Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri

Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 8 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta (IGSU)
Autor Mesaj
HomefireNews Offline
Old firefighter Moderator

Alăturat: Nov 2010
Given 3274 thank(s) in 1991 post(s)

RE: Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta (IGSU)
O delegaţie de pompieri români, patru zile în Elveţia

[Imagine: vizita_elvetia_isu.jpg]

Citat:Generalul de brigadă Ion Burlui, inspectorul-şef al Inspectoratului Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă, a condus o delegaţie a pompierilor români în Elveţia.

Din delegaţie au făcut parte oficiali din cadrul Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă, inspectoratelor pentru situaţii de urgenţă din judeţele Bacău, Bistriţa, Cluj, Constanţa, Harghita şi Mureş, precum şi ai Şcolii de Subofiţeri de Pompieri şi Protecţie Civilă „Pavel Zăgănescu” Boldeşti.

Înainte de vizita în Ţara Cantoanelor, pompierilor români li s-au alăturat, pentru o vizită la Ambasada Elveţiei din Bucureşti, secretarul de stat în Ministerul Afacerilor Interne şi şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, dr. Raed Arafat, şi inspectorul general al Inspectoratului General, general de brigadă dr. Ovidiu Vasilică.

Potrivit unui comunicat a ISU Suceava, delegaţia pompierilor din România a stat în Elveţia patru zile, timp în care s-a întâlnit cu pompierii profesionişti şi voluntari şi cu oficialităţi elveţiene din localităţile Lausanne, Conthey, Nendaz, Berna, Sion, Martigny şi Geneva. Printre obiectivele vizitate au fost sediul ONU de la Geneva şi tunelul Saint Bernard, ce face legătura rutieră între Elveţia şi Italia.

Autorizaţiile de construcţie, în Ţara Cantoanelor, nu se acordă fără avizul Poliţiei Focului

Lecţia elveţiană despre salvarea oamenilor şi a bunurilor lor, în situaţii de urgenţă, a fost impresionantă şi plină de informaţii pentru români.

Prima ar fi că în Ţara Cantoanelor pompieria este în mare măsură o activitate voluntară, remunerată în anumite condiţii, iar militari care servesc această „armă” sunt mult mai puţini.

În Elveţia există aproape 100.000 de pompieri voluntari şi doar 1.500 de militari specializaţi în intervenţii la situaţii de urgenţă, la evenimente de anvergură fiind solicitaţi şi militarii în termen.

În agenda celor patru zile elveţiene, delegaţia română a vizitat şi uzina de autospeciale de pompieri Feumotech din cantonul Berna, Poligonul de Pregătire din Sion, precum şi un tren special de pompieri, dotat cu accesorii pentru stingerea incendiilor, pentru descarcerare şi prim ajutor medical, dar şi un punct de comandă, care se poate deplasa în orice loc se produce o situaţie de urgenţă.

„În ceea ce priveşte prevenirea situaţiilor de urgenţă, în Elveţia este constituită Poliţia Focului, care, pe lângă activităţile curente de prevenire, ce se adresează în mod special tinerei generaţii, participă şi în comisiile de acordare a autorizaţiilor de construcţie, dându-şi acordul din punct de vedere al securităţii la incendiu. De altfel, legislaţia privind competenţele de oprire a activităţii obiectivelor cu neconformităţi majore pe linia siguranţei la foc este aplicată în Elveţia de mult timp” a comunicat plt. adj. Alin Găleată, purtătorul de cuvânt al ISU Suceava.
SURSA : http://www.crainou.ro/

[Imagine: vizita_elvetia_ISU_1.jpg]

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
22-04-2016 06:40 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 

Mesaje în acest subiect
RE: Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta (IGSU) - HomefireNews - 22-04-2016 06:40 AM
RE: Donatii pentru pompieri - maf150 - 19-10-2012, 07:01 PM

Săritură forum:

Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.

Parolă

Ultimele subiecte
Respect !.....și suntem d...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 11:35 AM
» Mesaje: 176
» Vizualizări: 322132
Istoria pompierilor din B...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:38 AM
» Mesaje: 19
» Vizualizări: 11755