Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri

Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 8 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta (IGSU)
Autor Mesaj
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator

Alăturat: Aug 2010
Given 12314 thank(s) in 5656 post(s)

RE: Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta (IGSU)
Proiect strategic de cooperare transfrontalieră România-Bulgaria
06 Octombrie 2011
[Imagine: 0300e2d13a92bae61af346b66d8de52b.jpeg]
Citat:Deschiderea oficială a proiectului „Monitorizarea în comun a riscurilor pentru situaţii de urgenţă în zona transfrontalieră a Dunării” a avut loc la Centru Internaţional de Conferinţe Neptun în prezenţa consilierului ministrului administraţiei şi internelor, Paul Zai, directorului Biroului Regional de Cooperare Transfrontalieră – Călăraşi, Nicoleta Mincu, inspectorului general al Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă, col. Marcel-Sorin Lucaciu, comisarului general al Directoratului General de Pompieri şi Protecţie Civilă din Bulgaria, Nikolay Nikolov, comisarului general al Gărzii Naţionale de Mediu, Silvian Ionescu, prefectului judeţului Constanţa, Claudiu-Iorga Palaz, precum şi a reprezentanţilor celorlalţi parteneri în proiect, transmite Infostar.
Col. Marcel-Sorin Lucaciu a ţinut să precizeze că „...5,1 milioane de cetăţeni europeni aflaţi de o parte şi de alta a graniţei româno-bulgare sunt principalii beneficiari ai acestui proiect şi toate eforturile depuse sunt pentru creşterea gradului de informare şi siguranţă al acestora, dar şi pentru protejarea biodiversităţii”. În acelaşi context, Nikolay Nikolov a menţionat că „Proiectul vizează prevenirea, diminuarea sau eliminarea riscurilor la dezastre şi mărirea capacităţii de intervenţie” Paul Zai a declarat: „Acest proiect transfrontalier este un obiectiv prioritar pentru Ministerul Administraţiei şi Internelor şi o dovada a bunei colaborări dintre cele două state”, subliniind, de asemenea, importanţa strategică a proiectului şi efortul extraordinar depus de toţi partenerii implicaţi în elaborarea şi implementarea acestuia, mai ales că „... situaţiile de urgenţă nu au frontiere”.
Durata de implementare a proiectului este de 36 luni, de la data semnării contractului de finanţare, iar bugetul total însumează 11.508.928,63 euro. Proiectul se încadrează în Axa prioritară 2, iar finanţarea lui este asigurată prin Programul de Cooperare Transfrontalieră România-Bulgaria 2007-2013 şi cofinanţat de Uniunea Europeană prin Fondul European de Dezvoltare Regională.
Domeniul de intervenţie cheie - Protecţia populaţiei din zonă eligibilă, a mediului de afaceri, mediului şi infrastructurii de potenţialele consecinţe ale dezastrelor naturale şi tehnologice, prin acţiuni comune de prevenire şi răspuns la urgenţe pe întreaga arie transfrontalieră. Dezvoltarea infrastructurii comune şi a serviciilor de prevenire a dezastrelor naturale şi tehnologice, inclusiv serviciile de răspuns la urgenţe.
Obiectivul general al proiectului – Îmbunătăţirea pregătirii şi intervenţiei la urgenţe, prevenire eficientă, monitorizarea şi limitarea consecinţelor dezastrelor şi lupta pentru combaterea poluării factorilor de mediu în zona eligibilă a programului.
SURSA : http://www.e-reporter.ro

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
06-10-2011 07:43 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Karin , Coffeeman , pompier_talpas
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 

Mesaje în acest subiect
RE: Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta (IGSU) - Covalciuc Bogdan - 06-10-2011 07:43 PM
RE: Donatii pentru pompieri - maf150 - 19-10-2012, 07:01 PM

Săritură forum:

Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.

Parolă

Ultimele subiecte
I.S.U. "General Magheru" ...
Ultimul mesaj a fost postat de: HomefireNews
Ieri 05:48 AM
» Mesaje: 60
» Vizualizări: 58992
Requiescat in Pacem
Ultimul mesaj a fost postat de: HomefireNews
Ieri 04:13 AM
» Mesaje: 422
» Vizualizări: 367058