Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 13 voturi - 3.62 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ore suplimentare
Autor Mesaj
marius.g Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 12
Alăturat: Mar 2015
Locatie:
Thanks: 0
Given 2 thank(s) in 2 post(s)

Mesaj: #201
RE: Ore suplimentare
(09-03-2015 06:47 PM)mp23 Scris:  Nu este corect modul in care se face pontajul in tabelul de mai sus. In luna in care ai recuperare o tura cum este cazul lunii martie din respectivul tabel norma de munca trebuie sa fie cu 24 ore mai mica ( ca sa fie tura libera platita)

Încearcă te rog și modelul meu și vezi dacă e bine cum calculează?!
10-03-2015 10:20 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
mp23 Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 16
Alăturat: Feb 2011
Locatie:
Thanks: 3
Given 21 thank(s) in 11 post(s)

Mesaj: #202
RE: Ore suplimentare
Care este modelul ? Unde il pot gasi?
10-03-2015 10:39 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
marius.g Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 12
Alăturat: Mar 2015
Locatie:
Thanks: 0
Given 2 thank(s) in 2 post(s)

Mesaj: #203
RE: Ore suplimentare
Uite-l mai sus de povestire, in link-ul ăla, dai click și aștepți
11-03-2015 01:45 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
kloudyandu Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 2
Alăturat: Mar 2015
Locatie:
Thanks: 6
Given 1 thank(s) in 1 post(s)

Mesaj: #204
RE: Ore suplimentare
stufos, dar foarte bun si complet. multumim! ;-)
11-03-2015 10:27 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan
{myadvertisements[zone_3]}
magirus Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 19
Alăturat: Dec 2010
Locatie:
Thanks: 52
Given 13 thank(s) in 5 post(s)

Mesaj: #205
RE: Ore suplimentare
(10-03-2015 10:20 PM)marius.g Scris:  Încearcă te rog și modelul meu și vezi dacă e bine cum calculează?!


Multumesc colegu.Foarte bun pontajul,dar te rog sa-mi spui daca se poate schimba luna pentru un nou pontaj.Daca da,cum?
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 11-03-2015 05:33 PM de Covalciuc Bogdan.)
11-03-2015 05:14 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,622
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19005 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #206
RE: Ore suplimentare
(10-03-2015 03:56 PM)Covalciuc Bogdan Scris:  O varianta de tinere pontaj in excel realizata de colegul @marius.g

(09-03-2015 04:26 AM)marius.g Scris:  Din toate foile din excel "pontaj-ul" e cel mai important și trebuie configurat pentru luna in curs adică să îi spui ultima zi din luna precedentă (dacă e S D sau SL cel mai important ca să calculeze) și apoi pt fiecare zi, apoi se pune 8 pt fiecare zi din lună (cu negru, putea fi orice simbol numai să știe până unde ține luna) și 8 cu roșu pentru zilele lucrătoare din lună să calculeze norma de lucru TNL,
Se pun cadrele doar în pontaj (că după aia apar în toate) și orele efectiv lucrate adică T - tură, ST - schimb de tură, 2, 3, x ore pt alte activități Co, cm cursuri R - recuperare și alte activități curente. Și calculează după aceea cam tot. Foile de la Pontaj în dreapta sunt ajutătoare și nu cred că ar trebui afișate, foile din stânga sunt de regulă centralizatoare care preiau datele din spate și le dă o formă cât de cât.
Și la aceste foi sunt coloane ascunse pt a da o formă de printare.
Dacă poți să il imbunătățești, baftă că mai e loc. De exemplu când ești în M misiune lucrezi dar excelul meu nu știe cât ai lucrat doar dacă se pune efectiv nr. De ore in misiune
(10-03-2015 03:56 PM)Covalciuc Bogdan Scris:  LINK descarcare http://www.filedropper.com/copyofcentral...plimentare

LINK descarcare http://fbx.ro/y1gr4x270avrxdx7

Spor la calculat ! Big Grin

PS Multumim @marius.g

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
11-03-2015 05:34 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: magirus , cristyanddr
{myadvertisements[zone_3]}
raul popa Offline
Membru activ
***

Mesaje: 51
Alăturat: Feb 2015
Locatie:
Thanks: 7
Given 17 thank(s) in 12 post(s)

Mesaj: #207
RE: Ore suplimentare
pe fluturas nu apare nici o majorare pentru ore suplimentare doar pentru sarbatori legale desi am facut 32 de suplimentare in februarie,cand le plateste nimeni nu stie!!!
11-03-2015 06:32 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Friedel Alexandru Offline
Membru activ
***

Mesaje: 64
Alăturat: Jan 2011
Locatie:
Thanks: 48
Given 34 thank(s) in 10 post(s)

Mesaj: #208
RE: Ore suplimentare
(11-03-2015 06:32 PM)raul popa Scris:  pe fluturas nu apare nici o majorare pentru ore suplimentare doar pentru sarbatori legale desi am facut 32 de suplimentare in februarie,cand le plateste nimeni nu stie!!!

Pentru orele suplimentare te poate plati doar daca in termen de 60 de zile nu ti-a oferit timp liber ca si compensare. Orele pentru SDSL trebuie sa ti le calculezi cum trebuie deoarece daca ai prins S & D spre sfarsitul lunii este posibil sa fie in afara programului normal de lucru si iti for fi platite abia peste 60 de zile cu 175%(daca nu ti se acorda ore libere) sau 75% (daca ti se acorda si ore libere.


Oricum cred ca peste tot timpul lucrat suplimentar se compenseaza 100% cu timp liber pentru a nu fi platit (NU are legatura cu orele de SDSL). Putine vor fi insepectoratele unde orele suplimentare vor fi platite. Presupun ca acolo unde chiar este deficit grav de personal.

"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe." Nicolae Iorga
11-03-2015 09:52 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
marius.g Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 12
Alăturat: Mar 2015
Locatie:
Thanks: 0
Given 2 thank(s) in 2 post(s)

Mesaj: #209
RE: Ore suplimentare
(11-03-2015 09:52 PM)Friedel Alexandru Scris:  
(11-03-2015 06:32 PM)raul popa Scris:  pe fluturas nu apare nici o majorare pentru ore suplimentare doar pentru sarbatori legale desi am facut 32 de suplimentare in februarie,cand le plateste nimeni nu stie!!!

Pentru orele suplimentare te poate plati doar daca in termen de 60 de zile nu ti-a oferit timp liber ca si compensare. Orele pentru SDSL trebuie sa ti le calculezi cum trebuie deoarece daca ai prins S & D spre sfarsitul lunii este posibil sa fie in afara programului normal de lucru si iti for fi platite abia peste 60 de zile cu 175%(daca nu ti se acorda ore libere) sau 75% (daca ti se acorda si ore libere.


Oricum cred ca peste tot timpul lucrat suplimentar se compenseaza 100% cu timp liber pentru a nu fi platit (NU are legatura cu orele de SDSL). Putine vor fi insepectoratele unde orele suplimentare vor fi platite. Presupun ca acolo unde chiar este deficit grav de personal.
Trebuie să mai gandesti și logic: dacă pe martie ai 80 ore suplimentare (S) și 32 (sdsl ) ar trebui după logica ta să ai cel puțin 3 recuperări ca să nu mai ai pe plus, ceea ce nu cred că se întâmplă și mai ales că nu ești singur pe tura aia, deci pică logica ta
12-03-2015 08:24 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
mp23 Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 16
Alăturat: Feb 2011
Locatie:
Thanks: 3
Given 21 thank(s) in 11 post(s)

Mesaj: #210
RE: Ore suplimentare
Calculul orelor suplimentare nu este corect (decat daca se face dupa metodologia IGSU )Din norma de lucru trebuie sa se scada CO si zilele libere . Adica ,daca pentru o luna norma de lucru este de 160 de ore iar eu am o tura recuperare , norma mea de lucru nu mai este de 160 de ore ci de 136 ore .La fel si pentru CO. Daca am 5 zile lucratoare CO norma mea de lucru este de
120 de ore . Si logic este ,chiar daca nu sunt singur pe tura, sa mi se dea atatea ore libere cate am efectuat in plus. Depasirea mediei de 48 ore /saptamana la sfarsitul perioadei de referinta constituie contraventie iar cel care a luat aceasta decizie va trebui sa plateasca.
12-03-2015 10:27 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: mariusik2011
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Astăzi 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1029366
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25193
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5279
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 4
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1901
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9401
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 07:31 AM
» Mesaje: 246
» Vizualizări: 317804
Incendii de pădure
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 07:17 AM
» Mesaje: 92
» Vizualizări: 145315
I.S.U. "Lt. Col. Dumitru ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:58 AM
» Mesaje: 75
» Vizualizări: 108110
S.P.S.U. SSG Fire& Rescue...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:41 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 42

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro