeciale pomp...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:39 AM
» Mesaje: 150
» Vizualizări: 197
„Nu există pădure fără u...
Ultimul mesaj a fost postat de: Aggressive Firefighter
Ieri 08:43 PM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 10248
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1029849
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25521
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5352
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 5
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1918
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9443
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 07:31 AM
» Mesaje: 246
» Vizualizări: 318013
Incendii de pădure
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 07:17 AM
» Mesaje: 92
» Vizualizări: 145389

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro