Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 15 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta (IGSU)
Autor Mesaj
MARIUS N Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 212
Alăturat: Dec 2010
Locatie:
Thanks: 152
Given 96 thank(s) in 58 post(s)

Mesaj: #171
RE: Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta (IGSU)
O intrebare pentru colegii din I G S U in noul R S U apare denumirea de lenjerie NOMEX , din ce se compune si cine o va distribui . V ad ca nimeni nu a ridicat aceasta problema.
04-10-2013 10:55 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: ion
{myadvertisements[zone_3]}
firemancristian Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 2
Alăturat: Mar 2012
Locatie:
Thanks: 11
Given 0 thank(s) in 0 post(s)

Mesaj: #172
RE: Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta (IGSU)
[quote='Covalciuc Bogdan' pid='27554' dateline='1380733927']
Colonelul Ion Burlui a câştigat concursul pentru funcţia de inspector general al pompierilor din România
[Imagine: kx8k2fnd8h8svpfhjhskl0ro5fl5rpzt.jpg]
[quote]Numit interimar în vara acestui an la conducerea Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă (IGSU), suceveanul Ion Burlui (52 de ani), fostul şef al ISU Suceava în perioada decembrie 2009 – iunie 2013, a câştigat ieri concursul pentru ocuparea funcţiei de inspector general al pompierilor din România.
Concursul a avut loc la sediul Ministerului Administraţiei şi Internelor, iar colonelul Burlui a convins că are toate calităţile şi pregătirea necesară de a conduce IGSU.
Potrivit CV-ului său, Burlui a absolvit Şcoala Militară de Ofiţeri Activi Bucureşti (arma pompieri), Facultatea de Management din cadrul Academiei de Studii Economice Bucureşti, studii postuniversitare, în cadrul aceleiaşi instituţii de învăţământ superior, şi a obţinut titlul de doctor în cadrul Universităţii „Ştefan cel Mare” Suceava.

După patru ani petrecuţi la Şcoala Militară de Ofiţeri Activi a Ministerului, în 1987, Ion Burlui s-a întors la Suceava, unde a fost până în 1992 locţiitor comandat de companie. A fost apoi comandant de companie, şef birou asigurare tehnică materială şi financiară, adjunct al comandantului pentru logistică, şef Serviciu Logistică, prim-adjunct al inspectorului-şef, iar din data de 8 decembrie 2009 a fost numit la conducerea ISU Suceava.
Căsătorit, tată a doi copii, Ion Burlui s-a remarcat în primul rând prin faptul că a luat parte cot la cot cu subordonaţii săi la cele mai grele misiuni cu care instituţia pompierilor suceveni s-a confruntat în ultimii ani. A fost prezent la inundaţii, la incendii, la accidente grave, fie că erau la ore târzii în noapte sau în weekend.
Ion Burlui a absolvit în acest an şi examenele pentru gradul de general.[/quote]
Bravooup aplause....felicitari si sa auzim numai de bine pentru un om drag Smile si totodata deosebit...fireman11
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 05-10-2013 11:17 AM de Covalciuc Bogdan.)
05-10-2013 10:56 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
ion Offline
Membru activ
***

Mesaje: 77
Alăturat: Feb 2011
Locatie:
Thanks: 397
Given 48 thank(s) in 12 post(s)

Mesaj: #173
RE: Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta (IGSU)
(04-10-2013 10:55 PM)MARIUS N Scris:  O intrebare pentru colegii din I G S U in noul R S U apare denumirea de lenjerie NOMEX , din ce se compune si cine o va distribui . V ad ca nimeni nu a ridicat aceasta problema.

O sa vina la pachet cu radio-telefonul portabil si cordita siguranta !!
06-10-2013 10:55 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
MARIUS N Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 212
Alăturat: Dec 2010
Locatie:
Thanks: 152
Given 96 thank(s) in 58 post(s)

Mesaj: #174
RE: Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta (IGSU)
Buna treaba.
06-10-2013 10:57 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #175
RE: Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta (IGSU)
(02-10-2013 11:00 PM)elunico Scris:  Felicitari! Cine a mai participat?
Din sursa sigura sau credibila (@ Klaus https://www.semperfidelis.ro )

Citat:Pentru colegii de suferinta de pe forum.pompierii.info - din sursa credibila stiu ca Burlui a fost singurul candidat inscris pentru postul de IG

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
07-10-2013 06:25 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #176
RE: Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta (IGSU)
Decretul nr. 791/2013 privind acordarea Drapelului de luptă Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă din Ministerul Afacerilor Interne
În vigoare de la 08.10.2013
Publicat în Monitorul Oficial, Partea I nr. 625 din 08.10.2013.

Citat:În temeiul prevederilor art. 92 şi ale art. 100 alin. (1) din Constituţia României, republicată, precum şi ale art. 1 din Legea nr. 34/1995 privind acordarea drapelului de luptă marilor unităţi şi unităţilor militare, având în vedere propunerea ministrului afacerilor interne,
Preşedintele României d e c r e t e a z ă:
Articol unic. -

Se acordă Drapelul de luptă Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă din Ministerul Afacerilor Interne.

PREŞEDINTELE ROMÂNIEI
TRAIAN BĂSESCU

Bucureşti, 7 octombrie 2013.

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
16-10-2013 06:48 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: firemancristian , maf150
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,624
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #177
RE: Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta (IGSU)
(16-10-2013 06:48 AM)HomefireNews Scris:  Se acordă Drapelul de luptă Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă din Ministerul Afacerilor Interne.

Acum ...ca avem drapel de lupta ... este bine sa stim :

Citat: Drapelul de luptă constituie simbolul onoarei, vitejiei şi gloriei militare, fiind destinat să reamintească, fiecărui militar, tradiţiile glorioase ale poporului român, în general, şi ale unităţii căreia îi aparţine, în special, precum şi datoria sacră de a servi cu credinţă patria, de a apăra cu bărbăţie şi abnegaţie, chiar cu preţul suprem al vieţii, independenţa şi suveranitatea României.

Sa apere chiar cu preţul suprem al vieţii,independenţa şi suveranitatea României.... si atat ....restul este "Audacia et Devotio" ...."CURAJ ( cutezanță, îndrăzneală ) SI DEVOTAMENT" ... NU "Sacrificiu si devotament" grandpa

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 16-10-2013 07:31 AM de Covalciuc Bogdan.)
16-10-2013 07:24 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: maf150 , chrisfire02
{myadvertisements[zone_3]}
MARIUS N Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 212
Alăturat: Dec 2010
Locatie:
Thanks: 152
Given 96 thank(s) in 58 post(s)

Mesaj: #178
RE: Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta (IGSU)
Bine zis.
16-10-2013 11:35 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
cipi
Unregistered

 
Thanks:
Given thank(s) in post(s)

Mesaj: #179
RE: Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta (IGSU)
19.10.2013 Acordarea Drapelului de lupta I.G.S.U.
Citat:Ministrul Afacerilor Interne, Radu Stroe, a acordat sâmbătă, în cadrul unui ceremonial militar, Drapelul de luptă Inspectoratului General pentru Situații de Urgență.

"Drapelul de luptă pe care l-ați primit astăzi trebuie păstrat ca un simbol al unității, un simbol al curajului, al altruismului și al devotamentului. Aceste valori sunt sinonime cu Inspectoratul General pentru Situații de Urgență. Am convingerea că și în continuare veți fi apărătorii acestor simboluri, atât prin fapte, cât și prin păstrarea cu sfințenie a memoriei înaintașilor dumneavoastră", a afirmat Radu Stroe.

Drapelul de luptă a fost acordat IGSU prin decret semnat de președintele Traian Băsescu, la propunerea ministrului Afacerilor Interne.

Drapelul de luptă evocă trecutul de luptă pentru libertate națională al poporului român, precum și tradițiile unității, amintindu-i fiecărui militar datoria sfântă de a servi cu credință patria, de a apăra cu orice preț unitatea, suveranitatea și independența României.

Ministrul i-a înmânat drapelul de luptă inspectorului general al IGSU, colonelul Ion Burlui.

Radu Stroe consideră că unul dintre cele mai importante momente în istoria unei unități militare este primirea drapelului de luptă, "simbol al onoarei și gloriei militare".

El a precizat că IGSU nu avea drapel de luptă.

La rândul său, secretarul de stat în Ministerul Sănătății Raed Arafat a afirmat că pentru IGSU "primirea drapelului de luptă înseamnă o zi nouă, o zi de mândrie și o zi în care identitatea Inspectoratului se întărește".

"Dvs sunteți într-o luptă continuă, un drapel de luptă vă reprezintă, pentru că sunteți într-un război continuu contra timpului, contra riscurilor pentru a salva vieți, bunuri. (...) Sistemul de urgență din România n-ar fi fost unde este acum, iar România se poate mândri acum cu un sistem de urgență performant, pentru că dumneavoastră ați fost una dintre instituțiile principale care au făcut acest lucru posibil, cu mândrie și profesionalism", a mai spus Arafat.

La ceremonialul militar au participat militari ai Inspectoratului General pentru Situații de Urgență, dar și ai unităților subordonate și a fost prezentată tehnica de intervenție pentru acțiuni de salvare, cortul de informare preventivă, autoscara mecanică, autospecialele SMURD și autospeciale pentru stingerea incendiilor și pentru descarcerare.

De asemenea, la ceremonial au participat secretarul de stat în MAI Constantin Cătălin Chiper, șeful Statului Major General al Armatei, generalul-locotenent Ștefan Dănilă, oficiali din cadrul MAI și reprezentanți ai instituțiilor publice

[Imagine: 10191542-1549417059.jpg]

Sursa : http://www1.agerpres.ro/agerpres/social/...u-15-40-43

[Imagine: 10191539_1549629137.jpg]

[Imagine: image_Resize.jpg]
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 19-10-2013 08:54 PM de Covalciuc Bogdan.)
19-10-2013 06:12 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: firemancristian , Karin
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,624
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #180
RE: Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta (IGSU)
(19-10-2013 06:12 PM)cipi Scris:  19.10.2013 Acordarea Drapelului de lupta I.G.S.U.

Ministrul Radu Stroe a înmânat IGSU drapelul de luptă

[Imagine: IGSU_drapel_1.jpg]

Citat:Ministrul afacerilor interne, Radu Stroe, a înmânat, sâmbătă, drapelul de luptă Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă. Evenimentul a avut loc, pe platoul din faţa sediului MAI. La ceremonial au participat secretarul de stat Cătălin Chiper, oficiali ai MAI şi reprezentanţi ai instituţiilor colaboratoare, printre care și secretarul de stat în Ministerul Sănătății, Raed Arafat.


Drapelul de luptă este un simbol al onoarei, vitejiei şi gloriei militare, fiind acordat IGSU prin decret prezidențial, în 7 octombrie 2013. „Drapelul evocă trecutul de luptă pentru libertate naţională al poporului român, precum şi tradiţiile unităţii, amintindu-i fiecărui militar datoria sfântă de a servi cu credinţă patria, de a apăra cu orice preţ unitatea, suveranitatea şi independenţa României”, se arată într-un comunicat de presă al MAI.
Drapelul de luptă a fost dus la Patriarhie, unde are loc o slujbă de sfințire a sa.
SURSA : http://www.sursazilei.ro

[Imagine: IGSU_drapel_2.jpg]

[Imagine: IGSU_drapel_3.jpg]

[Imagine: IGSU_drapel_4.jpg]

[Imagine: image_Resize.jpg]

[Imagine: Radu_Stroe_IGSU_SZ_2.jpg]

[Imagine: Radu_Stroe_IGSU_SZ_4_500x333.jpg]

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
19-10-2013 09:06 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: firemancristian , Karin , maf150
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Legea nr. 80/1995-Statutu...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 08:05 AM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 283327
Machete autospeciale pomp...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:39 AM
» Mesaje: 150
» Vizualizări: 198
„Nu există pădure fără u...
Ultimul mesaj a fost postat de: Aggressive Firefighter
Ieri 08:43 PM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 10248
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1029860
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25531
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5368
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 5
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1918
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9454
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 07:31 AM
» Mesaje: 246
» Vizualizări: 318044

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro