Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 3 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Medicină de dezastru - Universitatea Titu Maiorescu
Autor Mesaj
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,625
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #11
RE: Medicină de dezastru - Universitatea Titu Maiorescu
(17-10-2011 07:54 AM)Profesor Dr. Steiner Nicolae Scris:  Este foarte bine ca raspundeti la intrebarile colegilor dvs. Mai putin buna este acuratetea raspunsurilor. Sfatul meu pentru viitorii cursanti este sa se adreseze direct celor care desfasoara acest master.
Cu scuzele de rigoare domnule profesor dar datele sunt luate de pe site-ul recomandat de dumneavoastră ! Am îndrumat pe doritori spre site-ul facultăţii
(13-10-2011 07:53 AM)Covalciuc Bogdan Scris:  LINK ADMITERE 2011 - Universitatea Titu Maiorescu
...nu văd unde este "mai puţin buna acurateţe a raspunsurilor". Cursul este curs de zi iar numărul de telefon şi adresa de e-mail sunt cele afişate pe site!
(13-10-2011 07:53 AM)Covalciuc Bogdan Scris:  .....reletii suplimentare la facultate Tel.: 021.324.30.13 E-mail: medicina @ utm.ro sau pe facebook Steiner Nicolae https://www.facebook.com/steiner.nicolae
Huh

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 17-10-2011 02:35 PM de Covalciuc Bogdan.)
17-10-2011 02:09 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,625
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #12
RE: Medicină de dezastru - Universitatea Titu Maiorescu
Primul program de studii complementare de Master în MEDICINĂ DE DEZASTRU din istoria medicinei româneşti

Master MEDICINA DE DEZASTRU

Citat:Universitatea Titu Maiorescu
Facultatea de Medicină şi Medicină Dentară
Catedra disciplinelor clinice, medicale şi profilactice
MASTERAT DE MEDICINĂ DE DEZASTRU
Scurtă prezentare a cursului
Acest curs multidisciplinar este dedicat aprofundării instruirii tuturor cadrelor medicale licenţiate, precum şi a altor absolvenţi de studii universitare de lungă durată, cu funcţii de răspundere din sistemul sanitar (medici directori ai serviciilor de ambulanţă, medici directori coordonatori ai Direcţiilor Judeţene de Sănătate Publică, Manageri ai spitalelor, personal cu pregatire superioară care activează în domeniul medico-sanitar şi al planificării şi execuţiei intervenţiei medicale în astfel de situaţii create de dezastrele naturale cât şi cele produse de om din cadrul Administratiei publice) şi din cel de management al situaţiilor de urgenţă, care vor interveni la dezastru şi care in baza legii 95 de reforma a asistenţei medicale vor trebui să conducă intervenţia medicalo-sanitară a Serviciilor Judeţene/Naţionale de Sănătate în caz de dezastre.

Intenţia organizatorilor este să integreze acest curs în Sistemul European de pregătire în domeniul Medicinei de Dezastru, care este reprezentat în prezent de Masteratul European de Medicină de Dezastru organizat la Universitatea din Piemontul Oriental, Italia, de către un consorţiu internaţional si care organizează acest masterat ca masterat de nivel II, rezervat absolvenţilor de masterate naţionale din domeniu.

Durata acestui masterat este de 3 semestre acordându-se 90 de credite transferabile – este prima treaptă pentru înscrierea la doctorat.

Opţiunile pentru înscrierea la acest curs se vor face la semnatarii acestei prezentări prin email, iar aspectele financiare ale înscrierii la examenul de admitere (cost aproximativ 200 RON) şi modul de desfăşurare al cursurilor, conform Regulamentului se vor rezolva la secretariatul facultăţii de Medicină a Universităţii Titu Maiorescu (cost informativ 375 de euro pe semestru) după 01.09.2011.(Această situaţie este generată de schimbările impuse de noua Lege a Educaţiei).

Obiectivele generale de învăţământ

Obiectivul general de învăţământ al acestui curs este de a crea interesul pentru managementul medical al dezastrelor, de a stimula motivarea personalului participant faţă de învăţarea în procesul muncii, legat de activităţile şi valorile medicinii moderne ca şi a atitudinilor faţă de managementul dezastrelor şi crizelor.

La absolvirea acestui curs participanţii vor fi capabili să îndeplinească următoarele:

Să descrie relaţiile dintre hazard, vulnerabilitate şi dezastre;
Să descrie conceptele de bază, scopurile şi elementele managementului medical al dezastrelor precum şi al crizelor ca şi a managementului medical de urgenţă;
Să evalueze riscurile pe care le reprezintă dezastrele pentru sănătatea publica;
Să participle la pregătirile sistemului medical pentru dezastre;
Să coordoneze răspunsul echipelor medicale în situaţii de dezastre;
Să organizeze şi să conducă şedinţele de evaluare şi informare;
Să organizeze educaţia şi pregătirea în managementul medical al dezastrelor;
Să coordoneze cercetarea aspectelor medicale ale dezastrelor.
Să descrie gradul de disponibilitate a măsurilor de pregătire/reducere a efectelor negative, în funcţie de adecvarea lor, de oportunităţile lor, de limitele şi modalităţile de punere în aplicare prin activităţile de dezvoltare;

PENTRU MAI MULTE AMĂNUNTE
Prof. univ. dr. Dan Mănăstireanu: http://www.manastireanu.ro

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
17-03-2012 05:34 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
billy the kid Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 180
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 188
Given 74 thank(s) in 27 post(s)

Mesaj: #13
RE: Medicină de dezastru - Universitatea Titu Maiorescu
Specialişti în meserii ce nu există în România

Citat:Patru medici din Valea Jiului se specializează într-o meserie care… nu există. Este vorba despre medicina de dezastru, profesie recunoscută în afara României, care însă nu este trecută în nomenclatorul nostru de meserii.
Totuşi, cei patru medici hunedoreni nu renunţă şi sunt înscrişi la Masteratul de Medicină de Dezastru, iniţiat de Universitatea Titu Maiorescu din Bucureşti, singurul de acest fel din ţară. ”Masteratul acesta este o chestie de pionierat. Din judeţul Hunedoara, participăm patru medici, iar în total, suntem 25 de masteranzi care vrem să ne specializăm pe medicina de dezastre. În România, nu sunt specialişti în medicina de dezastre. La noi în ţară nu există medici de catastrofă, pentru că meseria aceasta nu este inclusă în nomenclator”, a declarat, pentru MESAGERUL HUNEDOREAN, medicul Cătălin Popa.
Un asemenea masterat se mai face doar în Belgia, la Universitatea Liberă din Bruxelles şi în Piemontul Italiei. ”Eu cred că noi, după ce absolvim, vom fi un fel de consultanţi, dar Ministerul Muncii ar trebui să facă un pas spre a include această meserie în nomenclator”, adaugă doctorul Popa. Prof. dr. Nicolae Steiner, expert internaţional NATO, unul dintre iniţiatorii masteratului, spune că mai durează până când această meserie va fi recunoscută şi la noi. ”În nomenclatorul de meserii, nu există medic de dezastru, deocamdată, mai este cale lungă până la momentul recunoaşterii ei în România, dar de undeva trebuie început”, spune el.
Proiectul Masteratului în Medicina de Dezastru a fost pus în practică la noi în ţară de personalităţi medicale recunoscute pe plan internaţional în Medicina de Dezastru, prof. dr. Dan Mănăstireanu şi prof. dr. Nicolae Steiner, specialişti de elită ai acestui domeniu. (A. Nedelcoff)

http://www.mesagerulhunedorean.ro
20-03-2012 02:32 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan , Pompier tălpaș , Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
I.S.U. "Dobrogea" al Jude...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 10:35 AM
» Mesaje: 1130
» Vizualizări: 1411587
Legea nr. 80/1995-Statutu...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 08:05 AM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 283738
Machete autospeciale pomp...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:39 AM
» Mesaje: 150
» Vizualizări: 198
„Nu există pădure fără u...
Ultimul mesaj a fost postat de: Aggressive Firefighter
Ieri 08:43 PM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 10248
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1029975
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25562
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5375
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 5
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1918
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9459

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro