Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 15 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta (IGSU)
Autor Mesaj
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,597
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6442
Given 19130 thank(s) in 7959 post(s)

Mesaj: #21
RE: Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta (IGSU)
Ştire de presă - 07.06.2011 - Autospeciale noi la inspectoratele pentru situaţii de urgenţă din Regiunea de Dezvoltare SUD MUNTENIA
LINK Autospeciale noi
SURSA : /www.igsu.ro

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 08-06-2011 07:40 AM de Covalciuc Bogdan.)
08-06-2011 07:37 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
IDLH Offline
Membru junior
**

Mesaje: 27
Alăturat: Mar 2011
Locatie:
Thanks: 3
Given 19 thank(s) in 10 post(s)

Mesaj: #22
RE: Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta (IGSU)
@Homefire

Eu cred ca e destul de oficiala. L-am auzit pe inspectorul general spunand ca e nemultumit de designul actual al site-ului IGSU, pentru ca este neatractiv.
08-06-2011 09:59 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,597
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6442
Given 19130 thank(s) in 7959 post(s)

Mesaj: #23
RE: Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta (IGSU)
Lt. Anca Onofrei purtătoarul de cuvant al I.S.U. "Dealu Spirii" al Municipiului Bucuresti promovare si o noua functie la Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă !

[Imagine: 4.jpg]

Citat:Reporterul "Adevărul de Seară" a vorbit în această dimineaţă cu locotenentul Anca Onofrei, fostul purtător de cuvânt al Inspectoratului de Situaţii de Urgenţă.
"M-aţi prins chiar în drum către noul meu loc de muncă, Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă. Este prima zi", ne-a declarat Anca Onofrei.
De obicei, începe ziua de muncă foarte devreme, în funcţie şi de evenimente. Îşi bea cafeaua printre hârtii. "E o cafea agitată, pentru că nu am timp să stau să mă bucur de ea, aşa că o sorb cu înghiţituri până la ora 11.00", spune locotenentul.
De şase ani se află în mijlocul "situaţiilor de urgenţă" şi cele mai dureroase momente prin care a trecut sunt incendiile de la Dragonul Roşu şi cel de la Maternitatea Giuleşti. Acestea au marcat-o şi au stat la baza deciziei de a pleca de la ISU.
"Am fost acolo şi cred că ce s-a întâmplat mă va urmări toată viaţa. Cum să reacţionezi când o mămică îndurerată mă întreba ce s-a întâmplat cu copilul ei sau când am pierdut un coleg la Dragonul Roşu? În acele momente nu mai eşti coerent", mărturiseşte Anca Onofrei.
A fost în mijlocul acestor evenimente pe toată durata lor şi nu a fost uşor să-şi păstreze calmul, să transmită obiectiv presei tot ce se întâmpla acolo. "Sunt o fire sensibilă. Mie îmi plac animalele. Am văzut prea multă durere în jur. Sper ca la noul loc de muncă să transmit mai departe ce am învăţat, la fel de prompt", încheie Anca Onofrei.
SURSA : www. adevarul.ro

Felicitări ....şi Echipa Forum Pompierii vă urează succes în noua funcţie ! aplause

PS Purtător de cuvânt al IGSU este Mr. Alin MAGHIAR ...titlul articolului din Adevarul este gresit .... Cool ...se mai intâmpla !

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 11-06-2011 06:58 AM de Covalciuc Bogdan.)
10-06-2011 10:40 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Pompier tălpaș , zane , Karin
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,597
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6442
Given 19130 thank(s) in 7959 post(s)

Mesaj: #24
RE: Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta (IGSU)
Conferinţa Anuală a Societăţii Internaţionale de Management al Situaţiilor de Urgenţă – TIEMS (The International Emergency Management Society)
[Imagine: Conferinta_TIEMS_2011_06.jpg]
Citat:Specialişti ai Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă - IGSU participă la Conferinţa Anuală a Societăţii Internaţionale de Management al Situaţiilor de Urgenţă – TIEMS (The International Emergency Management Society), care se desfăşoară între 7 şi 10 iunie în Capitală.
Manifestarea reuneşte experţi în domeniu din peste 30 de ţări şi este organizată în parteneriat cu Ministerul Dezvoltării Regionale şi Turismului, Ministerul Administraţiei şi Internelor, Centrul Naţional APELL pentru Managementul Dezastrelor şi filiala TIEMS România.
La şedinţa inaugurală de marţi 7 iunie au fost prezenţi dl. Mihai Capră, secretar de stat în M.A.I. şi dr. Raed Arafat, secretar de stat în Ministerul Sănătăţii. Cu această ocazie inspectorul general al IGSU, colonel Marcel Lucaciu, a prezentat Sistemul Naţional de Management al Situaţiilor de Urgenţă din România (vezi foto); miercuri 8 iunie acesta a prezidat, în calitate de co-chairman, lucrările plenului conferinţei, alături de preşedintele acesteia, prof. Harald Drager (Norvegia).
TIEMS International este o organizaţie non-guvernamentală cu sediul în Belgia, fondată în 1993 la Washington şi recunoscută pentru implicarea ca partener în proiecte de cercetare şi dezvoltare de tehnologii specifice managementului situaţiilor de urgenţă.
Alături de expozanţi, la conferinţă susţin prelegeri, alături de reprezentanţi ai unor firme de prestigiu, şi specialişti în managementul dezastrelor din inspectoratele pentru situaţii de urgenţă şi alte instituţii româneşti.

SURSA : pompierivideo.blogspot.com

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
10-06-2011 11:04 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,597
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6442
Given 19130 thank(s) in 7959 post(s)

Mesaj: #25
RE: Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta (IGSU)
I.G.S.U. - INSPECTORATUL GENERAL PENTRU SITUATII DE URGENTA cont oficial pe facebook
LINK https://www.facebook.com/pages/IGSU-INSP...2529792275
Citat:În atenţia tuturor vizitatorilor:
Site-uri şi conturi proprii ale I.G.S.U.:
-www.igsu.ro
-Facebook: I.G.S.U. - Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă
-Twitter: IGSU_URGENTE_RO
-YouTube: IGSUROMANIA
-Yahoo Messenger: igsu_romania

În atenţia tuturor vizitatorilor:
1) I.G.S.U. îşi promovează activitatea şi îşi exprimă puncte de vedere NUMAI prin intermediul informaţiilor publicate pe website-uri şi conturi proprii în reţelele de socializare, precum şi în alte documente care au menţiunea corespunzătoare
2) Orice alte referiri la I.G.S.U. - Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă constituie PUNCTE DE VEDERE PERSONALE, care nu angajează instituţia şi vor trebui considerate ca atare.
Administrator pagină
Sandu Palantin

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
15-06-2011 11:44 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Karin , Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
Pompier tălpaș Offline
Super Moderator
*******

Mesaje: 655
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 2864
Given 1395 thank(s) in 192 post(s)

Mesaj: #26
RE: Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta (IGSU)
(04-02-2011 10:47 PM)Covalciuc Bogdan Scris:  Monitorul Oficial nr. 0096 din 04 Februarie 2011
Actul nr. 16 din 04 Februarie 2011
Emitent: Primul-Ministru
Decizie privind imputernicirea domnului colonel Lucaciu Marcel-Sorin pentru a indeplini atributiile functiei de inspector general al Inspectoratului General pentru Situatii de Urgenta

CLICK AICI MONITORUL. Oficial. Partea I nr. 96 04 Februarie 2011

Echipa Forum Pompierii va ureaza succes domnule Colonel Lucaciu !

Decizie Nr.68 din 17.06.2011
privind numirea domnului Lucaciu Marcel-Sorin în funcţia de inspector general al Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă
ACT EMIS DE: Primul-ministru
ACT PUBLICAT ÎN MONITORUL OFICIAL NR. 429 din 20 iunie 2011

Având în vedere propunerea formulată de Ministerul Administraţiei şi Internelor prin Adresa nr. 428.923 din 7 iunie 2011, înregistrată la Secretariatul General al Guvernului sub nr. 20/14.633/D.N.A. din 16 iunie 2011, precum şi Hotărârea Consiliului Suprem de Apărare a Ţării nr. 55 din 23 mai 2011,
în temeiul art. 19 din Legea nr. 90/2001 privind organizarea şi funcţionarea Guvernului României şi a ministerelor, cu modificările şi completările ulterioare, şi al art. 14 alin. (1) din Regulamentul de organizare şi funcţionare al Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă, aprobat prin Hotărârea Guvernului nr. 1.490/2004, cu modificările şi completările ulterioare,
primul-ministru emite prezenta decizie.

Articolul 1. Începând cu data intrării în vigoare a prezentei decizii, domnul Lucaciu Marcel-Sorin se numeşte în funcţia de inspector general al Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă.
Articolul 2. La data intrării în vigoare a prezentei decizii îşi încetează aplicabilitatea Decizia primului-ministru nr. 16/2011 privind împuternicirea domnului colonel Lucaciu Marcel-Sorin pentru a îndeplini atribuţiile funcţiei de inspector general al Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 96 din 4 februarie 2011.

PRIM-MINISTRU EMIL BOC

sursa:http://www.legex.ro

“Lupta împotriva incendiilor este o ştiinţă care nu se schimbă niciodată. Lucruri care se schimbă sunt utilajele, aparatele,uneltele.“
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 23-06-2011 08:35 AM de Pompier tălpaș.)
23-06-2011 08:33 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Homefire News , CHANGE
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,597
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6442
Given 19130 thank(s) in 7959 post(s)

Mesaj: #27
RE: Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta (IGSU)
Vizita unei delegaţii de specialişti din Marea Britanie la Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă

Citat:n perioada 12 – 15 iulie a.c., o delegaţie a United Kingdom Rescue Organisation din Marea Britanie efectuează o vizită în România, în vederea încheierii unui acord de parteneriat cu Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă (I.G.S.U.), în scopul reglementării cadrului legal de organizare şi desfăşurare a unor sesiuni de pregătire în domeniul descarcerării.

Agenda vizitei cuprinde întâlniri ale delegaţiei străine, în data de 13 iulie, cu inspectorul general al I.G.S.U., colonel Marcel-Sorin Lucaciu şi cu subsecretarul de stat în Ministerul Sănătăţii, dr. Raed Arafat, precum şi deplasarea acesteia, în data de 14 iulie, la Şcoala de Subofiţeri de Pompieri şi Protecţie Civilă „Pavel Zăgănescu” Boldeşti, pentru a evalua posibilităţile logistice de susţinure a unui curs de descarcerare pentru personalul structurilor subordonate IGSU.
Informaţii suplimentare:
United Kingdom Rescue Organisation (UKRO) este o organizaţie internaţională înfiinţată, în anul 2002, în scopul identificării şi schimbului de bune practici în domeniul strategiilor de reducere a numărului de victime în urma accidentelor rutiere, realizării de programe educaţionale pilot pentru grupuri ţintă şi susţinerii de sesiuni de pregătire practică în domeniul descarcerării.
Colaborarea I.G.S.U cu UKRO a început în anul 2008, când Serviciul de Pompieri din Mancester - Marea Britanie a donat materiale de descarcerare Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă al judeţului Gorj, cu acest prilej fiind organizată şi o sesiune de pregătire a pompierilor englezi şi români pentru aprofundarea tehnicilor de descarcerare utilizate pentru salvarea victimelor rezultate în urma accidentelor de circulaţie.

COMPARTIMENTUL INFORMARE ŞI RELAŢII PUBLICE
[Imagine: delegatie_GB.jpg]
SURSA : igsu.ro

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
13-07-2011 07:33 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,597
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6442
Given 19130 thank(s) in 7959 post(s)

Mesaj: #28
RE: Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta (IGSU)
I.G.S.U. - INSPECTORATUL GENERAL PENTRU SITUAŢII DE URGENŢĂ
ÎN CURÂND - NOUL WEBSITE IGSU aplause
LINK http://www.igsu.ro/test/index.html

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
22-07-2011 09:38 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Pompier tălpaș , Karin
{myadvertisements[zone_3]}
Doru Offline
Administrator
********

Mesaje: 743
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 1210
Given 763 thank(s) in 156 post(s)

Mesaj: #29
RE: Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta (IGSU)
(22-07-2011 09:38 PM)Covalciuc Bogdan Scris:  I.G.S.U. - INSPECTORATUL GENERAL PENTRU SITUAŢII DE URGENŢĂ
ÎN CURÂND - NOUL WEBSITE IGSU aplause
LINK http://www.igsu.ro/test/index.html


Pana sa dau click ma asteptam la ceva spactaculos, modern, etc.

Slab, foarte slab!

P.S. Ma enerveaza autospeciala aia care se tine dupa cursorul meu green6

Afla cum sa te comporti pe forum
22-07-2011 10:36 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Danpdg Offline
Membru activ
***

Mesaje: 62
Alăturat: Jan 2011
Locatie:
Thanks: 35
Given 19 thank(s) in 5 post(s)

Mesaj: #30
RE: Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta (IGSU)
Si macar daca era o A.P.C.A !!!bangnut
22-07-2011 11:50 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Doru , Karin
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
I.S.U. "Dobrogea" al Jude...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 07:42 PM
» Mesaje: 1138
» Vizualizări: 1422581
Oameni care salvează vieţ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
Ieri 07:03 AM
» Mesaje: 260
» Vizualizări: 478932
Poligoane / Simulatoare /...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
Ieri 06:42 AM
» Mesaje: 121
» Vizualizări: 232081
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
16-04-2024 08:16 PM
» Mesaje: 251
» Vizualizări: 322022
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier paramedic
15-04-2024 07:50 PM
» Mesaje: 758
» Vizualizări: 1037711
Salvare animale
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
15-04-2024 07:03 AM
» Mesaje: 333
» Vizualizări: 510817
Asociația Civică „ ACVILA...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
15-04-2024 05:58 AM
» Mesaje: 43
» Vizualizări: 1034
I.S.U. "Gl. Ieremia Grigo...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompi
15-04-2024 05:38 AM
» Mesaje: 86
» Vizualizări: 116322
Defrisari terenuri
Ultimul mesaj a fost postat de: paraschivrazvan25
14-04-2024 02:52 PM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 193
I.S.U.'Dealul Spirii' Bu...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
14-04-2024 12:26 PM
» Mesaje: 524
» Vizualizări: 936104

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro