Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri

Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 8 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta (IGSU)
Autor Mesaj
HomefireNews Offline
Old firefighter Moderator

Alăturat: Nov 2010
Given 3413 thank(s) in 2086 post(s)

RE: Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta (IGSU)
Autospecialele pompierilor vor fi dotate cu detectoare de gaze

Citat:Autospecialele pompierilor vor fi dotate cu detectoare de gaze, cu ajutorul cărora pot verifica parametrii înregistraţi în momentul în care are loc o intervenţie de urgenţă.
Investiţia va fi făcută de E.ON pentru cele 280 de subunităţi ale Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă (IGSU). Un astfel de detector de gaze costă în jur de 600 de euro.

'Sunt detectoare care ne vor spune concentraţia de monoxid de carbon. Trebuie să ştim dacă victima este bine şi care sunt condiţiile de intervenţie pentru pompieri. Aceste detectoare sunt mai mult decât utile. Sunt şi fiabile, pentru că sunt la îndemâna oamenilor noştri, a pompierilor. E.ON a fost dispus să investească în a dota subunităţile de pompieri cu detectoare de gaze care să poată să măsoare trei sau patru parametri, care ajută atât victimele, cât şi salvatorii care intervin în acele medii unde au loc incidentele. Interesul este comun atât pentru pompieri, cât şi pentru E.ON ca să avem instalaţii utilitare care să funcţioneze în condiţii de siguranţă', a precizat şeful IGSU, colonelul Ion Burlui.

Detectoarele de gaze vor fi folosite şi în cazul răsturnării cisternelor care transportă substanţe periculoase pe drumurile publice, incidente care ar putea provoca explozii.

'Avem probleme cu cisternele care se răstoarnă pe drumurile publice, cum a fost cazul de acum câteva zile de pe A3 sau cel de marţi noapte, de la Sălaj. O cisternă care se răstoarnă cu hidrocarburi uşoare şi pe care vrei să o ridici, să o repui pe roţi, dacă nu ştii concentraţia de vapori, rişti ca, atunci când vrei să faci un bine, să faci un rău', a spus Burlui.

IGSU şi E.ON au reînnoit parteneriatul 'Împreună pentru siguranţă', evenimentul fiind promovat miercuri, în cadrul unei conferinţe de presă, la care au participat oficialii celor două instituţii.
SURSA : http://www.obiectiv.info

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
26-09-2013 04:01 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: mkissj , maf150 , zane , veveritza112
{myadvertisements[zone_3]}
HomefireNews Offline
Old firefighter Moderator

Given 3413 thank(s) in 2086 post(s)

(10-09-2013 05:19 PM)Parvu Florin Scris:  Concurs pentru ocuparea funcţiei de inspector general al Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă

Anunt Concurs IG 98539

http://igsu.ro/anunturi/Anunt-concurs-IG-98539.pdf

Modificare anunt concurs pentru ocuparea postului de inspector general al IGSU

Anunt Concurs IG 27.09.2013

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
30-09-2013 10:47 AM
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator

Alăturat: Aug 2010
Given 12316 thank(s) in 5658 post(s)

Colonelul Ion Burlui a câştigat concursul pentru funcţia de inspector general al pompierilor din România

[Imagine: kx8k2fnd8h8svpfhjhskl0ro5fl5rpzt.jpg]

Citat:Numit interimar în vara acestui an la conducerea Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă (IGSU), suceveanul Ion Burlui (52 de ani), fostul şef al ISU Suceava în perioada decembrie 2009 – iunie 2013, a câştigat ieri concursul pentru ocuparea funcţiei de inspector general al pompierilor din România.

Concursul a avut loc la sediul Ministerului Administraţiei şi Internelor, iar colonelul Burlui a convins că are toate calităţile şi pregătirea necesară de a conduce IGSU.

Potrivit CV-ului său, Burlui a absolvit Şcoala Militară de Ofiţeri Activi Bucureşti (arma pompieri), Facultatea de Management din cadrul Academiei de Studii Economice Bucureşti, studii postuniversitare, în cadrul aceleiaşi instituţii de învăţământ superior, şi a obţinut titlul de doctor în cadrul Universităţii „Ştefan cel Mare” Suceava.

După patru ani petrecuţi la Şcoala Militară de Ofiţeri Activi a Ministerului, în 1987, Ion Burlui s-a întors la Suceava, unde a fost până în 1992 locţiitor comandat de companie. A fost apoi comandant de companie, şef birou asigurare tehnică materială şi financiară, adjunct al comandantului pentru logistică, şef Serviciu Logistică, prim-adjunct al inspectorului-şef, iar din data de 8 decembrie 2009 a fost numit la conducerea ISU Suceava.

Căsătorit, tată a doi copii, Ion Burlui s-a remarcat în primul rând prin faptul că a luat parte cot la cot cu subordonaţii săi la cele mai grele misiuni cu care instituţia pompierilor suceveni s-a confruntat în ultimii ani. A fost prezent la inundaţii, la incendii, la accidente grave, fie că erau la ore târzii în noapte sau în weekend.

Ion Burlui a absolvit în acest an şi examenele pentru gradul de general.

aplause

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 05-10-2013 11:27 AM de Covalciuc Bogdan.)
02-10-2013 08:12 PM
 Thanks given by: chrisfire02 , Valentin P , maf150 , firemancristian
Coffeeman Offline
Enforcer

Given 831 thank(s) in 234 post(s)

Pai sa-i uram succes si speram sa vedem niste schimbari in bine, pentru noi!Smile

CCPhotography-500px-
Per aspera ad astra

02-10-2013 08:43 PM
elunico Offline
Utilizator nou
*

Alăturat: Feb 2013
Given 1 thank(s) in 1 post(s)

Felicitari! Cine a mai participat?
02-10-2013 11:00 PM
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator

(02-10-2013 11:00 PM)elunico Scris:  Felicitari! Cine a mai participat?

Chiar nu conteaza cine a mai participat ...Col.Burlui este pompier...bine ca nu a luat un sniper, grenadier , vanator de munte , sailor ,tanchist sau alta specialitate . Important este ca avem viitor si speranta ....in mai bine . Felicitari domnule colonel Burlui . aplause

"Audacia Et Devotio"
03-10-2013 06:30 AM
 Thanks given by: 112
elunico Offline
Utilizator nou
*

Alăturat: Feb 2013
Given 1 thank(s) in 1 post(s)

(03-10-2013 06:30 AM)Covalciuc Bogdan Scris:  

Chiar nu conteaza cine a mai participat ...Col.Burlui este pompier...bine ca nu a luat un sniper, grenadier , vanator de munte , sailor ,tanchist sau alta specialitate . Important este ca avem viitor si speranta ....in mai bine . Felicitari domnule colonel Burlui . aplause

Domnule Covalciuc, chiar am deranjat prin intrebarea mea? Ori au participat DOAR vanatori de munte si marinari la concurs? M-am referit strict la cei cunoscuti din IGSU cand am intrebat, daca nu stiti cine a mai participat e mai simplu sa raspundeti ca nu stiti, eu asa cred. Nu am spus nicidecum ca imi pare rau ca a castigat d-l col. Burlui concursul , ba chiar l-am felicitat ..... sper sa nu ne intoarcem in timp in perioada comunista , cand toate parerile erau directionate intr-un singur sens, avem voie sa mai privim si in jur, nu-i asa? Daca am deranjat printr-o intrebare atat de neutra va rog sa ma scuzati si ma voi retrage.

Cu stima,
Emanuel Erena
03-10-2013 06:45 PM
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator

(03-10-2013 06:45 PM)elunico Scris:  
(03-10-2013 06:30 AM)Covalciuc Bogdan Scris:  

Domnule Covalciuc, chiar am deranjat prin intrebarea mea? Ori au participat DOAR vanatori de munte si marinari la concurs? M-am referit strict la cei cunoscuti din IGSU cand am intrebat, daca nu stiti cine a mai participat e mai simplu sa raspundeti ca nu stiti, eu asa cred. Nu am spus nicidecum ca imi pare rau ca a castigat d-l col. Burlui concursul , ba chiar l-am felicitat ..... sper sa nu ne intoarcem in timp in perioada comunista , cand toate parerile erau directionate intr-un singur sens, avem voie sa mai privim si in jur, nu-i asa? Daca am deranjat printr-o intrebare atat de neutra va rog sa ma scuzati si ma voi retrage.

Cu stima,
Emanuel Erena

@elunico ...postarea mea chiar nu a avut aceasta intentie ....pe care o prezinti . A fost pur si simplu o completare la postarea ta ... iar completarea era adresata celor care sunt tristi ca la comanda pompierilor a venit un pompier . Daca am fost inteles gresit te rog sa ma scuzi .
Nu ai deranjat cu nimic ...chiar ne face placere si onoare ca Emanuel Erena sa fie printre noi .

"Audacia Et Devotio"
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 03-10-2013 09:22 PM de Covalciuc Bogdan.)
03-10-2013 09:20 PM
doublejohn Offline
Membru junior
**

Alăturat: Apr 2011
Given 68 thank(s) in 29 post(s)

Se pare ca este secret cine a mai participat la concurs. Important era sa se stie daca au mai fost si alti candidati sau de la bun inceput postul era "adjudecat" si acest lucru se stia de eventualii competitori. Nici pe site-ul ministerului nu apare lista cu cei care au participat la concurs. Unde este transparenta de care se vorbeste atat de mult ? Poate este secret de stat?
04-10-2013 06:58 AM
faninter Offline
Membru experimentat

Given 38 thank(s) in 28 post(s)

Felicitari si mult succes!!!

Uneori cred, alteori nu, ca cei ce se tem de cea ce spera, si spera stiind ca se tem.
04-10-2013 02:50 PM
Postează răspuns 

Săritură forum:

Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.

Parolă

Ultimele subiecte
Raed Arafat
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 02:43 PM
» Mesaje: 347
» Vizualizări: 388880
Requiescat in Pacem
Ultimul mesaj a fost postat de: HomefireNews
30-11-2020 04:10 PM
» Mesaje: 426
» Vizualizări: 374508