Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 33 voturi - 4.88 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Școala de Subofițeri de Pompieri și Protecție Civilă "Pavel Zăgănescu" Boldești.
Autor Mesaj
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,601
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6453
Given 19130 thank(s) in 7959 post(s)

Mesaj: #735
RE: Scoala de Subofiteri de Pompieri si Protectie Civila "Pavel Zaganescu" Boldesti.
Scoala de Subofiteri Pompieri si Protectie Civila "Pavel Zaganescu" Boldesti Scaeni – la ceas anivesar

Citat:Scoala de Subofiteri de Pompieri si Protectie Civila “ Pavel Zaganescu" Boldesti Scaeni a aniversat 27 de ani de existenta. Momentul a fost marcat de catre angajatii institutiei, comandantul scolii, colonel Felix Catea, amintind in contextul evenimentului: “Ceea ce am reusit in acesti ani , mai presus de orice, a fost sa cream o institutie scolara de prestigiu si sa oferim semenilor nostri, cetateni ai Romaniei, tineri profesonisti apti sa raspunda prompt oricarei situatii de urgenta. Am reusit sa formam caractere. Este un moment cu rezonante profunde in viata si activitatea personalului din aceasta unitate, precum si a celor care si-au desfasurat activitatea in cadrul institutiei noastre. Ziua de nastere a scolii este, de fapt, ziua noastra, a pompierilor. Generatii intregi i-au dus prestigiul si i-au asigurat continuitatea".
Potrivit unui comunicat primit de la purtatorul de cuvant al institutiei, plt. maj. Viorela Sava- Nicolescu, Scoala de Subofiteri Pompieri si Protectie Civila “Pavel Zaganescu" a fost infiintata la data de 15 februarie 1896, sub denumirea de Scoala Militara de Subofiteri de Pompieri Boldesti Scaeni, raspunzand necesitatii formarii, la nivelul Biroului Pompierilor Militari, a unei retele proprii de invatamant, in care sa fie pregatite cadre competente si competitive valoric.
Incepand cu anul 1992, in cadrul scolii a fost initiata o noua specializare - maistri militari auto - pentru gestionarea judicioasa a situatiilor de urgenta, iar in anul 2006 a fost infiintat in cadrul scolii un Centru de formare si pregatire in descarcerare si asistenta medicala de urgenta, acreditat in anul 2010.
In toamna anului trecut, institutia a organizat, impreuna cu Inspectoratul pentru Situatii de Urgenta (ISU) Prahova, editia pilot a "Concursului national de descarcerare si de acordare a primului ajutor calificat", la care, printre castigatori, s-au regasit si reprezentanti ai institutiei din Boldesti Scaeni. 
SURSA : http://www.ziarulprahova.ro

[Imagine: l_50697.jpg]

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
16-02-2013 01:51 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: maf150
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Mesaje în acest subiect
RE: Scoala de Subofiteri de Pompieri si Protectie Civila "Pavel Zaganescu" Boldesti. - Covalciuc Bogdan - 16-02-2013 01:51 PM
Admitere SPZ - Petre664 - 12-04-2017, 10:34 AM
Platfus si tatuaje pompieri. - Killah - 10-06-2019, 06:22 PM

Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Istoria pompierilor din ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 04:43 PM
» Mesaje: 20
» Vizualizări: 25696
Cupa A.S.P.R. la minifotb...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Astăzi 03:52 PM
» Mesaje: 94
» Vizualizări: 353
I.S.U. "Oltenia" al Judet...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:35 PM
» Mesaje: 109
» Vizualizări: 177322
Respect !.....și suntem d...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:12 PM
» Mesaje: 232
» Vizualizări: 556588
Requiescat in Pacem
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
Ieri 06:46 PM
» Mesaje: 546
» Vizualizări: 747543
Salvare animale
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:45 AM
» Mesaje: 335
» Vizualizări: 511785
Prietenii pompierilor...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:13 AM
» Mesaje: 123
» Vizualizări: 155353
I.S.U. "Dobrogea" al Jude...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
17-04-2024 07:42 PM
» Mesaje: 1138
» Vizualizări: 1426087
Oameni care salvează vieţ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
17-04-2024 07:03 AM
» Mesaje: 260
» Vizualizări: 479330
Poligoane / Simulatoare /...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
17-04-2024 06:42 AM
» Mesaje: 121
» Vizualizări: 232404

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro