Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 13 voturi - 3.62 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ore suplimentare
Autor Mesaj
raul popa Offline
Membru activ
***

Mesaje: 51
Alăturat: Feb 2015
Locatie:
Thanks: 7
Given 17 thank(s) in 12 post(s)

Mesaj: #91
RE: Ore suplimentare
daca nu facem nimic sa schimbam situatia ne meritam soarta!inainte de a fi militari suntem oameni si avem drepturi!
14-02-2015 02:16 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Lion Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 456
Alăturat: Dec 2010
Locatie:
Thanks: 328
Given 387 thank(s) in 163 post(s)

Mesaj: #92
RE: Ore suplimentare
(14-02-2015 12:01 PM)harpalete22 Scris:  
(13-02-2015 06:46 PM)Lion Scris:  Va calculati zilele de week-end si sarbatori legale intr-o luna pana in pragul de 160 de ore, zilele de week-end care trec de acest prag e munca voluntara.
Cine a inteles bine cine nu sa aiba rabdare sa revin cu date suplimentare sau cu raspuns la intrebarile lor.
Nu pot sa ma abtin dar nu am alt loc mai potrivit pt un off-topic. Vad cativa colegi care posteaza de zor la topicuri de genul asta legate de ore si bani si nu i-am vazut pana acum. Cred ca ma bucuram mai mult daca ii vedeam ca posteaza in topicuri de specialitate si puneau acolo intrebari si postari cu aceiasi inversunare.

S-a saturat lumea de texte de genul"sgenul"sa ne bucuram ca luam salar" nu exista un precedent favorabil astfel incat colegii sa aibe sperante, e normal sa ne framantam dar tu daca vrei poti sa vii 240 de ore si pentru orele suplimentare iti dau regulamente si topicuri de specialitate , Ps. Pana nu scapam de comunisti nu va fii bine in sistemele astea militare, am uitat sa'i mentionez pe Pupincuristi, Lingai specii sociale josnice care se ocupa cu dezinformarea , sabotarea colegilor cu coloana vertebrala pentru a se bucura Ei de un tratament preferential

Unde ai vazut tu domnule coleg ( domn cu "d" in loc de "D") ca am pomenit eu in toate mesajele mele de texte precum "bine ca ne luam salariul" nu salar sau "bine ca avem un loc de munca"
Si in cazul in care ne-ar mai da inca 2000 lei in plus la solda eu prefer sa lucrez tot 168 sau 192 de ore la program de 24/72 pt ca imi doresc mai mult sa fiu aproape de familie decat sa fiu plin de bani, de stres la locul de munca si cu risc de boala mult mai mare, dar nu se poate, incerc sa ma adaptez.
Ideea mea era ca intai sa ajungi/ajungem niste profesionisti, asa cum ne cere statutul si apoi sa avem pretentii la bani, dar ce zic eu ce intelegi tu???
Si daca ai fi fost un militar si un profesionist ai sti ce ai de facut ca sa iti satisfaci nemultumirile si cand poti.
Repet pt cei ce sunt capabili sa inteleaga: Noua ni sa comunicat ca orele pe sambete si duminici respectiv sarbatori legale ni se vor plati pana in pragul de 160 ore, orice alta sambata sau duminica lucrata peste acest prag sa o consideram munca benevola.
Nici mie nu imi convine ca avem comandanti care in loc sa ne apere drepturile ne arata poarta, din pacate pt mine am ajuns la o varsta in care nu prea mai am alte optiuni si ma inarmez cu rabdare pana in clipa cand voi putea face ceva sa-mi recuperez drepturile si sa am puterea sa-mi ajut copii sa plece din tara asta si sa nu vrea sa fie pompier ca tata.
Scuze pt cele cateva randuri de offtopic
14-02-2015 05:40 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Doru , mangone78 , ciprian ripan
{myadvertisements[zone_3]}
Pompier02 Offline
Membru junior
**

Mesaje: 45
Alăturat: May 2012
Locatie:
Thanks: 6
Given 18 thank(s) in 10 post(s)

Mesaj: #93
RE: Ore suplimentare
(14-02-2015 01:41 PM)se7en15 Scris:  La noi se dau libere...o tura...pe vara comandatul a zis sa ne luam gandul de la asa ceva ca o sa ramanem prea putini pe tura..cat despre bani inca nu am vaz fluturasul dar dupa unele calcule am primit vreo 250-260 lei daca nu s-au bagat banii de echipament(am fost pe tura in data de 1 ian. ). Un alt coleg de pe alta tura a avut 100 lei in plus. La unii colegi nu le ajung banii nici pt naveta...de mancare nu mai zic nimik... L-am intrebat pe cmd daca ii normal asa ceva si mi-a raspuns ca un ofiter adevarat: dute in altundeva .. Traiasca Romania !!!
Bihor
Scuze pt greseli


Ce ofiter e ala? un pamblicar!
Situatia este foarte simpla, mult prea simpla! Suntem egali si avem legi! Raportul' e sfant! Inregistrat si asteptat raspunsul!
Orice abatere de la lege este penala! Deci: Raportul tau( baliverna sau nu) trebuie inregistrat si dus unde trebuie! Daca este baliverna iti atragi o sanctiune daca nu este o baliverna isi atrag o sanctiune!
Cu ce sunt/em eu/noi mai diferit/diferiti fata de alte categorii de lucratori? (avem familii/copii/o casa de intrentinut/nevoi personale ETC...)
Intreaba-l asta pe atarnatorul tau comandant. Bag de seama ca e usor retardat! Big Grin
Transmite-i multa la revedere din partea noastra! a celor care inca mai au principii!
14-02-2015 06:07 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Lion , mangone78 , DANI-EL , padurarudan , Niki
{myadvertisements[zone_3]}
harpalete22 Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 16
Alăturat: Oct 2013
Locatie:
Thanks: 1
Given 8 thank(s) in 4 post(s)

Mesaj: #94
RE: Ore suplimentare
(13-02-2015 06:46 PM)Lion Scris:  Va calculati zilele de week-end si sarbatori legale intr-o luna pana in pragul de 160 de ore, zilele de week-end care trec de acest prag e munca voluntara.
..........inversunare.
(14-02-2015 12:01 PM)harpalete22 Scris:  S-a saturat lumea de texte de genul"sgenul"s........Ei de un tratament preferential
(14-02-2015 05:40 PM)Lion Scris:  Unde ai vazut tu domnule coleg ( domn cu "d" in loc de "D")
Chestia cu d sau D ma lasa rece, nu am spus ca ai zis sa ne multumim ca luam salariul, era o Metafora; dar pt asta trebuie sa citesti printre randuri(ttrebuie sa faci pe prostu in armata dc vrei sa o duci bine), noi trebuie sa fim cum cere Statul, hmm da cine e statul?, o adunatura de gasti legate doar de interese, si noi spui ca ar trebui sa ne conformam, dar na fiecare cum crede, ...ccunosc asemenea colegi care cand ai prinzi la birou la sefi trebuie sa le dai servetele sa se stearga pe la Gurita, PsHOTUL STRIGA HOTUL Smile


-----------------------------@karin ----------------------------------
Oare va fugareste cineva cand postati aici????
...nu incercam si noi sa scriem sa inteleaga toata lumea ce vrem ...
PS ...exista si butonul de
EDIT ...dupa ce ati postat si aveti timp ...cand nu va mai fugareste nimeni ...puteti corecta greselile.
Citat:*Este obligatorie utilizarea limbii romane in acest forum, incercand, pe cat posibil, folosirea corecta a acesteia.

"Dacă vrei să cunoști un om cu adevărat, privește cum îi tratează pe cei inferiori, nu pe cei egali cu el.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 15-02-2015 07:45 AM de Doru.)
14-02-2015 08:59 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
harpalete22 Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 16
Alăturat: Oct 2013
Locatie:
Thanks: 1
Given 8 thank(s) in 4 post(s)

Mesaj: #95
RE: Ore suplimentare
Neesentiala remarca, tara arde si babele se piaptana...

"Dacă vrei să cunoști un om cu adevărat, privește cum îi tratează pe cei inferiori, nu pe cei egali cu el.
15-02-2015 11:23 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,625
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #96
RE: Ore suplimentare
(15-02-2015 11:23 PM)harpalete22 Scris:  Neesentiala remarca, tara arde si babele se piaptana...

@harpalete22, te rugăm să citești regulamentul forumului : http://forum.pompierii.info/subiect-cite...-forumului
..și mai ales acest punct
Citat:*Respectati deciziile administratorilor si moderatorilor, fara a le comenta pe forum; daca aveti nelamuriri sau considerati ca ati fost nedreptatit, adresati-va administratorilor prin mesaj privat.
Sanctiune: 1 punct de avertizare.

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 16-02-2015 06:33 AM de Covalciuc Bogdan.)
16-02-2015 06:33 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Karin , Doru
{myadvertisements[zone_3]}
sias23 Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 6
Alăturat: Aug 2011
Locatie:
Thanks: 9
Given 4 thank(s) in 2 post(s)

Mesaj: #97
RE: Ore suplimentare
Se pare că anual se vor face 31 de ture in plus, din ce am auzit cel puțin 16 ture sau cat de multe posibil se vor recupera prin libere in urma unei planificari , se estimează că in jur de 15 ture nu se vor putea recupera in termenul de 60 de zile asa ca vor fi plătite cu 175%/tura după 60 zile calendaristice ex ore suplimentare din ianuarie se vor plăti in aprilie , cele din februarie in mai si tot asa..

Tataiafireman11
16-02-2015 11:20 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: lukian , Karin , hampton35
{myadvertisements[zone_3]}
danip Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 15
Alăturat: Mar 2011
Locatie:
Thanks: 2
Given 9 thank(s) in 2 post(s)

Mesaj: #98
RE: Ore suplimentare
vise tataie....
17-02-2015 01:23 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
superbase2014 Offline
Membru junior
**

Mesaje: 25
Alăturat: Jan 2015
Locatie:
Thanks: 5
Given 2 thank(s) in 2 post(s)

Mesaj: #99
RE: Ore suplimentare
La cate se intimpla la IG nu asi fi surprins sa venim mult la munca si sa fim platiti mai putin ca si un detinut scos la munca. Am cerut la sa ni se explice de ce in fluturasul de salar nu apare" ore de simbata si duminica...sarbatori legale "si n-au dat "galusca"ca programul de cal nu da asa ceva. ....Concluzie e. ca ei vor face calculele cum vor ei, ca noi nu vom sti nici o data cum ,cit, avem dreptul la bani...sau libere
17-02-2015 01:26 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
sias23 Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 6
Alăturat: Aug 2011
Locatie:
Thanks: 9
Given 4 thank(s) in 2 post(s)

Mesaj: #100
RE: Ore suplimentare
Se pare ca am auzit bine Smile

Tataiafireman11
17-02-2015 03:28 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
I.S.U. "Dobrogea" al Jude...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 10:35 AM
» Mesaje: 1130
» Vizualizări: 1411562
Legea nr. 80/1995-Statutu...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 08:05 AM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 283682
Machete autospeciale pomp...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:39 AM
» Mesaje: 150
» Vizualizări: 198
„Nu există pădure fără u...
Ultimul mesaj a fost postat de: Aggressive Firefighter
Ieri 08:43 PM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 10248
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1029941
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25558
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5375
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 5
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1918
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9456

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro